Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Válka v Iráku
Tiskové zprávy, stanoviska Zprávy a komentáře Dokumenty

Dne 20.3.2003 v brzkých ranních hodinách začala válka v Iráku. Ve středu 9. dubna oznámilo americké velitelství, že vláda Saddáma Husajna definitivně ztratila kontrolu nad Bagdádem a Husajnův režim padl. O dalších 6 dní později 15.4. ohlásily USA válku v Iráku za vyhranou, když se velení irácké armády formálně vzdalo americkým jednotkám. 2. května pak prezident USA vyhlásil konec bojů v Iráku a Afghánistánu. Neoznámil však konec války, neboť USA chtějí ještě pronásledovat zbytky iráckého režimu a pokračovat ve válce proti terorismu.

Na této stránce najdete zprávy, stanoviska a dokumenty občanských iniciativ a nevládních organizací k válce v Iráku. Najdete zde také odkazy na další stránky věnující se tomuto konfliktu.

Informace zde uvedené nemusí vyjadřovat názor o.s. Econnect.


Tiskové zprávy, stanoviska

2.5.2003 - Člověk v tísni při ČT připravuje otevření stálé humanitární mise v Iráku
PRAHA [Člověk v tísni] Ředitel humanitárních operací Šimon Pánek a koordinátor Marek Štys dnes v časných ranních hodinách přijeli do Iráku.

30.4.2003 - Prohlášení Iráckého klubu v ČR
PRAHA [Irácký klub v ČR] Náš společný cíl: Dodržování národní jednoty. Irácký klub v ČR vítá odstranění diktátorského režimu v Iráku. Žádá alianční síly o dodržování mezinárodních úmluv a dohod, které jim ukládá obranu země, jejího materiálního, kulturního a náboženského bohatství a dědictví. Žádá představitele iráckých politických sil z exilové i vnitřní opozice k urychlení vyhlášení národní vlády. Vyzývá arabské a světové sdělovací prostředky k zastavení rozpoutávání nenávisti mezi vrstvami irácké společnosti a záměrné desinformace o Iráku a Iráčanech.

16.4.2003 - Tisková konference mezinárodního mírového hnutí
PRAHA [Mezinárodní mírové hnutí] Představitelé skupiny International Peace Movement ČR (Mezinárodního mírového hnutí ČR) sestavující se mimo jiné z členů americké, irácké, německé a syrské komunity v Praze spolu s členy pracovní skupiny "Special Recourses"uvedou fakta a odpoví na otázky týkající se války v Iráku a situace na Blízkém východě na tiskové konferenci, která se bude konat v úterý 22. dubna v konferenční místnosti číslo 201, druhé patro, Rytířská 31, Praha 1, začátek v 10.30 hodin.

15.4.2003 - Pozvánka na výstavu: Tvář války - Collateral Damage ("přidružené" škody)
PRAHA [Leica Gallery Prague] "Přidružené" škody války jsou tak staré, jako válčení samo. Kromě vojáků, kteří měli být zabiti či jinak vyřazeni z boje, trpěli vždy také lidé, kteří s vlastními bojovými akcemi neměli nic společného a byli do válečné vřavy vtaženi proti své vůli. Vedle záměrně ničených továren a infrastruktury všeho druhu docházelo vždy rovněž k poškozování a ničení obytných budov a nemocnic. Ale až války na konci století, od první války v Perském zálivu, přes válku v Jugoslávii, až po nynější americko-britské tažení v Iráku, se snaží vyvolat ve veřejnosti představy, zlehčující dopad těchto "přidružených" škod.

15.4.2003 - Svíčky budou svítit pouze v neděli
PRAHA [International Peace Movement] Na památku oběti války organizovalo International Peace Muvemement v CR (Mezinárodni mírové hnuti v CR) denní pietní akt rozsvícením svíček kolem sochy Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze. Akce byla zahájena dne 20. března 2003, den zahájeni války proti Iráku a dodnes proběhla denně.

9.4.2003 - 38 nevládních organizací žádá „Law not War“ pro řešení severokorejské jaderné krize
New York [Greenpeace Int.] - V předvečer formálního odstoupení Severní Koreji od Smlouvy o dalším nešíření jaderných zbraní (NPT) Greenpeace a dalších 37 nevládních organizací vyzvalo všechny členy Rady bezpečnosti Spojených národů (RB OSN), aby podporovali diplomatické řešení konfliktu mezi Severní Koreou a Spojenými státy.

8.4.2003 - Hnutí za přímou demokracii: nová petice Válka – naše věc!
BRNO [Hnutí za přímou demokracii] - Válka proti Iráku pokračuje a bude následovat protiprávní okupace Iráku, z níž budou mít největší prospěch americké korporace. Vlády, tak jako vždy, opět zapomenou na osud obyčejných lidí, kteří se ocitnou jen v jiné formě nesvobody. Jsme pobouřeni skutečností, že na tomto zločinu se podílí i Česká vláda. Iniciujeme proto zahájení sběru podpisů pod novou petici "Válka – naše věc!".

1.4.2003 - Spojené státy se snaží zablokovat mírový návrh OSN
New York [Greenpeace] - Greenpeace dnes vyzvalo všechny členské státy OSN, aby odmítly pokusy USA zablokovat rezoluci Valného shromáždění OSN, která by odsoudila invazi do Iráku, žádala zastavení palby a stažení amerických a britských ozbrojených sil.

1.4.2003 - Protiválečná aktivistka v Praze napadena neznámými muži
PRAHA [International Peace Movement] Během uplynulého týdne došlo k několika násilným incidentům namířených proti protiválečným aktivistům. The International Peace Movement of the Czech Republic (Mezinárodní mírové hnutí v České republice) proto varovalo aktivisty, aby měli na paměti svou bezpečnost a byli vždy ve dvojicích, kdykoli budou rozdávat mírově zaměřené informační materiály.

28. 3. 2003 - Amnesty proti útokom nerozlišujúcim civilistov a vojenské ciele
BRATISLAVA[Amnesty International] - Medzinárodné právo zakazuje útoky, pri ktorých nie je možné rozlíšiť vojenské ciele od civilných. K takýmto útokom dochádza pri použití istých typov zbraní – chemických, biologických a jadrových ale aj mín a kontajnerových bômb.

28.3.2003 - Setkání u svíček budou pokračovat až do konce války
PRAHA [International Peace Movement v České republice] Mezinárodní mírové hnutí Česká republika (International Peace Movement Czech republic, IPMCR) oznamuje, že bude pokračovat v každovečerních shromážděních s svíčkami na Staroměstském náměstí v 19 hodin tak dlouho, dokud válka neskončí. Členové tohoto hnutí se setkávají v centru Prahy každý večer již od pátku 21. března, aby tak pokojně vyjádřili svůj protest proti zabíjení nevinných lidí a vyzvali k míru.

27. 3. 2003 - Amnesty žiada vyšetrenie prípadov zabitia civilistov
BRATISLAVA[Amnesty International] - Podľa dostupných správ bolo pri včerajšom zásahu trhoviska v severnom Bagdade zabitých 15 civilistov a najmenej 30 ďalších vyviazlo so zraneniami. Amnesty International žiada okamžité a nestranné vyšetrenie úmrtí. Dôvodom sú rozporuplné správy o pôvode rakiet.

26. 3. 2003 - Postoje obyvatel ČR k útoku na Irák
PRAHA[CVVM] - Centrum pro výzkum veřejného mínění (Sociologický ústav AV ČR) dnes publikoval výsledky výzkumu veřejného mínění na téma: Postoje obyvatel ČR k útoku na Irák a názory na roli Spojených států v mezinárodní politice. Z výsledků vyplývá, že útok na Irák obecně podporuje pouze 21 % obyvatel ČR, zatímco 72 % s ním nesouhlasí. Shrnující informaci najdete zde.

25.3.2003 - Válka - naše věc!
BRNO [Hnutí za přímou demokracii] - Hnutí za přímou demokracii se spolu s dalšími nevládními organizacemi podílelo na přípravě a svolání demonstrace proti válce v Brně na nám. Svobody dne 25.3. 2003 v 18.00 hod. V tiskovém prohlášení uvádí, že není pacifistickým hnutím, s válkou v Iráku však nesouhlasí, neboť ji považují za zločinnou.

25.3.2003 - NESEHNUTÍ: zastavte válku o ropu
BRNO [NESEHNUTÍ] - Dnes vpodvečer se stalo náměstí Svobody jevištěm. Aktivisté brněnských nevládních organizací sehráli malé válečné drama. Smrtka s rozpolcenou tváří napůl George W. Bushe, napůl Saddáma Husajna nejdříve zapálila barely s ropou. Pak svojí kosou rozsekala na kusy mezinárodní úmluvy a právo, kterými se snažili lidé představující prosté Iráčany krýt a jednoho po druhém usmrtila.

25.3.2003 - Irák: Ozbrojený zásah může pro civilní obyvatelstvo a lidská práva znamenat katastrofu
PRAHA [Amnesty International] - Amnesty International upozorňuje, že ode všech stran zúčastněných v konfliktu – Spojených států, jejich spojenců a Iráku – dosud nedostala jednoznačné ujištění, že budou plně respektovat válečné právo, chránit zajatce i civilní obyvatelstvo a zajistí dostupnost humanitární pomoci v souladu s humanitárním právem.

21.3.2003 - Společnost Člověk v tísni při České televizi vyhlásila veřejnou sbírku SOS Irák
PRAHA [Člověk v tísni] - Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni při České televizi dnes vyhlásila veřejnou sbírku SOS Irák. Finanční prostředky, které je možné posílat na číslo účtu: 888 111 888 / 0300, budou použity na pomoc obyvatelům Iráku po skončení první fáze vojenského zásahu. Člověk v tísni s výjimkou konkrétních příspěvků velkých firem nepřijímá věcné dary.

20.3.2003 - Stanovisko Greenpeace k válce proti Iráku
LONDÝN [Greenpeace] - Greenpeace nesouhlasí s touto nezákonnou válkou proti Iráku a vyzývá k bezprostřednímu zastavení bojů, k mírovému vyjednávání a k obnovení odzbrojovacích procesů.

20.3.2003 - Irák: Společnost Člověk v tísni při České televizi bude reagovat na situaci v regionu
PRAHA [Člověk v tísni] - Společnost Člověk v tísni při České televizi sleduje aktuální situace v Iráku a okolních oblastech a vzhledem ke svým zkušenostem z humanitárních a rozvojových operací uvažuje o případné pomoci obyvatelům Iráku po skončení první fáze vojenského zásahu.

20.3.2003 - Kofi Annan: Myslím dnes na Iráčany
PRAHA [Centrum OSN Praha] - Generální tajemník OSN Kofi Annan v reakci na zahájení útoku proti Iráku přislíbil pomoc a podporu OSN. "Pokud bychom snad ještě chvíli vyčkali, mohl být Irák odzbrojen mírovou cestou. Pokud bychom toho nedosáhli, mohl se svět shodnout na společné akci vedoucí k vyřešení tohoto problému. Ta by měla větší legitimitu a tedy i větší podporu, než je tomu teď."

20.3.2003 - ADRA připravuje humanitární pomoc pro uprchlíky z Iráku
PRAHA [Adra] - V brzkých ranních hodinách informovala média celého světa o zahájení americké vojenské operace v Iráku. Humanitární organizace ADRA je tak již od rána v pohotovosti a zajišťuje všechno potřebné, aby pomohla lidem, kteří utíkají z Iráku před válkou.

20.3.2003 - Bojkot - Demonstrace - Stávky
PRAHA [Y - Klub] - Americký prezident, jeho administrativa, americký parlament a vláda opakovaně svými slovy a činy potvrdili své pohrdání hlasem většiny amerického lidu a světové veřejnosti a neúctu k lidskému životu vůbec i k iráckému lidu, jehož indoperští předkové jsou i předky většiny Evropanů a Američanů a jehož kulturní kořeny jsou i našimi kulturními kořeny.

20.3.2003 - Tiskové prohlášení Amnesty International k válečnému konfliktu v Iráku
PRAHA [Amnesty International] - Amnesty International v České republice vyjadřuje obavu, že jednou z prvních obětí jakékoliv války v Iráku budou lidská práva. Iráčtí civilisté, uprchlíci i příslušníci ozbrojených sil mají svá práva, a jak jsme viděli v předchozích válkách v Kosovu a Afgánistánu, všechny tyto skupiny byly poškozeny.

20.3.2003 - Prohlášení českých neziskových organizací k válce
PRAHA [České neziskové organizace] - Vláda a Poslanecká sněmovna by se měly výslovně postavit proti válce v Iráku bez zřetelného mandátu daného novou rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Vláda ani sněmovna by neměly dopustit, aby se české jednotky účastnily války, přinejmenším do té doby, než bude tato podmínka splněna.

20.3.2003 - Iniciativa proti válce - Den "D"
PRAHA [Iniciativa proti válce] - V 5 hodin ráno vyrazily do pražských ulic skupinky aktivistů Iniciativy proti válce. Aktivisté polepili frekventovaná místa po celé Praze plakáty s fotografiemi iráckých mužů, žen a dětí s textem - Vidíte nás poprvé a možná naposled - válka v Iráku začíná!

19.3.2003 - Chyba ve zpravodajství České televize
PRAHA [International Peace Movement v České republice] Ve večerním zpravodajství dne 16. března Česká televize informovala o demonstraci proti válce, která se konala na Staroměstském náměstí. Reportér konstatoval, že demonstrace se zúčastnili převážně anarchisté a komunisté. Tato informace je naprosto nepravdivá. Podle zpráv organizátorů, Iniciativy proti válce a International Peace Movement ČR, nebyly žádné politické strany a skupiny oficiálně na demonstraci zastoupeny.

19.3.2003 - Česká republika by neměla podpořit nezákonnou válku
PRAHA [Greenpeace] Organizace Greenpeace dnes před Strakovou akademií v Praze apelovala na vládu, aby zůstala pevná a odmítla podpořit válku prezidenta Bushe v Perském zálivu, která je bez další rezoluce OSN nezákonná. Aktivisté představující „mrtvá těla“ nevinných civilistů v pytlích chtěli upozornit, že pokud by byl útok na Irák veden způsobem, o kterém se již delší dobu spekuluje v médiích, porušily by tím Spojené státy Ženevskou konvenci a velmi pravděpodobně způsobily rozsáhlou humanitární a ekologickou katastrofu.

19.3.2003 - Tiskové prohlášení k chystaným akcím v den začátku války proti Iráku
PRAHA [Iniciativa proti válce ] Již několik měsíců protestujeme, stejně jako miliony lidí po celém světě, proti z našeho pohledu zcela nelegitimní a nespravedlivý útok na Irák. I přes obrovský nesouhlas celosvětové veřejnosti se dnes válka zdá být otázkou několika dní, možná i hodin. Rozhodli jsme se, že během noci, kdy válka začne, uspořádáme několik akcí, které prozatím nebudeme blíže specifikovat. Již dříve jsme též svolali shromáždění proti válce v den začátku útoku na 18.00 na Václavské náměstí.

19.3.2003 - Greenpeace: Svět nechce válku... chce ji OSN?
PRAHA [Greenpeace] Organizace Greenpeace a Center for Constitutional Rights v New Yorku dnes vyzvaly všechny členské země OSN, aby v souladu s Chartou OSN požádaly o svolání mimořádného zasedání Valného shromáždění OSN s cílem vyhnout se nezákonné válce v Iráku.

7.3.2003 - 8. březen 2003 a Stínový program bezpečnosti a obrany
PRAHA [Hlídací fena] 8. březen se jako Mezinárodní den žen stal spíše než oslavou žen dnem vyjádření celosvětového ženského hlasu. Ženy celého světa se shromažďují, aby upozornily na bezpráví, které se děje jim nebo jejich zemi. Letošní 8.březen a protesty, které k jeho výročí organizují ženské aktivistky, mají jednoho jmenovatele: stojí proti válce o Irák.

5.3.2003 - Proti válce a násilí se 9. března koná protest před Iráckým a Americkým velvyslanestvím
PRAHA [Mírové hnutí] Mezinárodní mírové hnutí České republiky (The International Peace Movement) ve spolupráci s Iráckým klubem zorganizovaly pochod proti válce a násilí, který předá prohlášení jak Irácké tak Americké ambasádě.

4.3.2003 - Iráčané v Praze se staví proti režimu Saddama Husseina i proti válečné politice USA
PRAHA [Iniciativa proti válce / International Peace Movement] Oznámení o konání tiskové konference:Členové pražské irácké komunity uspořádají v pátek, 7. března od 10.30 hodin v Galerii Tvrdohlaví tiskovou konferenci, kde hodlají vysvětlit svůj postoj k připravované válce v Iráku. Velká část této komunity v Praze je proti režimu Saddama Husseina a doufá v nastolení demokracie ve své zemi. Tito lidé však zároveň odmítají válku jako metodu nastolení svobody a bezpečnosti v regionu.

25.2.2003 - 1. března se v Praze koná happening proti válce ve formě masopustního karnevalu
PRAHA [Iniciativa proti válce / International Peace Movement] V sobotu 1.března se v Praze koná demonstrace proti válce v Iráku ve formě masopustního karnevalu. Průvod začne ve 13.30 na Václavském náměstí, přesune se na Staroměstské náměstí a odtud k ambasádě USA. Organizátory akce jsou Iniciativa proti válce spolu s International Peace Movement.

17.2.2003 - Celosvětové demonstrace ukazují, že Bushův proválečný postoj není možno obhájit
PRAHA [International Peace Marchers] Protesty, které proběhly v poslední době v Praze a po celém světě, dokazují, že stále narůstá rozčilení způsobené Bushovými válečnými plány. Proti Bushovu plánu zaútočit na Irák vyšlo do ulic přes 10 milionů lidí na demonstrace 15. února. Dokonce se zúčastnil nebývalý počet Američanů.

14.2.2003 - Vlajková loď Greenpeace Rainbow Warrior blokuje válečné přípravy Spojených států v Evropě
ANTWERPY [Greenpeace] Greenpeace pokračuje ve svém globálním protestu proti přípravám na válka s Irákem. Dnes dopoledne aktivisté z lodí Rainbow Warrior a Argus na nafukovacích člunech a kánojích vytvořili plovoucí mírový tábor podél nábřeží v přístavu v belgických Antwerpách, kde se připravuje americký vojenský materiál včetně helikoptér, tanků a nákladních vozidel k transportu do Perského zálivu.

13.2.2003 - Tiskové prohlášení k demonstraci proti válce v Iráku a účasti českých jednotek v ní
PRAHA [Iniciativa proti válce ] Demonstrace se koná 15. 2. 2003 ve 13.30 na Náměstí Jana Palacha v Praze. V listopadu minulého roku vyhlásilo Evropské sociální fórum na svém setkání ve Florencii 15. únor 2003 za evropský den akcí proti chystanému útoku na Irák. Připojujeme se k této výzvě a připravujeme na tento den demonstraci především z těchto důvodů.

7.2.2003 - Disidentský nesouhlas amerických občanů s válečnou politikou USA
PRAHA [Americká komunita v Čechách] Ve Spojených státech stále sílí veřejný nesouhlas s válkou proti Iráku. Mnozí Američané, kteří žijí v Evropě si také nepřejí válečný konflikt. Navíc mají i pocit, že nová válka proti Iráku bude v konečném důsledku i ekonomickou válku proti samotnému americkému lidu. Každá nová válka totiž zvětšuje ve Spojených státech chudobu a obecně zesiluje politický tlak.

4.2.2003 - Aktivisté Greenpeace globálně protestují proti válce s Irákem
LONDÝN/PRAHA [Greenpeace] Aktivisté Greenpeace dnes uspořádali nenásilné přímé akce v Austrálii, Francii a ve Velké Británii jako součást probíhající kampaně proti hrozící válce s Irákem. Dnes ráno 14 aktivistů Greenpeace proniklo do vojenského přístavu Marchwood v Southamptonu ve Velké Británii s cílem zablokovat transport vojenských vozidel do Zálivu. Sedm aktivistů bylo zatčeno, dalším pěti se však podařilo obsadit vojenské tanky, ve kterých se uzavřeli a zamkli přístupové poklopy. Další dva aktivisté se k tankům připoutali.

3.2.2003 - Greenpeace protestuje pod neonovým srdcem proti válce
PRAHA [Greenpeace] Mezinárodní organizace Greenpeace vyjádřila v pátek odpoledne svůj nesouhlas s postojem prezidenta Václava Havla a dalších sedmi evropských státníků, kteří ve středu vyzvali demokratické společenství a Radu bezpečnosti k podpoře současného pro-válečného postoje americké administrativy. Tři aktivisté Greenpeace připevnili transparent s nápisem „WAR?“ (Válku?) pod neonové srdce na Pražském Hradě.


Zprávy a komentáře

15.5.2003 - Irák: Ekologické důsledky války
Praha [Ekolist] - Tři války a desítky let vlády Saddáma Husajna zdevastovaly životní prostředí Iráku. Znečištěné jsou zdroje pitné vody, ovzduší, půda, řeky, mokřady, moře. Bez pomoci ostatních zemí dojde podle OSN v Iráku k humanitární a ekologické katastrofě.

2.5.2003 - Irák: Kdo platí?
Praha [Econnect] - Kdo nejvíce platí za válku v Iráku? Nevládní organizace, spojené platformou Social Watch, ve svých analýzách zaměřených na "cenu" iráckého konfliktu pro civilisty rozebírají mimo jiné humanitární podmínky v konfliktu a situaci týkající se pomoci civilistům, ptají se také po důvodech zabíjení civilních obyvatel. Proč americké jednotky nepovolily nevládním organizacím poskytovat v místě konfliktu pomoc? Proč bylo v prvních dnech války obrovským rizikem nechat se ošetřit v bagdádské nemocnici? Jak žijí lidé v nedostatku vody, potravin a léků? Také tomu se věnuje téma Social Watch War on Iraq: the social cost.

29.4.2003 - Američané stříleli do Iráčanů
Praha [BBC] - Američtí vojáci v Iráku údajně stříleli do účastníků demonstrace ve městě Fallúdža, asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. K incidentu došlo během noci, kdy místní lidé pronikli do školy, obsazené americkými silami, a žádali je, aby odešli.

18.4.2003 - Obránci lidských práv: Reakce na nepokoje a demonstrace v Iráku jsou nepřiměřené
Praha [Econnect] - Pokračující násilnosti v severoiráckém Mosulu znepokojují mezinárodní organizace hájící lidská práva. Při středečním incidentu, kdy strážci pořádku použili střelbu ve snaze zabránit davu vyrabovat odbočku místní banky, byly podle agenturních informací zabity nejméně čtyři osoby a řada dalších zraněna. Nejméně tři lidé tentýž den zemřeli a dvanáct včetně dvou dětí bylo zraněno při přestřelce během demonstrace poblíž guvernérova sídla. Tyto události přišly den poté, co bylo deset lidí zabito a šestnáct zraněno v podobném incidentu – podle Amnesty International jsou tak pádným důvodem pro obavy o ochranu civilistů a jejich práv svobodně se vyjadřovat a shromažďovat.

15.4.2003 - Rodina vyhoštěné Iráčanky pojede v pátek do Bejrútu, pak do Prahy
Praha [Radio Praha] - Irácká rodina s nemocným synem se tento pátek přemístí autem ze Sýrie do libanonského Bejrútu a odtud poté odletí do České republiky. Není však zatím jasné, který den poletí, zda to bude již o tomto víkendu, řekla sestra irácké ženy Sundus Chaláfová.

14.4.2003 - Prohlášení generálního ředitele UNESCO k válečnému konfliktu v Iráku
Bratislava [Unesco] - Od počátku válečného konfliktu Unesco deklaruje, že dostojí svému poslaní a vynaloží veškeré úsilí, aby bylo omezeno strádání a destrukce kulturního dědictví. Ředitel Unesco Koïchiro Matsuury vyzval britské a americké autority, aby zabránily ničení archeologických památek a kulturních institucí. Sousedící irácké státy Koïchiro Matsuury žádá, aby zabránili nelegálnímu vývozu kultuního dědictví z Iráku. O svých iniciativách Unesco informuje na portálu Unesco a Irák. O prohlášení ředitele Unesco informovala česká komise pro Unesco.

11. 4.2003 - AI upozorňuje, že spojenci sú povinní zabrániť plieneniu a násiliu
Bratislava [ChangeNet] - Amnesty International upozorňuje spojenci, že ako okupačná mocnosť majú podľa medzinárodného ľudskoprávneho a humanitárneho práva špecifické povinnosti. Sú povinní prijať okamžité opatrenia na zabezpečenie poriadku a dodržiavanie zákonov a zabrániť plieneniu, ničeniu a násiliu.

10.4.2003 - Těhotné Iráčance odepřeli vstup do ČR, připravují se protesty
Praha [Econnect] - Vlnu nevole vzbudil postup českých úředníků a policistů, kteří minulý týden odepřeli vstup do České republiky těhotné Iráčance. Šestadvacetiletá Saliy J. Khalaf ve čtvrtek přiletěla na pražskou Ruzyni s platným vízem a s dvouletým vážně nemocným synkem, pro kterého potřebovala lékařskou pomoc – lékaři v Iráku jejímu dítěti pomoci neuměli. Navzdory tomu, že cizinka měla vízum a její jméno nefigurovalo na seznamu nežádoucích osob, byla přinucena okamžitě ČR opustit.

7.4.2003 - APC protestuje proti útokom na online poskytovanie informácií o vojne v Iraku
Johannesburg [APC], Bratislava [ChangeNet] - APC protestuje voči aktivitám, zameraným proti fungovaniu webstránky Al-Jazeera na Internete. “Internet musí vykonávať svoju jedinečnú a potrebnú úlohu podporovateľa slobody prejavu a obsahovej rozmanitosti a to najmä v čase konfliktu,” uvádza sa vo vyhlásení medzinárodnej Asociácie pre progresívnu komunikáciu (APC). Překlad stanoviska APC převzat ze stránek Changenetu.sk

2.4.2003 - Argumenty proti válce
Praha [Saša Lienau, Hlídací fena] - Několik otevřených přání www.hlidacifena.cz vůči české vládě v 15. den války v Iráku.

2.4.2003 - X. den války v Iráku
Praha [Hlídací fena] - International Peace Movement v České republice pro Hlídací fenu: Jak se měnily argumenty pro zahájení války, Chemické a biologické zbraně v Iráku, Zbrojařská obchodní strategie US po 11.9., Dopad války na humanitární pomoc ve světě.

1.4.2003 - Šok a hrůza
[Jan Keller, Občanské noviny] - Sociolog Jan Keller se pozastavuje nad reakcemi politiků na tři otázky jim zaslané spolu s podepsanou peticí Nikoliv naším jménem a nad jejich ochotou na petici a otázky odpovědět příp. se se zástupci signatářů setkat. Otázky se týkaly plánovaného útoku na Irák, šok a hrůzu pocítil autor se svými přáteli při zjištění respektu oslovených k občanské společnosti.

31.3.2003 - OSN posílá do Iráku pitnou vodu
Praha [BBC] - Organizace spojených národů vyslala z Kuvajtu do jižního Iráku kolonu nákladních automobilů s pitnou vodou. Cisterny představují první výraznou pomoc OSN od začátku iráckého konfliktu, kdy byly v oblasti kvůli bojům přerušeny dodávky vody.

26.3.2003 - Válka o ropu? A co práva civilistů?
Brno [Econnect] - Smrtka s kosou za zvuku poplašné sirény pomalu kráčí k místu, kde se v krytu krčí civilisté. Smrt s tváří patřící napůl Georgi W. Bushovi a napůl Saddámovi Husajnovi přichází k civilistům a zapaluje barely s ropou, ze kterých se začne valit dusivý dým. Poté se pozornost Smrti obrátí k ženám, které chrání jen bariéra tvořená úmluvou požadující respektování práv civilistů ve válce – dokument je potrhaný, pošlapaný, na mnoha místech propálený. Úmluvu kosa během několika vteřin rozseká a nad mrtvými civilisty stojí Smrt jako vítěz.

26.3.2003 - ECN a zprávy k Iráku na stránkách sdružení APC.
Praha [Econnect] - Mezinárodní sdružení Association for Progressive Communication informovalo na svých stránkách o informační stránce, kterou Econnect zveřejnil v souvislosti s válkou v Iráku. Na www.apc.org jsou zároveň uvedeny odkazy na další členy sdružení, kteří se informování o irácké krizi šíře věnují.

26.3.2003 - AI sa obáva o civilné obyvateľstvo v Basre
Bratislava [ChangeNet] - Amnesty International (AI) vyjadrila obavy o osud obyvateľov mesta Basra v južnom Iraku, ktorí sú už od piatku bez vody. Mesto bolo posledné tri dni pod paľbou vojsk USA a ich spojencov.

25.3.2003 - Hlídací fena volá po genderově citlivém přístupu v politice
Praha [Econnect] - V těchto dnech dokončil tým Hlídací feny první pracovní verzi dokumentu s názvem Stínový program bezpečnosti a obrany, která vyzývá zástupce České republiky a občany k morální odpovědnosti za dění ve světě a k nepodlehnutí tlakům ze strany silnějších a větších mezinárodních uskupení. „Česká republika může s akcí v Iráku vyjádřit svůj nesouhlas a já jsem přesvědčena o tom, že skutečně nesouhlasí, ale kvůli komplexu méněcennosti to nedokáže říct,“ zdůvodňuje pozadí vzniku dokumentu Miluš Kotišová, jedna z hlavních iniciátorek stínového programu.

25.3.2003 - MV ČK poskytuje v Iraku materiálnu pomoc
BRATISLAVA [ChangeNet / Červený kríž] - Pracovníci Medzinárodnoho výboru Červeného kríža (MV ČK) poskytli materiálnu pomoc a pitnú vodu nemocniciam, obyvateľom irackých miest i utečencom v táboroch na severe krajiny. V bagdadskej hlavnej mestskej nemocnici Al Yarmouk a v nemocnici Al Kindi sa nachádza viac ako 150 zranených, pracovníci MV ČK však neskúmali, či ide o civilistov alebo vojakov. Nemocniciam poskytli zdravotnícky materiál, vaky s krvou a 10 500 balíkov pitnej vody v jednolitrových baleniach.

24.3.2003 - Souhlasíte s vojenským zásahem v Iráku?
PRAHA [Infoservis] - Redakce Infoservisu uskutečnila a na svých stránkách publikovala sadu krátkých rozhovorů s lidmi, kteří mají co říct k probíhající válce v Iráku. Všichni byli dotázáni zdali s vojenskou akcí souhlasí.

21.3.2003 - No, potěš pánbůh, máme se opravdu na co těšit aneb o co dnes v Iráku opravdu jde
PRAHA [Petr Kužvart - Britské listy] - Dnes nejde prvoplánově ani o národní bezpečnost USA, ani o nešíření zbraní hromadného ničení či jejich možné zneužití, a dokonce ani o svržení jednoho krvavého, Západem druhdy vypěstovaného a podporovaného diktátora. Jde o útočnou a nevyprovokovanou válku, jež není posvěcena rezolucí Rady bezpečnosti Spojených národů. A zde je již dotek s podstatou dnešních událostí.

21.3.2003 - Společnost Člověk v tísni a sdružení Adra vyhlásily veřejné sbírky na pomoc obětem války v Iráku
PRAHA [Econnect] - Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni dnes vyhlásila veřejnou sbírku SOS Irák. Finanční prostředky budou použity na pomoc obyvatelům Iráku po skončení první fáze vojenského zásahu. Člověk v tísni s výjimkou konkrétních příspěvků velkých firem nepřijímá věcné dary. Také organizace Adra ČR připravuje humanitární pomoc pro uprchlíky z Iráku a vyhlásila veřejnou finanční sbírku na pomoc iráckým uprchlíkům v Turecku.

20.3.2003 - Irák na mušce
PRAHA [Infoservis Člověka v tísni] - Téma týdne Infoservisu, ve kterém se dozvíte jak probíhá válka v Iráku a co bude po ní. Přehled článků: Člověk v tísni k Iráku / Kurdové v severním Iráku cítí klid před bouří / Saddám se jen tak nevzdá (rozhovor) / Srovnání Iráku a Afghánistánu nevyznívá povzbudivě, Okupace Iráku je prohrou pro celý arabský svět / Bagdád se připravuje na válku.

20.3.2003 - České nevládní organizace žádají ochranu práv civilistů v Iráku, pokračují protiválečné demonstrace
PRAHA [Econnect] - Vláda České republiky ani Poslanecká sněmovna by neměly dopustit, aby se české jednotky účastnily války, přinejmenším do té doby, než bude tato podmínka splněna; zároveň by se vláda a sněmovna měly výslovně postavit proti válce v Iráku bez zřetelného mandátu daného novou rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Takové je stanovisko šestnácti českých neziskových organizací, vydané v den zahájení války proti Iráku.

17.3.2003 - V Praze protestovala asi tisícovka lidí proti možné válce v Iráku
PRAHA [Radio Praha] - Přibližně tisícovka lidí se v neděli odpoledne sešla na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřila svůj nesouhlas s chystanou válkou proti iráckému režimu Saddáma Husajna. U památníku Jana Husa se sešli zejména přívrženci levicových a anarchistických skupin, ale i náhodní kolemjdoucí.

26.2.2003 - Další protiválečné protesty: v sobotu projde ulicemi Prahy masopustní karneval
PRAHA [Econnect] - Masopustní karneval zvolily jako formu protestu skupiny Iniciativa proti válce a International Peace Movement, které připravují v Praze další demonstraci proti válce v Iráku. Průvod avizovaný na sobotu 1. března začne v půl druhé odpoledne na Václavském náměstí, přesune se na Staroměstské náměstí a poté k ambasádě Spojených států. Organizátoři tak chtějí navázat na předchozí protiválečné aktivity a dále tak upozorňovat na negativní aspekty připravovaného válečného konfliktu.

17.2.2003 - Humanitární dopad možné války
PRAHA [BBC/Radio Praha] - Ve švýcarské Ženevě se v průběhu uplynulého víkendu konala velká mezinárodní konference o humanitárních důsledcích možné války s Irákem. Delegáti mezinárodní konference upozorňují, že v případě války bude v Iráku nedostatek potravin. Dvoudenního jednání ve švýcarské Ženevě se zúčastnili zástupci vlád a humanitárních organizací z mnoha zemí, včetně těch, které sousedí s Irákem.

14.2.2003 - Sobotní protiválečné demonstrace podpoří i pražští Američané

PRAHA [Econnect] - Praha se tuto sobotu zapojí do celosvětového dne protestů proti válce v Iráku. "Dodnes nebyly předloženy uspokojivé důkazy o tom, že Irák disponuje zbraněmi hromadného ničení. Ale i v případě, že by se potvrdily některé z dosti nepřesvědčivých tvrzení USA, považujeme za důležité připomenout, že Irák není zdaleka jedinou zemí, která zbraněmi hromadného ničení disponuje. Jsou to například právě Spojené státy americké, které vetují řadu mezinárodních závazků o odzbrojení," tvrdí pořadatelé z Iniciativy proti válce.

12.2.2003 - Praha v sobotu zažije protesty proti válce v Iráku
PRAHA [BBC/Radio Praha] - Patnáctý únor totiž loni v listopadu vyhlásilo Evropské sociální fórum ve Florencii evropským dnem proti válce v této zemi. Pouliční demonstrace se mají uskutečnit také v Londýně, Amsterodamu, Paříži, Berlíně, Madridu či Bernu, menší akce se chystají i v amerických městech, Japonsku, Jihoafrické republice, Turecku, Austrálii a Kanadě.

27.1.2003 - Protiválečným aktivistům telefonicky vyhrožovali
PRAHA [Econnect] - "Měli by s vámi zacházet jako s teroristy. Jste příznivci Usámy bin Ládina. Přijdeme a budeme křičet pro válku a vaši demonstraci zničíme," vyhrožoval Američance Arii Farnam anglicky hovořící anonym, který se označil za amerického občana. Arie Farnam je iniciátorkou protestů proti zahájení války v Iráku; anonymní výhrůžky se týkaly demonstrace konané v neděli 26. ledna v Praze.

27.1.2003 - Ženy z celé Evropy říkají NE válce proti Iráku
PRAHA [Econnect] - The European Women`s Lobby (EWL) reprezentující více než 3000 ženských neziskových organizací v Evropě na svých internetových stránkách vyzývá k podpoře deklarace proti útoku na Irák, na který se v posledních dnech připravuje USA spolu s Velkou Británií.

24.1.2003 - Šeherezáda vyzývá k vytvoření Světové bezpečnostní rady žen
PRAHA [Econnect] - Berlínská ženská akce Šeherezáda už nechce pouze přihlížet násilí, které je součástí všech válečných konfliktů světa. Proto se spojila s mírovými expertkami z Německa, Afghánistánu, bývalé Jugoslávie, USA a dalších zemí a apelovala na světové spřátelené organizace, aby nebyly k válečnému ničení a drancování lhostejné. "... vyzýváme ženy z celého světa, aby jmenovaly významné kandidátky, které by zvedly svůj hlas v rámci Světové bezpečnostní rady žen . Budou se tak dlouho hlásit ke slovu, dokud OSN nevezme svou vlastní rezoluci vážně a neuzná Světovou bezpečnostní radu žen jako svůj šestý orgán."

15.1.2003 - Připravuje se útok na Irák. "Nikoliv naším jménem," zní vzkaz vládě
PRAHA [Econnect] - O tom, zda se Česká republika zapojí do chystaného vojenského úderu proti Iráku, by měli zákonodárci rozhodnout ve čtvrtek; podle dosavadních jednání zatím vše nasvědčuje tomu, že s účastí země v protiiráckém tažení vysloví souhlas. „Nikoliv našim jménem,“ odmítá tuto možnost nově vzniklá stejnojmenná iniciativa. Nechala se inspirovat výzvou Not In Our Name: ta apeluje na americkou vládu, aby útok na Irák důkladně zvážila.


Dokumenty

24.4.2003 - Kauza Irák: historie
PRAHA [Petr Schnur, Britské listy] - Příspěvek k pochopení hloubky irácké tragédie, který odhaluje historický vývoj Iráku a vztahu USA k němu až do vyústění ve Válku v Iráku. Informace o první válce v Perském zálivu, o zbrojních inspekcích aj.

19.3.2003 - Fakta o hrozící válce v Iráku
PRAHA [International Peace Movement v České republice] - Historie americko-iráckých vztahů, mezinárodní právo, zbraně hromadného ničení, oběti, poválečné uspořádání, nedodělaná práce v afgánistánu, česká demokracie, světové protiválečné hnutí.

Související odkazy v češtině:

Infoservis Člověka v tísni: Zpravodajství z oblasti Středního Východu
Člověk v tísni: - SOS Irák
Adra: Humanitární pomoc pro uprchlíky z Iráku
Greenpeace: - Stránka o Válce proti Iráku
Iniciativa proti válce
International Peace Movement (Mezinárodní hnutí za mír)
Hnutí za přímou demokracii - petice Válka - naše věc !
Iniciativa Nikoliv naším jménem - petice proti válce
Petice za osvobození Iráku
Ženské organizace a mír - prohlášení a postoje k válce v Iráku na stránkách Profemu
Český rozhlas 1: Válka o Irák na internetu - přehled odkazů
irak.valka.cz: Irák: pravda a mýty
Stránka irak.aktualne.cz: Současnost a historie Iráku - armáda, jad.výzkum, mapa
Iniciativa Barvou proti válce

Zpravodajství:
Český rozhlas: Vývoj v Iráku: Zpravodajství, komentáře, souvislosti
iDnes: Úder na Irák
Britské listy: Útok na USA; Afghánistán, Irák

Protiválečné iniciativy na zahraničních stránkách

Zdroje v angličtině
Choike (Uruguay): Zpravodajství o odporu proti válce v Iráku
GreenNet (Velká Británie): Přehled protiválečných iniciativ ve Velké Británii
Zdroje ve španělštině
Nodo50 (Španělsko): Přehled protiválečných iniciativ ve španělštině
Pangea (Španělsko): Mezinárodní protiválečné referendum online
LaNeta (Mexiko): Protiválečné iniciativy v Mexiku
(Organizace jsou členy asociace APC)
Další zdroje v angličtině:
Electronic Iraq: http://electroniciraq.net
Amnesty International: Zvláštní stránky ke krizi v Iráku
Iraqi refugee: Iráčtí uprchlíci v historii a faktech
Human Rights Watch: Monitoring stavu lidských práv v Iráku
ZNet: Analýzy předních myslitelů, zpravodajství a další zdroje
European Women's Lobby: Ženské organizace proti válečnému konfliktu
Global Issues: Politické souvislosti války v Iráku
Independent Media Center: Irák ve zpravodajství nezávislé tiskové agentury
Iraq Peace Team: Cizinci odhodlaní setrvat v Iráku
Stop the War Coalition: Britská koalice proti účasti UK ve válce
Stop War Now: Mezinárodní protiválečná koalice
United for Peace: Americká kampaň proti válce v Iráku
Vote No War: Protiválečné online referendum
UN: News Centre - Iraq OSN informuje o Iráku

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz