Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vybrat18. 8. 2021 - Hejkal mobilizuje: Hrozí zamoření odpadkouši!

PRAHA [Není zvěř jako zvěř] - Odpadkouši se divoce rozmnožují. Opakuje se situace z roku 2019, kdy bylo na spadnutí zavalení Krkonošského národního parku odpadky, respektive odpadkouši. Krakonoš hrozil úplným uzavřením hor a neváhal v této věci naléhat na ministra životního prostředí. Nyní jsou však v ohrožení VŠECHNY NÁRODNÍ PARKY! A ve větším! Krakonošovy síly už nestačí… Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17. 8. 2021 - V září proběhne již čtvrtý Celosvětový úklid

BRNO [Econnect/Ukliďme Česko z.s.] - Přesně za měsíc, na sobotu 18. září 2021 se chystá hlavní podzimní termín dobrovolnických úklidových akcí u příležitosti celosvětové akce World Cleanup Day. Národní koordinátoři akce ze spolku Ukliďme Česko proto vyzývají veřejnost k aktivnímu zapojení do úklidu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17. 8. 2021 - Počet utýraných psů při pokusech se zvyšuje, přestože jich vědci potřebují stále méně

PRAHA [Econnect / Svoboda zvířat] - Podle nejnovější statistiky, kterou vydává Generální ředitelství Evropské komise pro životní prostředí, se počet zvířat zneužitých při pokusech v roce 2018 v EU (bez započítání dat z Norska, které se ve statistikách objevilo poprvé) vyšplhal na 10,6 milionů. Počet psů dokonce vzrostl, a to o 20 % oproti předchozímu roku. Pokusy na zvířatech se tedy dále provádí ve velkém, ačkoli více jak 9 z 10 testovaných léků, které úspěšně projdou u zvířat, pak selhávají u lidí, uvádí vědecký zpravodaj Live Science (https://www.livescience.com/46147-animal-data-unreliable-for-humans.html) Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27. 7. 2021 - ČSOP se stala partnerem velkolepého projektu na obnovu krajiny v Českém ráji

MLADÁ BOLESLAV [ČSOP Klenice] - ČSOP Klenice navázala spolupráci s rodinou Polívkových, která v Českém ráji plánuje na svých pozemcích sázet stromy, keře, aleje či budovat tůně a mokřady. Spolu s odborným garantem Radomírem Studeným se budeme snažit o co nejpřirozenější provedení. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26. 7. 2021 - Nové nebezpečí pro přírodu i ekonomiku. Svět zarůstá křovinami, vědci si lámou hlavu, co s tím

PRAHA [Econnect/Česká krajina] - Nejen vzácné zbytky přírodních luk, stepí a světlých lesů v České republice, ale otevřená přírodní stanoviště po celém světě ohrožuje nové nebezpečí. Otevřené krajiny v různých částech světa nebezpečně zarůstají křovinami. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20. 7. 2021 - Češi mohou přispět do sbírky na obnovu zničených domovů po záplavách v Německu

PRAHA [Econnect/Člověk v tísni] - Německo se vzpamatovává z ničivých povodní, které zasáhly zejména spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní – Vestfálsko. Počet obětí ničivých povodní v Německu se vyšplhal na 158. Více než 1000 osob se momentálně pohřešuje. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16. 7. 2021 - Bleskové povodně v Německu si vyžádaly desítky životů. Pomoci lze prostřednictvím Diakonie

PRAHA [Econnect/Českobratrská církev evangelická] - Vlna silných bouřek a přívalových dešťů v polovině července způsobila na západě Německa, v Belgii a Nizozemsku lokální bleskové povodně. Úřady hlásí více než sto obětí, téměř tisíc lidí se pohřešuje. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16. 7. 2021 - Na finanční podporu ze sbírky Diecézní charity Brno dosahují i lidé s nezkolaudovaným obydlím

BRNO [Econnect/Charita ČR] - Diecézní charita Brno vyhlásila sbírku na pomoc lidem, kterým tornádo zničilo domov. „Peníze z této sbírky jsou určeny na obnovu poškozených domů a není pro nás kritérium, zda byla poničená obydlí zkolaudovaná. Soustředíme se na pomoc konkrétním lidem, kteří potřebují znovu začít bydlet. Už řešíme sedm takových případů a s dalšími jednáme. Díky pravidelným šetřením přímo v terénu jsme neustále v kontaktu se zasaženými,“ uvedl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14. 7. 2021 - Evropská komise představila dlouho očekávanou energeticko-klimatickou legislativu, která má snížit emise EU o 55 % do roku 2030

PRAHA/BRUSEL [Econnect / Klimatická koalice] - Evropská komise právě představila dlouho očekávaný klimaticko-energetický legislativní balík s názvem „Fit for 55“. Název odkazuje na nový klimatický cíl Evropské unie z roku 2020. Tím je snížit do roku 2030 celkové množství emisí skleníkových plynů v EU alespoň o 55 % oproti roku 1990. Došlo tak k navýšení původního cíle 40 % schváleného v roce 2014. Pro zvýšení cíle hlasoval také český premiér Andrej Babiš. Legislativní balík Fit for 55 přináší 13 aktualizovaných nebo úplně nových směrnic a nařízení. Novému emisnímu cíli EU se mají uzpůsobit všechny klíčové sektory. Legislativa přináší např. nové normy pro emise vznikající z automobilů či budov. Zvyšuje také cíle pro energii z obnovitelných zdrojů. Přináší i reformu systému obchodování s emisními povolenkami. A zavádí mechanismus tzv. „uhlíkového cla“. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8. 7. 2021 - Kamery odhalují skrytý život netopýrů

Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů] - Turistická sezóna je v plném proudu a návštěvníci tří památek ve Středočeském, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji mají díky projektu České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) možnost seznámit se zblízka s jejich tajuplnými obyvateli. Video přenosy z letních kolonií netopýrů velkých či vrápenců malých jsou v provozu na hradech Točník a Sovinec či na zámku v Jevišovicích. Novinku představuje online přenos, který lze nyní denně sledovat na YouTube. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8. 7. 2021 - Spolupráce Hnutí DUHA a Lesů ČR pokračuje, i letos budou společně obnovovat lesy na severu Moravy

MĚSTO ALBRECHTICE [Econnect / Hnutí DUHA] - Deset dobrovolníků a dobrovolnic vyslaných Hnutím DUHA bude od soboty pomáhat na Krnovsku s obnovou lesů spravovaných státním podnikem Lesy České republiky. Navážou na práci svých předchůdců z uplynulých let. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7. 7. 2021 - První část finanční pomoci Hodonínsku a Břeclavsku odeslána

HODONÍN/BŘECLAV [Econnect/Charita ČR] - V pondělí jsme s lidmi na Hodonínsku a Břeclavsku podepisovali darovací smlouvy. Bylo jich 263 v celkové hodnotě 51 miliónů korun. Dnes částka, která odstartovala 1. vlnu finanční pomoci pro obnovu domovů, odešla z našeho účtu na účty lidí v zasažené oblasti. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat1. 7. 2021 - Ekologické organizace píší ministrům Tomanovi a Brabcovi: Nepromarněte další roky a nastavte správně zemědělské dotace

PRAHA [Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a Nadace Partnerství] - Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a Nadace Partnerství v otevřeném dopisu vyzývají ministra zemědělství Miroslava Tomana a ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby využili miliardy korun zemědělských dotací z připravované Společné zemědělské politiky k ozdravení české půdy a krajiny. Současný návrh považují za promarněnou příležitost a vyzývají ministra Tomana, aby ve spolupráci s ministrem Brabcem návrh přepracoval tak, aby dotace motivovaly zemědělce ke skutečně udržitelnému hospodaření, obnově biologické rozmanitosti a lepšímu zadržování vody v krajině. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30. 6. 2021 - Politici dostali od studentů špatné známky na vysvědčení, nelíbí se jim, že neřeší klima

PRAHA [Econnect/Fridays for Future] - Studentky a studenti z hnutí Fridays for Future dnes symbolicky předali na Malostranském náměstí vysvědčení devíti sněmovním stranám. Hodnotí hlasování o nejdůležitějších zákonech týkajících se klimatu, životního prostředí či přírody a její ochrany. Upozorňují také na nedostatečné kroky pro zastavení klimatických změn. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30. 6. 2021 - Nejlepší nábytek je ten šetrný! První ročník FSC evropské designové soutěže také v ČR

BRNO [Econnect/FSC ČR] - FSC ČR zahájilo ve spolupráci s dalšími národními kancelářemi organizace Forest Stewardship Council® evropskou designovou soutěž „FSC Furniture Awards“, která je zaměřena na nábytek vyrobený ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů. Do letošního ročníku se nově můžou přihlásit soutěžící z jedenácti evropských zemí, kromě České republiky tak například i z Německa, Velké Británie nebo Itálie. Firmy mohou svůj FSC nábytek přihlásit celkem do sedmi kategorií. Ty doplňuje ještě pětice speciálních ocenění, mezi které patří například cena pro malé firmy nebo také pro společnosti, které při výrobě nábytku pečlivě dbají na co nejmenší dopad na životní prostředí. Zájemci z řad nábytkářů mohou své výrobky přihlašovat již nyní na oficiálních stránkách soutěže. Uzávěrka přihlášek je 14. října letošního roku. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29. 6. 2021 - Nová zemědělská politika EU podporuje další destrukci přírody

PRAHA/BRUSEL [Hnutí DUHA a Česká společnost ornitologická] - Zástupci evropských vlád, Evropského parlamentu a Evropské komise v pátek 25. 6. uzavřeli dohodu o podobě Společné zemědělské politiky (SZP) EU na příštích sedm let. Každoročně až do roku 2027 bude na zemědělské dotace z peněz daňových poplatníků EU vynaloženo přibližně 54 miliard eur, tedy 1,3 bilionu korun. Očekávaný výrazný krok vpřed se bohužel nekoná. SZP bude i nadále podporovat model intenzivního zemědělství, který přímo vede ke ztrátě biologické rozmanitosti, znečištění vody a ovzduší, nadměrným odběrům vody a prohlubuje klimatickou krizi. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25. 6. 2021 - Výsledky anket „Ropák 2020“ a „Zelená perla 2020“

BRNO [Econnect/Děti Země] - Ropáka 2020 získal místopředseda české vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček a Zelenou perlu 2020 ministr životního prostředí a poslanec Richard Brabec. Rozhodlo o tom 81 členů Komise ze 102.

Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25. 6. 2021 - Židovská obec v Praze pomáhá obyvatelům a rodinám, které zasáhlo ničivé tornádo

PRAHA [Econnect/Židovská obec v Praze] - Židovská obec v Praze se rozhodla věnovat veškerý výtěžek ze vstupného do Staronové a Jeruzalémské synagogy, které vybere ve dnech od 28. června do 7. července, na pomoc obyvatelům a rodinám, které zasáhlo ničivé čtvrteční tornádo v oblasti Břeclavska a Hodonínska. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat22. 6. 2021 - Svíčky za zvířata - oběti krutých transportů

Praha [Econnect/Společnost pro zvířata] - Položíme ve čtvrtek, před odpovědnou instituci za tyto krutosti na zvířatech: Ministerstvo zemědělství.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17. 6. 2021 - Češi a Němci chystají v Krkonoších ekologický seminář a pouť k secesnímu evangelickému kostelu

STRÁŽNÉ [Econnect/SEM Přátelé Herlíkovic] - Již posedmé, po roční koronavirové pauze, se na přelomu června a července na Strážném - Hořejších Herlíkovicích v Krkonoších uskuteční setkání Čechů a Němců. Týdenní pobyt pořádá spolek SEM Přátelé Herlíkovic od 28.6. do 4.7. ve spolupráci s německými dobrovolníky z organizace ASF - Servitus. Účastníci budou ubytováni ve středisku Horský domov. Přijede 12 mladých Němců, kteří prožili jako dobrovolníci celý rok v České republice. Pobyt je již téměř naplněn, více volných míst je v červnových dnech na začátku pobytu. Protože je seminář podpořen Česko německým fondem budoucnosti, stojí týden na horách s plnou penzí jen 1500,- Kč. Při kratším pobytu nabízí pořadatelé slevu. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | .. | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | .. | 311 | Další
ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
13. 6. 11:40 [ČTK] - Studie: Válka na Ukrajině způsobila emise odpovídající 175 milionům tun CO2
13. 6. 11:39 [ČTK] - Švýcarský parlament odmítl rozsudek ohledně nedostatečného úsilí proti klimatické změně
13. 6. 11:38 [ČTK] - Saharský prach zhoršuje kvalitu ovzduší ve východním Středomoří
13. 6. 05:32 [Ekolist] - Život na hnízdě čápů bílých je možné sledovat online díky webkamerám
13. 6. 02:17 [ČTK] - O záchranu nosorožce bílého severního bude spolu s Dvorem Králové usilovat berlínská zoo

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

ZASÍLÁNÍ NOVINEK ze zpravodajství Econnectu

  • Zprávy a informace ze stránek Econnectu můžete pravidelně dostávat e-mailem.
    Stačí vyplnit formulář - vyberte si typ zpráv, téma a interval zasílání.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Informační partner oblasti Životní prostředí

Ekolist
Deník o životním prostředí

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

PODPOŘTE Econnect

Myslíte si, že je naše práce užitečná? Dejte o nás vědět a umístěte na své stránky ZPRÁVY z Econnectu, nebo BANNER či IKONU Econnectu.
Více v sekci o Econnectu
Econnect - portál občanského sektoru

Informační partneři Zpravodajství ECN

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz