Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat16.4.2024 - GLAND [IUCN]
IUCN vítá propuštění ochranářů, uvězněných v Íránu

The International Union for Conservation of Nature (IUCN) welcomes the announcement of the release of four IUCN Member conservationists who had been imprisoned in the Islamic Republic of Iran since 2018. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.4.2024 - Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Užijte si Netopýří večírek o detektorování a pak vezměte děti ven s Netopýřími výzkumníky!

Ve čtvrtek 18. dubna se od 18:00 hod. uskuteční 5. díl ze série webinářů „Netopýří večírky online“. Tentokrát v něm zoolog Martin Ceľuch přiblíží metody zkoumání netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů. Unikátní příležitost vyzkoušet si sledování netopýrů s pomocí těchto přístrojů v praxi mají i letos organizované dětské skupiny díky programu České společnosti pro ochranu netopýrů „Netopýří výzkumníci“. Badatelské batohy s vybavením si mohou zdarma vypůjčit již na 6 místech – v Praze, Mladé Boleslavi, Olomouci, Brně, Třeboni a Českých Budějovicích. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.4.2024 - [CIWF Česko]
Zbývá šedesát sklizní

Světovou půdu můžeme ztratit během jediného lidského života! S tímhle mrazivým varováním přišlo už před časem OSN. Jednoduše řečeno, bez půdy nebudou potraviny a bez potravin nebudeme my. Nejen o tom pojednává kniha s názvem Zbývá šedesát sklizní. Ta, mimo jiné, odhaluje, jak potravinářský průmysl ohrožuje planetu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.4.2024 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Dobrovolníci v Brně našli doposud nejstarší „odpad“

Hlavní termín dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým byla sobota 6. dubna, je sice již za námi, přesto úklidové akce pokračují i v následujících týdnech. V Brně nalezli dobrovolníci při úklidu rozsáhlé černé skládky doposud nejstarší „odpad“ v podobě zkamenělin trilobitů. Potěšujícím zjištěním je, že odpadů ve veřejném prostoru meziročně ubývá… Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.4.2024 - Třeboň [Český nadační fond pro vydru]
Ekocentrum Vydra v Třeboni navazuje na třicetiletou tradici a zve na své jarní akce

Nadace pro vydru, Český nadační fond pro vydru, Třeboňská záchranná stanice, Vydry – pod všemi těmito jmény lidé znají neziskovou organizaci z Třeboně, která se už více než 30 let zabývá ochranou přírody a ekovýchovou. Od března 2024 používá nový název, Ekocentrum Vydra, které tímto zve na nejbližší akce pro veřejnost: 24. 4. Benefiční koncert Dua Bárka a Štěpána Kojana ze skupiny KEKS v třeboňském Divadle J. K. Tyla, 28. 4. Vítání ptačího zpěvu v Lutové, ve spolupráci s ČSO, a 4. 5. tradiční Zahájení letní návštěvnické sezóny v areálu ekocentra a záchranné stanice v Jateční ulici v Třeboni. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat12.4.2024 - Praha [Hnutí Brontosaurus]
Hnutí Brontosaurus slaví 50 let: v dubnu proběhnou Dny pro přírodu a krajinu po celém Česku

Hnutí Brontosaurus, jedna z předních dobrovolnických organizací v Česku v oblasti ochrany přírody a práce s mládeží, přináší v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne Země přes 30 akcí po celé České republice pod názvem Dny pro přírodu a krajinu. Tyto události nabízejí zejména mladým lidem konkrétní příležitosti zapojit se do péče o přírodu a ochrany životního prostředí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.4.2024 - Praha [ProVeg Česko]
Konference New Food Forum otevře dveře inovacím v sektoru rostlinných alternativ

New Food Forum představí inovativní řešení v rostlinném sektoru a jejich rostoucí význam v budoucnosti potravinářství. Tato jedinečná B2B událost se uskuteční 18. dubna v Praze a zodpoví řadu otázek o nejnovějších trendech v udržitelném stravování, označování rostlinných produktů nebo o tom, jak vypadá evoluce výrobních procesů potravin. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.4.2024 - Praha [ProVeg Česko]
Konference New Food Forum otevře dveře inovacím v sektoru rostlinných alternativ

New Food Forum představí inovativní řešení v rostlinném sektoru a jejich rostoucí význam v budoucnosti potravinářství. Tato jedinečná B2B událost se uskuteční 18. dubna v Praze a zodpoví řadu otázek o nejnovějších trendech v udržitelném stravování, označování rostlinných produktů nebo o tom, jak vypadá evoluce výrobních procesů potravin. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.4.2024 - Praha [Česká rozvojová agentura]
V Kambodži probíhá úspěšně projekt podporující místní vesničany k přechodu na čistou energii

S podporou Evropské unie a České rozvojové agentury začala společnost Člověk v tísni už před čtyřmi lety realizovat projekt s názvem SWITCH to Solar, který pomůže celkově více než milionu Kambodžanům převážně z venkovských oblastí k přechodu na čistou energii. Dostupnost elektřiny je totiž pro spotřebitele i podnikatele v chudších oblastech Kambodže stále na nízké úrovni. Převažující zdroje energie se zde obvykle vyznačují vysokou cenou a zároveň neudržitelností z hlediska životního prostředí. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat5.4.2024 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Přidejte se k velkému jarnímu úklidu!

Před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 6. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko již přes 3 600 nahlášených úklidů. O nastávajícím víkendu se mohou dobrovolníci k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ a také se mohou těšit na tradiční fotosoutěž. Uklízet se bude v dubnu dokonce i v Českém Banátu v Rumunsku. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat4.4.2024 - KŘIVOKLÁT [Hnutí DUHA]
Národní park Křivoklátsko je navržen příliš malý. Ochranu přírody národními parky si přeje většina veřejnosti

Podporu silné ochrany českých národních parků vyjádřilo přes 52 tisíc lidí, kteří stojí za kampaní Zachraňme národní parky zahájené již v roce 2017. Nyní předložený návrh na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko přitom jen málo zohledňuje jejich hlas, když nechrání staré lesy na dostatečné ploše. Staré lesy ochrání jedině národní park, jeho rozloha by proto měla být výrazně větší. Řádná ochrana přírody Křivoklátska je přitom nezbytná už kvůli Zákonu o obnově přírody. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.4.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Tři největší uhelné elektrárny vypustily loni stejně emisí jako všechna osobní auta. Nejvíce Počerady

Uhelné elektrárny Počerady, Tušimice a Prunéřov vypustily v roce 2023 dohromady 10 690 770 tun skleníkového oxidu uhličitého. Vyplývá to ze statistiky emisních povolenek za rok 2023, kterou právě zveřejnila Evropská komise [1]. Je to tedy téměř stejně, jako vypustila všechna osobní auta, která jezdí na českých silnicích (11 075 860 tun) [2], Největší český zdroj emisí - uhelná elektrárna Počerady ze skupiny Sev.En miliardáře Pavla Tykače - je neplýtvavější uhelný zdroj, nedodává žádné teplo a bez její výroby elektřiny se obejdeme, pouze se sníží vývoz [3]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.4.2024 - LIBEREC [Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody]
Fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky byla vyhlášena již počtrnácté

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody hledá nejkrásnější snímky Jizerských hor, ze kterých sestaví benefiční kalendář. Lidé mohou do čtrnáctého ročníku oblíbené fotosoutěže poslat až čtyři snímky tohoto pohoří a to nejpozději do pátku 7.6.2024. Fotografie je potřebné zaslat na email info@nadaceivanadejmala.cz a zároveň vyvolané poštou nebo předat osobně na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3. Odborná porota z nich následně vybere širší kolekci, která se představí na putovní výstavě a ze třinácti nejlepších snímků vydá nadace benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2025. Autoři takto oceněných snímků obdrží ceny od společnosti Canon i od samotné nadace. Podrobnosti naleznete na internetových stránkách: www.nadaceivanadejmala.cz/zaostreno-na-jizerky Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.4.2024 - DOBŘÍKOV [Česká společnost ornitologická]
Připravujeme šestý ptačí park – Rzy ve východních Čechách

Mokřiny u Dobříkova na Orlickoústecku jsou jádrem nového ptačího parku Rzy České společnosti ornitologické (ČSO). Jde o cennou mokřadní lokalitu, v jejímž středu je dno původního rybníka, který zanikl v 80. letech 20. století. Území se kvůli častému podmáčení nedalo využít ani hospodářsky jako pole. Postupně tu samovolně vzniklo pestré mokřadní prostředí, které hostí obojživelníky, hmyz i ptáky. Celkově tu bylo pozorováno už 204 druhů ptáků, což Rzy řadí k nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám východních Čech. ČSO chce toto území zachovat, rozvíjet jeho potenciál a cílenou péčí zabránit tomu, aby došlo k vysychání mokřadu či k nadměrnému zarůstání rákosím a náletovými dřevinami. Stejně jako u již existujících pěti ptačích parků, i tady ornitologové cílí na postupný výkup pozemků za pomoci dárců. První pozemky již mají. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2.4.2024 - [Děti Země]
Soud přikázal ŘSD ČR zveřejnit konkrétní stav výstavby dálnice D8

Děti Země více než rok čekají na informace o dálnici D8 na Ústecku a D49 na Zlínsku Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.3.2024 - Praha [Česká krajina]
Nové stádo divokých koní dnes přivezli ochránci přírody z Milovic na Josefovské ptačí louky

Skupinu sedmi mladých hřebců, kteří se loni narodili v milovické rezervaci velkých kopytníků, dnes přivezli ochránci přírody do Ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře, který založila Česká společnost ornitologická. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.3.2024 - ALEPPO [Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce]
Pomoc v Sýrii pokračuje

Na začátku února 2023 zasáhlo sever Sýrie zemětřesení o síle 7,8 Richterovy stupnice. Tisíce lidí přišly o život a další tisíce byly zraněny. Situace v celé zemi, nejen v zasažené oblasti, je stále špatná. Podle letošní únorové zprávy OCHA potřebuje humanitární pomoc 16,7 mil. lidí. Naše podpora směřuje stále do severní části k lidem, kteří se vyrovnávají s důsledky jak loňské přírodní katastrofy, tak především dlouholetého konfliktu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.3.2024 - Plzeň [Spolek Ametyst]
Namalujte plzeňské přírodní poklady a soutěžte

Spolek Ametyst za podpory Nadačního fondu Zelený poklad pořádá výtvarnou soutěž.
Zapojit se může každý, kdo se chce nechat inspirovat přírodními poklady města Plzně. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 913 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
21. 4. 15:49 [ČTK] - Zoo Brno rozmístila na Znojemsku další budky pro dudky
21. 4. 05:28 [Ekolist] - Lávové tunely
21. 4. 01:40 [ČTK] - Čínská města se propadají kvůli čerpání vody a hmotnosti budov
21. 4. 01:30 [ČTK] - Elektromobily by mohly v Norsku do roku 2026 vytlačit z vrcholu diesely
21. 4. 00:45 [ČTK] - Ve Vyškově přibude u Lulečského potoka další mokřad i soustava tůní

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz