Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Národní knihovna získala prestižní cenu UNESCO nazvanou Paměť světa

26. 8. 2005 - PRAHA [Radio Praha]

Národní knihovna v Praze získala prestižní cenu UNESCO nazvanou Paměť světa. Její zástupci ji převezmou počátkem září v Jižní Koreji. Udělení ceny iniciovala právě Korejská republika a nazvala ji podle nejstaršího tisku z kovové sazby na světě - Čikdži - buddhistického spisu ze 14. století.

Cena má vyzvednout zásluhy v ochraně a zpřístupňování světového kulturního dědicví. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek si jí velmi považuje. Jde o Oscara nebo Nobelovu cenu ve světě knihoven. "Navíc je to cena nová a to, že Národní knihovna České republiky je první nositelkou, to považuji opravdu za úžasnou zprávu nejenom pro lidi, kteří tu pracovali nebo pracují, ale i pro Českou republiku jako celek."

Cenu získala Národní knihovna za digitalizaci dokumentů. V programu veřejné informační služby knihoven u nás bylo zdigitalizováno na 800 tisíc stran, z toho 80 procent tvoří rukopisy, zbytek staré tisky. Do digitální podoby byly převedeny i staré mapy.

"To je zlom, který dějiny nepamatují, protože rukopisy a nejstarší tištěné dokumenty byly léta vyhraženy pouze jednotlivým vědcům a odborníkům. Dnes jsou prostřednictvím internetu k dispozici v podstatě komukoliv," dodal ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Existují dvě digitální knihovny, jedna se zaměřuje na staré tisky a rukopisy, druhá na časopisy a noviny ohrožené kvůli málo kvalitnímu papíru. V projektu Kramerius, kde se noviny mikrofilmují a poté digitalizují, bylo od roku 1995 digitalizováno přes milion stran. Jak uvedl ředitel pro vědu, výzkum a mezinárodní vztahy Národní knihovny Adolf Knoll, problémem nejsou jen peníze, kterých do programu míří stále méně, ale i čas. Rukopisy jsou na kvalitním papíře a na jejich veškerou digitalizaci je třeba ještě 40 let. Novin ale zbývá ještě 245 milionů stran, což by při současném tempu trvalo převést na mikrofilm 240 let; kyselý papír přitom může být již za 30 let zcela zničen.

Podle Adolfa Knolla není cena jen uznáním knihovny za samotnou digitalizaci. UNESCO oceňuje, že aktivity v této oblasti přesahují hranice instituce i země; v procesu digitalizace se Národní knihovna zaměřuje i na dokumenty jiných národů. "My jsme začali s digitalizací velmi brzy na podzim roku 1992 na žádost UNESCO, které potřebovalo do programu Paměť světa, který byl téhož roku vyhlášen, pilotní projekt. S rutinní digitalizací jsme začali v roce 1996. Protože jsme začali brzy, tak k nám jezdila řada odborníků především ze zemí střední a východní Evropy, ale i třeba z Rakouska ještě před tím, než nastartovali vlastní programy digitalizace."

Pracovníci knihovny mimo jiné pomáhali Národní a Univerzitní knihovně ve válkou poničeném Sarajevu. O prestižní cenu se Národní knihovna utkala s institucemi z Austrálie, Egypta, Indie, Kolumbie, Nikaraguy a Rwandy. Zakladatelé ceny totiž za součást paměti lidstva považují i svědectví o událostech současných. Proto jednu z nominací získal i audiovizuální archiv Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu.


Zdeňka Kuchyňová

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Informační partneři Zpravodajství ECN

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz