Zpět na uvodní stranu


Program Právo na informace


Máme právo vědět?
Jako občané, spotřebitelé, zaměstnanci máme právo na informace o činnostech a záměrech, které mohou mít vliv na naše zdraví a životní prostředí. Máme právo na informace, které má k dispozici veřejná správa o tom, jakým rizikům jsme dobrovolně i nedobrovolně vystavováni ve svém okolí, při používání nakoupeného zboží, na pracovišti. Naplnění tohoto práva je úkolem Programu 'Právo na informace' Nadace Partnerství a financovaného prostředků Evropské unie PHARE Partnership a prostředků World Wide Fund for Nature.


Čeho chceme dosáhnout?
Program "Právo na informace" chce vytvářet síť potenciálních uživatelů informací na středních a vysokých školách, v podnicích, konzultačních firmách v oblasti životního prostředí, veřejné správě a v nevládních organizacích. V rámci programu chceme: podpořit využívání zákona 123/98 Sb. o právu na informace o životním prostředí podpořit zavedení zákona o Registru výstupů a přenosů znečišťujících látek (PRTR) v ČR a informovat o výhodách a možnostech využití registru PRTR mezi jeho budoucími uživateli podporovat místním aktivity občanů při získáváním informací o kvalitě jejich životního prostředí, podporovat účast veřejnosti na rozhodování o problémových stavbách a koncepcích pomoci při přípravě lokálních dohod mezi občany a průmyslem, které zajistí veřejnosti nadstandardní přístup k informacím a k rozhodovacím procesům na místní úrovni pomoci, aby Česká republika brzy (v pruběhu roku 2000) ratifikovala a implementovala požadavky mezinárodní tzv. Aarhuské úmluvy o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí


Česká republika na cestě k 'environmentální' demokracii
Evropská Unie má zájem, aby ČR implementovala co nejdříve zhruba 200 směrnic týkajících se životního prostředí mimo jiné i směrnici 61/96 o integrované prevenci a omezování znečištění. Směrnice 61/96 vydává pro vybraná zařízení tzv. "integrované povolení" požadující používat nejlepší dostupné technologie (BAT), integrovaně monitorovat úniky škodlivin (PRTR). Evropská unie vysoké požadavky na označování (labelling), bezpečné balení i omezování vlivu chemických výrobků vstupujících na trh, systém ochrany spotřebitelů a bezpečnost práce.
Přijetí České republiky v roce 1995 do OECD by mělo vést k zavedení tzv. Registr úniků a přenosů znečišťujících látek PRTR (Pollutant Release and Transfer Register). Registr PRTR je veřejně přístupný databázový systém, do kterého jsou povinny podle jistých kritérií vybrané podniky každoročně ohlašovat odhadnutá množství konkrétních chemických látek, které byly uloženy na skládky, unikly do ovzduší, byly vypuštěny do vod, nebo předány jiným zpracovatelům k recyklaci či zneškodnění. Ohlášená množství jsou jasně vztažena k danému podniku, místu úniku a konkrétní chemické látce, což umožňuje flexibilní agregaci dat a mnohostranné využití informací (např. zobrazení zdrojů rizik, bilance a trendy úniků vybraných látek v daném průmyslovém sektoru, regionu a pod.). Státem zajištěné zveřejňování těchto údajů vede znečišťovatele z prestižních i ekonomických důvodů k dobrovolnému snižování úniků, k podpoře podnikání v oblasti zavádění čistějších technologií.


Od konfrontace ke kooperaci
Program posiluje i pozici veřejnosti k vyjednávání tzv. lokálních dohod o 'dobrém sousedství' mezi obcemi a lokálními znečišťovateli. Příprava dohod o dobrém sousedství může představovat cestu, jak přímým vyjednáváním, tlakem veřejného mínění a budováním koalic veřejnosti s odbory působit na trvale udržitelnou produkci podniku a vytvářet lokální kapacity případně i fondy pro řešení místních problémů životního prostředí. Nadace Partnerství se přímo účastní práce pro MŽP v několika pracovních skupinách a komisích (např. pro PRTR, Aarhuskou úmluvu, eko-labelling, směrnici IPPC)

Malé projekty pro vás
Nadace Partnerství může financovat vaše malé projekty (zpravidla do 50.000 korun) související s cíli programu 'Právo na informace'. Návrhy projektů s žádostí o finanční příspěvek konzultujte s koordinátorem projektu. Žádosti budou posuzovány poradním sborem programu.


O pokroku v oblasti práva na informace v ČR za poslední 2 roky a smyslu jednotlivých projektů se dozvíte z článků v bulletinu Nadace Partnerství ..

Bulletin č. 17 listopad 2000

Bulletin č. 16 duben 2000

Bulletin č. 15 prosinec 1999

Bulletin č. 14 červen 1999

Bulletin č. 13 duben 1999

Bulletin č. 12 listopad 1998

Bulletin č. 11 červenec 1998

Bulletin č. 10 březen 1998

Bulletin č. 09 prosinec 1997

Bulletin č. 08 červenec 1997


Podpořené projekty, kontaktní adresy řešitelů a informace o výstupech jednotlivých projektů Programu "Právo na informace"