Program Právo na informace

(červenec 1998)

 

Co je nového v Programu právo na informace?

Ve velkém světě se stalo mnoho nového....Od července je v platnosti zákon 123/98 o právu na informace o životním prostředí, snad po 7 letech příprav je schválen zákon 157/98 o chemických látkách a přípravcích (definující mimo jiné srozumitelné informace pro spotřebitele i systém sběru "bezpečnostních listů" od výrobců a dovozců pro Toxikologické informační středisko i další uživatele). Proběhla konference v Arhusu, které se zúčastnila řada lidí spojených s Programem, a na které pracovitý Martin Bursík podepsal mezinárodní úmluvu o přístupu k informacím, rozhodovacím procesům a soudům (tzv. úmluva PPC). Kolem ratifikace úmluvy PPC bude ještě mnoho práce - nová vláda musí změnit některé zákony. Nový Parlament snad schválí Kužílkův zákon o svobodě informací. Běží proces vyjednávání s EU a tým Bedřicha Moldana i přátel STUŽ připravují pro nás podzimní osvětu. V září se sejde v Tokyu důležitá konference o Integrovaném registru znečištění PRTR, což snad urychlí přípravu i přijetí zákona o PRTR v České republice, na Slovensku i jinde... Pro federalisty uvádím, že na Slovenku platí jejich zákon o informacích od září a úmluvu PPC zatím nepodepsali....

Co se děje "dole" na našich malých projektech?

Schválený zákon 123/98 o právu na informace o životním prostředí vytvořil nová pravidla zpřístupňování informací a teď půjde o to umět je využít. MŽP připravilo interní směrnici pro pracovníky resortu - nevládní organizace si připravují své návody na efektivní jednání s úřady. V srpnu vychází příručka Petra Kužvarta (financovaná mimo náš Program z prostředků Ekologického právního servisu) , která bude doufejme hodnotně doplněna publikací MŽP "Environmentální informace a osvěta", na které se podílíme financováním jedné kapitoly od Jirky Gutha. Publikace MŽP bude zaměřena více na možnosti zákona 123/98 k upevnění pozice environmentální výchovy ve veřejné správě a školách (Dana Kvasničková), a na podrobnější inventarizaci zdrojů informací (Jirka Stach). Brožurka MŽP by měla být dostupná na WWW a snad i na papíru již během září.

Filip Malý osvěžil regionální kontakty k PRTR v Arhusu. Pro zvýšení váhy s Mirkem Šutou z Plzeňské ekologické nadace ustavili 16.7. tzv. Fórum pro PRTR, které má kritizovat i stimulovat práce "naší" komise MŽP pro přípravu zákona o PRTR. V září by měla vyjít informace o PRTR v příloze Zpravodaje MŽP, na které máme lví podíl. V ministerské komisi pro PRTR sledujeme postup prací na oficielním projektu PPŽP340/98 k PRTR i analyzujeme stávajících informační systémy. PRTR je běh na dlouhou trať a více se postupu dozvíte na nové stránce WWW.ECN.CZ/PRTR.

Sjednávání lokální dohody v Mokré jsme do doby vyjasnění kompetencí na straně cementárny a možných komunálních volebních turbulencí odložili a pracujeme s Láďou Čmelem, a Romanem Hakenem na zprovoznění "občanské monitorovací stanice" (počítač ve vesnici, který bude mít on-line přístup k okamžitým emisním a provozním datům z procesu spalování alternativních paliv tj. odpadů). Vedle toho budeme ovlivňovat přípravu WWW stránky s agregovanými daty a dalšími informacemi o environmentálním chování cementárny.

Děti Země s pomocí projektu "Občanská kontrola spalovny Malešice" čile korespondují s Pražskými službami a s inspekcí (samozřejmě vyzbrojeni zákonem 123/98). Téma vyhlášení limitů na dioxiny i další požadavky na racionalizaci nakládání s odpady je často v médiích, Občanská komise je před spuštěním... Po prázdninách DZ se chystají dělat semináře k zákonu 123/97 i svému hlavnímu tématu....

Ostravská VITA (Zdeněk a Věrka Jakubkovi a Kamila Kanichová) se mocně zviditelnila ve svém projektu lokální dohody. Pomocí velké ankety ustavili občanskou komisi OKO, která má hlas v prestižních médiích a vyvolala další zájem veřejnosti i podniků. Po konsolidaci nového podniku Aliachem by měla pokračovat další jednání..

Věrka Horská z Jihočeského sdružení ochránců přírody zvyšuje laťku projektu spalovny Mydlovary - proces územního rozhodnuti je zastaven pro společné posouzeni komunikace ke spalovně a vlastni spalovny, a Věrka chce ve spolupráci s nezávislými experty připravit argumentovat proti pravděpodobně naddimenzované spalovně. Plánovaný lokální seminář k odpadové koncepci regionu a spalovny by měl také nenuceně provést osvětu k zákonu 123/98.

Vyšel další Parlamentní bulletin Zdola připravovaný Zuzkou Drhovou a Jirkou Kejvalem, mimo jiné našeptávající poslancům nutnost podpořit obecný zákona (tzv.Kužílkův) o svobodě informací.

Na inovované stránce Programu WWW.ECN.CZ/EPCE/CESTINA/DOKUM najdete mezi řadou dokumentů hezkou publikaci k právu spotřebitelů na informace - aktualizovaný list kontaktů a odkazy na stránky etického konzumerismu. Ve vzduchu visí iniciační debata aktivistů z oblasti ochrany spotřebitele a eko-poraden. Hozenou rukavici je nabídnuty prostor pro ekologické konzumenty v D-testu...

Na vaše podněty a podporu se těší Ondra Velek - koordinátor Programu "Právo na informace"

Krátká 26, 100 00 Praha 10, tel/fax: 02-7816727, E-mail: ondrej.velek@ecn.cz, WWW.ECN.CZ/EPCE