Program Právo na informace

(červenec- listopad 1999)

 

Příprava vládního a nevládního zákona integrovaného registru znečištění PRTR…

… tj. aktivně zveřejňované databáze množství objektivně vybraných znečišťujících látek unikajících z významných zdrojů pokračuje krok-sun-krok. Nevládní návrh zákona PRTR koordinovaný PEN se dostal do skluzu a měl by být představen počátkem roku 2000 (www.ecn.cz/prtr). Vládní návrh zákona PRTR připravený týmem Nadace byl předán MŽP v červenci ale na legislativním odboru došlo k jeho zastavení a dosud je vyjednáván vztah PRTR k zákonu IPPC. Nadace zatím pracuje za malé peníze MŽP na vyhlášce k zákonu PRTR (seznam chemických látek pro PRTR, porovnání PRTR a současných systémů REZZO, HEIS, ISO) a vedle toho s Pavlem Piskačem (opět pracovníkem ČEÚ) a Radimem Machu (Veronika) testujeme ohlašování dat PRTR na WWW a propojení stávajících dat o znečištění (např. z REZZO) pod GISovským zobrazením na Internetu (viz obrázek a link na http://keao.ceu.cz/GIS/REZZO/). Dalším krokem výstavby PRTR “zdola“bude propojení údajů REZZO o chemických látkách na faktografickou ekotoxikologickou databázi ETD (plumbum.ceu.cz/ETD) a příprava elekronického formuláře PRTR.

Aarhuská úmluva - nástroj ovlivnění domácích procesů

Nadace Partnerství uzavřela s MŽP dohodu o zajištění sekretariátu pracovní skupiny “Arhuského PRTR“ polde článku 5.9. (UN.ECE PRTR Task Force). Experti PRTR TF se sejdou v lednu 2000 a plénum Pracovní skupiny v únoru posvětí Doporučení k PRTR pro 2. setkání všech signatářských zemí Arhuské úmluvy, které se sejdou v červnu 2000 v chorvatském Dubrovníku.

Prototyp CD/WWW – malý archív a pomocník hledačů environmentálních informací na Internetu…

Prototyp CD/WWW připravený Jirkou Stachem z Ústavu pro ekopolitiku (www.ecn.cz/iep) ve spolupráci s MŽP (www.env.cz) koluje v 50 kopích na testovacích místech a dále asi bude pozitivně ovlivňovat zpřístupňování metainformací i plných informací o životním prostředí v elektronické podobě….

“Nultá verse PRTR“ na mapách projektu IHEAL

Projekt IHEAL (viz www.iheal.org) otestoval dvě verse interaktivních GIS map na WWW (plny Internet map server a jednodušší “obrázkové interaktivní mapky.http://www.iheal.com/

VITA (www.vitaova.cz) jednoduše zobrazila obrázky rizikových map a emisí z podniků v Ostravě, Radim Machů z VERONIKY připravil s Pavlem Piskačem z ČEÚ obecnější celorepublikovou mapu i pro projekt Jindry Petrlíka o ydrojích dioxinů. Projekt IHEAL/PRTR/GIS tak slouží jako nástroj typu “že to (PRTR) jde, když se chce“ pro vyjednávání zveřejňování dat ČEÚ, ČIŽP, VÚV, ČHMÚ…

Běžící projekty

Jindra Petrlík z Dětí Země pracuje na projektu na projektu "Zveřejňování úniků škodlivých látek (PCB, dioxinů a těžkých kovů) do prostředí", ve kterém budou zpřístupňovat získané informace z velkých zdrojů znečišťování ovzduší na Internetu. Tomáš Pruner z Dětí Země v Plzni dokončil projekt na získávání informací o znečišťování ovzduší v západočeském regionu a jejich zpřístupnění na Internetu. Jaromír Bláha z Hnutí DUHA v Brně dokončil podobný projekt na testování zákona č. 123/98 Sb., v resortu lesního hospodářství a myslivosti. Petr Kužvart za STUŽ pracuje na projektu na využívaní informací, pro participaci a případně k soudním sporům při projednávání územního plánu v Praze. VITA fakticky již hotový malý projekt na vytvoření své stránky Občanské KOmise OKO zpřístupňující lokální data o znečištění a problémech procesu vyjednávání “dobrého sousedství“ s průmyslovými podniky v Ostravě. Hana Konvalinková z HDUHA Olomouc s pomocí Pavla Douchy z EPS navazuje na téma “klamavé reklamy“ a provádí průzkum případů "klamavých značek", manuál pro pracovníky České obchodní inspekce a připravuje seminář (finance na tento “subprojekt“ jdou z většího projektu Veroniky “Kulaté stoly“).

Strategie spotřebitelské koalice

Veronica pokračuje ve svém projektu "Kulaté stoly", v rámci kterého pořádala ve dnech 13. - 14. 10. v Brně seminář o Zeleném telefonu ve spolupráci s holandskými zástupci z Milieu Centraal. Představily se tady i menší organizace, které provozují "zelené poradenství". Nadace přes Program Právo na informace se snaží také podporovat komunikaci mezi spotřebitelskými organizacemi a budování “sirší spootřebitelské a ekologiceké koalice“. Setkání hlavních zástupců na Zeleném Kruhu dne 12. 11. pomohlo definovat hlavní cíle a potřeby jednotlivých organizací a formy další spolupráce v oblasti ochrany spotřebitele. Podrobné informace o vybraných organizacích v této oblasti najdete na naší stránce www.ecn.cz/rtk/spotrebitel-adresy.htm. Děti Země zařídili u Econnectu stránku www.ecn.cz/spotrebitel, kde jsou různé informace týkající se ochrany spotřebitele.

DoDo – dobrovolné dohody

Nadace zorganizovala mezinárodní seminář o Dobrovolných dohodách mezi vládou a průmyslem ve spolupráci s holandskou ambasádou a holandským a českým ministerstvem životního prostředí 22.10. v Míčovně na Pražském Hradě. Semináře se zúčastnilo kolem 80 lidí, převážně zástupci z managementu velkých firem. Představili se na něm hlavně zkušenosti s dobrovolnými dohodami v Holandsku a Yvonna Gailly (Veronica) shrnula zatím rozporuplné zkušenosti s dobrovolnými dohodami v České republice. Nadace se aktivně účastní i práce týmu VŠE k dobrovolným dohodám v ČR.

Ondřej Velek - koordinátor programu "Právo na informace", ondrej.velek@ecn.cz

Milada Podpěrová milada.podperova@email.cz

Kancelář Nadace Partnerství v Praze, Krátká 26, 100 00 Praha 10, tel/fax: 02-781 67 27

WWW.ECN.CZ/RTK