Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dreyfusova aféra po sto letech - Yekta Uzunoglu

4. 8. 2006 - František Janouch

Uplynulo sto let od zakončení největšího francouzského (a možná i evropského) justičního skandálu - Dreyfusovy aféry. Kapitán Alfred Dreyfus, francouzský Žid, byl před sto lety slavnostně rehabilitován, s veškerou vojenskou pompou mu byly vráceny jeho vojenská hodnost a vyznamenání, kterých byl zbaven po odsouzení, a navíc byl vyznamenán nejvyšším francouzským vyznamenáním - Legion d’Honeur.

Ani po sto letech však Dreyfusova aféra nenechává Francii lhostejnou. Při příležitosti stého výročí se ve Francii rozhořela diskuse, zda prach kapitána Dreyfuse nemá být uložen v pařížském Panthéonu, spolu s ostatními francouzskými nesmrtelnými. Ozývají se hlasy pro i proti. Někteří poukazují na to, že na vyřešení Dreyfusovy aféry měl největší zásluhu spisovatel Émile Zola, jehož prach je již v Panthéonu uložen.

Dreyfusova aféra začala před 112 lety, v roce 1894: důstojník generálního štábu Alfred Dreyfus byl obviněn ze špionáže ve prospěch Německa a odsouzen k doživotí na Ďábelských ostrovech. Hlavním důvodem nevraživosti vůči Dreyfusovi a jeho pozdějšího odsouzení byl jeho židovský původ. Od okamžiku zatčení do Dreyfusovy rehabilitace uplynulo dvanáct let.

Přesně o sto let později, v září roku 1994, byl v Praze zatčen a 31 měsíců držen ve vězení kurdský lékař, publicista a podnikatel dr. Yekta Uzunoglu. Již dvanáct let se marně domáhá spravedlivého rozsudku a zrušení absurdních obvinění - české soudy melou pomalu a špatně. Ačkoli se za spravedlivé a včasné vyřešení jeho kauzy v posledním půlroce zasazují desítky osobností našeho veřejného života a jeho případ s nevolí sleduje i řada nejvyšších politiků, české soudnictví je neprůstřelné a žije v představě, že může všechno: i ničit život nevinného člověka, i protahovat soudní proces na desítky let. Ve snaze vytvořit pojistky proti zneužívání soudní moci v politických cílech a proti nevinným se po listopadu zřejmě podařilo vytvořit policejní a soudní systém, který je v něčem dokonce zrůdnější, než byl po právu odsouzený a zavržený systém komunistické justice.

A šestnáct let po sametové revoluci se bezradně ptám svých spoluobčanů: Co dělat dál?

(Autor je jaderný fyzik a publicista)

Dreyfus -Uzunoglu - 25. 2. 2007 - Pišta

Dreyfus byl odsouzen k doživotí na Ďábelských ostrovech.Pan Uzunoglu (dříve Ozunoglu) nebyl odsouzen ani na Pankrác. Dreyfus měl smůlu, že byl odsouzen místo skutečného špiona,který nepochybně existoval.Do spiknutí proti panu Uzunoglu, musela být zasvěcena,policie,prokuratura a soudy. Uniká smysl celého "spiknutí". Čím je pan Uzunoglu tak důležitý aby se proti němu všichni tak spikli? Tím, že vydal společně s Václavem Klausem (jak tvrdí pan Uzunoglu) jakousi brožuru?
Podivné na celé záležitosti je i to, že údajní spiklenci si nezajistili falešné svědky a nevyrobili "důkazy" potřebné k jeho odsouzení. Úmyslně vynechávám podnikatelské aktivity
pana Uzunoglu, které sahají do doby před údajným spiknutím
To je skutečnost, kterou nelze zpochybnit a je zajímavé, že jeho fan klub , jí naprosto ignoruje. Takže policie, prokuratura
a soudy, které v případě dluhů pana Uzunoglu , dokázaly pana Uzunoglu sprostit falešných obvinění , v bezprostředně poté se spikli proti nevinému člověku? Kde je logika takového počínání? A kde je podobnost s Dreyfusovou aférou?

ODPOVĚDĚT


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz