Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat5.6.2020 - PRAHA [Hutur]
Hledejte pražské motýly, vyzývají odborníci veřejnost. Přispějete vzniku prvního atlasu denních motýlů hlavního města

Entomologové žádají veřejnost o pomoc při hledání denních motýlů na území hlavního města Prahy. Do mapování se letos může zapojit kdokoliv – stačí motýla vyfotografovat mobilem a společně s GPS polohou nebo upřesněním místa a datem pořízení vložit do jednoduché mobilní aplikace iNaturalist nebo na facebookové stránky „Hledejte pražské motýly“. “Výrazný úbytek motýlů je v posledních desetiletích pozorován po celé Evropě. Jaká je situace konkrétně v Praze, kde se historicky vyskytovalo na 75 % všech druhů denních motýlů ČR, to nevíme. Lidé nám tak mohou pomoci vytvořit atlas rozšíření denních motýlů Prahy,” řekl entomolog Oldřich Čížek ze spolku Hutur, který zaštiťuje projekt mapování spolu s Národním muzeem, Fakultou životního prostředí ČZU v Praze a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.6.2020 - BRNO [Děti Země]
Část dálnice D8 získala nové závazné stanovisko EIA

Ministerstvo životního prostředí dne 25. května 2020 vydalo závazné stanovisko k hodnocení vlivů dálnice D8 délky 4,66 km na území CHKO České středohoří, které obsahuje deset podmínek, které bude nutné splnit k dalšímu jejímu provozování. Proces EIA přitom zjistil řadu chyb, které bude nutné napravit. Podle Dětí Země by stanovisko EIA mělo být podkladem pro obnovené stavební řízení, o které požádaly v dubnu 2013, ale krajský úřad i Ministerstvo pro místní rozvoj tomu svými obstrukcemi dosud bránily. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.6.2020 - PRAHA [Česká krajina]
K záchraně divokých koní, ale i čmeláků a včel samotářek, mohou lidé pomoci nákupem na e-shopu Zelená domácnost

Novou možnost, jak podpořit záchranu divokých koní, ale i čmeláků, včel samotářek, motýlů a dalších mizejících druhů, získali lidé, kterým leží na srdci osud unikátní rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Známý e-shop Zelená domácnost zařadil tento projekt mezi pět neziskových organizací, které mohou zákazníci podpořit při svém nákupu. Na podporu rezervace velkých kopytníků tak půjde 5 procent z každého nákupu, u kterého zákazníci zvolí podporu tohoto projektu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2020 - [Děti Země]
Na rozcestí

Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o výzvách české veřejnosti reagovat na pandemii COVID-19 realizací ekologicky a sociálně udržitelnému restartu ekonomiky, který vyšel v časopise A2 (03.06.2020). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2020 - Praha [Svoboda zvířat]
Pozměňovací návrh zemědělského výboru ke zvířatům v cirkusech prošel ve sněmovně druhým čtením

Dobrý den,
rádi bychom Vás upozornili na projednávání zákazu divokých druhů zvířat v cirkusech Poslaneckou sněmovnou.

Vládní novela zákona na ochranu zvířat proti týrání právě prošla druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Garanční Zemědělský výbor ji rozšiřuje o zákaz drezury nově narozených jedinců všech druhů divokých zvířat. Zároveň znemožňuje, aby cirkusy svá zvířata dále rozmnožovaly a dovážely ze zahraničí. Pozměňovací návrh Zemědělského výboru navíc řeší i problematiku transportů. Podle návrhu by cirkusy za pět let musely přestat s divokými druhy zvířat kočovat.

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2020 - BRNO [Děti Země]
Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu 2019

Děti Země – Brno vyhlašují již 28. ročník ankety o antiekologický čin Ropák a jubilejní 25. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla. Kandidáty může do půlnoci v pátek 12. června 2020 na jejich adresu či na jejich e-mail dz.brno@ecn.cz posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou i na stránce http://www.detizeme.cz/ropak. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2020 - PRAHA [EBUU]
Vzniká obchod, který šetří vodu

V Praze vznikne obchod, který šetří 39 000 000 litrů vody ročně. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2020 - LEVICE [vivarista.sk]
Žeriavy tiahnu nad Slovenskom

Vzácny návštevník na Chránenom areáli Levické rybníky (JZ Slovensko). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.6.2020 - PRAHA [Česká krajina]
Zubřímu stádu v nové rezervaci u Rokycan se narodilo první mládě

Zubří stádo v nedávno založené přírodní rezervaci u Rokycan, kam v lednu odjely tři zubří samice z milovické rezervace velkých kopytníků, se dočkalo prvního mláděte. Březost přitom nebyla u zubří samice patrná, takže nový přírůstek byl pro všechny překvapením. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1.6.2020 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Význam větrolamů pro ochranu krajiny

V současné době, kdy v důsledku sucha a kalamity dochází k rozsáhlému odlesnění značných částí krajiny, nabývá na významu ochrana rozptýlené zeleně, jako jsou drobné remízky či větrolamy, a její obnova především v zemědělských oblastech v systému tzv. agrolesnictví.
Problematiku větrolamů zkoumali vědci z České zemědělská univerzity v Praze a Mendelovy univerzity v Brně a své výsledky, včetně souhrnu zahraničních zkušeností, publikovali v časopise Zprávy lesnického výzkumu 1/2020 v článku „Význam větrolamů a jejich ekosystémových služeb“.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29.5.2020 - Brno [Hnutí Brontosaurus]
Na přírodu nekašlu - do konce soutěže zbývají poslední dva týdny!

Na přírodu nekašlu - je výzva od Hnutí Brontosaurus pro všechny, kteří si nejen uvědomují hodnotu přírody a zdravého životního prostředí, ale rádi by i za současné situace přispěli k jeho ochraně. Nabízí sérii návodů na drobné či větší akce. Jak vysadit keř, vyrobit na zahradě hadník, nebo vysadit komunitní záhon. A také, jak se na výlet do přírody, vypravit s respektem a pokorou. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29.5.2020 - Praha [Česká krajina]
Jakub Vágner dnes v rezervaci velkých kopytníků natáčel další díl pořadu s Jakubem v přírodě

Cestovatel, dobrodruh a nejznámější český rybář Jakub Vágner natáčel dnes celý den v rezervaci divokých koní, zubrů a praturů v bývalém vojenském prostoru Milovice další díl seriálu S Jakubem v přírodě. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.5.2020 - PRAHA [Zelený kruh, Hnutí DUHA a Calla]
Rozhoduje se o Dukovanech, ale na stole chybí věrohodné informace o skutečných nákladech. Riziko pro ČEZ má být minimální, pro občany a firmy v Česku obrovské

Ministr Havlíček informoval, že je vláda rozhodnuta sama si půjčit a úvěrovat takto obrovské náklady plánu na nový reaktor v Dukovanech [1]. Kromě toho Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým má poskytnout garantovanou výkupní cenu elektřiny z nového bloku na nejméně 30 let [2]. Tu zaplatí české domácnosti a firmy v ceně za elektřinu. ČEZ má navíc právo předat celý projekt státu v okamžiku, kdyby se některé parametry dohodnuté ve smlouvách mezi vládou a firmou ČEZ, které nebyly zveřejněny, změnily. Zásadním problémem jsou chybějící vládní ekonomické analýzy, které by věrohodně ukázaly na skutečné náklady, které by měly zaplatit jak spotřebitelé elektřiny, tak i daňoví poplatníci. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.5.2020 - PRAHA [Asociace soukromého zemědělství ČR]
Strategie „Z farmy na vidličku“ (Farm to Fork) a podpora biodiverzity

Evropská zelená dohoda (European Grean Deal) zahrnující několik strategií v zásadě usiluje o to, aby se Evropa stala prvním uhlíkově neutrálním kontinentem. Jejím jádrem jsou právě výše uvedené dlouhodobé plány s jasně danými cíli. Otázkou je, čeho takto nastavované limity konkrétně dosáhnou a za jakou cenu. Ačkoliv předseda ASZ ČR Jaroslav Šebek nepochybuje o nutnosti postupného omezování používání pesticidů a naopak navyšování podílu přírodě blízkým opatření, myslí si ale, že bezvýhradné prosazování napevno stanovených čísel a limitů může být nakonec kontraproduktivní: „Nebráníme se vysokým ambicím z EK, které vnímám spíše jako potřebnou dlouhodobou představu, kam směřovat a na co dávat peníze daňových poplatníků, ale zatím chybí reálná představa, co strategie a s nimi spojená byrokracie a omezení mohou způsobit na rodinných farmách, přičemž důsledky mohou být nepředvídatelné. Velmi záleží také na tom, jak ke konkrétním opatřením přistoupí ministerstvo zemědělství a jaký model hospodaření bude v ČR nakonec většinově podporován.“ Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.5.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA, Klimatická koalice a Zelený kruh]
EU investuje 750 miliard eur do zelené a digitální obnovy ekonomiky. ČR musí nastavit pravidla, aby podporu využila

Základem evropského plánu na obnovu ekonomiky po epidemii koronaviru budou investice do ekologické a digitální transformace. V ekologické oblasti jsou prioritou investice v souladu s Evropskou zelenou dohodou: zateplování domů, rozvoj obnovitelných zdrojů energie, recyklace odpadů, revitalizace krajiny i pomoc venkovu. Evropská komise chce celkově investovat přes 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun), což je 12-ti násobek letošních výdajů českého státního rozpočtu [1]. Vyplývá to z plánu obnovy s názvem Příští generace EU (Next Generation EU), který právě zveřejnila Evropská komise [2]. Vzhledem k objemu financí, které lze pro restart ekonomiky získat, by zapojení do představeného plánu mělo být pro českou vládu prioritou číslo jedna. K investicím v těchto oblastech již českou vládu vyzvaly ekologické organizace [3] i firmy [4]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.5.2020 - LYSÁ NAD LABEM [Česká společnost ornitologická]
Mokřad u Lysé nad Labem má zaniknout, plánuje Středočeský kraj

Cenný mokřad u Lysé nad Labem má zaniknout kvůli stavbě komplexu Svět záchranářů, který tu chce postavit Středočeský kraj. O hnízdní a rozmnožovací lokalitu by přišly desítky druhů vzácných a ohrožených ptáků, obojživelníci, plazi i savci. Česká společnost ornitologická zdůrazňuje, že v období, kdy čelíme dlouhodobému suchu, je důležité vodu v krajině zadržovat a ne se naopak snažit mokřady vysušovat a ničit a vyhánět tak z krajiny vzácné živočichy silně závislé na vodě. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.5.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA]
"Zasaďme se!" Evropské peníze mají bránit suchu, ne mu pomáhat

Českým europoslancům a europoslankyním začaly psát první desítky lidí, aby změnili Společnou zemědělskou politiku. Na pět okruhů zásadních změn potřebných pro zmírnění sucha v naší krajině upozorňuje Hnutí DUHA s kampaní Zasaďme se [1], která je součástí celoevropské kampaně Good food good farming [2]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.5.2020 - PRAHA [Svoboda zvířat]
Celebrity říkají ne divokým zvířatům v cirkusech

Dobrý den,
rádi bychom Vás upozornili na podporu větší ochrany divokých druhů zvířat v cirkusech od českých celebrit. Do boje za ochranu zvířat vyrazili Dewii, blogerka a propagátorka rostlinné stravy, herečka Dominika Býmová, zpěvák kapely Imodium Tomáš Fröde s partnerkou Žanet Vargovou, Maťo ze skupiny John Wolfhooker, zpěvák Pokáč, herečka Andrea Růžičková, zpěvák kapely Rybičky 48 Kuba Ryba se svou ženou Dominikou, herečka Patricie Solaříková, zpěvák Miro Šmajda, herečka Michaela Tomešová, zpěvačka Dana Yousifová, herec Jakub Žáček.

Veřejnost také vyzývá premiéra Andreje Babiše, aby dodržel svůj příslib z ledna letošního roku, že se zasadí o zastavení zneužívání divokých druhů zvířat v cirkusech.
Materiály ke stažení:
Fotky celebrit: www.dropbox.com/sh/7zdywtzdbbp0rgo/AAB1UWMHFqZxWslRDXOljaCNa?dl=0
Citace celebrit: www.dropbox.com/s/pp8o1u0fmiy4j6i/Celebrity%20-%20citace.docx?dl=0

Další podrobnosti se dočtete v tiskové zprávě níže.

S pozdravem
Ing. Anna Bernátková
koordinátorka kampaně Cirkusy bez zvířat

Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.5.2020 - Brno [Hnutí Brontosaurus]
Brontosauří léto trochu jinak: Dobrovolnictví & zážitky

Stovky dobrovolníků i letos vyrazí pečovat o tradiční lokality na Prázdniny s Brontosaurem (PsB). Jsou to letní akce pro mladé lidi ve věku 15 –⁠ 26 let, kteří chtějí v létě strávit několik dní trochu jinak. Zde se mohou zapojit do pestré palety aktivit a zažít atmosféru výjimečných míst. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23.5.2020 - JAROMĚŘ [ZO ČSOP Jaro Jaroměř]
Soucitem k vyhubení?!

V českém prostředí v současné době začíná narůstat odpor části veřejnosti vůči způsobu chovu ohrožených druhů zvířat v zoologických zahradách. Už v jiných částech světa, především pak na západě, aktivisté bojující za práva a pohodu jednotlivých zvířat chovaných v lidské péči, v posledních letech a měsících dokázali svými kroky ochromit, nebo dokonce zcela zlikvidovat záchranné chovy ohrožených druhů zvířat budované i dlouhá desetiletí. Tím ale zásadně ohrožují hlavní cíl těchto chovů: budoucí návrat geneticky zdravých a životaschopných zvířat ze zoo do volné přírody, kde byly jejich populace vinou člověka zdecimovány, nebo dokonce zcela vyhubeny. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 819 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
6. 7. 01:20 [ČTK] - Vzor vousů pomáhá se sčítáním lvů v Africe
6. 7. 01:02 [ČTK] - Jezero Milada u Ústí si po pěti letech získalo množství příznivců
6. 7. 00:50 [ČTK] - Ve Zlínském kraji se loni podařilo zalesnit rekordní plochu
5. 7. 18:15 [ČTK] - Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív od roku 2033
5. 7. 17:51 [ČTK] - V části severovýchodní Indie zakázali obchodování se psím masem

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz