Program Právo na informace

(listopad 1998 - březen 1999)

 

Integrovaný registr znečištění PRTR - zvolna vpřed…

Od podzimu 1998 (viz bulletin 12/98) staří aktivisti PRTR Ondřej Velek z Nadace Partnerství a Miroslav Šuta z Plzeňské ekologické nadace (PEN) zvyšovali tlak na Ministerstvo životního prostředí (respektive jeho Subkomisi pro PRTR) k stanoveni jasného harmonogramu přijetí zákona o PRTR. Bohužel pozdě zadaný a špatně kontrolovaný projekt PPŽP98 za 100 tis Kč prof.Horáka z VŠCHT nepřinesl potřebné legislativní podklady pro zakotveni registru PRTR. Proces můžete mapovat podle tiskových zpráv PEN a EPCE umístěných na WWW.ECN.CZ/PRTR.

Letos v lednu Mezirezortní komise pro chemickou bezpečnost (MKCHB) svolaná po více než roce odmlčení sice deklarovala PRTR jako jednu svou prioritu ale nestanovila žádný akční plán přípravy zákona PRTR. Miroslav Šuta a Ondřej Tošner připravují NGO "Poziční dokument" a konzultují tvar nevládního návrhu zákona PRTR pro poslaneckou iniciativu.

V březnu byla Nadace Partnerství požádána MŽP o přípravu vládního návrhu zákonné úpravy pro PRTR. Termín konzultace konceptu návrhu bude 6.5. na subkomisi PRTR a návrh by měl jít do porady vedení MŽP během května.

Mezinárodní konferenční turistika - věc téměř nezbytná…

Idea "globálního PRTR" se šíří do států východní Evropy. UNEP Chemicals pozval počátkem března zástupce české subkomise PRTR Ondru Velka na seminář o PRTR do Moskvy. Globalizace PRTR bude jedním z témat PostArhuského procesu na jednání nevládního ECOfóra i vládního setkání signatářů úmluvy 17-22. dubna v moldavském Kišiněvu. Počátkem května se česká delegace subkomise PRTR spolu s partnery ze Slovenska, Maďarska, Polska a Slovinska aktivně zúčastní sub-regionálního semináře PRTR v Bratislavě. Velká červnová konference WHO "Environment and Health" a nevládní "Healthy Planet Forum" v Londýně zvýrazní roli participace veřejnosti a informací v chemické bezpečnosti.

Prototyp CD/WWW - pokus o metainformační systém a koordinaci …

Jirka Stach z Ústavu pro ekopolitiku, Jan Čincera a Ondra Velek ve spolupráci s odborníky jako jsou Ing. Jaroslav Šolc (IMIP), Dr. František Hrdlička, Přemysl Otáhal, Mgr. Kateřina Helebrantová z MŽP a další, připravují konkrétní nástroj podpory uživatelů environmentálních informací – interaktivní archív environmentálních textů, obrázků i dat na jednom snadno prohlížitelném kompaktním disku (CD) s odkazy na zdroje na Internetu (WWW).. Na prototyp informačního CD/WWW posílají informační giganti typu Econnect, Koniklec, Calla, Veronika, PEN apod. části svých WWW stránek i zajímavé texty. Beta verse prototypu CD/WWW bude představena na uzavřeném semináři odborníků 13.4. na MŽP (dále na konferenci v Kišiněvu) a následně pro široký okruh zájemců během května na větším semináři.

Metodický pokyn k zákonu 123/98 a komise pro ratifikaci Arhuské úmluvy

Nadace Partnerství byla požádána MŽP administrovat přípravu metodického návodu resp. pokynu k zákonu 123/98 o právu na informace. Vlastní práce provádí EPS za konzultací Petra Kužvarta mimo jiné i z archívu zkušeností se zákonem, které sbírá Tomáš Pruner z DZ Plzeň (tomas.pruner@ecn.cz), dále zkušeností dalších řešitelů projektů našeho programu (např. Dětí Země Praha). Osud metodického pokynu na MŽP otestuje vůli MŽP sjednotit zatím nestandardní chování pracovníků veřejné správy při poskytování informací podle zákona 123/98 a podpoří nepřímo elektronizaci a informatizaci resortu.

Arhuská komise MŽP snad od prvého rozpačitého setkání výrazně zlepší svou dělnost a bude iniciovat a financovat z dánských peněz přípravu ratifikace úmluvy i konkrétní projekty. EPS, PEN a CPKP připravuje z dosud zaslaných podnětů nevládních organizací překážky implementace všech tří "pilířů" úmluvy (právo na informace, participace, právní ochrana). Roli sekretariátu Arhuské komise má podle dohody REC a MŽP hrát Pavla Jindrova z CPKP-Plzeň (Do Zámostí 20, 31702 Plzeň, tel/fax: 019-7431728, cpkp.plzen@telecom.cz). Arhuská komise se má sejít 8.4. v dostatečném předstihu před setkáním signatářů Úmluvy v Kišinevu 19-22.4.

Semináře, semináře, semináře

Loni v listopadu pořádal Klub ekologické výchovy (KEV) a Česká společnost pro životní prostředí (WWW.CSVTS.CZ/CSE) seminář o podpoře ekologické výchovy zákonem 123/98 pro cca 80 učitelů a zástupců MŽP a MŠMT.

V únoru pořádala VITA Ostrava seminář k zákonu 123/98 a problematice lokální dohody občanské komise OKO s podnikem Aliachem. Magnetem semináře byly profesionálové z EPS (Stanislav Pazderka a Pavel Doucha) kteří s přehledem vykládali cca 50 zájemcům z NGO, podniků i veřejné správy (např. bystrému Lukáši Ženatému, řediteli státního podniku OSTRAMO) pravidla hry podle zákona 123/98, vysvětlovali vztah k autorskému zákonu, povinnosti státních podniků poskytovat informace podle 123/98 a podobné právní "špeky". Martin Bursík hovořil o Arhuské úmluvě a odpovídal na otázky k Temelínu. Ondra Velek a Zdenek Jakubka vysvětlili model dobrovolného PRTR pod lokální s podniky Ostravy. VITA si nově zřídila stránku WWW.VITAOVA.CZ s odkazem na OKO.

V Českých Budějovicích Věra Horská z JISOP s pomocí moderátora Jirky Gutha zorganizovala seminář k racionálnímu nakládání s odpady v regionu jako oponenturu projektu výstavby zbytečně kapacitní spalovny Mydlovary investované Jihočeskou energetikou. JISOP nechalo zpracovat nezávislou studii odhadu množství odpadů a nastartovalo otevřenější komunikaci s JčE. Na semináři a následné exkursi kdo chtěl slyšel a viděl příklad odpadářsky progresivního rakouského okresu Freistadt. Rakouského lektora pana Norberta Missiengra bych váhajícím obcím doporučil pozvat na osvětu.

"GISové" mapy na WWW - projekt IHEAL

Program Právo na informace získal podporu z UNED-UK na projekt IHEAL (Interactive Health Ecology Access Links - Europe) jehož smyslem je vybudovat interaktivní mapy na WWW, v kterých budou pripraveny vrstvy s informacemi o zdrojích znečišťování (emise), vrstvy znečištění (imisní situace), vrstvy zdravotních efektů a další. Technologie GIS (geografické informační systémy) na WWW využité pro PRTR si můžete prohlédnout např. na WWW.SCORECARD.ORG nebo WWW.SVTC.ORG nebo na české strance firmy WWW.ARCDATA.CZ. V projektu prozatím pracuje Veronica, VITA, Econnect, PEN a další GIS experti - úkoly a termíny projektu směřují na konference do Kišiněva a do Londýna.

WWW - všichni tam musíme….

Plnění prototypu CD/WWW informacemi od NGOs pobídlo některé organizace i jedince (včetně mne) vytvořit nebo alespoň "oprášit" své WWW stránky - příkladem je i přestavované stránka našeho programu WWW.ECN.CZ/RTK (Right-to-Know čti RajtTuNou)…. na které se budete dozvídat více.

Ondřej Velek, - koordinátor Programu "Právo na informace", Krátká 26, 100 00 Praha 10, tel/fax: 02-7816727, ondrej.velek@ecn.cz, WWW.ECN.CZ/RTK