Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Volební rok 2006 a aktivity občanského sektoru

Úvodní slovo

V souvislosti s letošními volbami do Poslanecké sněmovny (2.-3. června 2006), Senátu (1/3 senátorů, 20.-21.10. 2006) a obecních zastupitelstev (20.-21.10. 2006) Econnect monitoruje aktivity nevládních organizací a nezávislých iniciativ s volbami souvisejícími.

Volby jsou základním nástrojem pro občany, kteří se chtějí v demokratické společnosti účastnit rozhodování o věcech, které se jich bezprostředně týkají. Volby jsou příležitostí i pro organizace občanského sektoru, které se mohou v období před volbami více než jindy snažit podpořit aktivní přístup občanů k veřejným záležitostem.

Volební účast se v Česku stále snižuje. Mezi argumenty lidí, kteří k volbám nepřijdou, je to, že nevědí koho volit, politikům nevěří, volby považují za zbytečné, případně mají pocit, že stejně nic nezmůžou a nemají na nic vliv. Důkazů o tom, že lidé mohou ve volbách měnit hodně, je však celá řada. Kdo k volbám nepřijde, podporuje volební výsledky extrémistických volebních stran. Při nízké účasti stačí stranám, které pak zasednou ve vládě, jen malé procento z celkového počtu možných voličských hlasů.

Základním rozhodnutím tedy je zúčastnit se voleb. Některé níže uvedené aktivity zpozorňují právě na to. V rozhodování koho volit pak mohou pomoci další aktivity, které uvádíme v následujícím přehledu, případně mezi souvisejícími odkazy.

Stránku připravujeme se záměrem informovat veřejnost o konkrétních projektech a aktivitách, cílem je také nabídnout inspirativní příklady ostatním organizacím.


Připravuje-li vaše organizace nějakou akci či projekt související s volbami a není zde dosud uvedena, dejte nám o tom vědět! Informace posílejte na adresu redakce@ecn.cz. Uvítáme i vaše další připomínky a návrhy k této stránce.Aktivity k obecním a senátním volbám (20.-21.10. 2006)

Transparency International
Radnice bez korupce: anketa mezi kandidáty
Popis aktivity Při příležitosti konání komunálních voleb TIC oslovila jednotlivé kandidáty do zastupitelstev statutárních měst Brna, Liberce, Hradce Králové, Olomouce, Ostravy, Plzně a Zlína a do zastupitelstva hlavního města Prahy. TIC vyzvala kandidáty, aby odpověděli na 8 dotazů, týkajících se netransparentního rozhodování a korupce, a souvisejících s jejich potenciálním působením v zastupitelstvu či radě města.
Kontakt: Eliška Císařová

Hnutí Duha
Předvolební průzkum v Praze na téma podpora recyklačních služeb
Popis aktivity Hnutí Duha v rámci své kapmaně za lepší recyklační služby v Praze položilo 6 ti kandidujícím stranám pět otázek týkajících se jejich podpory recyklačních služeb.
Kontakt: Ivo Kropáček

Oživení - Arnika
Servis pro voliče: jaký je vztah kandidátů ke korupci
Popis aktivity Oživení pomocí dotazníku zjišťovalo postoje kandidátů k různým protikorupčním opatřením, zpracovalo přehled hlavních a vedlejších činností kandidátů a spolu s Arnikou – Centrem pro podporu občanů připravilo na 5.10. v Městské knihovně debatu volebních lídrů s občany s názvem Než jim dáte hlas, zeptejte se jich: Jak zatočíš s korupcí?!
Debaty se zúčastnili: volební lídři šesti nejsilnějších politických stran v Praze: Pavel Bém za ODS, Petr Hulínský za ČSSD, Jana Ryšlinková za ED-SNK, František Hoffman za KSČM, Petra Kolínská za Stranu zelených a Marián Hošek za KDU-ČSL. Dále byla přítomna Helena Rögnerová za Volbu pro město.
Kontakt: www.bezkorupce.cz, www.cepo.arnika.org

Calla / Jistebnická vrchovina / Zachovalý kraj
Fórum kandidátů
Popis aktivity Předvolební debata se koná v pátek 13. října v Božejovicích u Jistebnice od 19:00. Pozvání na ni přijali zástupci všech volebních stran, které v letošních komunálních volbách kandidují do zastupitelstva obce Jistebnice (ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, Sdružení nezávislých kandidátů a Sdružení občanů za rozvoj Jistebnicka – SNK). Hlavním tématem fóra bude další rozvoj Jistebnicka, především otázka úložiště radioaktivních odpadů.
Pořadatelé: Debatu společně připravily občanská sdružení Jistebnická vrchovina, Zachovalý kraj a sdružení pro záchranu prostředí Calla.

Auto*Mat
Anketa mezi kandidáty ve volbách k řešení dopravní situace v Praze
Popis aktivity Auto*Mat oslovil prvních pět kandidátů šesti nejsilnějších politických stran - ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, SNK-ED a Strany Zelených kandidujících v letošních podzimních volbách do Zastupitelstva HLMP s dotazníkem, který zjišťuje priority ve způsobech řešení dopravní situace Prahy. Obdržel odpovědi od celkem dvanácti kandidátů ze všech oslovených stran.
Kontakt: www.auto-mat.cz
Charakteristika sdružení: Auto*Mat je projekt za bezpečné, zdravé a živé město. Je to volné sdružení umělců, zástupců neziskových organizací, dopravních odborníků, městských cyklistů, komunálních politiků, rodičů a dětí – lidí, kterým není lhostejná podoba jejich města a chtějí žít ve zdravější a bezpečnější Praze.

Občanské sdružení Fórum 50% -- Dejme šanci ženám
Popis aktivity V rámci projektu "Dejme šanci ženám" připravuje Fórum 50% mediální aktivity, besedy, zpracování analýzy kandidátních listin a výsledků komunálních voleb 2006 ve všech statutárních městech ČR z genderového hlediska, setkání političek zvolených do zastupitelstev sledovaných statutárních měst.

Veřejná diskuse "Ženy v politice" - olomoucké setkání žen političek spojené s veřejnou diskusí na téma "Ženy v politice aneb "O čem sní olomoucké političky před komunálními volbami?" - 6.října od 18 hod v Divadle hudby v Olomouci. Tato aktivita je připravena ve spolupráci volebního seskupení Zelení, SOS a SNK ED a o.s. Fórum 50%, účast přislíbila jeho ředitelka Lenka Bennerová, poslankyně Kateřina Jacques a olomoucké političky Eva Hrindová, Yvona Kubjátová, Eliška Sovová, Dominika Kovaříková a Jaroslava Cardová. Moderuje Hana Pokorná.

Genderová anylýza kandidátních listin do řádných doplňovacích voleb do senátu v roce 2006

Kontakt: Fórum 50%
Volby 2006
Charakteristika sdružení: Občanské sdružení Fórum 50% vzniklo v létě roku 2004 a jeho posláním a cílem je zvýšit v České republice zastoupení žen v politice a v rozhodovacích pozicích obecně.

 


Aktivity k parlamentním volbám (2.-3. 6. 2006)

Svobodné volby do Poslanecké sněmovny proběhly v roce 2006 pošesté. Kandidovalo celkem 26 politických stran a skupin, 18 z nich ve všech krajích, 5 stran naopak usilovalo o voliče pouze v jediném kraji. Nejvíc stran a hnutí kandidovalo v Jihomoravském kraji.

Zelený kruh
Pověz mi, kdo je nejkrásnější VII - Hodnocení hlasování poslanců v oblasti životního prostředí v letech 2002-2006
Popis aktivity Zelený kruh připravil hodnocení hlasování poslanců Poslanecké sněmovny PČR za uplynulé 4 roky. Hodnocení probíhalo na základě 18 vybraných hlasování. Výsledkem je tabulka hlasování jednotlivých poslanců, nejzelenější a nejméně zelený poslanec, přehled jak si celkově vedly politické strany. Zelený kruh také označil legislativní počin v oblasti ochrany životního prostředí - je jím přijetí novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která zavedla Naturu 2000. Jde již o sedmé pokračování publikace "Pověz mi, kdo je nejkrásnější". Samostatné hodnocení za roky 2003 a 2004 najdete na stránkách Zeleného kruhu - v sekci Publikace.
Kontakt: www.zelenykruh.cz, zuzana.drhova@ecn.cz
Charakteristika sdružení: Zelený kruh je asociací 26 ekologických nevládních neziskových organizací a zajišťuje zázemí pro oborovou platformu, kterou tvoří 65 nevládních neziskových organizací působících v ochraně životního prostředí.

