Tiskové zprávy NNO
Miroslav Grégr zjistil, že se mu nedostává prostředků na sanaci uzavřených uranových dolů. Žádá proto o 220 miliónů korun ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který je určen na podporu šetrných zdrojů energie, čističek odpadních vod či ochrany přírody. Přitom loni přiznal, že zisky z prodeje odpadního uranu, který při sanaci vzniká, nepoužije k dalšímu čištění, ale bude jimi dotovat pokračování těžby na posledním dole na Českomoravské vysočině.
::životní prostředí::
Mezinárodní organizace Greenpeace dnes vyzvala obchodní řetězec Julius
Meinl, aby okamžitě stáhl z prodeje nebezpečné hračky z PVC. Aktivisté
Greenpeace totiž objevili v supermarketu Julius Meinl v Plzni hračku
z PVC obsahující až 45 procent ftalátů, které mohou poškodit zdraví
dětí. Již v listopadu 2000 stáhla firma TESCO z prodeje stejnou hračku,
a to okamžitě po zveřejnění analýz, které prokázaly vysoký obsah nebezpečných
ftalátů. (1).
::životní prostředí, sociální oblast::
Na den 6.7.2001 uspořádala organizace Svoboda zvířat demonstraci před liščí farmou v Milevsku. Na ni pozvala zástupce sdělovacích prostředků, se záměrem veřejně upozornit na tuto farmu a na špatné podmínky lišek v ní chovaných.
::životní prostředí::
Proto, aby se v chovu lišek v Milevsku něco změnilo, se Svoboda zvířat rozhodla upozornit na její nedostatky formu demonstrace, na níž tímto zve zástupce sdělovacích prostředků, jež pak mohou tento problém veřejně zviditelnit a napomoci tak k jeho dalšímu řešení.
::životní prostředí::
"Zatímco na Slovensku vstoupil v platnost zákaz veškerého použití PVC úderem roku 2008, v České republice se o této látce poškozující životní prostředí a lidské zdraví nezahájila na zodpovědných místech ani seriózní diskuse," srovnává český a slovenský postup Vasilka Diadovská, vedoucí kampaně Dětí Země "Za náhradu PVC v českém zdravotnictví". Dnem 1. 7. 2001 začal na Slovensku platit nový zákon o odpadech, který od 1. ledna 2008 zakazuje veškeré použití PVC. Do té doby se mohou Slováci dostatečně připravit na přechod k méně škodlivým alternativám. Slovensko však není v Evropě osamoceno. O zákazu PVC jednal Evropský parlament na základě dokumentu vypracovaného Evropskou komisí v souvislosti s přípravou nové direktivy EU o PVC. Celá řada firem, nemocnic či měst omezila či zakázala použití PVC.
::životní prostředí::
Hnutí DUHA se vyjadřuje ke sporným bodům novely atomového zákona, který prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně, z hlediska nevládních ekologických organizací. Na serveru Hnutí DUHA.
::životní prostředí::
Malou fotovoltaickou elektrárnu, která vyrábí
elektřinu přímo ze slunečního záření, připojila dnes slavnostně k rozvodné
síti Střední průmyslová škola elektrotechnická (SPŠE) v Mohelnici. Akce
je součástí vládou podporovaného programu Slunce do škol, jehož cílem
je přiblížit moderní obvnovitelné zdroje energie nastupující generaci
techniků a inženýrů. Dvanáct fotovoltaických panelů je za slunečného
počasí schopno dodávat až 1200 Wattů výkonu a bude sloužit především
jako pomůcka k výuce.
::životní prostředí::
Představení fotovoltaického systému v rámci programu Slunce do škol
Příležitost pro fotografa a TV!
::životní prostředí::
Ekologická organizace Greenpeace dnes vyzvala nadnárodní koncern Monsanto, aby ukončil pěstování své geneticky manipulované (GM) pšenice v České republice. Ta se pěstuje v současné době na pokusném poli v Branišovicích na Znojemsku. Greenpeace upozornilo, že i pokusné pěstování GM pšenice může kontaminovat pšenici normální, což by mohlo mít vážný dopad na celé české zemědělství.
::životní prostředí::
Děti Země ve Zlíně se připojily k celostátní kampani "Budoucnost bez jedů". V jejím rámci uspořádaly dnes 7. května v prostoru před hlavní branou Svitu od 11 do 16:30 podpisovou akci pod stejnojmennou petici. Její požadavky směřují především k uzákonění práva na informace o toxických látkách prostřednictvím tzv. integrovaného registru znečišťování a ratifikaci nové Stockholmské úmluvy o tuctu toxických látek (např. dioxinech, DDT či PCB).
::životní prostředí::
Tisková zpráva Ekologického právního servisu o vydání petice, v níž organizace protestuje proti oslabování občanských práv i postavení občanů v různých právních vztazích. Týká se např. správního řádu, stavebního zákona, shromažďovacího zákona, stavby dálnic, provozování velkolomů.
::životní prostředí, lidská práva::
Greenpeace dnes zveřejnilo nové vydání Průvodce spotřebitele »Víte, co jíte, aneb jak se vyhnout geneticky manipulovaným potravinám«. Aktualizované vydání obsahuje seznam celkem 233 druhů potravin klasifikovaných do tří kategorií podle stupně pravděpodobnosti, zda jsou geneticky manipulovány či nikoliv (1).
::životní prostředí::
Přední český výrobce textilu, JITEX Písek a.s., se v minulých dnech rozhodl pozastavit výrobu produktů obsahujících měkčené PVC. Firma tak reagovala na výzvu ekologické organizace Greenpeace, která v rámci svého celosvětového průzkumu objevila v kojeneckých kalhotkách "Sandra" od této firmy PVC folii s vysokým obsahem toxických ftalátú.
::životní prostředí, sociální oblast::
Bio snídaně pro novináře, na níž budou podávány potraviny z ekologického zemědělství (které zaručeně nejsou geneticky manipulované), se uskuteční v úterý 19. června od 9:00 do 10:30 hodin dopoledne v kavárně Blue Velvet Café, Čerchovská 4, Praha 2.
::životní prostředí::
Přední český výrobce textilu, JITEX Písek a.s.,
se v minulých dnech rozhodl pozastavit výrobu produktů obsahujících
měkčené PVC (1).
::životní prostředí::
Greenpeace dnes vyzvalo ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, aby okamžitě přijal opatření ke stažení výrobků pro děti z PVC obsahujícího toxické přísady. Greenpeace zároveň odeslalo Ministerstvu zdravotnictví ČR (MZd ČR) výsledky rozsáhlého průzkumu 54 výrobků pro děti z 20 zemí světa, včetně České republiky. Analýzy prováděné renomovanými laboratořemi v USA a SRN prokázaly vysoký obsah toxických ftalátů v téměř všech výrobcích z měkčeného PVC (1). Řada vzorků obsahovala i další nebezpečné látky jako např. olovo, kadmium nebo organické sloučeniny cínu. Greenpeace proto varuje rodiče malých dětí, aby nekupovali dětské výrobky z PVC, protože mohou obsahovat řadu nebezpečných chemických látek.
::životní prostředí, sociální oblast::
Greenpeace se dnes obrátilo na Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP), aby prošetřila, zda současné pěstování geneticky manipulované Roundup ready pšenice firmy Monsanto v lokalitě Branišovice na Moravě není ilegální.
::životní prostředí::
Greenpeace dnes zveřejnilo výsledky analýz, které prokazují, že supermarket TESCO prodává geneticky manipulované (GM) potraviny.
::životní prostředí::
Připravované zákony o šumavském národním parku se nesmí změnit v politický střet ani místo k prosazování komerčních zájmů lobbyistických skupin, varovalo dnes Hnutí DUHA. Vláda by se proto na své zítřejší schůzi měla zabývat celkovou situací v národním parku a teprve poté zaujmout stanovisko k oběma poslaneckým návrhům.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|