Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vybrat23. 2. 2022 - Mise za návrat krále motýlů Apolla do Krkonoš právě začíná!

JAROMĚŘ/HRADEC KRÁLOVÉ/VRCHLABÍ [Ochranářská skupina Jaro] - Český svaz ochránců přírody Hradec Králové a JARO Jaroměř v úzké spolupráci s dalšími partnery spouští v českých Krkonoších mezinárodní projekt LifeApollo2020 zaměřený na aktivní ochranu jednoho z největších a nejohroženějších motýlů Evropy - jasoně červenookého. Tato ambiciózní mise bude probíhat na české i polské straně Krkonoš, v Bílých Karpatech a rakouských Alpách. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat21. 2. 2022 - Návrh Plánu transformace uhelných regionů nezajistí splnění vládního slibu konce uhlí 2033

PRAHA [Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku] - Ačkoliv se vláda ve svém programovém prohlášení zavázala vytvářet podmínky pro odklon od uhlí do roku 2033, návrh Plánu spravedlivé územní transformace tento závazek téměř neodráží. Ve své nejnovější verzi sice odkazuje na prohlášení vlády, avšak zároveň na Mostecku i Sokolovsku předpokládá těžbu uhlí po tomto datu. Návrh plánu neuvádí odklon od uhlí v roce 2033 jako jasný cíl s konkrétními kroky. Uhelné kraje tak stále nemají jistotu, jak bude transformace probíhat. Ekologické organizace upozorňují, že jedině s jasně stanoveným cílem může transformace uspět. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19. 2. 2022 - Hudba, recitace a autogramiáda. ČSOP Klenice pokřtila knihu o chráněné přírodě

MLADÁ BOLESLAV [ČSOP Klenice] - Sál nabitý milovníky přírody a desítky prodaných knih Chráněná příroda Mladoboleslavska. Tak vypadal úterní podvečer v Muzeu Mladoboleslavska, kde ČSOP Klenice křtila nově vydanou publikaci. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14. 2. 2022 - Třeboňská záchranná stanice zve na výpravu za sovím houkáním

TŘBOŇ [Econnect / Český nadační fond pro vydru] - Třeboňská záchranná stanice pro volně žijící živočichy pořádá v sobotu 19. 2. 2022 výpravu za sovím houkáním. Na Pergole u sv. Víta nedaleko Třeboně se lidé od 16 hodin mohou těšit na setkání s ochočeným puštíkem Bíbou a společnou vycházku za sovími hlasy. Akce se nekoná v případě silného větru, deště či sněžení. Pořádnou obuv, teplé oblečení a baterku s sebou! Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11. 2. 2022 - Již za 50 dní proběhne tradiční jarní úklid. Přidáte se?

BRNO [Econnect / Ukliďme Česko z.s.] - Jaro už pomalu klepe na dveře a přípravy tradiční dobrovolnické akce Ukliďme Česko jsou v plném proudu – do jejího vypuknutí zbývá přesně 50 dní. Své akce mohou zájemci o uklízení přihlašovat již nyní na www.UklidmeCesko.cz. „Není na co čekat, již v sobotu 2. dubna jdeme na to,“ vzkazují organizátoři akce. Pro účastníky připravují řadu novinek... Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11. 2. 2022 - Počet vlčích teritorií se v Česku rozrostl o dvě, potvrdil každoroční monitoring

PRAHA [Econnect / Hnutí DUHA] - Díky unikátnímu terénnímu monitoringu šelem se v roce 2021 podařilo zmapovat čtyřiadvacet vlčích teritorií, která alespoň částečně zasahovala na území Česka. Oproti údajům ze sezóny 2019/2020 jich je o dvě více - v Orlických horách a v Českém lese. Většina z nich se nacházela v Čechách, a to spíše v pohraničních oblastech. Některá na naše území zasahovala jen nepatrně. V osmnácti případech se jednalo o smečky, ve čtyřech případech o vlčí pár a ve dvou o teritoriální jedince. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4. 2. 2022 - Nový výzkum: Okolí spaloven odpadů je kontaminované vysoce toxickými látkami. Většina vajec z okolí spalovny Chotíkov je zdraví nebezpečná

PLZEŇ [Ecconnect / Hnutí DUHA] - Výzkum organizace Zero Waste Europe (ZWE), na kterém se podílelo Hnutí DUHA, zjistil v okolí spaloven ve třech evropských zemích - Česku, Španělsku i Litvě - vysokou úroveň kontaminace dioxinů a příbuzných perzistentních organických látek (POPs). Tyto látky jsou nejsilnějšími karcinogeny na světě. Opakovaná expozice těmito látkami již při velmi malých koncentracích způsobuje poškození plodu nebo hormonální poruchy. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3. 2. 2022 - Premiér Fiala u dolu Turów kapituloval. Ještě horší dohoda, než jsme se obávali

LIBEREC [Econnect / Společně pro vodu] - Premiér Petr Fiala dnes podepsal česko-polskou dohodu o dolu Turów. Výsledkem je stažení české žaloby, která měla velkou šanci na úspěch, výměnou za peníze, podzemní stěnu, která stojí několik kilometrů jinde, než kde voda ve velkém odtéká, minimální soudní dohled a nulovou vynutitelnost evropského práva. Vláda nejen že selhala v ochraně českého území, ale zároveň si i zavřela dveře k budoucí nápravě. Jedná se o naprostý ústupek Polsku, velkou prohru české strany a místních obyvatel i nedodržení českých zákonů. Schválení dohody navíc proběhlo utajeně a její text nebyl dosud zveřejněn. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3. 2. 2022 - Zveřejněte jména kandidátů a zadání pro nového generálního ředitele Lesů ČR, žádají ministra neziskové organizace

PRAHA [Hnutí DUHA/Transparency Int./Milion chvilek/Rekonstrukce státu/Vědci pro les] - Ministerstvo zemědělství vypsalo dne 30. 12. 2021 výběrové řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR poté, co tehdejší dočasný ministr Marian Jurečka odvolal z této funkce Josefa Vojáčka. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat31. 1. 2022 - Spouštíme portál VrchlabíNevyhazujto a prezentaci na sociálních sítích. Chystá se toho ještě víc!

VRCHLABÍ [Econnect / Vrchlabí bez odpadu] - Počínaje prvním dnem února startuje oficiálně internetová platforma pro výměnu věcí za odvoz na webové adrese www.vrchlabi.nevyhazujto.cz. Tam může každý z Vrchlabí a blízkého okolí zdarma nabízet a získávat věci za odvoz. Nepotřebné věci tak nemusí skončit na sběrném dvoře či na skládce, ale mohou být znovu smysluplně využity. Projekt Vrchlabí bez odpadu, iniciovaný ve městě Výborem zastupitelstva pro životní prostředí, také rozšířil aktivity na sociálních sítích a chystá další aktivity v nadcházejících týdnech. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25. 1. 2022 - Ekologické organizace podávají žalobu na MŽP kvůli emisní výjimce pro Elektrárnu Chvaletice

PARDUBICE [Hnutí DUHA/Greenpeace ČR/Zelená pro Pardubicko] - Ekologické organizace Hnutí DUHA, Greenpeace a místní spolek Zelená pro Pardubicko podávají žalobu proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o udělení rozsáhlé výjimky z emisního limitu pro zdraví škodlivou rtuť a oxidy dusíku z uhelné elektrárny Chvaletice na Pardubicku. Rozhodnutí umožňuje elektrárně po dobu šesti let vypouštět ve spalinách 3x více rtuti, než stanovuje emisní limit a vypustit tak o přinejmenším 1 234 kg více rtuti více, než kdyby limit dodržela. Výjimka navíc platí i pro oxidy dusíku a těch vypustí elektrárna přinejmenším o 1 157 tun více. Ekologické organizace i právnička považují rozhodnutí za nezákonné. Bylo vydáno v listopadu 2021, tedy ještě za minulého ministra Richarda Brabce, a to až tři měsíce po začátku platnosti limitu v srpnu 2021. Do té doby úřady nepochopitelně tolerovaly provoz elektrárny bez povolení k překračováni limitu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24. 1. 2022 - Při hlasování o ochraně zvířat během přepravy Evropský parlament selhal

PRAHA [Econnect / Společnost pro zvířata] - Evropský parlament ve svém hlasování 21. 1. zradil zvířata a nepodpořil zásadní doporučení pro Komisi a Radu, které by byly prvními reálnými kroky za skutečné ukončení utrpení zvířat (dobytka, ovcí, koz, prasat, drůbeže, králíků) exportovaných na dlouhé vzdálenosti a/nebo do zemí mimo EU. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat21. 1. 2022 - Nevládní organizace vyzývají předsednické trio EU včetně ČR: Máte šanci snížit ceny energií, musíte ale najít shodu na odvážných řešeních

PRAHA/PAŘÍŽ/STOCKHOLM [Econnect / Hnutí DUHA] - Při příležitosti schůze Rady ministrů životního prostředí a energetiky EU vyzvaly evropské nevládní organizace vlády předsednického tria EU včetně české, aby našly shodu na odvážné klimatické a energetické politice. Zásadní je, aby politiky balíčku Fit for 55 braly ohled na zranitelné domácnosti a zapojily do energetické transformace nejširší veřejnost. Toho lze dosáhnout pomocí masivních investic do úspor energie a obnovitelných zdrojů, které sníží spotřebu stále dražších fosilních paliv. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18. 1. 2022 - Firmy loni jezdily sdílenými vozy více než dříve, lidé kombinují veřejnou a sdílenou dopravu

PRAHA [Econnect / Autonapůl] - Přesně 32 % z více než jednoho a čtvrt milionu kilometrů, které loni najezdila flotila sdílených vozů Autonapůl, najezdili firemní zákazníci. Ti tvoří zhruba 15 % sdílníků a využívají carsharing často jako dočasné posílení vlastní flotily nebo jako způsob, jak se nezavazovat k operativnímu leasingu nebo investici do nového vozu. Zároveň roste počet lidí, kteří si auta půjčují v jiných městech, než kde jsou registrovaní, a k cestám mezi městy využívají veřejnou dopravu. Ukazují to data o jízdách prvního českého carsharingu za rok 2021.
Celý text ::životní prostředí, regionální rozvoj, občanský sektor::
 

Vybrat13. 1. 2022 - 6 největších úspěchů Charity ve světě za rok 2021

PRAHA [Econnect / Charita ČR] - Když jsme na začátku loňského roku psali shrnutí toho předešlého, netušili jsme, jak moc náročný bude rok 2021. I přes všechny překážky, které přinesl druhý pandemický rok, se nám ale v Charitě podařilo dosáhnout skvělých věcí. Ať už to bylo představení mobilní aplikace, která pomáhá zambijským farmářům odolávat výkyvům počasí, zahájení našeho historicky největšího projektu v Iráku či pomoc Gruzii na cestě k modernímu zdravotnictví. Pojďte se společně s námi podívat na momenty roku 2021, které stojí za to připomenout. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat12. 1. 2022 - Strategický plán SZP správně podporuje ekologické zemědělství, to samé však potřebují i ekoschémata nebo obnova mezí a mokřadů

PRAHA [Econnect / Hnutí DUHA] - 11. ledna 2022 rozhodla koaliční rada o některých důležitých prvcích Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11. 1. 2022 - Tři samice praturů dnes odjely z Milovic do rezervace v Nýřanech na Plzeňsku

PRAHA [Econnect / Česká krajina] - Dvě dospělé samice praturů a jedna odrostlá mladá samička dnes odjely z rezervace velkých kopytníků v Milovicích do nedávno založené rezervace u Nýřan na Plzeňsku. Doplnily tam skupinu divokých koní, která nýřanskou rezervaci osídlila na začátku loňského prosince. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7. 1. 2022 - Začíná Ptačí hodinka! Celé Česko bude sčítat ptáky na krmítkách

PRAHA [Econnect / Česká společnost ornitologická] - Dnes začal čtvrtý ročník Ptačí hodinky, programu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO). V něm budou tisíce lidí v celém Česku od 7. do 9. ledna opět sledovat ptačí krmítka a zapisovat opeřené návštěvníky. Pomocí dlouhodobého projektu ornitologové ve spolupráci s veřejností zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Sčítání se může zúčastnit úplně každý bez předchozích zkušeností a nutnosti se předem registrovat. Kdykoliv od pátku do neděle si stačí vyhradit hodinu času, během které budou lidé sledovat své krmítko a výsledky vloží do formuláře na ptacihodinka.birdlife.cz. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5. 1. 2022 - MŽP se již dva roky snaží vyhlásit NPR Lanžhotské pralesy

[Econnect / Děti Země] - Již více než dva roky se Ministerstvo životního prostřední snaží prosadit svůj návrh ze dne 21. října 2019 na vyhlášení Národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy, která by na osmi plochách zabírala asi 431 hektarů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4. 1. 2022 - Pták roku 2022: zvonek zelený

PRAHA [Econnect / Česká společnost ornitologická] - Se zvonkem zeleným se můžeme setkat v zemědělské krajině i v zahradách a na krmítkách, a to plošně v celém Česku. Za posledních deset let jsme nicméně přišli o dvě třetiny české populace zvonků. Ohrožuje ho závažná ptačí choroba trichomonóza. Ta je pro savce včetně člověka sice neškodná, pro ptáky je ale smrtící. Kvůli ní je zvonek jedním z nejrychleji ubývajících druhů posledního desetiletí. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 311 | Další
ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
14. 7. 05:17 [Ekolist] - Ekologicky významné prvky (krajinné prvky) jako součást ekologické sítě
14. 7. 01:25 [ČTK] - V ČR roste pomalu zájem o agroturistiku. Přibývají i zařízení nabízející venkovský pobyt
14. 7. 01:16 [ČTK] - Berlín během fotbalu uspořil dva miliony jednorázových kelímků a talířů
14. 7. 00:45 [ČTK] - Zlínská zoo odchovala mládě tygra ussurijského
14. 7. 00:35 [ČTK] - Jindřichův Hradec vybuduje v areálu základní školy venkovní třídu

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

ZASÍLÁNÍ NOVINEK ze zpravodajství Econnectu

  • Zprávy a informace ze stránek Econnectu můžete pravidelně dostávat e-mailem.
    Stačí vyplnit formulář - vyberte si typ zpráv, téma a interval zasílání.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

PODPOŘTE Econnect

Myslíte si, že je naše práce užitečná? Dejte o nás vědět a umístěte na své stránky ZPRÁVY z Econnectu, nebo BANNER či IKONU Econnectu.
Více v sekci o Econnectu
Econnect - portál občanského sektoru

Informační partneři Zpravodajství ECN

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz