Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vybrat30. 4. 2014 - Hnutí Duha: Naše malá země je pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Čína je až za námi

PRAHA [Econnect/Hnutí Duha] - Výstavba nových jaderných bloků a udržování obstarožních uhelných elektráren jsou nejen drahé, ale také zbytečné. Hnutí DUHA v rámci seriálu Číslo týdne (www.cislotydne.cz) upozorňuje, že malá Česká republika je pátým největším vývozcem elektřiny na světě. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29. 4. 2014 - Jaderná energie je v celém světě na ústupu. Je vytlačována rychleji, než předpokládaly nejodvážnější odhady

PRAHA [Econnect/Hnutí Duha] - Tendr na nové temelínské reaktory dle předpokladů skončil, protože ČEZ nezískal příslib veřejné finanční podpory. Je to dnes běžný případ. Jaderná energetika ve světě vyklízí své dřívější pozice, počet reaktorů i jejich globální výkon klesají. Na otevřeném energetickém trhu nemají nové jaderné elektrárny šanci proti jiným zdrojům. Limity jaderné energetiky jsou dány zejména růstem investičních nákladů, potřebou zvyšování bezpečnosti, tlakem na vyšší odpovědnost za jadernou škodu i alternativami přinášejícími stále levnější elektřinu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28. 4. 2014 - Ropákem roku 2013 se stal prezident Zeman, Zelenou perlu získal Andrej Babiš

BRNO [Econnect/Děti Země] - Ropáka 2013 získal Miloš Zeman a Zelenou perlu 2013 Andrej Babiš. Rozhodlo o tom 90 členů Komise ze 113. Celkem 90 členů nezávislé Komise ze 113 rozhodlo o vítězi 22. ročníku ankety „Ropák roku“ o antiekologický čin a 19. ročníku ankety „Zelená perla roku“ o antiekologický výrok. Členy Komise jsou např. sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos, teatrolog Vladimír Just a další. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25. 4. 2014 - MŽP schválilo Plán péče o NP Šumava. Nezajišťuje ale dostatečnou ochranu nejcennějších částí Šumavy

PRAHA [Econnect/Hnutí Duha] - Ministerstvo životního prostředí dnes schválilo plán péče o Národní park Šumava, základní odborný dokument, který slouží jako podklad pro rozhodování správy NP i pro další plánovací činnosti. Plán péče je po schválení pro správu parku závazný. Území ponechané přírodě se podle něj bude sice rozšiřovat, ale jeho současná, výchozí rozloha má být pouhých 23%. Přitom před nástupem vlády ODS to bylo více než 30% rozlohy parku. Rozhodnutí bývalého ministra Martina Bursíka, která to umožnila, opakovaně potvrdil soud jako správná. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24. 4. 2014 - V sobotu projede Prahou tradiční cyklojízda

PRAHA [Econnect/Auto*Mat] - Praha-Kola městská, kola horská, skládačky, elektrokola, koloběžky či oprášené bicykly po prarodičích vyrazí společně v sobotu 26. 4. z náměstí Jiřího z Poděbrad. Tisíce účastníků se na Velké jarní cyklojízdě chystají připomenout, že Praha - oproti moderním evropským městům - o využití kola pro pohyb městem v lepším případě mluví, sotva kdy však reálně koná. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat23. 4. 2014 - Rok po zřícení továren v Rana Plaza nedostaly oběti stále žádné odškodnění

PRAHA [Econnect/NaZemi] - Ve čtvrtek 24. dubna to bude přesně rok, kdy celý svět šokovala zpráva o zřícení továrního komplexu Rana Plaza v Bangladéši, při němž zemřelo 1 138 lidí a více než 2 000 lidí bylo zraněno. Přeživší a pozůstalí se kompenzací stále nedočkali. V průběhu roku proběhlo v bangladéšských továrnách přes 400 inspekcí, do konce srpna má být zkontrolováno dalších 200 až 250 továren dodávajících oděvy na evropský trh. Veřejnost se může připojit hned k několika kampaním na podporu obětí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15. 4. 2014 - Na letošní Cenu Josefa Vavrouška je zatím nominováno 7 osobností. Nominovat lze už jen do konce dubna

PRAHA [Econnect/Nadace Partnerství] - Již jen dva týdny zbývají do konce nominací na letošní Cenu Josefa Vavrouška, kterou uděluje Nadace Partnerství za konkrétní činy na podporu životního prostředí. Zatím se organizátorům sešlo 7 nominovaných osobností, mezi kterými nechybí například profesor Josef Fanta, propagátor metod péče o les v chráněných územích s důrazem na přirozenou obnovu, nebo Jan Hřebačka, ředitel správy Krkonošského parku. Nominace je možné podávat na internetových stránkách www.cenajosefavavrouska.cz. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14. 4. 2014 - Pasivní domy jsou vážně zábava. Děti i dospělé o tom přesvědčí unikátní expozice

BRNO [Econnect/Centrum pasivního domu] - Energeticky šetrné domy ukazují cestu, jak bydlet zdravě, dopřát si zasloužený komfort a ušetřit skutečně hodně peněz za energie. Tohle všechno už budou vědět i malé děti. A to díky veliké zážitkové interaktivní expozici o tom, jak se staví pasivní dům. Expozice, která zatím nemá v Evropě žádnou konkurenci, nese příznačný název: „Mámo, táto, pojďme bydlet zdravě!“ Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10. 4. 2014 - Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu

BRNO [Econnect/Děti Země] - Brno vyhlašují 22. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 19. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do pondělí 14. dubna 2014 na jejich adresu či na jejich e-mail dz.brno@ecn.cz posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou i na stránce http://www.detizeme.cz/ropak. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9. 4. 2014 - Calla: Temelín? Nejvyšší čas přehodit výhybku

PRAHA [Econnect/Calla] - Vláda se dnes zcela jasně vyjádřila, že garantovat cenu elektřiny z nových reaktorů v Temelíně nehodlá. Odmítla tak plán ČEZu připravovaný ve spolupráci s ministerstvem průmyslu, který by takřka jistý ekonomický průšvih přenesl z firmy na spotřebitele elektřiny. Tendr na projekt za cenu převyšující 300 miliard korun by měl stát, jako většinový vlastník společnosti ČEZ, neprodleně ukončit. Protože výkon, který měly dodat nové reaktory, nebude ještě dlouho vůbec potřebný, je čas zaměřit se na jiná bezpečnější a čistější řešení. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7. 4. 2014 - Beroun přečerpal „smogovou kvótu“ pro prach za pouhé 3 měsíce

BEROUN/PLZEŇ [Centrum pro životní prostředí a zdraví ] - Beroun jako druhé město ve Středočeském kraji překročil zákonem povolenou míru znečištění ovzduší, když na zdejší měřící stanici byl překročen počet dní, po které smí být porušen denní limit pro polétavý prach (PM10). Opakuje se tak situace z minulých let, leč letos téměř o ¾ roku dříve než loni. Prach v ovzduší přitom vážně ohrožuje zdraví i životy lidí. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu mělo znečištění ovzduší prachem v České republice za rok 2012 na svědomí zhruba 5500 předčasně zemřelých lidí a 1800 vážně nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1. 4. 2014 - Humanizace magistrály se zprovozněním Blanky? Zapomenuta!

PRAHA [Econnect/Auto*Mat] - V lednu 2012 podepsali starostové Prahy 2, 4 a 7 Iniciativu za humanizaci severojižní magistrály. Návrh opatření, která měla být realizována nejpozději se zprovozněním tunelu Blanka, leží na stole už více než rok, aniž by se přiblížila realizaci. Iniciativa Auto*Mat proto ústy Víta Masare interpelovala primátora Hudečka s otázkami na stav přípravy humanizace severojižní magistrály. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat31. 3. 2014 - Zažijte léto jinak, vyrazte do světa v roli dobrovolníka, nabídka letošních projektů právě zveřejněna

PRAHA [Econnect/INEX -SDA] - Komu nestačí trávit léto odpočinkem na pláži a hledá nové formy zkušeností, měl by zauvažovat o účasti na krátkodobém dobrovolnickém projektu, tz. workcampu. Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA), která ročně vyšle do světa kolem osmi stovek dobrovolníků, právě představuje nabídku letošních dobrovolnických projektů. Výběr je opravdu široký, v nabídce najdete kolem 2 000 projektů po celém světě. Celý text ::občanský sektor, životní prostředí::
 

Vybrat28. 3. 2014 - Ornitologové zachránili hnízdo a čápi druhý den přiletěli

HAVLÍČKŮV BROD [Econnect/ČSO] - Ornitologové a hasiči zachránili čapí hnízdo ve Skále u Havlíčkova Brodu před zřícením v úterý, den předtím, než se na něj letošní Ptáci roku vrátili. Čápi si hnízdo na komíně lihovaru ve Skále u Havlíčkova Brodu postavili v roce 1963 a hnízdí na něm dodnes. Za 40 let nabylo hnízdo takových rozměrů, že hrozilo zřícením. Těsně před návratem čápů zorganizovali proto ornitologové z Pobočky ČSO na Vysočině radikální úpravu hnízda, během níž z hnízda odstranili několik stovek kilogramů klacků, bláta a dalšího materiálu. Čapí hnízdo je totiž velice bytelná stavba, největší hnízda mohou dosahovat váhy až přes tunu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25. 3. 2014 - Greenpeace: Šéfové vlád EU nenašli odvahu rozhodnout o moderní klimaticko - energetické politice

PRAHA [Econnect/Greenpeace] - Předsedové vlád zemí EU nepřijali žádné konkrétní cíle pro energetiku a klima, kterých by Evropa měla dosáhnout do roku 2030. Závěry Rady v této oblasti jsou jen velmi vágní. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat24. 3. 2014 - Hnutí Brontosaurus zve mladé na zážitkové víkendovky do Filipova údolí a na hodonínské ekocentrum

BRNO [Econnect/Hnutí Brontosaurus] - Hned na 2 místech v regionu mohou mladí lidé z Hodonínska první dubnový víkend (4. - 6. 4.) zažít netradiční akci spojenou s pomocí přírodě. V hodonínském ekocentru dokončí unikátní výukovou zahradu a poprvé vyrazí i do CHKO Bílé Karpaty. Tam vyčistí studánky, založí vermikompost a vysekají náletové dřeviny v okolí chaty Kristýna. Obě víkendové akce pro studenty středních a vysokých škol doplněné o zážitkový program připravují organizátoři Hnutí Brontosaurus. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20. 3. 2014 - Na festivalu Jeden svět v Brně bude i dokument Dál nic

BRNO [Econnect/Děti Země] - V rámci filmového festivalu Jeden svět se bude v Brně dne 20. března a 24. března promítat nový dokumentární film sociologa Ivo Bystřičana o dálnici D8 v Českém středohoří, která je více než dvacet let spojena s kritikou brněnských Dětí Země. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20. 3. 2014 - Člověk v tísni: Nominujte svého kandidáta na cenu Gratias Tibi

PRAHA [Člověk v tísni/Jeden svět na školách/Econnect] - Znáte někoho, komu je do třiceti a pozitivně ovlivňuje život v komunitě nebo celé společnosti? Pak jej nominujte na cenu Gratias Tibi za občanskou aktivitu, postoj nebo počin mladých lidí. Nominovat jednotlivce a skupiny ve věku žáků základní školy, střední školy a starší (do 30ti let) může již od 1. března kdokoliv (jednotlivec, organizace, zájmový klub, oddíl, škola). Celý text ::životní prostředí, regionální rozvoj, sociální oblast, gender, lidská práva, občanský sektor, kultura, internet::
 

Vybrat19. 3. 2014 - Přerovská záchranná stanice vstoupila do Národní sítě

PŘEROV [Econnect/ČSOP] - Národní síť záchranných stanic, koordinovaná Českým svazem ochránců přírody (ČSOP), sdružuje nejkvalitnější subjekty zabývající se odbornou pomocí handicapovaným zvířatům. V pořadí už 29. členem této sítě se v těchto dnech stala záchranná stanice ORNIS při Muzeu Komenského v Přerově. Záchranná stanice Ornis má v rámci Národní sítě přidělené území Přerovska (ORP Přerov). Na něm je povinna postarat se o jakékoliv lidmi nalezené divoké zvíře v nouzi. Veřejnost může pracovníky této stanice kontaktovat na pohotovostních telefonech 581 219 910 a 724 947 543. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14. 3. 2014 - Arnika vyzývá ministerstvo: Ukončete kácení stromů, vegetační klid skončil

PRAHA [Econnect/Arnika] - Doba vegetačního klidu již skončila. Sdružení Arnika proto vyzvalo ministra Richarda Brabce (ANO), aby využil své kompetence a předešel tím škodám, které vznikají na životním prostředí zejména při kácení stromů. Konec kácení by zároveň zachránil řádově desítky stromů, které by jinak ještě mohly díky špatné vyhlášce zmizet beze stopy a hlavně bez jakékoliv náhrady. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | .. | 308 | Další
ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
17. 9. 13:57 [ČTK] - Kalifornští hasiči obalují největší stromy na světě ohnivzdorným materiálem
17. 9. 13:41 [ČTK] - Ozonová díra je letos větší než Antarktida, uvedli vědci
17. 9. 11:50 [ČTK] - Cenu za udržitelný rozvoj získalo více než šest projektů
17. 9. 11:44 [ČTK] - Ve Valašském Meziříčí bude Envirofest Bečva 2021, nabídne koncerty i besedy
17. 9. 11:40 [ČTK] - O podpoře obnovitelných zdrojů bude rozhodovat vláda, schválila Sněmovna

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

ZASÍLÁNÍ NOVINEK ze zpravodajství Econnectu

  • Zprávy a informace ze stránek Econnectu můžete pravidelně dostávat e-mailem.
    Stačí vyplnit formulář - vyberte si typ zpráv, téma a interval zasílání.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

PODPOŘTE Econnect

Myslíte si, že je naše práce užitečná? Dejte o nás vědět a umístěte na své stránky ZPRÁVY z Econnectu, nebo BANNER či IKONU Econnectu.
Více v sekci o Econnectu
Econnect - portál občanského sektoru

Informační partneři Zpravodajství ECN

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz