MFDF Ji.hlava promítal dokumenty v Kyjevě
23. 2. 2015 - KYJEV [Econnect/MFDF Ji.hlava]
Ve čtvrtek 19. února Ozvěny zahájila panelová diskuze o českých i ukrajinských zkušenostech s tvorbou dokumentárních filmů. Debatovalo se o vlivu státu i filmových festivalů na rozvoj dokumentární tvorby, o tom jako roli má dokumentární film ve veřejném životě obou zemí, ale došlo i na ožehavé téma spolupráce mezi ukrajinskými a ruskými dokumentaristy.
Bouřlivé politické události zasáhly i do dokumentaristického života, režiséři Mychajlo Iljenko a Yulia Gontaruk se debaty nemohli zúčastnit, neboť v souvislosti s válečnými událostmi v ukrajinském Debalceve odjeli dokumentovat aktuální situaci na místě. I přesto se sešlo dost panelistů a diskuze otevřela některá podstatná společensko-politická témata. Českou stranu zastupovali režiséři Jiří Stejskal, Martin Dušek a Filip Remunda a za MFDF Ji.hlava Tereza Swadoschová a ukrajinskou režiséři Volodymyr Tychyj a Igor Malachov a zakladatel festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Dokudays UA Henadij Kofman, který ocenil sdílení českých zkušeností s dokumentární kinematografií: „Pokud se dobře pamatuji, filmový festival v Jihlavě vznikl z iniciativy studentů a s jeho vývojem se formovala i infrastruktura dokumentárního filmu včetně trhu a mnohého dalšího. Tyto zkušenosti jsou velmi důležité pro Ukrajinu. Nyní se, zejména na Facebooku, často setkávám s nadšením mladých lidí a jejich odvážnými prohlášeními o potřebě reformovat film. Byl bych velmi rád, pokud bychom se inspirovali zkušenostmi českých kolegů, kteří jednali odvážně, a to nejen ve virtuálním prostoru.“
Atmosféru ozvěn, vzájemných diskuzí i aktuální ukrajinské nálady přiblížila přímo z Kyjeva také vedoucí mezinárodních vztahů jihlavského festivalu Tereza Swadoschová: „Válka se už bezprostředně dotýká téměř každé rodiny, mírovou náladu nelze najít skoro u nikoho, každý chce bránit svou vlast a bojovat za svobodu. Ukrajinci říkají, že nemohou být tak liberální a tolerantní jako Češi, protože jsou to oni, kdo vytváří a chrání hranici s Ruskem. Separatismus na východě je podle nich problémem toho, že Kyjev posledních dvacet let nemluvil s Donbasem a Krymem. Ale i v této náladě byly ozvěny divácky úspěšné a podnítily diskuzi o tom, jak více dostat na Ukrajině dokumentární film do kin.“
V následujících dnech ukrajinští diváci mohli vidět vítězný snímek České radosti K oblakům vzhlížíme Martina Duška či Jámu Jiřího Stejskala, která se odehrává na Ukrajině. S ohlasem se setkal též reportážní dokument Žalozpěvy: černomořská odysea od Stanislawa Muchy, film který s jedinečnou směsí smutku a humoru zkoumá přímořská letoviska v okolí Černého moře.