Grafická verze

ECONNECT - zpravodajství

Zprávy


Druh:    zprávy | komentáře | tiskové zprávy
Oblast: životní prostředí | lidská práva | sociální oblast | gender | regionální rozvoj | kultura | občanský sektor | internet

Počet nalezených článků: 13693

Henry Now - Unikátní návrat nejvýznamnějších postav rockové avantgardy
2. 11. 2023 - PRAHA (Econnect / Agentura Rachot ) - V úterý 7. listopadu se v Paláci Akropolis objeví britské hudební sdružení Henry Now, které volně navazuje na legendu avantgardní hudby Henry Cow. Ta ve své době představovala nejodvážnější kapelu hnutí Rock In Opposition, zásadně ovlivnila tehdejší i tuzemskou alternativní scénu scénu a ve své době sdílela pódia s ranými Pink Floyd, Soft Machine či Cpt. Beefheartem. Koncert organizuje agentura Rachot, která se orientuje na pořádání koncertů world music a alternativní hudby.


Čtvrtstoletí s Respect Festivalem - o víkendu se se bude konat největší svátek world music u nás
13. 6. 2022 - PRAHA (Econnect / Rachot Music ) - Respect Festival, 25. ročník – zóna tolerance plná hudby, rytmů, barev a chutí z celého světa. Respect Festival je nejpestřejší směsicí namíchanou ze známých, osvědčených hvězd i z nových, neméně kvalitních objevů. Tvůrcem letošního vizuálu festivalu je výtvarník Petr Nikl. Festival se koná o víkendu 18.–19. června na Rohanském ostrově.


Avantgardní kytarista Fred Frith přiveze do Prahy nové album Road
13. 3. 2022 - PRAHA (Econnect / Rachot ) - Britský kytarista,multiinstrumentalista a skladatel Fred Frith do Prahy přijede se svým Fred Frith Triem a jejich novým albem Road. Vstoupení legendy britské experimentální hudby a zakladatele hnutí Rock in Opposition si můžete vyslechnout ve středu 16. 3. v pražském komunitním klubu Punctum.


Mise za návrat krále motýlů Apolla do Krkonoš právě začíná!
23. 2. 2022 - JAROMĚŘ/HRADEC KRÁLOVÉ/VRCHLABÍ (Ochranářská skupina Jaro ) - Český svaz ochránců přírody Hradec Králové a JARO Jaroměř v úzké spolupráci s dalšími partnery spouští v českých Krkonoších mezinárodní projekt LifeApollo2020 zaměřený na aktivní ochranu jednoho z největších a nejohroženějších motýlů Evropy - jasoně červenookého. Tato ambiciózní mise bude probíhat na české i polské straně Krkonoš, v Bílých Karpatech a rakouských Alpách.


Návrh Plánu transformace uhelných regionů nezajistí splnění vládního slibu konce uhlí 2033
21. 2. 2022 - PRAHA (Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku ) - Ačkoliv se vláda ve svém programovém prohlášení zavázala vytvářet podmínky pro odklon od uhlí do roku 2033, návrh Plánu spravedlivé územní transformace tento závazek téměř neodráží. Ve své nejnovější verzi sice odkazuje na prohlášení vlády, avšak zároveň na Mostecku i Sokolovsku předpokládá těžbu uhlí po tomto datu. Návrh plánu neuvádí odklon od uhlí v roce 2033 jako jasný cíl s konkrétními kroky. Uhelné kraje tak stále nemají jistotu, jak bude transformace probíhat. Ekologické organizace upozorňují, že jedině s jasně stanoveným cílem může transformace uspět.


Hudba, recitace a autogramiáda. ČSOP Klenice pokřtila knihu o chráněné přírodě
19. 2. 2022 - MLADÁ BOLESLAV (ČSOP Klenice ) - Sál nabitý milovníky přírody a desítky prodaných knih Chráněná příroda Mladoboleslavska. Tak vypadal úterní podvečer v Muzeu Mladoboleslavska, kde ČSOP Klenice křtila nově vydanou publikaci.


Třeboňská záchranná stanice zve na výpravu za sovím houkáním
14. 2. 2022 - TŘBOŇ (Econnect / Český nadační fond pro vydru ) - Třeboňská záchranná stanice pro volně žijící živočichy pořádá v sobotu 19. 2. 2022 výpravu za sovím houkáním. Na Pergole u sv. Víta nedaleko Třeboně se lidé od 16 hodin mohou těšit na setkání s ochočeným puštíkem Bíbou a společnou vycházku za sovími hlasy. Akce se nekoná v případě silného větru, deště či sněžení. Pořádnou obuv, teplé oblečení a baterku s sebou!


Již za 50 dní proběhne tradiční jarní úklid. Přidáte se?
11. 2. 2022 - BRNO (Econnect / Ukliďme Česko z.s. ) - Jaro už pomalu klepe na dveře a přípravy tradiční dobrovolnické akce Ukliďme Česko jsou v plném proudu – do jejího vypuknutí zbývá přesně 50 dní. Své akce mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na www.UklidmeCesko.cz. „Není na co čekat, již v sobotu 2. dubna jdeme na to,“ vzkazují organizátoři akce. Pro účastníky připravují řadu novinek...


Počet vlčích teritorií se v Česku rozrostl o dvě, potvrdil každoroční monitoring
11. 2. 2022 - PRAHA (Econnect / Hnutí DUHA ) - Díky unikátnímu terénnímu monitoringu šelem se v roce 2021 podařilo zmapovat čtyřiadvacet vlčích teritorií, která alespoň částečně zasahovala na území Česka. Oproti údajům ze sezóny 2019/2020 jich je o dvě více - v Orlických horách a v Českém lese. Většina z nich se nacházela v Čechách, a to spíše v pohraničních oblastech. Některá na naše území zasahovala jen nepatrně. V osmnácti případech se jednalo o smečky, ve čtyřech případech o vlčí pár a ve dvou o teritoriální jedince.


Nový výzkum: Okolí spaloven odpadů je kontaminované vysoce toxickými látkami. Většina vajec z okolí spalovny Chotíkov je zdraví nebezpečná
4. 2. 2022 - PLZEŇ (Ecconnect / Hnutí DUHA ) - Výzkum organizace Zero Waste Europe (ZWE), na kterém se podílelo Hnutí DUHA, zjistil v okolí spaloven ve třech evropských zemích - Česku, Španělsku i Litvě - vysokou úroveň kontaminace dioxinů a příbuzných perzistentních organických látek (POPs). Tyto látky jsou nejsilnějšími karcinogeny na světě. Opakovaná expozice těmito látkami již při velmi malých koncentracích způsobuje poškození plodu nebo hormonální poruchy.


Premiér Fiala u dolu Turów kapituloval. Ještě horší dohoda, než jsme se obávali
3. 2. 2022 - LIBEREC (Econnect / Společně pro vodu ) - Premiér Petr Fiala dnes podepsal česko-polskou dohodu o dolu Turów. Výsledkem je stažení české žaloby, která měla velkou šanci na úspěch, výměnou za peníze, podzemní stěnu, která stojí několik kilometrů jinde, než kde voda ve velkém odtéká, minimální soudní dohled a nulovou vynutitelnost evropského práva. Vláda nejen že selhala v ochraně českého území, ale zároveň si i zavřela dveře k budoucí nápravě. Jedná se o naprostý ústupek Polsku, velkou prohru české strany a místních obyvatel i nedodržení českých zákonů. Schválení dohody navíc proběhlo utajeně a její text nebyl dosud zveřejněn.


Zveřejněte jména kandidátů a zadání pro nového generálního ředitele Lesů ČR, žádají ministra neziskové organizace
3. 2. 2022 - PRAHA (Hnutí DUHA/Transparency Int./Milion chvilek/Rekonstrukce státu/Vědci pro les ) - Ministerstvo zemědělství vypsalo dne 30. 12. 2021 výběrové řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR poté, co tehdejší dočasný ministr Marian Jurečka odvolal z této funkce Josefa Vojáčka.


