Tiskové zprávy NNO
V roce 2024 byl spuštěn projekt DeKLARed ADAPTRegions, který je financovaný z programu Interreg Rakousko - Česko 2021 – 2027. Cílem projektu je podpořit adaptační opatření v reakci na klimatickou změnu a vytvořit podmínky pro jejich efektivní zavádění v příhraničních regionech České republiky a Rakouska. Změna klimatu patří mezi největší výzvy, kterým regiony čelí. Intenzivně obhospodařovaná zemědělská krajina, přírodně i památkově chráněná území a přehřívání sídel jsou oblasti, kde je nezbytné hledat komplexní a přírodě blízké řešení. Projekt usiluje o posilování spolupráce mezi jednotlivými regiony a zapojení všech zainteresovaných stran včetně široké veřejnosti.
::životní prostředí::
Kategorie F2 a F3 venkovní „zábavní“ pyrotechniky (podle zákona 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů (zákon o pyrotechnice), kompakty o desítkách a stovkách ran – římské svíce – fontány – ohňostroje – pumy – bomby – petardy aj., obsahují směsi výbušnin až do 1 kg a to jen v jednom produktu! Spolu s dalšími chemickými látkami jsou velkou hrozbou pro zdraví a životy lidí a zvířat, kontaminují naše životní prostředí (včetně zahrad, vod, rybníků….) a jsou bezpečnostním rizikem.
::životní prostředí::
„Česká legislativa a právní rámec není úplně připraven na to, jak nakládat s věcmi, které mají být součástí cirkulární ekonomiky,“ uvedl ve své úvodní řeči na konferenci: Předcházení vzniku odpadu v kulturních institucích náměstek primátora pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Jiří Pospíšil. Tato slova dobře shrnula problematiku, kterou za finančního přispění Ministerstva životního prostředí řešila České federace nábytkových bank a reuse center a organizace art re use v rámci společného projektu.
::životní prostředí, kultura::
Ministerstvo pro místní rozvoj s dílčími úpravami stvrdilo územní rozhodnutí Městského úřadu Bruntál k přehradě Nové Heřminovy. Hnutí DUHA Jeseníky nebude do procesu povolování této přehrady zasahovat správní žalobou ani dalšími právními kroky. Hnutí DUHA považuje za vhodnější řešení suchou nádrž a jeho jesenická místní skupina se bude i nadále angažovat v komplexní protipovodňové ochraně.
::životní prostředí::
"Silvestr je pro zvířata a pro mnoho lidí nejhorším dnem v roce, celý prosinec a leden jsou náročné. 10 - 15 procent bezohledných lidí, kteří odpalují působí škody na zdraví a životech zvířat, působí jim traumata, stejně jako lidem. Mnoho lidí má kvůli odpalování a explozím zdravotní problémy, psychické i fyzické. Do ovzduší jsou emitovány vysoce toxické látky a výbušniny ... a o pár set kilometrů na východ trpí a umírají lidé a zvířata výbušninami ve válce. Je to smutné a ostudné, že jsou tyto produkty stále legální a k dispozici," uvádí Judit Laura Krásná, zástupkyně Společnosti pro zvířata.
::životní prostředí::
Compassion in World Farming (CIWF) vítá závazek Evropské komise začít v roce 2026 realizovat slíbenou reformu legislativy týkající se welfare zvířat. Prioritou mají být návrhy na zákaz klecových chovů. Eurokomisař pro welfare zvířat Olivér Várhelyi na posledním plenárním zasedání Evropského parlamentu v roce 2024 ve Štrasburku tímto závazkem reagoval na přání lidí z Evropy, včetně 1,4 milionu těch, kteří podpořili evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové. Eurokomisař však nestanovil žádný časový plán pro předložení kompletní revize právních předpisů o welfare zvířat.
::životní prostředí::
Ministerstvo zemědělství nečekaně a těsně před vánočním obdobím předložilo návrh na zásadní předělání dohodnutého nástroje na ochranu půdy před vodní erozí v rámci dotací ze Společné zemědělské politiky (SZP). Letos byl přitom zaznamenán rekordní počet erozních událostí. Účinnější podmínky měly po opakovaném odložení platit od července 2025. [1] Nový návrh by mohl místo původního významného zlepšení znamenat naopak zhoršení ochrany půdy oproti současnému stavu. Detailní podmínky návrhu nejsou zatím známy, ale pro ekologické organizace jsou způsob zveřejnění i předpokládatelné dopady návrhu nepřijatelné.
::životní prostředí::
Srdečně Vás zveme na hybridní diskusní seminář COP16: Světová konference stran úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat? v úterý 7. ledna 2025 od 16:00 do cca 18:30, Informační centrum OSN v Praze, Praha 1, Železná ulice 24.
::životní prostředí::
Vláda ČR právě schválila Národní klimaticko-energetický plán (NKEP), který stanovuje cíle České republiky pro energetiku, dopravu a ochranu klimatu do roku 2030 a výhled do roku 2050. Oproti původní verzi z července obsahuje nižší emisní cíle pro roky 2030 a 2050 a zmizely všechny zmínky o rozšíření emisních povolenek na lokální vytápění a silniční dopravu (tzv. ETS2). Finální verze plánu stále nevyužívá potenciál obnovitelných zdrojů. Konec spalování uhlí v energetice nejpozději v roce 2033 zachován zůstal.
::životní prostředí::
Pod názvem Ekoabeceda aneb Na cestě k odpovědné spotřebě představuje školní vzdělávací program Recyklohraní metodickou příručku a čtyři sady výukových scénářů pro mateřské školy, oba stupně základních škol a střední školy. Zaměřuje se v nich na odpovědnou spotřebu. V úvodních částech si učitelé, žáci a studenti připomenou proč je důležité se tímto tématem zabývat a seznámí se s termíny, jako jsou například cirkulární ekonomika nebo greenwashing. Převážná část materiálů je pak zaměřena ryze prakticky – jak snížit plýtvání oblečením, potravinami, v dopravě a při cestování, v domácnostech, ve firmách či školách.
::životní prostředí::
Od začátku platnosti nového jízdního řádu, tedy od neděle 15. prosince 2024 obnoví České dráhy železniční provoz na třech tratích na severu Moravy, které byly poškozeny během zářijových povodní.
::životní prostředí::
Královéhradecké Velké náměstí je opět o krok blíž k revitalizaci. Město koncem listopadu obdrželo od ARN studia aktualizovanou urbanistickou studii. Dokument počítá i s rekonstrukcí Komenského ulice, kde by mělo mimo jiné dojít k navýšení parkovacích stání. Studie poslouží jako podklad pro zpracování projektové dokumentace, začátkem příštího roku plánuje radnice vypsat výběrové řízení na projektanta, samotná rekonstrukce centrálního hradeckého náměstí by pak mohla začít v průběhu roku 2027.
::životní prostředí::
V novém jízdním řádu, který platí od neděle 15. prosince, dojde k navýšení počtu vlakových spojů do Krakova na 5x týdně, v pátek a neděli dokonce dvakrát denně, nebo ke zrychlení spojů mezi Prahou a Košicemi o půl hodiny. Dopravce také přidá jeden pár spojů mezi Prahou a Ostravou. Ceny jízdenek na trase Praha–Ostrava začínají již na 99 korunách. Na vlacích zároveň cestující najdou nové palubní menu, které je uzpůsobeno zimním měsícům.
::životní prostředí::
Agrární komora České republiky a Lesnicko-dřevařská komora napadly rozhodnutí týkající se vyhlášení Národního parku Křivoklátsko a chráněných krajinných oblastí Krušné hory a Soutok. V dopise prezidentovi Petru Pavlovi zpochybňují potřebu důsledné ochrany přírody a obávají se omezování svého hospodaření.
::životní prostředí::
Herečka Jana Plodková v novém videu odhaluje, jak lze v FSC certifikovaných pražských lesích těžit dřevo v souladu s přírodou. Společně s lesníkem Josefem Holešem ukazují, že přírodě blízké hospodaření umožňuje nejen ochranu lesů, ale také výrobu šetrných výrobků ze dřeva, jako jsou třeba dětská hřiště přímo v pražských lesích. Video se snaží inspirovat k zamyšlení nad původem výrobků ze dřeva, které nakupujeme a motivovat veřejnost k výběru těch, které jsou šetrné k lesům. Video je ke zhlédnutí na Youtube (1), Instagramu (2) a také na Facebooku (3) FSC ČR.
::životní prostředí::
Dnes byl oficiálně spuštěn nový fond Act2Protect, jehož cílem je aktivně přispívat k ochraně přírody a zvířat ve střední Evropě.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|