Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat18.6.2020 - PRAHA [Klimatická koalice]
Rodiče z celého světa žádají instituce EU o mezigenerační spravedlnost. Obnova ekonomiky má zajistit žitelnou budoucnost, nikoliv dál prohlubovat ekologický dluh vůči našim dětem

Globální síť rodičů Parents for future (Rodiče za budoucnosti) (1), jejíž vznik inspirovalo hnutí středoškoláků Fridays for future (Pátky pro budoucnost) pořádající pravidelné páteční stávky za klima, poslala otevřený dopis vedoucím představitelům Evropské rady (2), Evropské komise a Evropského parlamentu. Žádají v něm, aby plánované veřejné investice do obnovy ekonomiky po koronavirové krizi byly spjaty s prováděním odvážných a rozhodných kroků na cestě k ekologické a klimaticky neutrální ekonomice. Poukazují přitom na důležitou roli orgánů Evropské unie v nastavování trendů na světovém trhu, ale také na jejich morální povinnost vůči mladé generaci, jejíž budoucnost je vlivem antropogenní změny klimatu velmi nejistá a ohrožená. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.6.2020 - Praha [COPE]
Čistější módní průmysl podle COPE? Nesmrtelný design a kvalitní materiály, které vydrží

Obzvláště v dnešní proměnlivé době je pravý čas myslet na kvalitu, která vydrží několik let. Každé nákupní rozhodnutí totiž ovlivňuje podobu světa kolem nás. Právě proto COPE usiluje o čistější módní průmysl, k němuž vedou inovativní postupy, etická výroba, materiály šetrné k přírodě, kvalitní zpracování a nadčasový design. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.6.2020 - Praha [meneodpadu.cz]
Hlásná Třebaň dosáhne výrazných úspor díky proměně odpadového hospodářství

Obec Hlásná Třebaň komplexně proměnila odpadové hospodářství. To je nyní efektivnější a přineslo významné úspory – došlo k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů. Proměna odpadového hospodářství obce proběhla s pomocí chytrých technologií. Celý text ::životní prostředí, regionální rozvoj::
 

Vybrat16.6.2020 - ÚSTÍ NAD LABEM [Hnutí DUHA a Greenpeace ČR]
Podjatost Ústeckého kraje může ohrozit provoz většiny uhelných elektráren ČEZ. Nyní záleží na rozhodnutí ministra Brabce

Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA podaly rozklad [1] proti rozhodnutí regionálních úředníků MŽP. Rozporují zamítnutí své námitky podjatosti Krajského úřadu Ústeckého kraje při řízení o výjimkách z limitů na ochranu ovzduší pro Počerady a další čtyři uhelné elektrárny firmy ČEZ. [2] O podjatosti tak rozhodne ministr životního prostředí Richard Brabec. Organizace předložily důkazy o tom, že Ústecký kraj podepsal smlouvu o podpoře investičních záměrů ČEZ [3] a že od firmy dostává každoročně desetimilionové dary. [4] Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.6.2020 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Kam s ním? Gómem války! (Kam s ním? Víme!)

První tisková zpráva v brněnském hantecu o první aplikaci fungující v hantecu... Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.6.2020 - BRNO [Hnutí Brontosaurus]
Lidé ukázali, že na přírodu nekašlou

Výzva NA PŘÍRODU NEKAŠLU dospěla do konce. Téměř stovka lidí ukázala, že jim stav krajiny a prostředí, ve kterém žijí, není lhostejný. Soutěžící dle série návodů na webu výzvy vysázeli keře a stromy, postavili pítka pro ptáky, domky pro hmyz či ježky, vysadili motýlí záhony a mnoho dalšího. Společně jsme ukázali, že na přírodu nekašleme! Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.6.2020 - PRAHA [#nejsemprase]
#nejsemprase: kampaň za naše čisté hory a lesy. Iniciativa apeluje na chování lidí v přírodě

Chystáte se letos v létě na české a moravské hory? Plánujete si užít dovolenou v některém z tuzemských kempů? Věříme, že si ji užijete – v čistém prostředí. Výzvou k jeho udržování je kampaň #nejsemprase, osvětová iniciativa, jejímž cílem je apelovat na chování lidí v přírodě.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.6.2020 - BRNO [Hnutí DUHA a MZLU Brno]
Evropské státy nedostatečně řeší riziko křížení vlků se psy

Nová mezinárodní studie odhalila, že většina evropských zemí neplní mezinárodní právní dohody, pokud jde o předcházení křížení vlků a psů v přírodě. Případy hybridizace již byly zjištěny napříč Evropou včetně České republiky. Na studii, publikované v prestižním časopise Biological Conservation [1], se podílelo 37 odborníků z 34 evropských akademických a výzkumných institucí včetně Mendelovy univerzity v Brně. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.6.2020 - Praha [Svoboda zvířat]
Zamezte odchovu a drezuře divokých druhů zvířat v cirkusech, požadují odborníci

Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad (CAZWV) vydala na začátku roku stanovisko, ve kterém poslance a poslanykně mj. vyzývá k zamezení odchovu a drezuře divokých druhů zvířat v cirkusech. Pod stanovisko se podepsalo na 150 dalších veterinářů, vědců, akademiků a odborných pracovníků, jmenovitě např. prof. Ing. Ivana Jankovská, Ph.D z ČZU v Praze, prof. Adam Petrusek, Ph.D z PřF UK, prof. Ondřej Slavík, Ph.D. z ČZU v Praze a další. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat12.6.2020 - Praha [Česká krajina]
Zubři, divocí koně a pratuři jsou námětem jubilejního, třicátého dílu knihy Toulavá kamera

Zubří samice s mládětem z rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice zdobí titulní stranu třicátého pokračování knižní série Toulavá kamera inspirované stejnojmenným cyklem České televize. Zubrům, divokým koním a praturům je pak věnována jedna z padesáti reportáží, které publikace přináší. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11.6.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Zemědělské dotace v ochraně přírody selhávají. Vyžadují zásadní revizi, shodují se Evropský účetní dvůr i ekologické organizace

Evropský účetní dvůr kritizuje zásadní selhání v nastavení a využívání zemědělských dotací ze strany členských států i Evropské komise [1]. Zpráva Evropského účetní dvora udává, že biologická rozmanitost se snižuje navzdory 66 miliardám eur, vyčleněných ze Společné zemědělské politiky, které měly za cíl zajistit její zvyšování. Podle zprávy je i nadále dotované intenzivní zemědělství hlavní příčinou úbytku přirozené vegetace a v důsledku toho také zvěře [2]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11.6.2020 - PRAHA [Klimatická koalice]
Firmy, města a regiony mají oproti státům náskok v boji s klimatickou krizí, ukazuje nová kampaň OSN. Česká iniciativa zatím chybí

Při příležitosti Světového dne životního prostředí (5. června) spustila Rámcová úmluva OSN o změně klimatu mezinárodní kampaň "Race to Zero" ("Běh k nule"), která má v čase zbývajícím do konání příštího klimatického summitu COP26 posílit odolnost a udržitelnost světové ekonomiky. Kampaň je vedena dosud nevídanou koalicí iniciativ cílících na uhlíkovou neutralitu, mezi nimiž figuruje 996 firem, 458 měst, 24 regionů, 505 univerzit a 36 významných investorů. Ty mají být světovými leadery na cestě k uhlíkové neutralitě, jejichž prostřednictvím vzniknou dobře placená zaměstnání, inkluzivní a k životnímu prostředí šetrné hospodářství, a schopnost předcházet příštím hrozbám. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11.6.2020 - Praha [Svoboda zvířat]
Veřejnost požaduje cirkusy bez divokých druhů zvířat

Podle průzkumu veřejného mínění si 74 % respondentů přeje zamezit využívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech. Veřejnost opakovaně výzvami a peticemi apeluje na ministry, premiéra i Parlament, aby využívání divokých druhů zvířat v cirkusech zastavili.Tištěnou Petici za zákaz chovu a využívání divokých zvířat v cirkusech v ČR aktuálně podepsalo na 27 336 lidí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11.6.2020 - Ostrava [Prosíme, přemýšlejme, z.s.]
EIA - veřejné projednání sporného tramvajového projektu v Ostravě

Ostravu čeká příští týden další důležitý krok ohledně miliardového projektu nové tramvajové trati v městských obvodech Poruba a Pustkovec, proti němuž dlouhodobě protestují místní obyvatelé. Krajský úřad pozval občany na veřejné projednání připomínek k přepracované dokumentaci ohledně posouzení vlivu projektu na životní prostředí (EIA), kterých se sešel rekordní počet – 3167. Pod jedno z nesouhlasných vyjádření nazvané Modrý manifest 2020 připojily během tří týdnů podpis více než tři tisícovky lidí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.6.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Poslanci Hospodářského výboru nesouhlasí s odsunem zákazu skládkování na rok 2030, doporučují již rok 2028

Hospodářský výbor dnes projednával nový zákon o odpadech a novelu zákona o obalech. Poslanci a poslankyně většinově nepodpořili vládní návrh odsunout konec skládkování až na rok 2030. Požadují ukončit skládkování již v roce 2028, jak navrhl poslanec P. Dolinek (ČSSD). Další pozměňovací návrhy mohou být podány ještě při 2. čtení zákona a návrh se pak znovu před závěrečným hlasováním sněmovny vrátí do poslaneckých výborů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.6.2020 - Plzeň [Svoboda zvířat]
Dočkají se zvířata v cirkusech větší ochrany?

Vládní novela zákona na ochranu zvířat proti týrání nedávno prošla druhým čtením v Poslanecké sněmovně. Garanční Zemědělský výbor ji znovu projednával a přísnější regulaci využívání zvířat v cirkusech na dnešním zasedání potvrdil. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.6.2020 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Symbióza s houbami zlepšuje růst sazenic lesních stromů

Obnova poničených lesů bude velmi náročná. Každá sazenička, která na kalamitních holinách přežije první kritické období, bude mít cenu zlata. Jejich ujímavost a životaschopnost lze podpořit různými způsoby nejen přímo v lese, ale už při pěstování v lesních školkách. Poměrně speciální metodou je umělé očkování symbiotickými houbami podporujících růst rostlin. Výzkum ale ukazuje, že ne vždy kombinace a použití pro stromečky všeho nejlepšího současně vede k nejlepším výsledkům při jejich přežití. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.6.2020 - PRAHA [Česká krajina]
V rezervaci velkých kopytníků se natáčel nový díl hobby magazínu Polopatě o praturech, motýlech a lučních květinách

Další díl hobby magazínu Polopatě se včera natáčel v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Jeho průvodce Filip Čapka v pořadu s odborníky a známými osobnostmi pravidelně nabízí nejnovější trendy i alternativní postupy s cílem inspirovat diváky. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.6.2020 - PRAHA [Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Zelený kruh]
První hlasování uhelné komise: Nejdříve by měly skončin nejšpinavější uhelné elektrárny. Počerady a Chvaletice musí následovat Prunéřov I

Uhelná komise dnes odhlasovala svoje první rozhodnutí. Jako kritérium pro odstavování uhelných elektráren doporučí vládě uhlíkovou emisní náročnost (tedy množstí skleníkových plynů na jednotku vyrobené energie). Nejdříve by tedy měly být odstaveny nejplýtvavější elektrárny. Ekologické organizace upozorňují, že kromě elektrárny Prunéřov I se jedná zejména o elektrárny Počerady či Chvaletice, které mají ještě menší účinnost než ona [1]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.6.2020 - PRAHA [Česká krajina]
Vědci vrátili do rezervace divokých koní první květiny vypěstované v pražské botanické zahradě

První květiny, které vypěstovali odborníci v Botanické zahradě hlavního města Prahy, vysadili dnes dopoledne vědci v rezervaci divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Druhem, který měl dnes premiéru v rámci dlouhodobé spolupráce ochranářů a vědců, se stala trávníčka obecná. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 819 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
6. 7. 01:20 [ČTK] - Vzor vousů pomáhá se sčítáním lvů v Africe
6. 7. 01:02 [ČTK] - Jezero Milada u Ústí si po pěti letech získalo množství příznivců
6. 7. 00:50 [ČTK] - Ve Zlínském kraji se loni podařilo zalesnit rekordní plochu
5. 7. 18:15 [ČTK] - Zákaz klecových chovů slepic asi bude platit nejdřív od roku 2033
5. 7. 17:51 [ČTK] - V části severovýchodní Indie zakázali obchodování se psím masem

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz