Politické strany a jejich vztah k životnímu prostředí


Podle podkladů studie Zeleného kruhu zpracoval do HTML Jan Činčera. Děkuji za spolupráci RNDr. P. Polechové (Zelený kruh) a omlouvám se za všechny případné nedostatky, které vznikly mým zpracováním.
  1. Úvod
  2. Přehled názorů v tisku, agenturních zprávách a televizním zpravodajství
  3. Informace z Parlamentu
  4. Analýza volebních programů politických stran

Milí čtenáři,

dostává se vám do rukou výsledek projektu, na kterém se v různé míře podílely na dvě desítky "ekologických aktivistů", nezávislých odborníků i sociologů. Pokusili jsme se shrnout dostupné informace o politických stranách a o jejich vztahu k životnímu prostředí, které mají voliči k dispozici. Ne s tím účelem, abychom někomu radili, koho volit, ale cítili jsme jako užitečné v době předvolební porovnat hlavní politické strany z hlediska jejich přístupů k životnímu prostředí.

Tlumit nepříznivé civilizační dopady na životní prostředí lze různými způsoby. Jako první se nabízejí různá sankční opatření - zákazy, limity a státní investice do nápravných ekologických programů. Další možností jsou ekonomické nástroje, které různými formami (např. ekologických daní či obchodovatelných povolení) zvýhodňují ekologicky šetrné technologie a výrobky či regulují míru znečištění. Nezanedbatelnou možností, která se v rozvinutých parlamentních demokraciích osvědčuje, je zapojování veřejnosti a silná veřejná kontrola problémů týkajících se životního prostředí. Tento nástroj může být velmi účinný za předpokladu, že veřejnost je odborně zasvěcená a informovaná. Jedním z programů nevládních ekologických organizací je napomáhat lepšímu zapojování veřejnosti do ochrany životního prostředí. I smyslem této publikace je přispět k lepší informovanosti ekologicky laděných voličů před parlamentními volbami, tedy těch, pro které je ekologická část volebních programů důležitá. Jako kritérium výběru politických stran jsme určili dvě procenta volebních preferencí podle šetření IVVM k 15. 10. 1995 a zaměřili jsme se na ty strany, které tuto námi stanovenou hranici překročily. Je to ODS, ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, LB, SPR-RSČ, ODA a SD.( Viz tabulka) Volební preference politických stran podle šetření IVVM ( v %)
Strana říjen 1995 březen 1996
ODS27 25
ČSSD1815
KDU-ČSL87
KSČM76
ODA68
SPR-RSČ45
LB34
SD2-
SD-LSNS-2
DEU11
KDS00.5
SZ0.50.5
LSNS0.5-
ČMUS0.51

Dále bylo nutno určit, co chápeme pod pojmem životní prostředí, protože to může být obsahově velmi široké téma, které zasahuje i do oblastí, které s "ochranou životního prostředí" zdánlivě nesouvisejí (daně, územní uspořádání, školství...). Problematiku životního prostředí jsme rozdělili na následující tematické okruhy : ekologická politika obecně, informovanost veřejnosti, ochrana spotřebitelů, zacházení s toxickými látkami, odpady, názory na energetiku, dopravu, lesy a zemědělství (zaměřeno na mimoprodukční funkce), ochranu krajiny , nerostné suroviny a práva zvířat. V přehledu není zařazena ochrana vod a ovzduší, a to z toho důvodu, že problematika ochrany vod úzce souvisí s tematickými okruhy "zacházení s toxickými látkami a odpady" a s okruhem "ochrany krajiny". Ovzduší řeší tematický okruh "toxických látek, dopravy a energetiky".

Na počátku naší práce jsme si položili tři otázky, které se pro nás staly základním vodítkem při mapování přístupů politických stran k životnímu prostředí:

Využili jsme tří dostupných informačních zdrojů, ze kterých je možné si vytvořit obrázek o navrhované a uskutečňované ekologické politice jednotlivých stran.

  1. Co se píše v novinách a ukazuje v televizi
  2. Jak poslanci hlasují
  3. Co je slibováno ve volebních programech

Odpovědi na tyto otázky jsme se pokusili shrnout na následujících stránkách.

Přejeme Vám hezké a podnětné počtení.

Zuzana Drhová
Kancelář Zeleného kruhu
garant projektu

Na projektu se podíleli

PhDr. Bohumil Geist (Společnost pro sociální bádání)
Ing. PhDr. Jiří Fanta (Společnost pro sociální bádání)
MVDr. Ctirad Mikeš (Ústav pro ekopolitiku)
Mgr. Tomáš Gremlica (Ústav pro ekopolitiku)
PhDr. Emilie Kubová ( Společnost pro sociální bádání)
Mgr. Pavel Činčera (Brontosauří ekocentrum Zelený klub)
Ing. Radek Svítil (Recyklační skupina)
Ing. Petr Hlobil (Program energetických úspor)
RNDr. Jindřich Petrlík (Děti Země)
RNDr. Miroslav Patrik (Děti Země)
Ing. Jaroslav Ungermann (Veronica)
Ing. Vlaďka Hejzlarová (Nadace Rosa)
Ing. Jiří Dusík
Ing. Ondřej Velek
Vojtěch Kotecký (Hnutí DUHA)
RNDr. Jaroslav Bláha (Hnutí DUHA)
Ing. Igor Míchal (STUŽ)
Mgr. Daniel Vondrouš (Hnutí DUHA)
Marie Haisová (Kancelář Zeleného kruhu)
Irena Švehlová
Vlastimil Rybka
Ing. Karel Jech (Greenpeace)
Mgr. Tomáš Růžička

Za připomínky děkujeme: dr. Ivanu Gabalovi a doc. Bedřichu Moldanovi

Tato publikace je výsledkem projektu podpořeného Nadací Environmental Partnership

Publikace vychází za přispění Nadace Heinricha Bolla


Přehled názorů v tisku, agenturních zprávách a televizním zpravodajství

V průběhu volebního období se běžný občan dovídá o vztahu politických stran k životnímu prostředí nejčastěji zprostředkovaně z tisku , rozhlasu a televize. Nabízíme vám podívat se rychle a stručně na to, jak se jednotlivé politické strany a jejich představitelé během posledních let prostřednictvím sdělovacích prostředků k životnímu prostředí vyjadřovali.

Do přehledu jsme zahrnuli výroky poslanců, členů vlády, tiskových mluvčích či politiků, kteří hovořili jménem své politické strany. Přiřadili jsme také výroky ministra ŽP- Františka Bendy a výroky bývalých ministrů B. Moldana, J. Vavrouška a I. Dejmala. Zaměřili jsme se na přímé odpovědi na otázky a na výroky označené v novinových článcích uvozovkami. Již s ohledem na omezené zdroje, ze kterých jsme přehled zpracovávali (agenturní zprávy ČTA pro rok 1995 a výběry z tisku "Headline Monitore" zaměřené na životní prostředí - červenec 1992 až listopad 1995), nelze tento přehled považovat za úplný a vyčerpávající. Šlo nám spíše o ilustraci toho, jak se politici vyjadřují, než o podklady, na jejichž základě by bylo možné formulovat nějaké objektivně obhajitelné závěry. Výběr pokrývá časové údobí od druhé poloviny roku 1992 do listopadu 1995. Pozdější vyjádření nebyla do tohoto přehledu zahrnuta, protože se domníváme, že mohou být významně ovlivněna blížícími se volbami.

Politické strany jsou seřazeny podle výsledku šetření volebních preferencí v říjnu 1995.