Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat1.7.2019 - VELTRUBY [Limity jsme my!]
U Veltrub táboří stovky lidí. Požadují uzavření elektrárny Chvaletice a rychlý konec uhlí

Přednáškou o historii ekologického hnutí v České republice začala v neděli Letní škola klimatické spravedlnosti, pořádaná hnutím Limity jsme my v rámci letošního Klimakempu. Vzdělávací a protestní tábor proti těžbě a spalování uhlí tentokrát lidé, usilující o řešení neustále se zhoršující klimatické krize, pořádají nedaleko obce Veltruby poblíž středočeského Kolína. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.6.2019 - Praha [Společnost pro zvířata]
Transporty se zvířaty přes letní období musí být zastaveny

Žádáme skutečné zastavení transportů se zvířaty přes letní období 2019. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.6.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!]
Valná hromada ČEZ pokračuje non-stop i dnes. ČEZ podpořil uhlíkovou neutralitu EU, kterou česká vláda odmítá. Prodej uhelné elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi je nejistý

I po dlouhých dvaceti hodinách dnes nad ránem stále pokračovalo jednání valné hromady ČEZ, nejdelší v historii. Akcionářky a akcionáři během něj položili představenstvu přes 500 otázek, nejčastěji k plánovanému prodeji uhelné elektrárny Počerady kontroverznímu podnikateli Pavlu Tykačovi, souladu firemní strategie se společnými evropskými cíli pro ochranu klimatu a modernizaci energetiky a také k transparentnosti rozhodování představenstva. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.6.2019 - Praha [Zajímej.se]
Cirkulární sken Prahy přináší vizi města, které proměňuje bioodpad na zelenou energii

Představte si Prahu, v níž jsou městská hromadná doprava a popelářská auta poháněna bioplynem z lokálních zdrojů natolik lokálních, že je najdete i u vás doma v popelnici. Díky Cirkulárnímu skenu zvažuje Praha výstavbu první bioplynové stanice, která bude měnit bioodpad na zelenou energii.

Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.6.2019 - Vitice [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Skupina dobrovolníků přijela revitalizovat prameny do Vitic

Vesnice Vitice bude hostit ve dnech 1.7. – 14.7.2019 skupinu mezinárodních dobrovolníků, kteří svou prací přijedou zrenovovat a revitalizovat místní prameny pitné vody. Deset dobrovolníků z celého světa bude pomáhat v rámci projektu INEX-SDA v kooperaci s obcí Vitice. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.6.2019 - Strnady [VÚLHM, v. v. i.]
Nepříznivé koncentrace dusíku v lesích lze snížit pěstebními postupy a úpravou druhové skladby

Orlické hory patří mezi oblasti s největší zátěží sloučeninami dusíku v České republice. Svůj podíl na ohrožování lesů dusíkem nese již od konce 20. století intenzivní zemědělství, průmysl a doprava. Lesní hospodáři se tak musí vypořádat s abnormálním růstem mladších porostů i dalšími negativními projevy. Situaci ale mohou řešit. Zvýšené množství dusíku v lesích nejen Orlických hor lze omezovat pěstebními postupy. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.6.2019 - PRAHA [Greenpeace ČR a Hnutí DUHA]
Na zítřejší valné hromadě ČEZ se budou akcionáři ptát, jak firma ochrání klima. Největším rizikem je prodej Elektrárny Počerady. Spálí 10 tun uhlí za minutu: 6,5 tuny proletí bez užitku komínem a zbytek exportujeme

Zítra budou na valné hromadě firmy ČEZ nejen zástupci státu a minoritních akcionářů. Budou zde také držitelé akcií, kterým jde místo zisku o to, aby firma ČEZ dělala maximum pro snížení emisí skleníkových plynů a ochranu zdraví lidí. Budou to po vedení ČEZu žádat prostřednictvím dotazů k předkládaným materiálům. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.6.2019 - PRAHA [Projekt Monument/um]
MONUMENT/UM - Audiovizuální projekt Lenky Dusilové & VJ Aeldryna na podporu památek v ČR

Lenka Dusilová společně s VJ Aeldrynem ze studia Lunchmeat připravují cyklus představení MONUMENT/UM, hudebně-obrazový benefiční projekt, kterým v létě tohoto roku podpoří krásné, ale také zchátralé památky - kostel, hrad, lázně a továrnu - v severních a západních Čechách. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat21.6.2019 - PRAHA [Zelený kruh]
Hospodářská komora při přípravě stavebního zákona selhala. Vláda má na stole zmetek