Spouštíme portál VrchlabíNevyhazujto a prezentaci na sociálních sítích. Chystá se toho ještě víc!
31. 1. 2022 - VRCHLABÍ (Econnect / Vrchlabí bez odpadu ) - Počínaje prvním dnem února startuje oficiálně internetová platforma pro výměnu věcí za odvoz na webové adrese www.vrchlabi.nevyhazujto.cz. Tam může každý z Vrchlabí a blízkého okolí zdarma nabízet a získávat věci za odvoz. Nepotřebné věci tak nemusí skončit na sběrném dvoře či na skládce, ale mohou být znovu smysluplně využity. Projekt Vrchlabí bez odpadu, iniciovaný ve městě Výborem zastupitelstva pro životní prostředí, také rozšířil aktivity na sociálních sítích a chystá další aktivity v nadcházejících týdnech.


Občanky s otisky prstů, technologie sledující pohyb zaměstnanců i dětí. Kdo získá Ceny Velkého bratra?
28. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Iuridicum Remedium, z. s. ) - Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium oznámila termín vyhlášení Cen Velkého bratra (Big Brother Awards). Uskuteční se ve čtvrtek 24. března 2022 a již posedmnácté budou rozdány firmám, úřadům, či technologiím, které v roce 2021 nejvíce zasahovaly do našeho soukromí.


Ekologické organizace podávají žalobu na MŽP kvůli emisní výjimce pro Elektrárnu Chvaletice
25. 1. 2022 - PARDUBICE (Hnutí DUHA/Greenpeace ČR/Zelená pro Pardubicko ) - Ekologické organizace Hnutí DUHA, Greenpeace a místní spolek Zelená pro Pardubicko podávají žalobu proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o udělení rozsáhlé výjimky z emisního limitu pro zdraví škodlivou rtuť a oxidy dusíku z uhelné elektrárny Chvaletice na Pardubicku. Rozhodnutí umožňuje elektrárně po dobu šesti let vypouštět ve spalinách 3x více rtuti, než stanovuje emisní limit a vypustit tak o přinejmenším 1 234 kg více rtuti více, než kdyby limit dodržela. Výjimka navíc platí i pro oxidy dusíku a těch vypustí elektrárna přinejmenším o 1 157 tun více. Ekologické organizace i právnička považují rozhodnutí za nezákonné. Bylo vydáno v listopadu 2021, tedy ještě za minulého ministra Richarda Brabce, a to až tři měsíce po začátku platnosti limitu v srpnu 2021. Do té doby úřady nepochopitelně tolerovaly provoz elektrárny bez povolení k překračováni limitu.


Při hlasování o ochraně zvířat během přepravy Evropský parlament selhal
24. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Společnost pro zvířata ) - Evropský parlament ve svém hlasování 21. 1. zradil zvířata a nepodpořil zásadní doporučení pro Komisi a Radu, které by byly prvními reálnými kroky za skutečné ukončení utrpení zvířat (dobytka, ovcí, koz, prasat, drůbeže, králíků) exportovaných na dlouhé vzdálenosti a/nebo do zemí mimo EU.


Nevládní organizace vyzývají předsednické trio EU včetně ČR: Máte šanci snížit ceny energií, musíte ale najít shodu na odvážných řešeních
21. 1. 2022 - PRAHA/PAŘÍŽ/STOCKHOLM (Econnect / Hnutí DUHA ) - Při příležitosti schůze Rady ministrů životního prostředí a energetiky EU vyzvaly evropské nevládní organizace vlády předsednického tria EU včetně české, aby našly shodu na odvážné klimatické a energetické politice. Zásadní je, aby politiky balíčku Fit for 55 braly ohled na zranitelné domácnosti a zapojily do energetické transformace nejširší veřejnost. Toho lze dosáhnout pomocí masivních investic do úspor energie a obnovitelných zdrojů, které sníží spotřebu stále dražších fosilních paliv.


Firmy loni jezdily sdílenými vozy více než dříve, lidé kombinují veřejnou a sdílenou dopravu
18. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Autonapůl ) - Přesně 32 % z více než jednoho a čtvrt milionu kilometrů, které loni najezdila flotila sdílených vozů Autonapůl, najezdili firemní zákazníci. Ti tvoří zhruba 15 % sdílníků a využívají carsharing často jako dočasné posílení vlastní flotily nebo jako způsob, jak se nezavazovat k operativnímu leasingu nebo investici do nového vozu. Zároveň roste počet lidí, kteří si auta půjčují v jiných městech, než kde jsou registrovaní, a k cestám mezi městy využívají veřejnou dopravu. Ukazují to data o jízdách prvního českého carsharingu za rok 2021.6 největších úspěchů Charity ve světě za rok 2021
13. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Charita ČR ) - Když jsme na začátku loňského roku psali shrnutí toho předešlého, netušili jsme, jak moc náročný bude rok 2021. I přes všechny překážky, které přinesl druhý pandemický rok, se nám ale v Charitě podařilo dosáhnout skvělých věcí. Ať už to bylo představení mobilní aplikace, která pomáhá zambijským farmářům odolávat výkyvům počasí, zahájení našeho historicky největšího projektu v Iráku či pomoc Gruzii na cestě k modernímu zdravotnictví. Pojďte se společně s námi podívat na momenty roku 2021, které stojí za to připomenout.


Strategický plán SZP správně podporuje ekologické zemědělství, to samé však potřebují i ekoschémata nebo obnova mezí a mokřadů
12. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Hnutí DUHA ) - 11. ledna 2022 rozhodla koaliční rada o některých důležitých prvcích Strategického plánu Společné zemědělské politiky.


Tři samice praturů dnes odjely z Milovic do rezervace v Nýřanech na Plzeňsku
11. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Česká krajina ) - Dvě dospělé samice praturů a jedna odrostlá mladá samička dnes odjely z rezervace velkých kopytníků v Milovicích do nedávno založené rezervace u Nýřan na Plzeňsku. Doplnily tam skupinu divokých koní, která nýřanskou rezervaci osídlila na začátku loňského prosince.


Začíná Ptačí hodinka! Celé Česko bude sčítat ptáky na krmítkách
7. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Česká společnost ornitologická ) - Dnes začal čtvrtý ročník Ptačí hodinky, programu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO). V něm budou tisíce lidí v celém Česku od 7. do 9. ledna opět sledovat ptačí krmítka a zapisovat opeřené návštěvníky. Pomocí dlouhodobého projektu ornitologové ve spolupráci s veřejností zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Sčítání se může zúčastnit úplně každý bez předchozích zkušeností a nutnosti se předem registrovat. Kdykoliv od pátku do neděle si stačí vyhradit hodinu času, během které budou lidé sledovat své krmítko a výsledky vloží do formuláře na ptacihodinka.birdlife.cz.


ČRA v Kambodži podporuje projekt zaměstnatelnosti a vzniku nových důstojných pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením
6. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Česká rozvojová agentura ) - Lidé se zdravotním postižením představují v Kambodži jednu z nejvíce marginalizovaných skupin na trhu práce. Obecně platí, že tito lidé v Kambodži častěji žijí v chudobě, přičemž jedním z hlavních důvodů je nerovný přístup ke vzdělání a diskriminační náborové praktiky. Společnost Člověk v tísni zde proto od loňského roku realizuje projekt České rozvojové agentury zaměřený na udržitelný přechod osob se zdravotním postižením směrem k důstojným a vhodným pracovním příležitostem.


MŽP se již dva roky snaží vyhlásit NPR Lanžhotské pralesy
5. 1. 2022 - (Econnect / Děti Země ) - Již více než dva roky se Ministerstvo životního prostřední snaží prosadit svůj návrh ze dne 21. října 2019 na vyhlášení Národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy, která by na osmi plochách zabírala asi 431 hektarů.


Pták roku 2022: zvonek zelený
4. 1. 2022 - PRAHA (Econnect / Česká společnost ornitologická ) - Se zvonkem zeleným se můžeme setkat v zemědělské krajině i v zahradách a na krmítkách, a to plošně v celém Česku. Za posledních deset let jsme nicméně přišli o dvě třetiny české populace zvonků. Ohrožuje ho závažná ptačí choroba trichomonóza. Ta je pro savce včetně člověka sice neškodná, pro ptáky je ale smrtící. Kvůli ní je zvonek jedním z nejrychleji ubývajících druhů posledního desetiletí.


Odpalování pyrotechniky nyní eskaluje, to nejhorší nás čeká 31. 12.
27. 12. 2021 - PRAHA (Econnect / Společnost pro zvířata ) - Tzv. zábavní pyrotechnika působí zranění, trauma, šok a smrt zvířatům, poškozuje zdraví (tělesné i duševní) lidí, kontaminuje silně toxickými chemickými látkami životní prostředí (vzduch, vodu, půdu, zeleň), jejím použitím škoditel porušuje mnoho zákonů.


Obalová výzva upozorňuje na rozšířený nešvar: zbytečné a nadměrné obaly
22. 12. 2021 - Liberec (Econnect / IPUR - Institut pro udržitelný rozvoj ) - Institut pro udržitelný rozvoj vyzývá k redukci obalů, které se záhy stávají odpadem a zbytečně zatěžují životní prostředí. Nadměrné a zbytečné obaly jsou nešvarem mnoha výrobců, chybí účinný státní dohled, který by vymáhal dodržování zákona o obalech. Ani recyklovatelné obaly nemusí být spásou, ideálním obalem je často žádný obal. IPUR pokračuje v jednáních s výrobci a prodejci, do databáze zbytečně a nadměrně balených výrobků mohou lidé přispívat svými fotkami i nadále.


Orientační běžci vysadili přes 17 tisíc stromů
21. 12. 2021 - Liberec (Econnect / Český svaz orientačních sportů ) - Příroda je jejich sportoviště a chtějí se o ni co nejvíce starat, aby byla odolná a v nejlepší kondici. Orientační běžci pečovali o lesy také v roce 2021.


Pomoc nejen v boji za bezpečné ukončení těžby uranu
17. 12. 2021 - PRAHA (NESEHNUTÍ ) - Obyvatele a obyvatelky Kirovohradské oblasti v Ukrajině dlouhodobě trápí ekologické a zdravotní problémy spojené s těžbou uranu. Ztrátové doly, které se mají v nejbližších letech uzavřít, představují pro místní lidi a přírodu velkou zátěž. Pokud se ale doly uzavřou bez důkladné sanace a plánů na další rozvoj regionu, bude mít konec těžby na život v oblasti další negativní dopady. O bezpečné ukončení těžby a novou vizi pro místní obyvatele usiluje Flora, jedna z ukrajinských nevládních organizací, které NESEHNUTÍ v roce 2021 podpořilo.


Firmy a tříbení jejich znalostí v tématech Globálního rozvojového vzdělávání
8. 12. 2021 - PRAHA (Econnct / INEX - Sdružení dobrovolných aktivit ) - INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX) startuje pilotní fázi projektu workshopů, jejichž cílem je zvýšit povědomí o tématech Globálního rozvojového vzdělávání (GRV) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) ve firemním sektoru. Projekt je cílen na firmy, které začleňují témata společenské odpovědnosti do své firemní kultury, směřují své aktivity do zemí globálního Jihu nebo jen mají zájem své zaměstnance v těchto tématech vzdělávat. Všechny workshopy jsou vhodné jako doplnění vzdělávání pro zaměstnance i management firmy.


Kde koupit vánoční stromeček z šetrně obhospodařovaných FSC lesů
8. 12. 2021 - BRNO (Econnect / FSC ČR ) - I o letošních svátcích je možné pořídit si domů vánoční stromeček z FSC certifikovaného lesa. K dostání jsou letos v Brně a Praze. Domů si tak zájemci můžou odnést krásný stromeček z opravdového lesa a zároveň tím přispět k jeho zdraví. Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC lesů pocházejí totiž z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny.


V Česku vznikla desátá rezervace velkých kopytníků. Divocí koně dnes osídlili mokřadní louky u Nýřan v Plzeňském kraji
8. 12. 2021 - PRAHA (Econncet / Česká krajina ) - Již desátá rezervace velkých kopytníků začala dnes fungovat v České republice. Divoké koně vypustili ochránci přírody ve spolupráci s Plzeňským krajem na mokřadní louky u Nýřan na Plzeňsku. V Plzeňském kraji jde o třetí rezervaci velkých kopytníků, tedy nejvyšší počet mezi všemi kraji v České republice. „V Plzeňském kraji se v současné době nachází téměř třetina tuzemských rezervací velkých kopytníků,“ konstatoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.


Krvavý byznys na Mauriciu: opice přepravované jako zboží, které skončí v odpadkovém koši evropských laboratoří
6. 12. 2021 - PRAHA (Svoboda zvířat ) - Svoboda zvířat a další evropské organizace na ochranu zvířat volají po konci krvavého obchodu s opicemi chovanými pro kruté pokusy v evropských laboratořích. Opice jsou totiž násilím odebírány z volné přírody, vězněny v chovných farmách a jejich mláďata následně odesílána jako zboží určené k pokusům. V rámci Týdne akcí proti obchodu s opicemi z Mauricia proběhnou veřejné akce i kampaň na sociálních sítích, která bude zaměřena na mauricijskou vládu, velvyslanectví, turistické kanceláře a letecké společnosti. Cílem je ukončení obchodu s opicemi pro výzkum a testování.


Soud zrušil další vyloučení Dětí Země z řízení o dálnici D8
3. 12. 2021 - BRNO (Econnect / Děti Země ) - Krajský soud v Ústí nad Labem rozsudkem ze dne 29. listopadu 2021 zrušil rozhodnutí krajského úřadu v Ústí nad Labem i stavebního úřadu v Lovosicích o vyloučení Dětí Země z řízení o vydání dodatečného stavebního povolení pro šest objektů na dálnici D8 z Lovosic do Řehlovic.


Kamery rozpoznávající tváře na letišti v Praze. Jsou v souladu se zákonem?
1. 12. 2021 - PRAHA (Econnect / Iuridicum Remedium, z. s. ) - Digitálně-právní organizace IuRe/Digitální svobody podala podnět na Úřad pro ochranu osobních údajů v souvislosti s provozem kamerového systému s funkcí rozpoznávání tváří na Letišti Václava Havla v Praze. Organizace chce, aby Úřad prověřil dodržování povinností podle zákona o zpracování osobních údajů.


Rozhodnutí o vykácení mohutného jerlínu v Brně je zrušené
29. 11. 2021 - BRNO (Econnect / Děti Země ) - Magistrát města Brna na základě podnětu Dětí Země ze dne 29. října 2021 zrušil rozhodnutí ÚMČ Brno-střed z 13. září 2021, kterým bylo na žádost botanické zahrady Přírodovědecké fakulty MU v Brně ze dne 23. srpna 2021 povoleno vykácet mohutný strom jerlín japonský.


Jedno procento pro přírodu, navrhuje Čmelák
29. 11. 2021 - LIBEREC (Econnect / SPP Čmelák ) - Jak se budou rozdělovat evropské dotace do zemědělství v dalších letech? A hlavně - změní se něco v naší krajině? Právě o tom se nyní rozhoduje na Ministerstvu zemědělství v rámci připomínkování návrhu evropského plánu Společné zemědělské politiky. Ekologická organizace Čmelák navrhuje, aby alespoň 1 % zemědělské půdy bylo od roku 2025 vyčleněno pro přírodu.


Na jihočeském rašeliništi pomáhá přírodě těžká technika
19. 11. 2021 - PRAHA (Econnect / Český svaz ochránců přírody ) - Na lesním rašeliništi Čtyřicítka, nedaleko jihočeského města Nová Bystřice, se právě pracuje na zlepšení životních podmínek pro vzácné druhy rostlin i živočichů. Pozemkový spolek Hamerský potok zde zahájil zemní práce v podobě stržení travního drnu těžkou technikou a budování tůní.


Úkoly pro novou ministryni a ministry: Zemědělské dotace pro ozdravení krajiny, odklon od uhlí a rozvoj obnovitelných zdrojů
17. 11. 2021 - PRAHA (Hnutí DUHA a Zelený kruh ) - Budoucí premiér Petr Fiala navrhnul prezidentu republiky Miloši Zemanovi členy a členky nové vlády ČR. Navržená ministryně životní prostředí Anna Hubáčková, ministr zemědělství Zdeněk Nekula, ministr průmyslu a obchodu Věslav Michalík i ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se budou muset poprat se zásadními výzvami v oblasti životního prostředí, změny klimatu a péče o českou krajinu. Mezi ty největší patří změna zemědělských dotací a dalších pravidel, tak aby přispívaly k ozdravení a oživení české krajiny, jasný plán odklonu od uhlí do konce desetiletí či využití ladem ležícího potenciálu čistých domácích obnovitelných zdrojů.


Pitná voda v Kambodži - osvěta pro obyvatele v zemědělských oblastech
16. 11. 2021 - PHNOM PENH (Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce ) - Lidé na kambodžském venkově nejčastěji pijí vodu z mělkých povrchových studní, ale také z rybníků, řek nebo dešťovou vodu. Mnoho rodin vodu doma převařuje nebo filtruje, ale ne vždy, a ne všechny rodiny to tak dělají. Lidé často pijí vodu přímo, neupravenou, což posléze způsobuje zdravotní potíže.


Klimatický summit OSN v Glasgow odložil řešení nejdůležitějších věcí na později
13. 11. 2021 - GLASGOW/PRAHA (Klimatická koalice ) - 26. konference OSN o změně klimatu, která právě končí v Glasgow, je promarněnou šancí nasměrovat svět na bezpečnou cestu k udržení teploty na hranici 1,5 °C. Navzdory dílčím úspěchům summit vyhlídky světa o moc nezlepšil. Zatímco před Glasgow směřoval svět k oteplení o 2,7 °C, po Glasgow jsme na tom pouze o tři desetiny stupně Celsia lépe. Země světa nedokázaly před ani během Glasgow předložit dostatečně ambiciózní vnitrostátně určené příspěvky (NDC) ke zmírnění změny klimatu. Závěrečná deklarace letošní klimatické konference signatářským státům pouze klade za úkol předložit dostatečné cíle pro rok 2030 “do konce roku 2022”. Řešení se tedy o rok odkládá.


Mobilní aplikace podpořená ČRA pomáhá zambijským farmářům lépe odolávat klimatickým změnám
9. 11. 2021 - Praha (Česká rozvojová agentura ) - V letošním roce bude v Zambii ukončen úspěšný čtyřletý projekt s názvem “Agribusiness pro život – živobytí, inovace, výživa & empowerment”, jehož cílem je zvýšení zemědělské produktivity a příjmů 125 středně velkých zemědělců a 22 kooperativ prostřednictvím budování kapacit, rozvoje hodnotového řetězce a přístupu na místní trhy. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou a realizovaný Charitou ČR využívá i mobilní aplikaci, která poskytuje informace o počasí i další data cenná pro hospodaření drobných rolníků i větších místních zemědělských družstev.


Světová konference o změnách klimatu a klíčové slovo: naděje
8. 11. 2021 - GLASGOW/PRAHA (Českobratrská církev evangelická ) - V první polovině listopadu probíhá ve skotském Glasgow světová konference OSN o změně klimatu COP26. Po dlouhých letech neuspokojivých jednání by se právě ona mohla stát průlomem na cestě k lepší péči o stvoření.


Pokusy na zvířatech v ČR nechceme! Virální video s plačícím Benem Cristovao má pokračování!
8. 11. 2021 - PRAHA (Svoboda zvířat ) - Sběr podpisů pod občanskou iniciativu Za Evropu bez pokusů na zvířatech pokračuje. Jen v ČR ji za pár dnů podepsalo více jak 66 tisíc lidí, čímž bylo dosaženo více jak čtyřnásobku minimálního počtu podpisů za ČR. Neuvěřitelná lavina podpisů se strhla po tom, co organizace Svoboda zvířat spolu s Benem Cristovao, Veronikou Čermák Mackovou, Dewii, Janou Strykovou a dalšími spustila video, kde osobnosti projevují bezprostřední emoce při pohledu na reálné záběry z laboratoří. Video s názvem A jak zareagujete na utrpení zvířat Vy? vidělo za jediný den skoro 1,2 milionu lidí. Nyní je tu pokračování, ve kterém jsou odhalena vyjádření všech zúčastněných celebrit. A jejich reakce dojímají celou naši zemi.


Dobrovolníci oživili přírodu České ráje. Vysadili téměř 200 stromů, vznikly i tůně
8. 11. 2021 - Libošovice (ČSOP Klenice ) - Téměř 50 lidí se sešlo předminulou sobotu v Libošovicích, aby pomohli navrátit přírodě kus zemědělské půdy a zlepšit podmínky pro život organismů v CHKO Český ráj. Zasadili 54 švestek, 58 jabloní, 4 jeřáby, 18 hrušek a 65 lip, celkem 199 stromů. Během sázecí akce byly na lokalitě vybudovány také nové tůně. To vše na polích manželů Polívkových, kteří se takto rozhodli využít své pozemky na celkem čtyřech hektarech.


Premiér Babiš dělá na klimatickém summitu ostudu. Česko by se mělo zavázat k ochraně klimatu
2. 11. 2021 - GLASGOW/PRAHA (Klimatická koalice ) - Premiér Andrej Babiš vystoupil včera na klimatické konferenci COP 26 ve skotském Glasgow s kontroverzním projevem. Místo toho, aby jako ostatní evropští státníci představoval a obhajoval cíl na snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030, ke kterému se Evropská unie jako celek zavázala, Babiš evropskou klimatickou politiku zpochybňoval a kritizoval. Se svým názorem zůstal mezi evropskými státníky osamocen, podobný názor zastával jen polský premiér Mateusz Morawiecki, který je paradoxně nyní s Babišovou vládou ve sporu kvůli podpoře ilegální těžby v uhelném dole Turów na česko-polské hranici.


V rezervaci divokých koní dnes ochránci přírody odstraňovali černé skládky po hledačích kovů
23. 10. 2021 - PRAHA (Česká krajina ) - Odstraňování černých skládek se dnes věnovali ochránci přírody v rezervaci divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Odklízeli především staré izolace z kabelů, které v přírodě zůstaly po sběračích kovů. Ti na začátku devadesátých pročesávali a hlavně překopávali celý vojenský prostor. Hledali v něm kilometry měděných kabelů zajišťující v době působení sovětských vojsk v oblasti armádní komunikaci.


Z Afriky na Sibiř za pár minut. Rezervace velkých kopytníků představuje návštěvníkům odlišná prostředí
11. 10. 2021 - PRAHA (Česká krajina ) - Naprosto odlišná přírodní prostředí, která připomínají krajiny vzdálených kontinentů, mohou vidět návštěvníci rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Část bližší Benátkám nad Jizerou připomíná africké údolí porostlé roztroušenými křovinami, plochy blíž obci Lipník tvoří rovina s březovými hájky jako přenesená ze Sibiře.


Volby 2021 a transporty zvířat
6. 10. 2021 - PRAHA (Econnect / Společnost pro zvířata ) - Kruté dálkové transporty s tzv. hospodářskými zvířaty probíhají několik desetiletí. V období socialismu byla tato zvířata v ohromném množství přepravována vlaky, dobytčáky, do spřátelených komunistických zemí. Po roce 1990 se nemorální přeprava zvířat přesunula na silnice.


Oslavovaná rekonstrukce dálnice D1 je stále nedodělkem
4. 10. 2021 - (Econnect / Děti Země ) - Slavnostní ukončení rekonstrukce dálnice D1 délky 160 km za téměř 22 mld. Kč v sobotu 2. října 2021 i za účasti předsedy hnutí ANO Andreje Babiše bylo jen komické divadlo. Stále totiž chybí rozšíření mostu Šmejkalka a další dokončovací práce.1 | 2 | 3 | 4 | .. | 274 | Další