Postoj Čechů k životnímu prostředí se mění, ale pomalu
20. 12. 2005 - [BBC]
Podle ekologů používání obalů z PVC nejenže významně zatěžuje životní prostředí, ale škodí přímo lidskému organismu. Jak se vlastně daří českým ekologickým organizacím oslovovat veřejnost?
S letákem do koše?
Před Carrefourem stojí tři mladíci a rozdávají letáky. Dvě dívky podpírají červený transparent s nápisem "PVC škodí zdraví". "Jsme tady od toho, abychom lidi varovali před tím, jaké nebezpečí představuje PVC pro životní prostředí a pro zdraví lidí. Zároveň je varujeme, jaké konkrétní potraviny jsou do PVC v tomto obchodě balené," říká mluvčí ekologického sdružení Arnika Marek Jehlička a vyjmenovává dlouhou řadu těchto výrobků.
Stovky lidí pospíchajících v dopoledních hodinách na nákupy se ani nezastaví, nabízený leták si většinou ani nevezmou. Tedy kromě dvou důchodců, kteří se dávají s ekology do řeči. Co si myslí o kampani oni a jak moc je informace o škodlivosti PVC ovlivní při vánočních nákupech? "Když vím, že to opravdu škodí, tak to nebudu kupovat," říká postarší paní. "Jsem pro přírodní materiály, nejsem pro takovéhle věci. Nefandím tomu," odpovídá druhý dotázaný.
Po chvíli si další kolemjdoucí, zhruba padesátiletý muž, bere od ekologů leták, po dvou krocích ho však zmuchlá a hází do koše... Takové chování ale zřejmě není pro současnou českou veřejnost zcela typické, shodují se odborníci ze sociologického ústavu Akademie věd.
Zájem o ekologii roste, i když pomalu
Podle oslovených sociologů přibývá lidí, kteří kupují výrobky i podle jejich dopadu na životní prostředí, i když pro většinu stále rozhoduje především cena výrobku. Odborníci odhadují, že ekologicky odpovědný je každý čtvrtý občan České republiky, což se vztahuje i na lidi, kteří se alespoň zajímají o ochranu životního prostředí.
Logické a v zemích s dlouhou demokratickou tradicí vyzkoušené pravidlo - čím více takovýchto lidí, tím větší vliv ekologických organizací na obchodní řetězce i na politiku, jenomže v českých zemích jako by toto pravidlo nefungovalo.
"My jsme již počátkem tohoto roku oslovili všechny velké distribuční potravinářské řetězce, aby stáhly PVC ze svých pultů. Výsledkem je zatím to, že se nám ozvala společnost Ahold, která chce s Arnikou spolupracovat na postupném stažení PVC obalů ze svých pultů. Dále se nám ozvala společnost, která vyrábí listové těsto, že už také nebude na své výrobky používat PVC obaly," dodává mluvčí Arniky Marek Jehlička.
České firmy s ekology, nebo řekněme ekologickými aktivisty, vyjednávají jen skutečně zřídkakdy. 'Naše firma neporušuje zákon, nemáme důvod s ekology jednat,' tvrdí většinou zástupci neekologicky se chovajících firem na dotaz novinářů, proč své chování nezmění.
Mikuláš Kroupa
Unavuje
vás tvorba www stránek v HTML?