Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nevládní organizace si stěžují na vládu u Evropské komise

14.6.2005
PRAHA [Arnika - program Ochrana přírody]
Autor: Ing. Vlastimil Karlík, tel: 737 55 11 08

Stížnost na českou vládu za škrty v seznamu chráněných území v rámci soustavy Natura 2000 poslaly dnes Evropské komisi sdružení Arnika, Calla, Veronica a Ekologický právní servis. Stížnost upozorňuje na 21 lokalit, které byly při schvalování území soustavy Natura 2000 v prosinci roku 2004 vyřazeny či výrazně omezeny z politických a ekonomických důvodů.

„Za nejzávažnější považujeme lokality Labské údolí, Horní Opava a Slavíkovy ostrovy u Přelouče,“ říká Ing. Vlastimil Karlík z Arniky. Labské údolí bylo omezeno o více než 80% rozlohy kvůli plánované výstavbě jezů mezi Ústím nad Labem a státní hranicí. Horní Opava, která patří k pěti nejvýznamnějším oblastem pro ochranu mihule potoční v České republice, byla vyřazena kvůli plánované přehradě v Nových Heřminovech. Slavíkovy ostrovy zase doplatily na plánované prodloužení labské vodní cesty do Pardubic.

„Podle evropských směrnic nesmí být oblast zamítnuta z politických a ekonomických důvodů. Jiné veřejné zájmy mají být zváženy teprve při povolování staveb. Česká vláda tak porušila evropské směrnice a my doufáme, že Evropská komise podnikne odpovídající kroky,“ vysvětluje Vlastimil Karlík.

Součástí stížnosti je i upozornění na některá legislativní pochybení, která mohou naplnění evropských směrnic ztížit. Jedná se zejména o ustanovení, podle kterého vláda uděluje výjimky ze zákona o ochraně přírody v chráněných územích a skutečnost, že lesní hospodářské plány nebudou u nás v rozporu se směrnicí posuzovány z hlediska dopadů na lokality Natury 2000.

Arnika očekává, že Evropská komise po převzetí stížnosti zahájí přestupkové řízení a vyzve českou vládu, aby uvedla věci do pořádku. Pokud vláda nebude na výzvu Komise reagovat, může Komise podat žalobu na Českou republiku k Evropskému soudnímu dvoru.

„Může to trvat velmi dlouho, nicméně pokud se Evropská komise rozhodne naší stížností vážně zabývat, má dostatečné kompetence k tomu, aby dodržování práva vynutila,“ poznamenává Vlastimil Karlík.

Na porušování směrnic a hrozbu sankcí ze strany EU upozorňuje Arnika vládu již od října loňského roku. Vláda však na výzvy nestátních organizací nereagovala a v lednu si tak vysloužila stížnost kvůli neschválení ptačí oblasti Heřmanský stav – Stružka – Poolší. „Když se vláda i přes řadu upozornění dál chová jako malé dítě, které odmítá respektovat školní řád, nezbývá, než napsat do notýsku poznámku. Vláda se zřejmě nepolepší, dokud nedostane od Evropské komise pořádně na zadek,“ okomentoval situaci mluvčí Arniky Marek Jehlička.
DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz