Tiskové zprávy NNO
Jak vyplývá ze zprávy Perspektivy energetických technologií 2020 aktuálně vydané Mezinárodní energetickou agenturou (IEA), pro dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050 se musí urychlit zavádění inovací výroby zelené elektřiny, vodíku, biometanu a ukládání oxidu uhličitého. Technologie, které by měly zajistit přes 45 procent plánovaného snížení emisí v roce 2050, jsou teprve ve vývoji a dosud nebyly nasazeny v širší praxi.
::životní prostředí::
České firmy měly letos poprvé příležitost zúčastnit se programu celoevropské iniciativy Climate-KIC – Pioneers into Practice. Program byl veden netradičně v online režimu, i přesto se mu podařilo vytvořit dva nové udržitelné projekty pro Moravskoslezský kraj, které rozvíjeli profesionálové se zájmem o klima z Chorvatska a Maďarska. Vyhodnocení projektu proběhlo v polovině listopadu skrze platformu Zoom.
::životní prostředí::
Ministerstvo životního prostředí zahájilo přeshraniční posuzování
::životní prostředí::
Dobrý stav lesů je podmíněn množstvím a dostupností živin v půdě. K odhadu úrovně výživy porostů se proto dlouhodobě zjišťují a užívají koncentrace živin v asimilačních orgánech dřevin. Vzhledem ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu lesů je tak důležité znát, jak v koloběhu živin v lesním prostředí fungují jednotlivé dřeviny. Jedle bělokorá je řazena mezi meliorační a zpevňující dřeviny. Zpevňující funkce jedle je spatřována v lepším zakotvení v půdě, spojeným s tvorbou v mládí kůlovitého a později srdčitého kořenového systému. Dobrá meliorační funkce jedle, spočívající v návratu části živin zpět do půdy ve formě opadu, je však doložena mnohem méně.
::životní prostředí::
Plocha zelených střech v České republice se za posledních pět let zdvojnásobila
Ke konci roku 2019 se na území České republiky nacházelo 1,58 milionu m² zelených střech, extenzivních i intenzivních, což je 1,2násobek rozlohy pražského Starého Města nebo přibližně polovina rozlohy pražského Nového Města. Dynamiku vývoje dokládá fakt, že za posledních pět let se plocha zelených střech v republice více než zdvojnásobila. K těmto výsledkům dospěla odborná sekce Zelené střechy při Svazu zakládání a údržby zeleně (SZÚZ), která každoročně zjišťuje celkovou výměru zelených střech zrealizovaných na území České republiky.
::životní prostředí::
V rámci novely zákona na ochranu zvířat proti týrání byl jednoznačně nejdiskutovanější změnou zákaz klecových chovů nocnic, k němuž se Asociace soukromého zemědělství ČR již několikrát vyjadřovala. S ohledem na tuto skutečnost však zůstal takřka nepovšimnut fakt, že schválením novely došlo i k plošnému zákazu v chovech hospodářských zvířat „provádět kastraci samců a zkracování ocasů zaškrcením varlat nebo části ocasu“. Jde o další z řady důkazů toho, že ačkoli má podnikání v zemědělství množství lokálních i komoditních specifik, přetrvávají v naší zemi snahy zákonodárců regulovat pokud možno každý detail toto podnikání ovlivňující.
::životní prostředí::
Firma MLC Holíč stáhla žádost o posouzení vlivů záměru na životní prostředí
::životní prostředí::
V obci Branjevo, která se nachází v municipalitě Zvornik v Bosně a Hercegovině nedaleko hranic se Srbskem, je vybudována část stokové sítě, ale zatím zde úplně chybí čistička odpadních vod. Část odpadní vody tedy koncentrovaně odtéká do řeky Driny. Starosta města Zvornik proto nedávno podepsal s Češkou rozvojovou agenturou Memorandum o porozumění na realizaci projektu, v rámci něhož ČRA zajistí vybavení pro kanalizační síť. Město Zvornik financuje stavební práce, zajistí i lokalitu pro čistírnu odpadních vod, povolení a kanalizační přípojky.
::životní prostředí::
Asociace soukromého zemědělství ČR společně se Zelinářskou unií Čech a Moravy a Ovocnářskou unií ČR zaslaly na počátku listopadu na Úřad vlády ČR své nesouhlasné stanovisko s regulačními opatřeními stanovujícími maximální možný limit 20 účastníků farmářského trhu na 400 metrů čtverečních. Považují je za faktickou likvidaci farmářských trhů za situace, kdy takové akce představují z celé řady důvodů vhodnou alternativu k nákupům potravin v obchodních centrech (více zde: https://www.asz.cz/cs/aktualne-z-asz/podminky-pro-poradani-farmarskych-trhu-jsou-nesmyslne-a-likvidacni.html). Jaká přišla odpověď z ministerstva zdravotnictví?
::životní prostředí::
Asociace soukromého zemědělství ČR poslala minulý týden dosavadní připomínky k návrhu Strategického plánu podpory Společné zemědělské politiky, který ministerstvo zveřejnilo na začátku listopadu coby zásadní materiál, jímž se stanoví pravidla pro aplikaci SZP na následujících sedm let. Protože připomínky nemohly být vzhledem ke krátkému termínu pro jejich vypracování a vzhledem k omezením v souvislosti s pandemií dostatečně projednány v rámci členské základny, budeme samozřejmě nadále pracovat na jejich doplňování a upřesňování a věříme, že naše organizace bude do další přípravy tohoto zásadního materiálu intenzívně zapojena.
::životní prostředí::
Už týden okupují lidé z organizací Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima prostor před budovou Ministerstva životního prostředí. [1] Akci pořádají u příležitosti blížícího se jednání Uhelné komise, která bude 4. prosince rozhodovat o datu útlumu uhlí. Komise rozhoduje o termínech 2033, 2038 a 2043.
::životní prostředí::
V Praze 23. 11. 2020: Zástupci spolku Česko za klima předali vládě a poslancům podpisové archy petice požadující, aby vrchní státní představitelé začali aktivně jednat v ochraně klimatu. Petenti argumentují vědeckými a ekonomickými studiemi, které ukazují, že je dekarbonizace nejen technicky uskutečnitelná, ale může být pro Česko i výhodná. Petici podpořily i odborné instituce.
::životní prostředí::
Na jaře letošního roku Povodí Vltavy zahájilo opravu koryta Srbického potoka nedaleko Domažlic. Jednalo se o jeho napřímení a nové zadláždění. S napřimováním potoka zásadně nesouhlasila rodina místních sedláků, která zde hospodaří už od sedmnáctého století. Až když Kreysovi z Asociace soukromého zemědělství Plzeňsko zakázali firmě, která stavbu prováděla, vstup na své pozemky, teprve pak s nimi začala firma a zástupci Povodí Vltavy jednat. Výsledkem jednání byl kompromis, kdy se potok místy mohl vrátit po řadě let do lužního lesa. To, že to s krajinou sedláci myslí vážně, dokazují i nová stromořadí, která vysázeli na mezích. Jejich zmenšená pole kontrastují se sousedními stohektarovými lány v katastru Staňkova. Sedlákům záleží na tom, kde žijí a jakou krajinu předají další generaci.
::životní prostředí::
Zákony porušily Magistrát města Olomouc, krajský úřad v Olomouci i MŽP
::životní prostředí::
Vzdělávání školní mládeže a budování pozitivního vztahu k přírodě je jednou z klíčových aktivit České společnosti ornitologické. Pro žáky základních škol pravidelně připravuje materiály obohacující výuku o environmentální rozměr. V letošním roce je pro učitele základních škol připraven kompletní výukový program o přikrmování volně žijícího ptactva. Program vrcholí sčítáním ptáků na krmítkách, které proběhne 8.–10. ledna 2021.
::životní prostředí::
Na pomoc silně ohroženým hořečkům nahořklým vyrazili starší i nejmladší členové ČSOP Klenice. Posekali a pohrabali jednu z mála lokalit, kde lze ještě tyto nádherné rostliny nalézt.
::životní prostředí::
Ekologické organizace se ohrazují proti reakci Ministerstva zemědělství, které v reakci na jejich tiskovou zprávu a otevřený dopis [1] k nedostatečnému procesu rozdělování dvou set miliard z evropských fondů obvinilo Hnutí DUHA z šíření dezinformací. Ministerstvo zcela opomíjí, že obdobné výhrady mají i zemědělské organizace, což jen dokládá, že proces přípravy budoucí Společné zemědělské politiky nebyl dosud dostatečně transparentní.
::životní prostředí::
Jednání vládní Uhelné komise se přesunulo. Komise se původně měla sejít 26. listopadu. Podle nových informací však zasedne až 4. prosince. Aktivisté a aktivistky z hnutí Fridays For Future, Univerzity za klima, Limity jsme my a Extention Rebellion, kteří od tohoto pondělí okupují prostor před Ministerstvem životního prostředí zůstávají na místě. Na pondělí 30. listopadu svolávají k ministerstvu demonstraci.
::životní prostředí::
Prezident republiky Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, která mj. zastavuje zneužívání divokých (volně žijících) druhů zvířat v ČR. Od 1. ledna 2022 tak nebude možná drezura nově narozených jedinců všech divokých druhů zvířat. Cirkusy také nebudou moct tato zvířata množit ani jinak nabývat.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|