Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat5.4.2024 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Přidejte se k velkému jarnímu úklidu!

Před hlavním termínem dobrovolnické akce Ukliďme Česko, kterým je sobota 6. dubna, evidují organizátoři ze spolku Ukliďme Česko již přes 3 600 nahlášených úklidů. O nastávajícím víkendu se mohou dobrovolníci k některé z naplánovaných akcí připojit díky mapě úklidů na https://www.uklidmecesko.cz/map/ a také se mohou těšit na tradiční fotosoutěž. Uklízet se bude v dubnu dokonce i v Českém Banátu v Rumunsku. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat4.4.2024 - KŘIVOKLÁT [Hnutí DUHA]
Národní park Křivoklátsko je navržen příliš malý. Ochranu přírody národními parky si přeje většina veřejnosti

Podporu silné ochrany českých národních parků vyjádřilo přes 52 tisíc lidí, kteří stojí za kampaní Zachraňme národní parky zahájené již v roce 2017. Nyní předložený návrh na vyhlášení Národního parku Křivoklátsko přitom jen málo zohledňuje jejich hlas, když nechrání staré lesy na dostatečné ploše. Staré lesy ochrání jedině národní park, jeho rozloha by proto měla být výrazně větší. Řádná ochrana přírody Křivoklátska je přitom nezbytná už kvůli Zákonu o obnově přírody. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.4.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Tři největší uhelné elektrárny vypustily loni stejně emisí jako všechna osobní auta. Nejvíce Počerady

Uhelné elektrárny Počerady, Tušimice a Prunéřov vypustily v roce 2023 dohromady 10 690 770 tun skleníkového oxidu uhličitého. Vyplývá to ze statistiky emisních povolenek za rok 2023, kterou právě zveřejnila Evropská komise [1]. Je to tedy téměř stejně, jako vypustila všechna osobní auta, která jezdí na českých silnicích (11 075 860 tun) [2], Největší český zdroj emisí - uhelná elektrárna Počerady ze skupiny Sev.En miliardáře Pavla Tykače - je neplýtvavější uhelný zdroj, nedodává žádné teplo a bez její výroby elektřiny se obejdeme, pouze se sníží vývoz [3]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.4.2024 - LIBEREC [Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody]
Fotosoutěž Zaostřeno na Jizerky byla vyhlášena již počtrnácté

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody hledá nejkrásnější snímky Jizerských hor, ze kterých sestaví benefiční kalendář. Lidé mohou do čtrnáctého ročníku oblíbené fotosoutěže poslat až čtyři snímky tohoto pohoří a to nejpozději do pátku 7.6.2024. Fotografie je potřebné zaslat na email info@nadaceivanadejmala.cz a zároveň vyvolané poštou nebo předat osobně na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3. Odborná porota z nich následně vybere širší kolekci, která se představí na putovní výstavě a ze třinácti nejlepších snímků vydá nadace benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2025. Autoři takto oceněných snímků obdrží ceny od společnosti Canon i od samotné nadace. Podrobnosti naleznete na internetových stránkách: www.nadaceivanadejmala.cz/zaostreno-na-jizerky Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.4.2024 - DOBŘÍKOV [Česká společnost ornitologická]
Připravujeme šestý ptačí park – Rzy ve východních Čechách

Mokřiny u Dobříkova na Orlickoústecku jsou jádrem nového ptačího parku Rzy České společnosti ornitologické (ČSO). Jde o cennou mokřadní lokalitu, v jejímž středu je dno původního rybníka, který zanikl v 80. letech 20. století. Území se kvůli častému podmáčení nedalo využít ani hospodářsky jako pole. Postupně tu samovolně vzniklo pestré mokřadní prostředí, které hostí obojživelníky, hmyz i ptáky. Celkově tu bylo pozorováno už 204 druhů ptáků, což Rzy řadí k nejvýznamnějším ornitologickým lokalitám východních Čech. ČSO chce toto území zachovat, rozvíjet jeho potenciál a cílenou péčí zabránit tomu, aby došlo k vysychání mokřadu či k nadměrnému zarůstání rákosím a náletovými dřevinami. Stejně jako u již existujících pěti ptačích parků, i tady ornitologové cílí na postupný výkup pozemků za pomoci dárců. První pozemky již mají. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat2.4.2024 - [Děti Země]
Soud přikázal ŘSD ČR zveřejnit konkrétní stav výstavby dálnice D8

Děti Země více než rok čekají na informace o dálnici D8 na Ústecku a D49 na Zlínsku Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.3.2024 - Praha [Česká krajina]
Nové stádo divokých koní dnes přivezli ochránci přírody z Milovic na Josefovské ptačí louky

Skupinu sedmi mladých hřebců, kteří se loni narodili v milovické rezervaci velkých kopytníků, dnes přivezli ochránci přírody do Ptačího parku Josefovské louky u Jaroměře, který založila Česká společnost ornitologická. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.3.2024 - ALEPPO [Diakonie ČCE - Středisko humanitární a rozvojové spolupráce]
Pomoc v Sýrii pokračuje

Na začátku února 2023 zasáhlo sever Sýrie zemětřesení o síle 7,8 Richterovy stupnice. Tisíce lidí přišly o život a další tisíce byly zraněny. Situace v celé zemi, nejen v zasažené oblasti, je stále špatná. Podle letošní únorové zprávy OCHA potřebuje humanitární pomoc 16,7 mil. lidí. Naše podpora směřuje stále do severní části k lidem, kteří se vyrovnávají s důsledky jak loňské přírodní katastrofy, tak především dlouholetého konfliktu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.3.2024 - Plzeň [Spolek Ametyst]
Namalujte plzeňské přírodní poklady a soutěžte

Spolek Ametyst za podpory Nadačního fondu Zelený poklad pořádá výtvarnou soutěž.
Zapojit se může každý, kdo se chce nechat inspirovat přírodními poklady města Plzně. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.3.2024 - PRAHA [Klimatická koalice]
Jak změna klimatu ovlivňuje naše zdraví? Klimatická koalice představila projekt klimatického a ekologického vzdělávání ve zdravotnictví

Rok 2023 se stal jedním z celosvětově nejteplejších roků v historii měření teplot, což se mimo jiné projevilo vlnami extrémního horka po celém světě. Horko je jedním z projevů změny klimatu, který negativně ovlivňuje lidské zdraví. Jak upozorňuje Světová zdravotnická organizace (WHO), změna klimatu s sebou přináší nutnost zvyšování odolnosti zdravotnických systému,[1] což vyžaduje například vzdělávání lidí pracujících ve zdravotnictví o souvislostech klimatické změny a zdraví. V Česku –na rozdíl od řady jiných evropských zemí – takové vzdělávání zakotveno není. Změnit to má projekt Klimatické vzdělávání pro zdravotníky a osvěta ohledně vlivu klimatické změny na zdraví, který od dubna 2024 spouští platforma Klimatická koalice. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.3.2024 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Matadoři nejznámějších ekologických projektů v ČR zakládají vlastní PR agenturu

Dobrovolnická úklidová akce Ukliďme Česko, odpadová aplikace Kam s Ním? nebo popularizační EKOkalendář.cz netřeba veřejnosti představovat. Za vším stojí brněnský tým vývojářů, environmentalistů a nadšenců pod vedením RNDr. Miroslava Kubáska, Ph.D. a Ing. Radka Janouška, kteří se rozhodli nabídnout své zkušenosti projektového řízení, public relations, kreativy. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.3.2024 - LUSAKA [Člověk v tísni]
Devastující sucha ohrožují malé farmáře v Zambii

Dopady klimatické krize a sucha způsobená jevem El Niño mají především na malé farmáře v Zambii devastující dopady. Podle předpovědi budou sucha dlouhodobě přetrvávat. Už teď mají za následek velké ztráty, především kvůli zničené úrodě a nedostatku vody. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.3.2024 - Jeseník [AOPK ČR]
Ve Velké kotlině v Jeseníkách letos sjely už tři laviny. Pro přírodu jsou přínosem

Laviny do přírody patří, národní přírodní rezervaci Praděd udržují rozmanitější. Vytvářejí totiž mozaiku stanovišť, která je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Během března sjely ve Velké kotlině už tři. Pravděpodobně nejsou poslední. Sice nebyly tak velké jako lavina v roce 2019, přírodě ale prospívají stejně. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22.3.2024 - Praha [Český svaz ochránců přírody]
Hmyzí domky se po zimě vrací na Hády

Na přírodně cennou lokalitu Hády u Brna jsou po zimním čištění navraceny speciální hmyzí domky. Pozemkový spolek Hády zde dlouhodobě pečuje o xerotermní společenstva, umístěním hmyzích domků podporuje nejen ohroženou samotářskou včelu zednici rohatou, ale i řadu dalších druhů hmyzu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat21.3.2024 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
21. března slavíme Světový den sázení

Věděli jste, že na celém světě se slaví den věnovaný výsadbě v jakékoli možné podobě, od sázení v zahradě po pomoc organizacím nebo dokonce jen šíření povědomí o důležitosti rostlin? Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.3.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Návrh zákona má umožnit lesní monokultury. Vláda přitom slíbila, že z lesů nemají být továrny na dřevo

V pátek 22. března končí lhůta k podávání připomínek k novele lesního zákona v mezirezortním připomínkovém řízení. Jen Hnutí DUHA jich zpracovalo 57 a ve středu je během happeningu “Neholte lesy dohola! Návrat monokultur nechceme!” předává zástupcům Ministerstva zemědělství. Návrh ministerstva nesměřuje k modernímu lesnictví, ale naopak podlamuje základy ochrany lesů založené v roce 1995 na povinnosti vnášet do lesů listnáče a jedle i pozdějších záruk, že v lesích bude zůstávat část těžebních zbytků a určitý počet starých stromů pro biodiverzitu, lesní živočichy i zdraví lesních půd. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.3.2024 - Praha [Česká krajina]
V Česku je poprvé přes 150 zubrů, největší stádo žije v Milovicích, zjistilo mezinárodní sčítání

Za deset let své existence se milovická rezervace velkých kopytníků stala největším chovem zubra evropského v České republice. Na konci loňského roku tam žilo celkem 43 zvířat, nejvíce ze všech tuzemských lokalit. Vyplývá to z výsledků oficiálního sčítání zubrů pro Mezinárodní plemennou knihu vedenou v polské Bělověži. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.3.2024 - Jeseník [AOPK ČR]
Potvrzeno: v Jeseníkách žijí vlci a rysové

V únoru proběhlo v CHKO Jeseníky mapování výskytu velkých šelem. Organizovala je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Jeseníky ve spolupráci s Hnutím DUHA Šelmy a dalšími spolupracovníky z řad strážců, myslivců a lesníků. Monitoringem pobytových znaků se podařilo potvrdit výskyt jednoho rysa a několika vlků. Celý text ::životní prostředí::
 
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 916 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
26. 5. 05:59 [Ekolist] - První jarní Motýlí půlhodinka startuje. Připravte si papír a tužku a pojďte hledat motýly
26. 5. 02:15 [ČTK] - Stezka Českem vznikla před čtyřmi lety, do přírody už nalákala desetitisíce lidí
26. 5. 01:35 [ČTK] - Správa parku České Švýcarsko dokončila výstavbu přírodního areálu v Krásné Lípě
26. 5. 00:41 [ČTK] - V Ostravě začalo fungovat krematorium pro zvířata, jediné v kraji
26. 5. 00:39 [ČTK] - Cyklotrailové tratě v Zamilovaném hájku v Brně se podařilo zlegalizovat

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz