Názory, komentáře, publicistika
Štefan Szabó , Changenet
V dnešných dňoch častejšie ako inokedy prichádzajú zúčastneným organizáciám upovedomenia o začatí konania o súhlas na výrub drevín. Totiž, blíži sa obdobie vegetačného kľudu a teda čas na „rekonštrukciu“ parkov a verejnej zelene. Inými slovami čas výrubov „nevhodných“ stromov.
Juraj Mesík, Changenet
V titulkoch prichádzajúcich zo Spojených štátov Amerických dnes úplne dominujú krachy bánk a zachraňovanie týchto súkromných podnikov verejnými financiami - znárodňovaním. Menej pozornosti púta fakt, že popri finančnej kríze ktorá revolučne mení svetovú ekonomiku sa v Amerike v tichosti rozbieha iná revolúcia, tentoraz technologická. Jej dôsledky môžu byť v konečnom dôsledku zásadnejšie ako dôsledky finančnej krízy.
Petr Klimek , Česká agentura pro obnovitelné zdroje energie
Elektřina ze Slunce láká. Za poslední rok vzrostl instalovaný výkon fotovoltaiky v ČR více než 7x a letos se očekává další významný nárůst. Zdá se, že je tato technologie mezi investory čím dál populárnější a jejich plány zahrnují instalace solárních parků v řádech miliard Kč. Proč investovat do fotovoltaiky?
Dita Tesařová, Nadace Partnerství
Nelekejte se, neunikla vám žádná kontroverzní aktivita prezidenta ČR. Ani americký nositel Nobelovy ceny míru nenavštívil v naprostém utajení moravskou metropoli. Název tohoto článku jen využívá oba nositele velmi vyhraněných názorů k obraznému pojmenování dvou principů, které se potkaly v jednom zajímavém projektu. O jaký projekt se jedná a co je na něm tak zajímavého, že si zaslouží tento senzační titulek?
Hugo Charvát, Ekolist
Další hektary volné krajiny mají zmizet pod základy velkoprodejen na okrajích českých měst a městeček. To přiláká množství osobních a nákladních aut, kvůli kterým naroste doprava o další desítky procent. Studie organizace Nesehnutí z letošního března ukazuje, že v ČR se stále nedaří omezit výstavbu supermarketů na nepoužívané plochy a nové stavby dál ukrajují z volné krajiny i zemědělské půdy.
Tereza Vohryzková a Petra Lukešová, Auto*Mat
Sdružení Auto*Mat a Oživení dnes předali dopis primátorovi Prahy Pavlu Bémovi a členům Rady hlavního města, v němž je vyzývají k nápravě neuspokojivé situace týkající se integrace cyklistiky do dopravního systému. Přílohou dopisu je i nová analýza občanských sdružení se seznamem nezvládnutých dopravních staveb.
Hana Francová, o.s. Nad Drahaňským údolím
Otevřený dopis Mirku Topolánkovi byl čten a podepisován 10.3. na manifestaci Chceme okruh OKOLO Prahy na Jungmannově náměstí. Dopis zde podepsalo 450 účastníků manifestace a během následujícího týdne se nashromáždili další podpisy. V této velmi krátké době dopis panu premiérovi podepsalo celkem 1968 občanů!
Jindřich Petrlík, Arnika
Ve středu 6. února před půlnocí se stala smutná událost, zemřel Ing. Ivan Dejmal, člověk s vírou a pevnou páteří, ekolog se znalostmi a citem, politik s mírou a bývalý ministr životního prostředí, který v České republice vybudoval základy politiky ochrany životního prostředí, ze kterých žijeme dodnes.
NNO
Vážený pane primátore Béme, dovolujeme si obrátit se na Vás se zásadní výhradou proti záměru vést automobilovou dopravu Letenskými sady během výstavby tamní části městského okruhu, tzv. tunelu Blanka.
Věra Bartošková, Děti Země
Úvaha Věry Bartoškové ze Společnosti přátel města Duchcova o Ivanu Dejmalovi
Karel Dolejší
Odpor proti plánovanému umístění amerického radaru v Brdech je ze strany propagátorů vládního stanoviska standardně očerňován. Nejenže padají slova o komunistech, trockistech atp.; jen co došlo k ustavení brdské Ligy starostů, objevilo se obvinění, že odpor je organizován ze zahraničí. Rekapitulace postupného vzniku či zapojování různých subjektů, které teprve ve svém souhrnu a vzájemných – často komplikovaných - vztazích reprezentují odpor proti radaru, ovšem podobný výklad činí nevěrohodným. Právě tomu věnuji následující text, psaný nejvýše tři měsíce před parlamentním hlasováním o smlouvě s USA.
Michal Řepík, Econnect
Ztráta vegetačního pokryvu z 60% na 25% rozlohy státu, snížení plochy lesů z 25% na 1%, 40% rozlohy ostrova s významným stupněm půdní eroze, přes 800 000 ovcí nemilosrdně spásající vegetaci ve státě s populací jen něco přes 200 000 obyvatel v roce 1980, ale také nejstarší instituce pečující o půdu v Evropě s úspěšným projektem "farmáři uzdravují zemi", 2% území chráněná ovčími ploty a nové zdroje pro financování projektů obnovy v souvislosti s neutralizováním emisí CO2. I to jsou výsledky 1100 let trvajícího vývoje v otázkách islandské půdy.
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|