Program Právo na informace

(duben - červen 1999)

NGO-GO nebo GO-NGO?

Klima na MŽP (s novou posilou slušných lidí z řad NGO), platforma Zeleného Fora, implementace zákona 123/98 i nutnost ratifikace Arhuské úmluvy, otevřenější diskuse sektorových politik podle mého názoru v současné době usnadňují komunikaci nevládních organizací (NGO) s kooperativními lidmi z veřejné správy (GO). Na různých setkáních NGO-GO (např. v Mánesu) nebo v pracovních strukturách GO-NGO (komisích pro ekolabel, PRTR, IPPC, Aarhus, v budoucnu snad i v kontrolních strukturách implementační dohody EKOKOM-MZP k obalům) podléhám nebezpečnému optimismu, že se některé procesy dají v tandemu GONGO-NGOGO mírně urychlovat. Konkrétním příkladem katalýzy úřednických procesů hybridem NGO-GO je i práce EPS na metodickém návodu k zákonu 123/98 který by měl po oficiálním posvěcení na MŽP (doufejme během léta) sjednotit praxi poskytování informací.

Příprava vládního a nevládního zákona PRTR

Rychlost přípravy integrovaného registru znečištění PRTR - aktivně zveřejňované databáze množství objektivně vybraných znečišťujících látek unikajících z významných zdrojů - je bohužel velmi závislá na iniciační energii pouze dvou lidí Ondry Velka z Nadace Partnerství a Mirka Šuty z Plzeňské ekologické nadace. Nevládní návrh paragrafované verse zákona pro PRTR koordinovaný PEN je onemocněním Mirka Šuty v mírném skluzu a měl by být představen během léta (www.ecn.cz/prtr).

Vládní návrh věcného záměru zákona PRTR připravovaný malým týmem (Ondra Velek, Stanislav Pazderka z EPS, Ondřej Tošner z PEN) je konzultován s členy ministerské komise PRTR, nezávislými i ministerskými právníky MŽP, pracovníky ČIŽP i odborníky připravujícími návrh zákona o integrované prevenci a omezování znečištění (zákon IPPC). Právě vyjednávání vztahu zákona IPPC a PRTR bude pro osud vládního zákona PRTR klíčové - v červenci/srpnu by měl jít zákon PRTR do porady vedení MŽP. Poté by se měl objevit na veřejnosti v připomínkovém řízení. V mezičase bude nutné pracovat na vyhlášce k zákonu PRTR – s Pavlem Piskačem (t.č. ještě pracovníkem ČEÚ) provádíme kompilaci seznamů chemických látek pro PRTR, zkoušky elektronického formuláře pro ohlašování dat PRTR na WWW a průkopnicky testujeme propojení stávajících dat o znečištění (např. z REZZO) na ekotoxikologickou databázi plumbum.ceu.cz/ETD/ obdobně jak funguje www.scorecard.org nebo www.foe.co.uk/factorywatch.

Mezinárodní konferenční turistika - nástroj ovlivnění domácích procesů

Arhuská úmluva a proces okolo ní je dynamický živočich. Zuzana Drhová ze ZK, Pavla Jindrová, Jirka Dusík z CPKP a řada dalších sympatizantů z MŽP pomohli urychlit 2. setkání Arhuské skupiny MŽP před odjezdem hezky sestavené GONGO delegace a zabalit jí sebou příslib ministerstva Aarhuskou úmluvu ratifikovat do roku 2000. Delegace vezla pro UN.ECE i nabídku práce na PRTR i EIA. Z vládní i nevládní konference v Kišiněvu 17. - 22. 4. jsme si přivezli pochvalu od GO i NGO a spoustu práce. Česká republika povede pracovní skupinu pro PRTR, která má do jara 2000 sestavit zprávu o zkušenostech s PRTR v různých zemích a připravit doporučení např. pro Protokol o PRTR. Nadace Partnerství bude dělat pro MŽP sekretariát této pracovní skupiny (UN.ECE PRTR Task Force). Na semináři k PRTR organizovaném pod UNITAR v Bratislavě 4-5.5. jsme v GO-NGO formaci (ing.Karel Bláha MŽP, Mirek Suta, Ondra Velek) zúčastnili mezinárodního semináře k PRTR, který pomohl oživit vazby na bratry Maďary, Slováky a Poláky a zviditelnit naší práci před UNEP, OECD, UNITAR. Konference "Healthy Planet Forum 16-18.6. v Londýně pomohla urychlit práce na prototypech WWW stránek zatím malé mezinárodní síIHEAL (s novou doménou www.iheal.org) obsahujících zdravotní informace a mapy.. České stránky síIHEAL od VITY (www.vitaova.cz) zobrazují rizikové mapy , od Radima Machů z VERONIKY (prozatím na www.ecn.cz/RTK) zobrazuji na jednoduchém GISu data REZZO, nebo mapy rizik vybraných polutantů Prahy na serveru PLUMBUM.ceu.cz, zdravotní data z Ústavu pro zdravotnickou informatiku a statistiku (www.uzis.cz). Několik dalších propojení ukazuje, kam by se mělo vyvíjet uživatelsky přátelské a intuitivní zobrazení dat budoucího PRTR. Projekt IHEAL chce pokračovat a hledá další odborníky na GISy a zájemce o drobné projekty urychlující zpřístupnění vládních dat na Internetu.

Prototyp CD/WWW – malý archív a pomocník hledačů environmentálních informací na Internetu…

První prototyp CD/WWW připravený Jirkou Stachem z Ústavu pro ekopolitiku (www.ecn.cz/iep) obsahuje vedle řady plných dokumentů z oblasti “práva na informace” i vzorky stránek řady vládních, neziskových i komerčních organizací a zajímavých “linků” na Internet. Ve spolupráci s MŽP (www.env.cz) a Českou společností pro životní prostředí (www.csvts.cz/cse) jsme uspořádali 13.4. interní a 3.6. veřejný seminář k právu na informace, informatice resortu ŽP a demonstraci obdobných CD/WWW produktů (např. MŽP, ČEÚ, Koniklec). Z obou seminářů jsou stručné záznamy diskuse problémů – můžete si o ně napsat nové pomocnici našeho Programu milé Miladě Podpěrové (milada.podperova@email.cz). Prototyp CD/WWW bude přes letní měsíce testován na cca 50 místech a dále asi bude žít svým vlastním životem…. Získané zkušenosti s CD archivem a WWW prohlížečem bychom rádi využili i u dalších projektů (např. CD pro PRTR materiály).

Projekt IHEAL

Jak již bylo řečeno projekt IHEAL má budovat interaktivní GISové mapy na WWW zejména pro potřeby PRTR. Technologie GIS jsou již pro NGO finančně dostupné, aby byly rovnocenným partnerem jiným organizacím. Prvá hektická fáze projektu vázaná časově na Londýnskou konferenci je za námi a nabízí se uspořádat klidnější semináře pracovníků institucí s daty, odborníků na GIS a PRTR. Mezinárodní síť IHEAL bude mít doménu www.iheal.com a obdobný expertní systém www.uia.org/dataheal.htm.

Semináře a další běžící projekty

Jindra Petrlík z Dětí Země uspořádal 28. 6. v Berouně seminář o (ne)dostupnosti informací o požáru v podniku Linde Frigera, o rizicích dioxinů, PRTR, a spalování odpadů v cementárnách. Seminář upozornil i na právo na informace pod zákonem o prevenci havárií, který prochází Parlamentem (sněmovní tisk 212/99). Petr Kužvart za STUŽ dostal malý projekt na využívaní informací, pro participaci a případně k soudním sporům při projednávání územního plánu v Praze. VITA fakticky již hotový malý projekt na vytvoření své stránky Občanské KOmise OKO zpřístupňující lokální data o znečištění a problémech procesu vyjednávání “dobrého sousedství” s průmyslovými podniky v Ostravě. Hana Konvalinková z HDUHA Olomouc s pomocí Pavla Douchy z EPS navazuje na téma “klamavé reklamy” a připravuje průzkum případů "klamavých značek", manuál pro pracovníky České obchodní inspekce a seminář (finance na tento “subprojekt” jdou z většího projektu Veroniky “Kulaté stoly”). Miroslav Šuta a jeho kolegové z PEN získali další prostředky na akce kolem přípravy zákona PRTR.

Finance v Programu na další projekty?

Náš Program uzavřel 18 měsíční projekt PHARE a je nyní financován pouze z fondu WWF Norsko. Novým zdrojem pro nevládní organizace byly finance UNED-UK na projekt IHEAL - pro dobré výsledky chtějí partneři sítě IHEAL pokračovat v dalších projektech (zejména k PRTR/GIS aplikacím). V blízké budoucnosti by akce Programu měly posílit prostředky UN.ECE transferované přes MŽP na chod sekretariátu Pracovní skupiny pro PRTR ustavené pro potřeby Aarhuské úmluvy. Letos jsme rozdělili na PRTR, IHEAL, a další projekty cca 500 tis. Podrobnější informace o financích a výstupech jednotlivých projektů našeho Programu najdete na naší stránce www.ecn.cz/rtk pod odkazem "Více o Programu. Na stejné m místě najdete i tento a předcházející články pro Bulletin Nadace mapující úspěchy i nesplněné cíle našeho Programu “právo na informace”.

Furt se 'de.

Ondřej Velek - koordinátor programu "Právo na informace", ondrej.velek@ecn.cz

Milada Podpěrová Milada.Podperova@email.cz

Kancelář Nadace Partnerství v Praze, Krátká 26, 100 00 Praha 10, tel/fax: 02-7816727

WWW.ECN.CZ/RTK