Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat29. 11. 2006 - I Severočeši mají svá práva

Daniel Vondrouš
V pátek budou mít občané města Litvínov příležitost vyslovit svůj souhlas či nesouhlas s vybagrováním těžební jámy vedle svého města. Předchozí referendum v Horním Jiřetíně a Černicích skončilo jednoznačným odmítnutím těžby. Všelidové hlasování v severočeských obcích by zřejmě nebylo nutné, kdyby úředníci Českého báňského úřadu (ČBÚ) dělali řádně svou práci a Mostecká uhelná společnost (MUS) respektovala platný právní stav. Za stávajících okolností má ale referendum veliký význam a to zdaleka nejen pro Severočechy.
 

Vybrat27. 11. 2006 - Spravedlivý proces neodpírejme ani diktátorovi. Nechme Husajna poznat spravedlnost

Eva Dobrovolná
Konec roku 2003 přinesl skvělou zprávu o zadržení bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna. Další úspěch v podobě jeho pozdějšího postavení před soud samozřejmě s nadšením přivítaly i lidskoprávní organizace, které po desetiletí Husajnovy tyranie dokumentovaly zločiny páchané na jeho pokyn.
 

Vybrat13. 11. 2006 - Ken Saro-Wiwa (1941 - 1995) - biografie

-foto-Vít Kremlička (překlad)
Nigerijský televizní scénárista, spisovatel satirických povídek, příběhů pro děti a divadelních, rozhlasových a televizních her. V roce 1994 byl Saro-Wiwa uvězněn diktátorským režimem Sani Abacha. Dlouhodobě obhajoval práva národu Ogoni na území v deltě řeky Nigeru a kritizoval působení policejních sil společnosti Royal Dutch Shell. Přes protesty světové veřejnosti byl popraven společně s dalšími osmi aktivisty a představiteli Ogoniů ve městě Port Harcourt dne 10. prosince 1995, na Mezinárodní den lidských práv.
 

Vybrat10. 8. 2006 - Jednání o umístění protiraketové základny v ČR: selhání politiků i veřejnoprávních médií

Karel Dolejší
Následující text je věnován historii jednání o základně Národní protiraketové obrany USA na území České republiky (a utajování těchto jednání), dále technickým aspektům amerického systému národní protiraketové obrany a konečně možným důsledkům případné výstavby základny pro mezinárodní bezpečnost i národní zájmy České republiky. Autor také shrnuje informace a argumenty, s nimiž během dvouleté diskuse přišly desítky jiných autorů.
 

Vybrat4. 8. 2006 - Dreyfusova aféra po sto letech - Yekta Uzunoglu

František Janouch
Uplynulo sto let od zakončení největšího francouzského (a možná i evropského) justičního skandálu - Dreyfusovy aféry. Kapitán Alfred Dreyfus, francouzský Žid, byl před sto lety slavnostně rehabilitován, s veškerou vojenskou pompou mu byly vráceny jeho vojenská hodnost a vyznamenání, kterých byl zbaven po odsouzení, a navíc byl vyznamenán nejvyšším francouzským vyznamenáním - Legion d’Honeur. Přesně o sto let později, v září roku 1994, byl v Praze zatčen a 31 měsíců držen ve vězení kurdský lékař, publicista a podnikatel dr. Yekta Uzunoglu. Již dvanáct let se marně domáhá spravedlivého rozsudku a zrušení absurdních obvinění.
 

Vybrat27. 7. 2006 - Rusnáci - hľadanie stratených domovov

Ivana Lempeľová, Changenet
Rusnáci? „To je tam kdesi na východe Slovenska, pri ukrajinských hraniciach?“ „Tak nejako...“, odpovedám na otázku, ktorú mi položilo už veľa ľudí. Keď sa zamyslím nad tým, ako ich vlastne bližšie špecifikovať, je to ťažké. A pritom sa my - potomkovia Rusnákov a Rusnáčok - správame podvedome rovnako. Dokážeme byť tvrdohlaví, neústupčiví, nedokážeme si uznať chybu. Na druhej strane sme temperamentní, hluční a radi sa zabávame.
 

Vybrat25. 7. 2006 - Legislativní paskvil šikanuje řidiče, chodce i cyklisty

-foto-Robert Vašíček
Když jsme rozjížděli 7.7.2006 petici za novelizaci špatného silničního zákona, stáli za námi prozřetelní motoristé, kteří již měli zkušenost se šikanou na českých silnicích. Po dalším týdnu zkušeností se okruh příznivců změny zákona začal rozšiřovat a tisíce motoristů podepsaly petici za jeho novelizaci. Po minulém týdnu asi většina účastníků silničního provozu pochopila nesmyslnost silničního zákona, který byl postaven pouze za účelem skrytého zdanění motoristů. Desetitisícové pokuty se totiž začaly dotýkat nejen motoristů, ale také chodců a cyklistů.
 

Vybrat21. 7. 2006 - Proč je Evropa stará? aneb o věčném tápání kontinentu nenaplněných možností

Lubor Kysučan
„Tady je mi dobře. Nikdo se neptá, odkud jsem přišel, každý je tu odjinud. Kdybych žil v Evropě, ukazovali by si na mě prstem, protože jsem tmavý a jiný,“ řekl mi před několika léty na Manhattanu sympatický pouliční prodavač koblih, který sem přišel jako uprchlík z Afghánistánu. Pětiminutový rozhovor s ním mi názorněji než stohy sofistikovaných politologických a sociologických pojednání ukázal, proč je Amerika už více než půldruhého století zemí neomezených možností a proč je Evropa, navzdory tisícileté civilizační tradici, stále jen kontinentem nenaplněných možností a zklamaných očekávání. Dnes toto evropské zklamání doutná v čitelné podobě téměř v každém jejím koutě, od nablýskaného západu až po stále zanedbaný a umolousaný postkomunistický východ.
 

Vybrat19. 7. 2006 - Muziky na Doupově

Karel Jech
Nemohu souhlasit s odporem ČSOP a sdružení obcí Vladař proti místu konání letošního CzechTeku. Petr Stýblo z ČSOP se vyjádřil, že: „Vojenské cvičení by vydávalo zvuky sporadické, nikoliv hluk dnem a nocí.“ (LN 14. 7. 2006) a dále: „I kdyby tam vybuchovaly bomby, tak to bouchne, a pak je klid, ale tři dny nepřetržitého hluku nemohou mláďata přežít.“ (LN 13. 7. 2006). Nebude to letos poprvé kdy bude na Doupově muzika. Jen okolnosti budou jiné. Hlasitá muzika zněla nad Doupovskými hvozdy již před 20 lety.
 

Vybrat11. 7. 2006 - Chočeš po spivaku?

Lucia Nimcová
Moji rodičia sú Rusnaci, aj celá moja rodina je rusnacka. Do projektu Rusnaci som sa teda narodila a do konca života budem nedobrovoľne jeho súčasťou. Nikdy som nemala potrebu to príliš riešiť, bol to pre mňa fakt, nad ktorým som sa doposiaľ vážne nezamýšľala. Ale keď sa snažím riešiť celý svet a veci s tým súvisiace, vždy nakoniec skončím pri sebe. Myslím, že minimálne do mojej smrti zostane tento projekt pre mňa nedokončený, aj keby som počula zo všetkých strán, že sa to neoplatí. Jednoducho tvrdohlavá Rusnačka.
 

Vybrat29. 6. 2006 - Marek Tomin: Moratorium na komerční lov velryb je ohroženo

Eva Pivodová, iHned
V karibském ostrovním státě Svatý Kryštof a Nevis právě skončilo 58. výroční zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC). IWC je jediný světový orgán, který se zabývá lovem a ochranou velkých kytovců. Země prosazující lov velryb v čele s Japonskem se již mnoho let snaží zvrátit moratorium na veškerý komerční lov velryb, které platí od roku 1986. Letos se těmto státům bohužel "dařilo", jak popisuje Marek Tomin, nezávislý konzultant pro otázky ochrany oceánů a poradce Greenpeace ČR.
 

Vybrat27. 6. 2006 - Příprava investice automobilky Hyundai v ČR: pochybnosti od samotného počátku

Jiří Nezhyba, Via Iuris
Investice Hyundai již od počátku potvrzuje dosavadní zkušenosti EPS s jinými nadnárodními společnostmi v ČR jako jsou např. Nemak, LG Philips Displays či TPCA: nezodpovědnost korporací je doprovázená a podporovaná nelegální snahou samosprávy i státní správy maximálně investorovi vyhovět.
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 9 | Další

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast Lidská práva

Lidská práva v katalogu odkazů občanské společnosti KORMIDLO.cz
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
Migrace on line - vše o mezinárodní migraci
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz