Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ekologické organizace se obrátily na Evropskou komisi s žádostí, aby zasáhla proti poškozování přírody.

22.6.2004
TÁBOR [Ekologický právní servis]
Autor: Pavel Doucha

Občanské sdružení Svoboda zvířat zaslalo do Bruselu stížnost (1) na postup českých úřadů, které povolily stavbu plavebního stupně na Labi u Přelouče. Tato stavba má umožnit splavnění řeky až do Pardubic. Ve stížnosti namítá, že schválený projekt je v příkrém rozporu s evropskými směrnicemi na ochranu přírody, známými pod označením NATURA 2000 (2). „Sdružení využilo svého práva, které náleží každému občanovi zemí Evropské unie – obrátit se na její orgány s podezřením na porušení směrnic EU. Celý případ tak může skončit až u Evropského soudního dvora" (3), komentoval podání stížnosti Mgr. Pavel Doucha z Ekologického právního servisu, který sdružení zastupuje.

Podstatou stížnosti je skutečnost, že české úřady vyslovily souhlas s projektem plavebního stupně na Labi, který velmi pravděpodobně zničí nejhodnotnější část slepého říčního ramene, jež nese název Slavíkovy ostrovy. Toto území je přitom navrženo jako součást evropské soustavy chráněných oblastí NATURA 2000. Největší vzácností navrhované rezervace jsou populace dvou druhů motýlů - modráska očkovaného a modráska bahenního. „Jde o celoevropsky ohrožené druhy, které ale česká legislativa mezi chráněné, v rozporu s právem ES, nezařadila. Náš stát tak porušuje své závazky v oblasti ochrany přírody, které na sebe vstupem do EU vzal“, řekl Mgr. Doucha.

Vzhledem ke stupni ohrožení modrásků v rámci celé Evropy vzbudil projekt stavby plavebního kanálu pozornost i v zahraničí. S dopisem (4, vyzývajícím k přehodnocení projektu splavnění Labe do Pardubic, se na českou vládu obrátilo několik významných evropských entomologů.(5 Upozornili předsedu vlády, ministra dopravy a ministra životního prostředí, že oba druhy modrásků v některých západoevropských zemích již zcela vymizely a totéž hrozí i České republice.

„Podstata problému je v tom, že se úřady v průběhu povolovacích řízení nezabývaly variantami splavnění Labe, které by se Slavíkovým ostrovům vyhnuly. Schválená verze projektu má na budoucí chráněné území fatální dopady. Naší snahou tedy je prosadit alternativní řešení a k tomu směřuje i podaná stížnost“, dodal Mgr. Doucha.

Kontakt:
Mgr. Pavel Doucha
Ekologický právní servis Tábor
Kostnická 1324
390 01 Tábor
tel: 608 873 437
mail: tabor@eps.cz

Poznámky:

1/ text stížnosti v češtině na http://www.eps.cz/php/index.php?cat=dok&art=dok-view&x=187444

2/ zejména směrnice 92/43/EHS o stanovištích

3/ jedná se o tzv. proces pro porušení práva Evropských společenství (infringement procedure). Na základě čl. 226 Smlouvy je Evropská komise oprávněna překládat Evropskému soudnímu dvoru případy, kdy členský stát porušuje závazné předpisy Společenství. Jestliže členský stát případný rozsudek nerespektuje, je soud oprávněn uložit mu citelnou finanční pokutu.

4/ Text jednoho z dopisů na adrese: http://www.eps.cz/php/index.php?art=news&x=187631

5/ Jedná se o dopisy těchto vědců a institucí:

a/ Birgit C. Schlick-Steiner a Florian M.Steiner, Institut für Zoologie Universität für Bodenkultur, Wien, Austria, http://www.boku.ac.at/zoology/index.html
b/ Dr. Giulio Gardini, vicepresident Societa Entomologica Italiana, Genova, Italia, http://www.socentomit.it/
c/ Dr. Martin Warren, Chief Executive Butterfly Conservation, UK, http://www.butterfly-conservation.org/DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz