Lidé odmítají další těžbu českých granátů v Podkrkonoší
9. 8. 2004 -, Econnect / Arnika
V údolích Kalenského, Ždírnického a Bukovinského potoka v Podkrkonoší se plánuje rozšiřování těžby českých granátů. Původní ložisko na okraji Dolní Olešnice, odkryté již více než deset let, je prakticky vytěžené a Družstvo umělecké výroby Granát Turnov plánuje pokračovat na dalších lokalitách. S tím zásadně nesouhlasí mnozí místní občané, protože těžba by se přesunula dovnitř obcí a poškodila životní prostředí i turistický ruch.
V oblasti vzniklo občanské sdružení Pod Rovněmi, které se účastní správních řízení a hodlá pokračování těžby zabránit. Včera podalo sdružení rozklad proti povolení provádět průzkumy nových ložisek v Dolní Olešnici a Dolní Kalné k ministerstvu životního prostředí. S těžbou nesouhlasí také obec Dolní Kalná.
„Ložisko na okraji Dolní Olešnice, provozované firmou Granát Turnov, bude dotěženo zhruba za dva roky. Přáli bychom si, aby firma v dalším dobývání nepokračovala, protože by to znamenalo těžbu uvnitř obce, zatěžující obyvatele další desítky let,“ říká obyvatelka obce Marie Bažantová. Podle ní by se měla obec spíše soustředit na turistický ruch a další těžbu striktně odmítnout. Obyvatelé si stěžují také na způsob rekultivací odtěžené krajiny – půda nad zahrnutým bývalým ložiskem je neúrodná a vrátit ji do původního stavu může trvat celá desetiletí.
„Při pokračování aktivit Granátu by se začalo těžit prakticky mezi domy, protože staré ložisko za hranicí Dolní Olešnice je vyčerpané. S takovou devastací obce i přírody přece nemůžeme souhlasit,“ říká mluvčí občanského sdružení Pod Rovněmi Jaroslav Fingr. „Při správním řízení se navíc řada okolností průzkumné těžby neprojednávala – obáváme se možného snížení hladiny podzemních vod, poškození přírody i toho, zda obec bude z těžby vůbec něco mít.“ Protože občanské sdružení nesouhlasí s nedávno vydanými povoleními ministerstva životního prostředí s průzkumnou těžbou, podalo proti nim rozklad. Petici proti těžbě českých granátů v okolí Horní Olešnice podepsaly skoro čtyři stovky občanů, z toho polovina místních obyvatel či majitelů nemovitostí v katastru obce.
Český Granát chce prozkoumávat naleziště nejen v katastru Dolní Olešnice, ale i sousední Dolní Kalné, kde se dosud nikdy netěžilo. „Pro naši obec by bylo otevření ložiska katastrofou,“ říká Josef Klimenta, starosta Dolní Kalné. „Provozujeme kemp s koupalištěm a na turistickém ruchu je zčásti postavena ekonomika obce – do rozpočtu obce přináší každoročně téměř milion korun. Pokud tu budou stát rypadla, nezískáme do rozpočtu nic a nikdo k nám nepřijede.“ Starosta tvrdí, že turistické zázemí obce využívají jak tuzemští návštěvníci, tak cestovatelé z Německa a Holandska.