Návrh věcného záměru nového stavebního zákona, který připravila Hospodářská komora, není v souladu s legislativou EU, nemá vypořádány stovky věcných rozporů a současnou situaci v povolování staveb může ještě zhoršit. Vyplývá to ze Stanoviska předsedkyně Legislativní rady vlády, které je podkladem pro pondělní hlasování vlády. Návrh je v rozporu s legislativními pravidly vlády a proto se vůbec neměl dostat na jednání Babišova kabinetu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.6.2019 - Praha [CENIA, česká informační agentura životního prostředí]
Tisková zpráva k projektu ENHANCE – EMAS as a Nest to Help And Nurture the Circular Economy

CENIA, česká informační agentura životního prostředí již třetím rokem realizuje projekt ENHANCE – EMAS as a Nest to Help And Nurture the Circular Economy, jehož účelem je podpořit oběhové hospodářství a ochranu životního prostředí prostřednictvím programu environmetálního auditu a managementu EMAS. Cílem projektu, jehož se účastní dalších pět partnerů ze čtyř evropských zemí (Itálie, Španělsko, Rakousko a Estonsko), je zavedení opatření zvýhodňující organizace s EMAS ve vybraných oblastech, a odstranit bariéry, které brání většímu rozšíření a celkovému zájmu o EMAS v ČR. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.6.2019 - [Děti Země]
Děti Země žádají územní řízení pro dálnici u Přerova přerušit

Chybí závazné stanovisko na ochranu krajinného rázu a okraje lesa Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.6.2019 - PRAHA [Klimatická koalice]
Generální tajemník OSN a ekologické organizace vyzývají premiéra Babiše, aby podpořil ambiciózní klimatické cíle a uhlíkovou neutralitu v EU

Klimatická koalice ekologických a rozvojových organizací vyzývá premiéra české vlády, aby na zasedání Evropské rady 20. a 21. června přestal blokovat ambiciózní cíl EU dosáhnout co nejrychleji čistých nulových emisí skleníkových plynů [1]. Měl by naopak podpořit nejen tento cíl, ale i všechny další závazky z něj vyplývající. Včetně závazku, který bude oznámen na klimatickém summitu OSN v září 2019, či rozpočtového návrhu EU, který propojí národní a regionální investiční priority s klimatickými cíli EU a vyčlení pro tento účel 40 % rozpočtu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.6.2019 - Düsseldorf [C&A]
C&A Globální zpráva o udržitelnosti

Tisková zpráva

V roce 2018 jsme zabránili vzniku 116,000 tun CO2 a uspořili 1 miliardu m3 vody:
C&A významně snižuje uhlíkovou stopu a spotřebu vody díky používání dlouhodobě udržitelnějších surovin

C&A zveřejňuje vývoj za rok 2018 ve své Globální zprávě o udržitelnosti:
o Používáním udržitelnější bavlny a viskózy jsme v roce 2018 zabránili vzniku 116,000 tun emisí CO2 (mtCO2e).
o Udržitelnějším zemědělstvím a produkcí oděvů v dodavatelském řetězci jsme v roce 2018 uspořili 1 miliardu m3 vody .
o Na trhy v Evropě, Brazílii a Mexiku jsme přinesli téměř 4 miliony kusů revolučních oděvů Cradle to Cradle CertifiedTM , včetně světově nejudržitelnějších džínů.
o V roce 2018 byla společnost C&A už po šesté jmenována největším světovým nákupčím organické bavlny a byla jedním z největších světových nákupčích udržitelnější bavlny.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.6.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA, Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace ČR, Sdružení Calla, Zelený kruh]
Buďte mnohem ambicióznější, vzkazuje Evropská komise v hodnocení českého klimaticko-energetického plánu. Potřebujeme přidat hlavně ve výrobě čisté elektřiny

Evropská komise dnes zveřejnila hodnocení klimaticko-energetických plánů, jejichž návrhy odeslaly členské země do Bruselu na přelomu roku [1]. Tyto plány mají zajistit splnění evropských klimaticko-energetických cílů k roku 2030. Jde v nich o snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické účinnosti a podílu obnovitelných zdrojů energie. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.6.2019 - České Budějovice [Energy Centre České Budějovice]
8. ročník soutěže „Jihočeská ratolest“ právě odstartoval, zapojit se můžete do 6. října

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Od června do 6. října 2019 mají jihočeské obce, školy, neziskové organizace a studenti vysokých škol příležitost přihlásit své projekty zaměřené na ochranu životního prostředí do soutěže Jihočeská ratolest. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.6.2019 - PRAHA [Klimatická koalice]
Otevřený dopis Klimatické koalice premiérovi Andreji Babišovi před Evropskou radou: Červnové zasedání Evropské rady: zavázání se k uhlíkové neutralitě do roku 2050

Vážený pane premiére, na nadcházejícím zasedání Evropské rady 20. – 21. června se budete spolu s dalšími čelnými evropskými představiteli zabývat strategickou vizí Evropské komise pro klimaticky neutrální evropskou ekonomiku. Může to být poslední příležitost prodiskutovat toto téma před klíčovým summitem generálního tajemníka OSN v září tohoto roku. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.6.2019 - JESENÍK [Hnutí DUHA a Společnost přátel Jeseníků]
Správa CHKO Jeseníky opět povolila nesmyslné kácení v Národní přírodní rezervaci Rejvíz. Ekologické organizace žádají ministerstvo o zrušení rozhodnutí a o zjednání nápravy

Správa CHKO Jeseníky vydala nové rozhodnutí ke kůrovcové situaci v Národní přírodní rezervaci Rejvíz [1]. Správa povolením výjimky umožňuje pokračování škodlivých zásahů na zhruba 50 hektarech území jedné z nejcennějších rezervací v ČR a opakuje tak závažnou chybu z loňska. Nejenže nerespektuje zákon o ochraně přírody chránící rezervace [2], ale jedná také v rozporu s novou metodikou Ministerstva životního prostředí (MŽP), která celostátně stanovuje pravidla pro postup v kůrovcem napadených lesích [3]. Ekologické organizace se proti rozhodnutí odvolají k MŽP a požádají o neodkladnou nápravu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.6.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Šance na vyšší těžební poplatky a konec čachrování s penězi na rekultivace. Vláda dnes snad konečně schválí horní zákon

Na jednání vlády se dnes konečně dostal zpět návrh novely horního zákona, který se několikrát změnil od doby, kdy opustil kanceláře Ministerstva průmyslu a obchodu [1]. Finální verze obsahuje zrušení moratoria na zvyšování těžebních poplatků, reálně však budou moci vzrůst až od 1. ledna 2022 [2]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.6.2019 - PRAHA [Zelený kruh]
Dočkáme se čistého vzduchu v Praze?

Ekologické organizace vítají záměr hlavního města vyhlásit závazek k přijetí konkrétních opatření pro řešení podílu Prahy na změnách klimatu. Představily příklady nástrojů, kterými velká evropská města, jako je Londýn, Stockholm či Göteborg omezují znečištění z dopravy. Komentovaly také liknavý postup MŽP, kvůli němuž nemá Česká republika dodnes schváleny funkční plány zlepšování kvality ovzduší v nejohroženějších regionech. Zároveň připomněly svá vlastní konkrétní doporučení k řešení hlavních zdrojů znečištění ovzduší v Praze. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.6.2019 - Strnady [VÚLHM, v. v. i.]
Plašiče nové generace ochrání zvěř i pole

Plašičů, které mají za úkol ochránit zvěř před zemědělskou technikou a také úrodu před zvěří, existuje celá řada. Liší se provedením i účinností. Jejich cílem je vytvořit u zvěře pocit neklidu a strachu a docílit tím, aby pozemek opustila. Účinnost různých druhů plašičů testovali odborníci na myslivost z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. (VÚLHM). Ti také vyvinuli velmi účinný plašič nové generace. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 793 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
18. 7. 01:00 [Ekolist] - Předpověď počasí: jak bude v roce 2050?
18. 7. 00:58 [Ekolist] - Vědci zkoumají, kolik horka a sucha snesou stromy ve městě
18. 7. 00:45 [ČTK] - V Itálii nahánějí medvěda, který unikl ze 4 metry vysoké ohrady
18. 7. 00:38 [ČTK] - Ochránci přírody požadují zákaz kůrovcové těžby na Suchém vrchu
18. 7. 00:22 [ČTK] - Pentagon musí prověřit experimenty s klíšťaty, nařídila sněmovna

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz