Tiskové zprávy NNO
Evropská komise včera na Monitorovacím výboru k dotacím ze Společné zemědělské politiky (SZP) oznámila, že povolí ministru zemědělství Markovi Výbornému zrušit požadavek na vyčleňování krajinných prvků, úhorů, biopásů a dalších ploch pro přírodu v rámci tzv. celofaremní ekoplatby, do které ministerstvo zemědělství dává 6 miliard korun ročně. Česká krajina tak pravděpodobně přijde o desetitisíce hektarů těchto ploch, které vznikly teprve v roce 2023 a mohly při vhodném nastavení pomoci zvrátit úbytek biodiverzity, ozdravit půdu a omezit její erozi.
::životní prostředí::
Záběry z další tragédie a zoufalství zvířat(hospodářských) exportovaných ve velkém do Turecka aj.třetích zemí. Přes 4 týdny umíraly jalovičky, krávy a jejich novorozená telata ve výkalech, smradu a hrůze ve vozidlech na tureckých hranicích. Laxní přístup odpovědných a pokrytectví EU je šokující.
::životní prostředí::
Již podruhé letos slavíme Světový den udržitelné dopravy. Jádro této iniciativy spočívá v uznání udržitelných, nízkoemisních a energeticky účinných druhů dopravy jako zásadních faktorů, které přispívají ke zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se jí. Tyto druhy dopravy navíc hrají zásadní roli při plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs) stanovených OSN.
::životní prostředí::
Novela zákona o pyrotechnických výrobcích čeká ve sněmovně, jestli se dostane do 1. čtení. Přitom odpalovači škodlivé "zábavní" pyrotechniky opět zvyšují svoji aktivitu. To nejhorší na lidi a zvířata teprve čeká: Silvestr. Společnost pro zvířata žádá vedení sněmovny, aby novelu zařadilo na jednání ještě letos.
::životní prostředí::
Douglaska tisolistá je řazena mezi naturalizované druhy. Kromě vysoké produkce kvalitního dřeva se s ní uvažuje jako s částečnou potenciální náhradou domácího smrku ztepilého v přírodních podmínkách pro něj nevhodných. Vzhledem ke svému potenciálu přirozeného zmlazování v různých typech i polopřirozených lesů vykazuje znaky invazního druhu.
::životní prostředí::
Organizace FSC ČR zveřejnila výsledky jedenáctého ročníku fotografické soutěže „Mysli na lesy“. Do soutěže bylo přihlášeno téměř tři a půl tisíce fotografií od více než tisíce autorů, kteří svými snímky pomáhají rozšířit povědomí o důležitosti šetrné spotřeby výrobků ze dřeva a přírodě blízkého hospodaření v lesích.
::životní prostředí::
Vládní koalice ODS, STAN, KDU-ČSL a TOP 09 (a donedávna i Pirátů) zcela dokončila zatím jen 10 ze 75 hlavních úkolů Programového prohlášení, které se vztahují k životnímu prostředí a ochraně zvířat. Dalších 45 splnila částečně, 20 není splněno vůbec. Ukázala to analýza [1], kterou zpracovali expertky a experti ekologických organizací sdružených v asociaci Zelený kruh. Organizace zároveň předkládají návrhy, jak by měla vláda postupovat, aby Programové prohlášení zcela naplnila. Během posledního roku, který před sebou má, toho lze dosáhnout.
::životní prostředí::
Za poslední desetiletí se stalo nakládání s odpady globálním tématem. Špatná regulace odpadu má totiž negativní dopady úplně na všechny. Také v Moldavsku se tento problém v posledních několika letech výrazně zhoršil. Česká rozvojová agentura proto podpořila projekt MILK realizovaný společností Člověk v tísni a zaměřený na správné zacházení s živočišnými odpady. Projekt cílí na podporu farmářů a malých výrobců mléčných produktů na severu země.
::životní prostředí::
Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí DUHA Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí DUHA Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
::životní prostředí::
Reportáž o absenci protipovodňových opatření na řece Opavě po roce 1997, kterou zavinily státní instituce Povodí Odry a Ředitelství silnic a dálnic, nikoliv spolky.
::životní prostředí::
Vhled předsedy Dětí Země Miroslava Patrika na rok 1989 v ČSSR na ekologicky angažované občany s připomínkou petice Několik vět a demonstrací v Teplicích od 11.11.1989 ve vztahu k dnešku.
::životní prostředí::
Napájení desítek divokých koní a praturů bez hluku a škodlivých exhalací. To bude výsledek generální opravy nejstaršího napajedla v milovické rezervaci velkých kopytníků. Ta začala dnes po několika měsících příprav.
::životní prostředí::
Šestý ročník soutěže Adapterra Awards pořádaný Nadací Partnerství a Integra Constulting ocenil projekty, které významně přispívají k adaptaci na změnu klimatu v české krajině a městech. Veřejnost i odborná porota letos vybírali z dvacítky finalistů. Vítěze pořadatelé soutěže vyhlásili v rámci konference Voda a veřejný prostor 6. listopadu v Praze.
::životní prostředí::
Samosprávy stojí před složitým úkolem. Musí splnit přísná kritéria odpadového zákona a zároveň snižovat náklady na odpadové hospodářství. Jak vyplynulo z mezinárodní expertní konference, která proběhla ve slovenských Piešťanech, řešení může být překvapivě jednoduché. Je jím sběr biologického odpad z domácností. Díky jeho třídění se, jak potvrdily analýzy, sníží množství směsného komunálního odpadu až o 35%.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o zájmu občanů před rokem 1990 chránit životní prostředí navzdory odmítání politiků ve srovnání s dneškem, který vyšel v časopise A2 (06.11.2024).
::životní prostředí::
Do 14. ročníku ankety Alej roku, kterou pořádá organizace Arnika, bylo nominováno 60 aleji a stromořadí z celé ČR. Jediným krajem, ve kterém není nominovaná žádná alej je Karlovarský.
::životní prostředí::
Jedle bělokorá představuje nejvýznamnější jehličnatou dřevinu přirozené druhové skladby středoevropských lesů a zároveň druh řazený k nejvýznamnějším dřevinám melioračním a zpevňujícím. Je zároveň stromem, který vykazuje ve vhodných podmínkách nejvyšší produkční potenciál mezi domácími jehličnany, včetně modřínu a smrku.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|