Program Právo na informace

(březen 1998)

 

Zákon o právu na informace o životním prostředí – očekávaný krok vpřed…

Přijetí zákona o právu na informace o životním prostředí je pro environmentální organizace (i náš Program) prioritou. Probíhá vyjednávání s potenciálními oponenty (paradoxně často i se zastánci obecného zákona o informacích), diskutujeme s konstruktivními kritiky (např. JUDr.Dvořák z MŽP) i hledáme další spojence k progresivnímu RNDr. Liborovi Ambrozkovi v Parlamentu. Zeleny kruh (Petra Zaviačičová, Zuzana Drhová a další zpravodajové jako např. Pavel Činčera) připravili s finanční podporou programu pro Parlament nový zpravodaj environmentálních organizací ZDOLA. Velkou pomoc pro právo na informace (zveřejňování materiálů MŽP, podporu zveřejňování údajů z registrů REZZO, HEIS a evidence odpadů) očekáváme od Martina Bursíka v postu ministra ŽP, Moniky Šatavové i Petra Štěpánka na MŽP. Druhé čtení zákona 26.3. (zítra) v Parlamentu by mělo rozhodnout o mnohém….

Práce na registru úniku a přenosů znečišťujících látek (registr PRTR) – běh na dlouhou trať….

Pod tlakem nevládních organizací Bízkem v listopadu 97 ustavená komise pro PRTR se poprvé sešla až 24.ledna a prof. Horák z VŠCHT a Ing. Velek připravili návrh thesí právního zakotvení registru. Aktivisté Miroslav Šuta a Filip Malý vloni uspořádali řadu seminářů o PRTR a dokončují obecnější publikace zvyšující znalosti veřejnosti o chemických látkách v prostředí (brožura “Chemie kolem nás”), o funkčních registrech PRTR v různých zemích (“PRTR ve světě”). S Karlem Bláhou z MŽP a dalšími členy komise PRTR nás čeká seminář 13.5. v Koutech nad Desnou pro odbornou veřejnost. Ačkoli se nám nepodařilo prosadit zakotvení PRTR do zákona o právu na informace o životním prostředí, chceme využít určitého pohybu v budování integrovaných informačních systémů státní správy pro prosazení zákona o PRTR.

Další projekty a semináře – program je otevřený…..

Tento rok nás čeká práce na mnoha seminářích a několika nových projektech. Martin Prokop z EPS vyvolal na 26.3. diskusi aktivistů z NGO k tématu přínosů a rizik spolupráce s průmyslem, která předznamenává výstupy projektu o “lokálních dohodách o dobrém sousedství” – výstupní zpráva projektu a podrobnější seminář k dohodám avizujeme na prvou polovinu roku. Pavel Doucha z EPS organizuje na 18.4. seminář k ochraně spotřebitele a vlivu výrobků na životní prostředí. V termínu 25-27. dubna svoláváme do Bratislavy mezinárodní seminář k vlivu environmentálního práva EU na přístup veřejnosti k informacím - zde spolupracujeme s Karlem Jechem ze STUŽ, koordinátorem jiného projektu PHARE. S Janem Haverkampem z Econnectu je dohodnuta spolupráce na seminářích o využívání informačních zdrojů na Internetu na druhou polovinu roku, zvyšující WWW gramotnost našich aktivistů. Až příliš v tichosti běží projekt Kamily Kanichové z VITy budující koalici občanů k vyjednávání rizik s podnikem MCHZ v Ostravě. Lenka Mašková a Milan Havel z Dětí Země podali projekt na zajištění občanské komise dozoru provozu spalovny Malešice v Praze, Věra Horská z JiSOP získal prostředky na ovlivňování projektu spalovny v Mydlovarech u Českých Budějovic. Pomohli jsem kontaktovat aktivisty z CPKP na firmu AEA připravující projekt veřejného projednávání nápravných opatření po povodních. Zatím bez užitku leží naše práce na přípravě projektu porovnání úrovně environmentálních zpráv podniků v České republice a v Dánsku. Domlouváme urychlené umístění všech vznikajících materiálů Programu na stránce http://www.ecn.cz/env/pravoinf/, abyste byli o našem Programu dobře informováni….

25. března 1998, Ondřej Velek – koordinátor Programu “Právo na informace” E-mail: ondrej.velek@ecn.cz