Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat21.3.2023 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
Už máte svůj závazek ke Světovému dni vody?

Spojené národy navrhly slavit 22. březen jako Světový den vody v roce 1992 a důvodem byla skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody. OSN a nevládní organizace, věnující se problémům spojeným s vodou, se každoročně zaměřují na čistotu a ochranu vod a jejich úsporu. Kromě toho je vždy zpracováno určité specifické téma - letos pod heslem „Urychleme změnu". Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.3.2023 - Brno [Ukliďme Česko z.s.]
21. března oslavíme Světový den sázení

Věděli jste, že na celém světě se slaví den věnovaný výsadbě v jakékoli možné podobě, od sázení v zahradě po pomoc organizacím nebo dokonce jen šíření povědomí o důležitosti rostlin? Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat20.3.2023 - Třeboň [Český nadační fond pro vydru]
V Třeboňské záchranné stanici se radují z orlího happyendu

Orel mořský, který se vážně zraněný po pádu do nezabezpečené meliorační šachty dostal do péče Třeboňské záchranné stanice pro volně žijící živočichy na podzim loňského roku, se nyní konečně navrátil do volné přírody. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.3.2023 - Praha [Česká rozvojová agentura]
S podporou ČRA se uskutečnil osvětový projekt s mezinárodním přesahem o dopadech klimatické změny zacílený na mladou generaci

Klimatická změna je nepochybně jednou z nejzávažnějších výzev současnosti, jejíž dopady budou v budoucnosti pociťovat všichni. Česká rozvojová agentura proto podporuje projekt realizovaný neziskovou organizací Na mysli, jehož záměrem je pozitivně motivovat a podporovat mladé lidi v osmi členských státech EU, aby se zapojovali do aktivit zaměřených na řešení změny klimatu. Díky projektu si mladí lidé uvědomí výzvy, kterým společnost a planetární ekosystémy čelí v souvislosti s klimatickou změnou, budou lépe chápat souvislosti a dopady na životy obyvatel, na ekosystémy v Evropě a v zemích globálního Jihu a budou se více a aktivněji podílet na řešeních ke zmírnění změn klimatu v souladu s naplňováním Agendy 2030 a SDGs. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.3.2023 - PRAHA [Klimatická koalice]
Masivní rozvoj OZE nemusí být pro ochranu přírody hrozba, je však třeba rychle vytvořit jasná pravidla, shodují se ekologické organizace

Ekologické organizace představují návod, jak přistoupit k masivnímu rozvoji obnovitelných zdrojů energie (OZE) tak, aby nebyl v konfliktu s ochranou přírody. Návod zformulovaly ve společné pozici organizací sdružených v platformách Zelený kruh a Klimatická koalice, spolu se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF-CEE). Základem návrhu je maximální usnadnění rozvoje a využívání OZE způsoby, které nejsou konfliktní s ochranou přírody, ani s komunitními zájmy. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.3.2023 - České Budějovice [Energy Centre České Budějovice]
Každý sedmý Jihočech zná nebo využívá energetické poradenství

Agentura Median provedla v nedávné době exkluzívní nezávislý průzkum veřejného mínění mezi obyvateli a zástupci obcí Jihočeského kraje, ze kterého vyplynulo, že bezmála 40 % dotázaných plánuje či zvažuje pořízení vlastní fotovoltaiky, zatímco pouhá 4 % má fotovoltaiku již nainstalovanou. Dále každý sedmý dotazovaný uvedl, že již v minulosti využil poradenství k úsporám energií v nezávislém poradenském středisku financovaném Ministerstvem průmyslu a obchodu ECČB, popř. že se s tou značkou setkal. Co se týče obcí, současným trendem je přijímání maximálních úsporných opatření, úpravy a škrtání rozpočtů či odkládání plánovaných rekonstrukcí. Nastupujícím fenoménem jsou energetická společenství. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.3.2023 - BRNO [Klimatická koalice]
Dejte si klimatický závazek, vyzve 25. března celosvětová kampaň Hodina Země

V sobotu 25. března 2023 proběhne tradiční Hodina Země, celosvětová kampaň na ochranu klimatu. Přidat a zaregistrovat se může každý, komu není lhostejný stav životního prostředí u nás i ve světě. Na hodinu symbolicky zhasnou veřejná osvětlení v obcích, či městské dominanty. K akci se může připojit kdokoli. Účastníci si zvolí vlastní klimatické závazky. Může jít o využívání obnovitelných zdrojů energie, snížení teploty v domácnosti nebo snížení spotřeby masa. V České republice kampaň každoročně koordinuje Ekologický institut Veronica. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.3.2023 - Praha [PIARISTI]
Formát světoznámých TED talků v Praze. Na konferenci TEDxNárodní nabídnou řečníci pohled do naší společné budoucnosti napříč společenskými i vědními tématy.

Kam kráčí lidská civilizace? Jak změnou úhlu pohledu změníme společnost k lepšímu? Jaké struktury tvoří systémy kolem nás a jak jimi pohnout? Tak zní tři zásadní otázky konference TEDxNárodní, která se vrací po roční pauze a 25. března 2023 nabídne pohled do naší společné budoucnosti. O zvolení správného směru, nahlížení problémů jinou optikou a potřebných krocích pohovoří odborníci z různých odvětví. K řečníkům patří například význačný neurolog Martin Jan Stránský, expertka na restorativní justici Petra Masopust Šachová, kulturoložka Kamila Němečková nebo modelka a ekologická aktivistka Arizona Muse. Nejmladší mluvčí bude středoškolačka Emma Babáková, která se aktivně zasazuje o změnu struktury a podobu vzdělávání. Konference, která je licencovanou verzí světoznámých TED talků, se uskuteční v nadčasové budově ČSOB v Praze na Radlické. Celý text ::životní prostředí, regionální rozvoj, sociální oblast, lidská práva, kultura::
 

Vybrat15.3.2023 - Praha - Komořany [www.chmi.cz]
Den otevřených dveří ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav zve děti i dospělé na Den otevřených dveří, který se bude konat v sobotu 25. března Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.3.2023 - Praha [Metropole Zličín]
Udržitelná Metropole Zličín: unikátní bioreaktor, zelená energie a mnoho dalšího

Helena neboli fotobioreaktor, který za pomoci řas pohlcuje CO2, bude nově sloužit v nákupním centru Metropole Zličín. Jedná se ale jen o poslední v dlouhé řadě kroků, kterými centrum směřuje k ještě větší udržitelnosti. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.3.2023 - PLZEŇ [Fridays for Future ČR]
Studenti z Fridays For Future uspořádali happening. “Turów zavřít hned, chceme vodu zpět!” Vzkázali před Polskou ambasádou

V pondělí 13. 3., klimatické hnutí Fridays For Future uspořádalo happening před Polskou ambasádou. S hlavním sloganem “Turów zavřít hned, chceme vodu zpět,” požadovali, aby vláda jednala transparentně ohledně hnědouhelného dolu Turów a zveřejnila všechna data o podzemní vodě, jejíž hladina na české straně klesá a kterou následně těžba kontaminuje. Činí tak v reakci na nové rozhodnutí polské vlády o tom, že důl bude uzavřen až v roce 2044, což je ještě později, než u nás, přestože se nyní připravuje prodloužení těžby v dole Bílina až do roku 2035, dva roky po termínu uvedeném v programovém prohlášení, což je rok 2033. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.3.2023 - Liberec [Stav Agency s.r.o.]
Zamezte úniku tepla z domu

Zejména u starších domů bez zateplení jsou náklady na provoz velmi vysoké. Jsou různé způsoby a postupy jak renovovat dům, aby byl úspornější. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.3.2023 - PRAHA [Fridays for Future ČR]
Studenti z Fridays For Future uvítali na ministerstvu životního prostředí Petra Hladíka. “Doufáme, že budete řešit klimatickou krizi,” vzkazují.

V pátek 10. 3. studenti z klimatického hnutí Fridays For Future přivítali před ministerstvem životního prostředí bývalého náměstka a aktuálního ministra životního prostředí Petra Hladíka. Akce měla politikům připomenout, že mladá generace tu stále je a záleží jí na budoucnosti. Do jeho nové kanceláře mu donesli dárek, obraz s grafikou OZE. ,,Po několika deprimujících letech na ministerském postu snad bude sedět člověk, který to s budoucností naší generace myslí dobře,” zaznělo ze strany studentů. Obraz OZE, který studentstvo přineslo, má ministrovi připomínat, že přechod na ně představuje jeden z primárních kroků k řešení klimatické krize a je nutné urychleně začít s jejich výstavbou. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.3.2023 - Praha [Zelený kruh]
Výzvy pro nového ministra životního prostředí: rozhýbat ochranu klimatu a biodiverzity

Ekologické organizace představily hlavní úkoly, které bude muset zvládnout Petr Hladík, jmenovaný dnes prezidentem Pavlem do funkce ministra životního prostředí. Nový ministr má přitom čas jen dva a půl roku do příštích sněmovních voleb. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8.3.2023 - Praha [Česká rozvojová agentura]
Česká firma Lavaris bude ve spolupráci s palestinskou společností Eco Recycle rozvíjet speciální technologie na recyklaci odpadu z kamenického průmyslu

Před dvěma lety se společnost Lavaris s podporou Programu B2B České rozvojové agentury pustila v Palestině do realizace předváděcího centra na výrobu stavebních suchých směsí z odpadových materiálů z kamenického průmyslu a ze stavebnictví. Nyní došlo k podepsání memoranda o porozumění s palestinskou společností Eco Recycle zakládající partnerství pro práci a rozvoj recyklace odpadu z kamenického průmyslu v provincii Jenin a jeho následnou distribuci do různých míst Palestiny. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8.3.2023 - [Děti Země]
Umístění téměř kilometrové části obchvatu Znojma zkrachovalo

Ředitelství silnic a dálnic ČR se bezúspěšně snažilo dvanáct let Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat8.3.2023 -
Udržitelnější obaly produktů společnosti Procter & Gamble

Společnost P&G trvale zvyšuje počet recyklovatelných materiálů ve svých obalech a také se snaží čím dál více snižovat počet produkovaného plastového obalu. Věděli jste, že řada obalů, které P&G v současnosti používá, je plně recyklovatelná? A že některé inovace vznikají přímo v Česku v rakovnické továrně Rakona, odkud pak putují usnadňovat život spotřebitelům do celé střední a západní Evropy? Vydejte se s námi na exkurzi po stopách nových obalů, které se v P&G zrodily díky inovativním technologiím. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat7.3.2023 - PRAHA [Hnutí DUHA, Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, ČSOP, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, a Spolek vlastníků honebních pozemků]
Ministerstvo zemědělství neplní vládní závazek na potřebné změny mysliveckého zákona

Postup Ministerstva zemědělství při přípravě novely zákona o myslivosti nenaplňuje závazky programového prohlášení. Ve společném dopise představitelům vládní koalice na to upozorňují zástupci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, Asociace soukromého zemědělství ČR, Hnutí DUHA, ProSilva Bohemica, Českého svazu ochránců přírody, České společnosti ornitologické a Spolku vlastníků honebních pozemků [1]. Na dnešní tiskové konferenci vyjádřili znepokojení nad postojem ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, který se odpovědnosti za plnění programu vlády vyhýbá, když rozhodnutí o bodech, které se nelíbí Českomoravské myslivecké jednotě, zvažuje ponechat až na poslancích [2]. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat3.3.2023 - PRAHA [Poslední generace]
Poslední generace pokračuje v protestech za omezení rychlosti v Praze

Příznivci skupiny Poslední generace se dnes již podruhé v tomto týdnu vydali na protestní pochod po pražské magistrále a způsobili tak další zpomalení již tak napjaté dopravy v ranní špičce. Protestující žádají plošné omezení rychlosti v Praze na 30 km/h. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   1 | 2 | 3 | 4 | .. | 887 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
22. 3. 01:42 [ČTK] - Evropská komise navrhuje, že po roce 2035 umožní prodej aut na syntetická paliva
22. 3. 01:40 [ČTK] - Od břehů Bali, znečistěných plasty, odrazila loďka určená k čištění moře
22. 3. 01:39 [ČTK] - Evropský soud omezil překážky pro odškodnění majitelů upravených dieselů
22. 3. 01:38 [ČTK] - ČHMÚ: Hladina mělké podzemní vody v Česku je po teplé zimě celkově normální
22. 3. 00:15 [ČTK] - Části měst v Pardubickém kraji se nedaří plnit limity pro skládkování odpadu

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz