Tiskové zprávy NNO
Řeka Jizera je námětem pátého dílu dokumentárního seriálu České řeky z výšky, který bude mít premiéru zítra od 21:00 hodin na programu ČT2. I když je Jizera spojená spíše s horami, kterými dala jméno, jako dravá, divoká a nespoutaná řeka severních Čech, na svém dolním toku vytváří unikátní nížinu, která je domovem největší rezervace velkých kopytníků v České republice.
::životní prostředí::
Jednou z nejvýznamnějších iniciativ české rozvojové spolupráce v Zambii je projekt Udržitelná krajina prostřednictvím integrovaného řízení (SLIM). Jeho hlavním cílem je posílit odolnost ekosystémů a zároveň zlepšit život místních komunit. Součástí tohoto prvního projektu, kde Česká rozvojová agentura vystupuje v pozici samostatného realizátora, je také ochrana tamních mokřadů propojením geotechnologií s osvětou veřejnosti.
::životní prostředí::
Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu po sedmnácti letech odsouhlasili výstavbu přehrady, která má být součástí širšího souboru protipovodňových opatření na řece Opavě. Hnutí DUHA výsledek referenda respektuje. Kromě výstavby samotné přehrady se počítá také s realizací přírodě blízkých opatření, například mokřadů, odvodňovacích potoků a zvýšených hrází, což je pozitivním krokem k účinnější a efektivní protipovodňové ochraně.
::životní prostředí::
Na konci jarní úklidové sezóny hlásí organizátoři ze spolku Ukliďme Česko přes 4 000 proběhlých úklidových akcí se 185 000 zúčastněnými dobrovolníky, což je zhruba stejně, jako loni za celý rok. Tématem jarních úklidů byly letos cigaretové nedopalky, kterých se sesbíraly statisíce.
::životní prostředí::
Dvě desítky dobrovolníků pomohly v sobotu, 26. dubna 2025, v Národním parku České Švýcarsko s vypuštěním čtyřiceti tisíc malých lososů do říček Jetřichovické Bělé a Kamenice. Malé ryby se ve vodních tocích líhnuly od počátku března ve speciálních inkubačních schránkách, umístěných s podporou WWF (Světový fond na ochranu přírody), ve spolupráci se spolkem Beleco a správou NP České Švýcarsko. Akci podpořila Nadace Severočeská voda, část jiker byla zakoupena díky příspěvkům veřejnosti do sbírky vyhlášené Správou Národního parku České Švýcarsko.
::životní prostředí::
Nejvyšší správní soud zamítl stížnosti Ředitelství silnic a dálnic a Ministerstva dopravy
::životní prostředí::
Českobudějovický spolek OIŽp informuje v jižních Čechách o následcích zatím největší jaderné havárie, která se odehrála před 39 lety v Černobylu.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o potížích s přípravou nového průtahu Třebíčí, který vyšel v časopise A2 (23.04.2025).
::životní prostředí::
Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o lesích. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ji na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny provedl třetím čtením. Jím připravený zákon umožňuje vysazovat do nestátních lesů monokultury. Přitom právě monokultury jehličnanů v mimohorských oblastech vedou ke stále častějším kalamitám. Novela tak oslabuje adaptaci lesů na nadcházející oteplování, ačkoliv ministr mluví o opaku.
::životní prostředí::
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody hledá nejkrásnější snímky Jizerských hor, ze kterých sestaví benefiční kalendář. Lidé mohou do patnáctého ročníku oblíbené fotosoutěže poslat až čtyři snímky tohoto pohoří a to nejpozději do pátku 6.6.2025. Fotografie je potřebné zaslat na email info@nadaceivanadejmala.cz a zároveň vyvolané poštou nebo předat osobně na adresu Matoušova 453/21, 460 01 Liberec 3. Odborná porota z nich následně vybere širší kolekci, která se představí na putovní výstavě a ze třinácti nejlepších snímků vydá nadace benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2026. Autoři takto oceněných snímků obdrží ceny od společnosti Canon i od samotné nadace. Podrobnosti naleznete na internetových stránkách: www.nadaceivanadejmala.cz/zaostreno-na-jizerky
::životní prostředí::
Novela energetického zákona známá jako Lex plyn prošla třetím (finálním) čtením v Poslanecké sněmovně. Poslanci a poslankyně schválili mezi pozměňovacími návrhy jak limitování možnosti nouzově podporovat provoz uhelných elektráren [1], tak zařazení větrných elektráren mezi stavby pro energetickou bezpečnost, které by se měly povolovat rychleji a jednodušeji [2]. Obě změny původního návrhu novely Hnutí DUHA vítá. Poslanci a poslankyně by se nyní měli zaměřit na zákon o zrychlením zavádění obnovitelných zdrojů, který přinese možnost vyčlenit v Česku akcelerační zóny a výstavbu větrných elektráren dále zrychlit [3].
::životní prostředí::
Příběhy malých praturů z milovické rezervace velkých kopytníků již najdou čtenáři na pultech knihkupectví. Čeští popularizátoři vytvořili unikátní knihu plnou zajímavostí, jejíž koupí p čtenáři podpoří neziskovou organizaci Česká krajina, která rezervaci založila ve spolupráci s vědci.
::životní prostředí::
Ceny ředitele KRNAP si opravdu moc vážíme. Dostali jsme ji minulý týden za dlouhodobý rozvoj Krkonoš a šíření povědomí o našich horách. Symbolicky v roce, kdy si připomínáme kulatých 90 let od vzniku Horské služby.
::životní prostředí::
Nepředvídatelné srážky, sucha a úbytek úrodné půdy. Drobným zemědělcům v Etiopii komplikují život nejen klimatické změny, ale i tradiční a zastaralé zemědělské metody. Projekt organizace Člověk v tísni, podpořený Českou rozvojovou agenturou, pomáhá místním farmářům přizpůsobit se novým podmínkám a zajistit si obživu.
::životní prostředí::
Dne 22. dubna 1970 v USA začala demonstrace. Více než 20 milionů lidí se sešlo na protest proti znečišťování a ničení přírody. Tento nezapomenutelný moment, který později vyústil ve vznik Dne Země, odstartoval celosvětové hnutí za ochranu přírody.
::životní prostředí::
Na šest stovek osobností, které mají vliv na rozhodování o budoucnosti České republiky, oslovily u příležitosti dnešního Dne Země děti z několika základních a mateřských škol. Vytvořily pro ně obrázky s náměty přírody, vzácných i běžných druhů rostlin a živočichů nebo životního prostředí zničeného lidskou bezohledností. Adresovaly tím klíčovým osobnostem naléhavou prosbu: Prosím, myslete na přírodu.
::životní prostředí::
V loňském roce byl v Gruzii zahájen čtyřletý projekt s názvem „Nové horizonty“ realizovaný společností Člověk v tísni a podpořený Českou rozvojovou agenturou. Jeho cílem je dosáhnout vyváženého rozvoje mezi ochranou přírody a zlepšením životních podmínek místních obyvatel, přičemž klade důraz na udržitelnost a dlouhodobý přínos pro region.
::životní prostředí::
S nárůstem výměry kalamitních holin se nyní v lesích klade důraz na prostorovou, druhovou a výhledově i věkovou rozrůzněnost následných porostů. Jedním z perspektivních postupů, jak toho dosáhnout, je také využívání přípravných dřevin s pionýrskou strategií růstu při obnově těchto holin.
V případě dlouhodobé péče mohou být porosty přípravných dřevin využity pro produkci kvalitního dřeva. Jeho parametry, případně ekonomické souvislosti, pak často otevírají možnost využít jej např. pro energetické účely. Zároveň bývá energetická štěpka nebo palivové dřevo dřevin přípravných porostů (zejména břízy) regionálně žádaným produktem.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|