Nesehnutí -- Běda mužům, kterým žena vládne? aneb Proč ANO ženy v politice?
Popis aktivity V souvislosti s volbami do poslanecké sněmovny pořádá Nesehnutí Brno v rámci své kampaně Ženská práva jsou lidská práva sérii besed a přednášek na téma rovné zastoupení žen a mužů v politickém rozhodování a ve veřejné sféře obecně. Využijte možnost debaty na aktuální téma s ženami, které se jím zabývají v občanském sektoru i v politické oblasti.
Témata a data debat:
* 15.5. Proč ANO ženy v politice? - Lenka Bennerová (ředitelka sdružení Fórum 50 %)
* 18.5. Evropská unie a podpora rovnosti žen a mužů v politice - Anna Čurdová (členka ČSSD, poslankyně Parlamentu ČR, předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů)
* 30.5. Političky o politice a ženách v ní - moderuje Iva Baslarová (ředitelka Genderového informačního centra NORA)
* 8.6. Neviditelná veřejná žena - Eva Hauserová (feministická spisovatelka, editorka, bioložka)
* 15.6. Ženy a muži po volbách 2006 - budeme si rovni/y? - Jana Smiggels Kavková (členka neziskové organizace Fórum 50 %)

Debaty se uskuteční v Knihovně Jiřího Mahena (Kobližná 4, přednáškový sál - 5. patro, Brno) a debata 30.5. v Divadle v 7 a půl.
Kontakt: zenskaprava.ecn.cz, zenskaprava@nesehnuti.cz
Charakteristika sdružení: Nezávislé sociálně ekologické hnutí (NESEHNUTÍ) založila na podzim 1997 v Brně skupina mladých lidí s cílem aktivně napomoci řešení problémů v oblasti ochrany lidských práv, životního prostředí a práv zvířat. V současnosti se věnuje především těmto kampaním a projektům: Zaostřeno na hypermarkety, Zbraně, nebo lidská práva, Ženská práva jsou lidská práva, Jídlo místo zbraní, Bezpečí pro uprchlíky a dalším aktivitám jejichž cílem je pomoc konkrétním lidem či přírodě, protest proti devastujícím projektům, osvětová činnost aj.

Agora / Lidové noviny -- Komu dát hlas? - veřejné debaty s politiky
Popis aktivity Lidové noviny ve spolupráci se sdružením Agora Central Europe připravily seriál veřejných předvolebních debat s politiky, které mohou pomoci najít odpověď na otázku: Komu dát hlas?. Debaty se konají v dubnu a květnu v Divadle Archa (Na Poříčí Na Poříčí 26, Praha 1) od 19.00 hodin. Témata a data debat:
5.4. Korupce
24. 4. Daně
22. 5. Zdravotnictví
Kontakt: www.agora-ce.cz, www.komudathlas.cz
Charakteristika sdružení: Občanské sdružení Agora Central Europe (Agora CE) bylo založeno v roce 1998 s cílem přispět ke zlepšení komunikace mezi místní samosprávou, státní správou a občany. Mezi její cíle patří rozšířit možnosti radnic otevřeně plánovat a rozhodovat o věcech za účasti občanů, vzbudit zájem občanů o komunální problémy či přispět ke zvýšení politické kultury v ČR. Agora proto například vytváří, koordinuje a realizuje konkrétní projekty zapojování občanů do rozhodování ve městech i regionech a pořádá veřejné debaty, setkání a diskuse ke konkrétním tématům.

EkoList -- Politici a životní prostředí: Sněmovní volby 2006
Popis aktivity Speciální stránky internetového deníku EkoList po drátě nabízející analýzy, zprávy, názory a další informace o ekologických postojích českých politických stran kandidujících ve volbách do Poslanecké sněmovny v červnu 2006. Zaměří se zejména na to, jak si politiku životního prostředí představuje pětice stran, jejichž zástupci mají největší šanci zasednout na další čytři roky do poslaneckých lavic. Vedle aktuálních zpráv zde také najdete:
* srovnání volebního programu z roku 2002 s realitou práce poslanců parlamentních stran během uplynulého období
* přehled ekologických témat z volebních programů letos kandidujích stran
* odpovědi na volební anketu EkoListu.
Kontakt: volby.ekolist.cz, ekolist@ekolist.cz
Charakteristika: EkoList po drátě nabízí denní zpravodajství, kalendář akcí, poradenství a další informace z oblasti životního prostředí. Vydává jej občanské sdružení BEZK.

Fórum dárců
Diskusní setkání "Podpora rozvoje dárcovství a NNO v programech hlavních politických stran"
Popis aktivity Jakým způsobem plánují hlavní politické strany kandidující do Poslanecké sněmovny podporovat rozvoj dárcovství a neziskových organizací u nás? Jaké mají připravené plány a co jsou ochotny po volbách do Poslanecké sněmovny prosazovat? Na to se na setkání 3. dubna 2006 ptaly zástupců politických stran Fórum dárců a další významné české neziskové organizace. Na pozvání k diskuzi nereflektovaly ODS a ČSSD. Hlavními tématy setkání byly odpisy pro individuální a firemní dárce, jednotnost a přehlednost právní úpravy neziskových organizací a také principy budoucí spolupráce s neziskovými organizacemi na přípravě těchto změn. Politické strany se vzácně shodly v otázkách podpory rozvoje NNO v České republice. Konkrétně pak v bodech: zjednodušení pravidel pro fungování NNO; zjednodušení daňového systému a snížení daňového zatížení; zvýšení neformální podpory neziskového sektoru ze strany státu; podpora zavedení daňových asignací; nutnosti řešení právních úprav NNO na základě konzultací s NNO.

Výtah z příspěvků a podrobný přepis všech příspěvků je k dispozici na stránkách Fóra dárců.
Kontakt: www.donorsforum.cz, ludvikova@donorsforum.cz
Charakteristika sdružení: Fórum dárců je občanské sdružení, zastřešující dárce v České republice (nadace, nadační fondy, firemní dárce). Usiluje o celkovou podporu filantropie v České republice. Stěžejními okruhy zájmu jsou v současnosti posílení nadací a nadačních fondů, vytváření podmínek firemního dárcovství a zlepšování legislativního prostředí pro filantropii (daňové asignace, vrácení DPH při sbírkách přes DMS, loterijní zákon a další).

PůjduVolit.cz - Rozhodněte o své budoucnosti sami
Popis aktivity Reklamní kampaň na internetových serverech, které sdružují mladé lidi všech zaměření. Jediným cílem je přesvědčit mladé voliče, aby využili svého volebního práva. "Ať už se bude situace v České republice vyvíjet jakýmkoliv směrem, budeme vědět, že jde o výsledek volby širokého spektra voličů."
Návštěvník stránek má možnost připojit se k anketě, která určí mezivolební rozdíl v počtu občanů, kteří využijí svého volebního práva. Dne 31.6.2005 v odpoledních hodinách bude tiskovou zprávou zveřejněna prognóza nárůstu či poklesu mladých voličů, kteří půjdou k urnám.
Kontakt: www.pujduvolit.cz
David Čermák
Organizátoři: Za projektem stojí skupina mladých lidí, kteří nejsou spojeni s žádnou politickou stranou.

KohoVolit.eu
Popis aktivity Na stránkách projektu je výběr několika hlasování za uplynulé volební období. Návštěvník si můžete zkusit, jak by hlasoval, hlavně pak také vidět, které strany hlasovaly jemu nejblíže a nejlépe tak reprezentují jeho zájmy, a naopak, které jsou nejdále. Výsledky je možné prohlížet i u jednotlivých poslankyň a poslanců. Zajímavá hlasování ve sněmovně je možné i přidat.
Dva týdny po volbách v České republice se konají parlamentní volby také na Slovensku. Autoři pracují proto i na slovenské verzi projektu.
Kontakt: www.kohovolit.eu
Michal Škop
Organizátoři: Autorem stránek jsou dva absolventi MFF UK - Jaroslav Semančík (SR) a Michal Škop (ČR).

"Hoď to tam" - projekt na podporu volební účasti mladých lidí
Popis aktivity "Jsme mladí a není nám jedno, co se kolem nás děje. Zajímáme se o dění u nás i ve světě a nejsme jen pasivními účastníky. Máme svoje volby. Právě nadcházející volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR jsou aktuálním tématem většiny českých médií. Průzkum volebních preferencí pomalu ani nestíháme přečíst a už je tu další. Většina politických stran se svým programem zaměřuje na rodiny, důchodce a střední vrstvu. Málokterá z nich se snaží oslovit mladé voliče, a to je jedím z důvodů, proč je volební účast mladých tak nízká."

Právě tato situace vedla skupinu mladých lidí k nápadu vytvořit projekt HOĎ TO TAM! Vytvořili webový portál www.hodtotam.cz s cílem – oslovit mladé voliče ve věku od 18-30 let a kreativní formou je přesvědčit, aby šli 2. a 3. června 2006 k volbám. Součástí webu je také sekce s přehledem a odkazy na všechny kandidující politické strany a hnutí a návod, jak si zařídit voličský průkaz, pokud se volič nemůže dostavit k volbám v místě trvalého bydliště. Formulář na vyplnění žádosti o voličský průkaz je možné stáhnout na www.hodtotam.cz.
Kontakt: www.hodtotam.cz
Běla Chylíková
Organizátoři: Za projektem stojí skupina mladých lidí, kteří nejsou spojeni s žádnou politickou stranou.

„Hele… Vol!“ komixový strip aneb Manuál na zasunutí lístku
Popis aktivity Nezávislá, předvolební komiksová soutěž "HELEVOL", jejímž cílem je podpořit zájem mladých lidí o účast v letošních parlamentních volbách. Několik našich předních kreslířů vytvořilo sedm krátkých komiksových stripů. Návštěvník webových stránek má za úkol vyplnit prázdná textová pole (bubliny) textem vlastním. Vtipnější vyhrává!
Uzávěrka příjmu soutěžních otextovaných stripů je 15.5. 2006.
Vyhlášení výsledků soutěže proběhne v druhé polovině května 2006.
Kontakt: www.helevol.cz
Martin Kotas, helevol@mowshe.cz
Organizátoři: Akci organizuje nezávislé sdružení grafiků a studio Mowshe. Sdružení není napojeno na politické strany a je neziskové.

Rozhodněte.to aneb Jít volit je sexy
Popis aktivity Reklamní kampaň, zaměřená převážně na cílovou skupinu mladých nevoličů (18–30 let), kteří se nezajímají o své politické reprezentanty a volební právo je v jejich očích bezvýznamné. Politika a její představitelé jsou těmto nevoličům natolik vzdálenými tématy, že nevolit je pro ně normální.
Základem kampaně je série 3 reklamních spotů od 3 režisérů, kteří bez nároku na honorář měli úplnou volnost v tvorbě a pojetí daného tématu. Spoty nepodporují žádnou politickou stranu ani žádné občanské sdružení nebo hnutí s politickými ambicemi či aktivitami. Jediné sdělení pro cílovou skupinu nevoličů je: „Jděte k volbám, je to vaše jedinečné právo! Váš hlas něco znamená, tak ho nenechte plavat! Nenechte ostatní rozhodovat za vás! ROZHODNETE TO aneb Jít volit je sexy!“
3 reklamní spoty budou medializované od 1. 5. do 1. 6. 2006. Můžete je vidět především na internetu, v multiplexech Palace Cinemas a Cinestar v různých městech ČR, na plazmových obrazovkách v multiplexech, v kabelových televizích Óčko a Spektrum, v dalších kinech a artkinech.
Kontakt: www.rozhodnete.to
Michal Gregorini, rozhodneteto@mowshe.cz
Organizátoři: Akci organizuje studio Mowshe, s.r.o. Tvůrci spotů jsou Marek Najbrt, Michaela Pavlátová a Ivan Zachariáš.

Hlídací fena -- Fení volební kontrapunkty
Popis aktivity Hlídací fena bude v následujících měsících uveřejňovat své stínové volební návrhy a návrhy, jak zlepšit českou politickou kulturu z genderového pohledu.
Kontakt: http://www.hlidacifena.cz/
Charakteristika sdružení: Hlídací fena je nezávislý občanský projekt žen, které chtějí podpořit vstup žen do politiky. Provozují stejnojmenný informační portál. Mezi jejich hlavní cíle patří:
· Přispět k tomu, aby voličky nerezignovaly na sílu svého hlasu a pečlivě zvážily svou volbu - aktivní voličství.
· Apelovat na voličky i voliče, aby vyhledávali schopné ženy političky jak na celostátní, tak na komunální úrovni.
· Zároveň apelujeme na muže-politiky i na nepočetné řady političek, aby do budoucna aktivně rozšiřovali řady žen v politice.
· Chceme přispět k ozdravění naší politické scény.

Občanské sdružení Fórum 50% -- Volby 2006, mediální kampaň
Popis aktivity Snahou Fóra 50% je rozpoutat diskuzi napříč politickými stranami o tom, jaké jsou důvody pro nízké zastoupení žen, co brání v navýšení počtu žen, které by reprezentovaly politické strany např. na volebních kandidátkách apod. V rámci těchto diskuzí chce politickým stranám nabídnout řešení, jak současnou situaci změnit.
V rámci projektu "Vyrovnávání šancí žen a mužů v rozhodovacích pozicích a politice" připravilo mediální kampaň která bude do konce května probíhat na plakátcích v tramvajích a spotech na videostěnách v metru s hlavním sloganem "Opravdu máte na výběr?". Na internetových stránkách pak můžete najít porovnání kandidátek jednotlivých politických stran co se týče zastoupení žen. Fórum 50% připravuje také analýzu voleb z genderového hlediska.
Kontakt: Mediální kampaň
Volby 2006
Charakteristika sdružení: Občanské sdružení Fórum 50% vzniklo v létě roku 2004 a jeho posláním a cílem je zvýšit v České republice zastoupení žen v politice a v rozhodovacích pozicích obecně.

Stage Code -- divadelní představení Politoly
Popis aktivity Představení Politoly je neotřelou divadelní alternativou k politicky laděným televizním talk-show. Jemně ironickým tónem popisuje „zoufalou“ situaci voliče, který se rozhodne hledat osobní citovou i názorovou cestu labyrintem moderní politiky. Jednotlivé výstupy o nadějích i pochybnostech občana, který se rozhodne vzkřísit svůj vztah k politikům i politice obecně, jsou stmeleny absurdním humorem, interaktivní komunikací s diváky, živými písničkami, parafrázemi na skutečné situace z předvolebního boje a dokumentací skutečných postojů známých politiků.

Nejbližší představení v roce 2006:
10.4. Bratislava, Divadlo A4
11.4. Žilina
26.4. Plzeň, Jižní předměstí
10/11/12.5. Praha, Divadlo Alfred ve dvoře
17.5. Opava
26.5. Varnsdorf
31.5. Pardubice, Divadlo 29
Kontakt: Daniela Voráčková, sco@volny.cz
Charakteristika skupiny Skupinu Stage Code založili Daniela Voráčková (cz) a Philipp Schenker (ch) v roce 1999. Představení skupiny jsou převážně non-verbální a pracují s prvky pohybového divadla, object-theatre, site specific a pouličního divadla. Na jednotlivých projektech spolupracují různí mezinárodní divadelníci a umělci.

STUŽ, Zelený kruh -- Setkání se zástupci politických stran kandidujících ve volbách do PS
Popis aktivity Setkání odborné veřejnosti a médií se zástupci vybraných politických stran kandidujících ve volbách do poslanecké sněmovny (ČSSD, KDU-ČSL, KSČM, ODS, SNK-ED, SZ, US-DEU) se konalo v úterý 2. května od 16.00 hod. do cca 18.30 hodin v Klubu techniků na Novotného lávce v Praze 1.
V úvodu zástupci politických stran ve 2 minutách představili sebe a ekologické části volebního programu své strany, následovala panelová diskuse na témata: odpadní vody, odpady, energetika, ovzduší či mezinárodní ekologická politika. Moderoval Ing. Jiří Dlouhý, STUŽ.
Přednesené prezentace zástupců stran i moderátora najdete na stránkách STUŽ. Besedu přibližuje také článek EkoListu.
Kontakt: Jiří Dlouhý, e-mail: jiri.dlouhy@czp.cuni.cz, www.stuz.cz, www.zelenykruh.cz
Charakteristika sdružení: STUŽ - Společnost pro trvale udržitelný život je dobrovolná nezisková nevládní organizace, která vznikla v září 1992. Základním cílem Společnosti je hledání cest směřujících k trvale udržitelnému vývoji lidské společnosti. Mezi významné aktivity patří pořádání diskusních seminářů v Klubu techniků na Novotného lávce v Praze každý měsíc na aktuální témata z oblasti životního prostředí.
Občanské sdružení Zelený kruh je asociace, která sdružuje 26 členských environmentálních NNO působících na celém území ČR. Vznikl v listopadu 1989. Zelený kruh hájí zájmy svých členů a to především prostřednictvím informační a legislativní činnosti.

Koalice nevládek Pardubicka
Politický jarmark a Fórum před volbami
Popis aktivity Jarmark a fórum se koná ve čtvrtek 4. dubna 2006 v Pardubicích. Od 12:00 do 17:00 hodin proběhne před Domem techniky v Pardubicích „Politický jarmark“
Od 17:00 hodin následuje fórum ve Velkém přednáškovém sále v 1. patře Domu techniky, během něhož bude možné diskutovat, bez ostychu vyměňovat své názory. Každý kandidující subjekt dostal nabídku prezentovat programy, myšlenky a vize své kandidující strany v oblasti rozvoje občanské společnosti, grantových programů či podpory místních iniciativ. Během debaty se můžete dotknout témat, které vás zajímají – např. zaměstnanost, infrastruktura, životní prostředí, sociální služby, regionální rozvoj, školství, zdravotnictví, kultura aj. V kraji kandiduje 19 stran, zatím se přihlásilo 15 a omluvily se 3 strany. Jedna ještě účast zvažuje.
Kontakt: Miluše Horská, www.nevladky.cz, www.koalice.cz
Charakteristika sdružení: Posláním Koalice nevládek Pardubicka je sdružovat nestátní neziskové organizace v Pardubickém kraji nepolitického charakteru bez rozdílu zaměření při zachování právní subjektivity jednotlivých členských organizací.

SKAV - Stálá konference asociací ve vzdělávání, o.s.
-- Konference „Co můžeme ve školství očekávat po volbách?“
Popis aktivity IV. otevřená konference SKAV se konala 6. dubna 2006 od 10.00 hod. v prostorách Konferenčního centra Paláce Charitas, Karlovo nám. 5, Praha 2. Na konferenci jsou pozváni představitelé politických stran, kteří předem dostanou několik otázek, jak chtějí řešit vybrané problémy.
V dopoledním bloku budou mít účastníci setkání možnost vyslechnout stručné představení školských programů jednotlivých politických stran a položit přítomným zástupcům politických stran doplňující otázky. Odpolední blok bude věnován diskusi ve skupinách pod vedením zkušených moderátorů ke čtyřem hlavním tématům školské problematiky.
Přihlášky přijímáme do 31. 3. 2006, účastnický poplatek činí 100,- Kč
Kontakt: Markéta Ševčíková, e-mail: marketa.sevcikova@skav.cz, www.skav.cz
Charakteristika sdružení: Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV) je dobrovolné seskupení pedagogických asociací, programů a občanských sdružení usilující o podporu a ochranu progresivních změn ve vzdělávání a o zprostředkování výměny informací a komunikace mezi pedagogickými iniciativami, neziskovým sektorem, státní správou, samosprávou a veřejností.


Související tisk. zprávy

VOLBY 2006 - související odkazy

KALENDÁŘ AKCÍ občanského sektoru - výpis akcí se zaměřením "politika"

JAK VOLIT - portál Občanská společnost - návod k použití


Databáze FairPlay - funkce a vedlejší aktivity politiků na státní i místní úrovni


Transparentní procesy v politickém rozhodování - projekt Transparency International


Komunální a senátní volby v médiích:
Aktuálně.cz: Podzimní volby 2006
ČT24: Volby 2006

Parlamentní volby v médiích:

EkoList: Sněmovní volby 2006

Romea - romský informační servis: Volby 2006

iHNned.cz: www.parlamentnivolby.cz

Lidovky.cz: Komu dát hlas?

Aktuálně.cz: Vyberte si sami svého premiéra


Dokument:
Volební priority ekologických organizací 2006 - návrhy pro volební programy politických stran pro parlamentní volby

NNO a Komunální volby 2002 - přehled aktivit NNO v roce 2002


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz