Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ropáka získal Vlastimil Aubrecht za prosazování těžby uhlí

28. 4. 2006 - BRNO [Econnect / Děti Země]

-foto-
-foto-
Dnes byly oznámeny výsledky ankety Ropák roku a Zelená perla. Ropákem se stal poslanec ČSSD Vlastimil Aubrecht za prosazování těžby uhlí v severních Čechách o omezování účasti občanských sdružení ve správních řízení. Na druhém místě je ministr průmyslu Milan Urban a třetí místo obsadil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Anketu Zelená perla vyhrál znovu po jedenácti letech Václav Klaus s výrokem "Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat!!!"

Vlastimil Aubrecht je zmocněncem Vlády ČR pro severozápadní Čechy a poslancem parlamentu. Navržen byl za Ústecký kraj, zejména kvůli prosazování další těžby uhlí, která by představovala likvidaci obcí Horní Jiřetín a Černice, další ránu severočeské krajině. Dále byl nominován za pokusy o omezení práva občanských sdružení na účasti ve správních řízeních. V této souvisloti uvedl organizátor ankety Miroslav Patrik: "Pan Aubrecht je zmocněncem vlády a přitom navrhoval novelu zákona, která je v přímém rozporu s programovým prohlášením koaliční vlády, kde je výslovně zaručeno zachování současné úrovně občanských práv v oblasti životního prostředí."

Vlastimil Aubrecht prosazoval prolomení územních limitů těžby, které jsou respektovány od roku 1991. Proti těžbě se velmi výrazně staví nejen obyvatelé přímo ohrožených vesnic, ale i dalších 120 okolních obcí a tisíce signatářů petice. Aubrecht sice stále slibuje obyvatelům finanční kompenzace, ale ti odmítli těžbu v referendu většinou 96% hlasů při 75% volební účasti. Poslanec Aubrecht měl letos 12. dubna dohodnutou diskuzi s občany v Horním Jiřetíně, kam však nedorazil s omluvou, že má důležité jednání s investory rychlostní silnice do Chomutova.

Na druhém místě ankety je ministr průmyslu Milan Urban za prosazování těžby uranu a výstavby průmyslové zóny v Nošovicích, která je spojena s možným vyvlastňováním pozemků a hrubým zásahem do krajiny a odmítání ekologické daňové reformy. Třetí místo obsadil ministr životního prostředí Libor Ambrozek za povolení komerčního pěstování geneticky modifikované kukuřice, nedůslednou ochranu vzácné přírody před výstavbou plavebního stupně Přelouč a jiné údajné prohřešky.

Vítězem ankety Zelená perla roku se po jedenácti letech stal znovu Václav Klaus, tentokrát s výrokem "Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil, do konce svých věků proti ní bojovat!!!", který pronesl v televizní diskuzi se zástupci Greenpeace. Dalším oceněným výrokem je věta prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla: "Česká republika udělala chybu, když investovala do životního prostředí, protože z toho v podstatě nic nemá." Rada myslivce Vladimíra Jindry "„Střílet, střílet, střílet. Nic jiného se s ním nedá dělat. Je to jako s kůrovcem, je potřeba včas zasáhnout a zničit ho,“ si vysloužila třetí místo.

Anketu Ropák roku pořádá občanské sdružení Děti Země od roku 1992. V letošním ročníku hlasovali o pořadí kandidátů sto čtyři členové komise. Jejími členy jsou např. ekolog Ivan Dejmal, sociolog Jan Keller, geolog Václav Cílek, filozof Erazim Kohák či spisovatelka Tereza Boučková.

Slavnostní vyhlášení výsledků Ropáka proběhne dnes večer v Divadle Bolka Polívky v Brně a bude spojeno s kulturním programem Ester Kočičkové a dalších vystupujících. Hlavní cena - dort vypodobňující prohřešek vítěze ankety - bude snědena organizátory a návštěvníky akce.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz