Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Piráti ve spolupráci s Prahou sobě doporučili doporučuje zakládání květinových pásů a luk v Praze

19.5.2020
PRAHA [Česká pirátská strana]
Autor: Michaela Beránková, tel: 777439420

“Trávníkové monokultury nejsou pro životní prostředí ve městech vhodné. Nemůžou se v nich schovat drobní živočichové, včely intenzivní sečí nemají co opilovat a navíc nám z městské krajiny mizí hmyz a motýli. Byl bych rád, kdyby se nám povedlo rozšířit druhovou rozmanitost přímo ve městě a rádi bychom šli těmito opatřeními v ochraně životního prostředí příkladem,” vysvětluje Tomáš Murňák.

Založením tzv. květnatých pásů a luk se myslí zejména výsev semen původních dvouděložných bylin, které jsou v našem klimatickém pásu původní, ale v rámci městské infrastruktury a péče o veřejnou zeleň byly nahrazeny trávníkovými monokulturami, případně péče o ně byla v rozporu s jejich potřebami a tak se v městské krajině již nevyskytují.

Péče o luční rostliny je jiná, než standardní péče o trávníky. Vyžadují zejména méně intenzivní seč, aby mohly vykvést, což se v městském prostředí složitě aplikuje. Realizace květnatých pásů není náročná, jedná se pouze o zkypření půdy a zasetí směsi semen. Realizaci doporučuje výbor zejména v květnících, užších trávnících případně v travnatých pásech mezi pruhy silnic (většinou tam vedou svodidla - dálnice…), aby se daly lehce odlišit od ostatních ploch a nedocházelo u nich ke standardní údržbě jako u velkoplošných trávníků. Není ovšem důvod toto nerealizovat i na větších plochách v parcích, tzv. květnaté louky. Důvodem realizace květnatých pásů je zejména obohacení biodiverzity v městském prostředí o druhy, které tu již běžně nerostou (pouze např. na okrajích měst), obohacení půdy o živiny, které rostliny samy produkují, podpora hmyzu, motýlů, včel a drobných živočichů.

"Jsem rád, že jsme se na tomto doporučení domluvili. Praha nyní začíná i díky našemu výboru podporovat ekologický způsob zemědělství na svých polích a toto je další krok, jak přírodě v Praze udělat větší prostor. Tedy nejen to. Květnaté louky a pásy oproti běžným trávníkům také lépe odolávají klimatickým změnám. Sám jsem vyrůstal na sídlišti a těším se, že i zde se místo spálených trávníků do budoucna budeme moci kochat rozkvetlými loukami. Je to tedy výhra jak pro přírodu, tak pro nás." říká Vít Zeman (Praha sobě).

“Na Praze 12 máme zkušenosti s realizací květnatých luk a má to opravdu pozitivní ohlas. Nejen, že si veřejnost všímá výskytu opilovačů, ale také si chválí krásně barevné a rozmanité květenu, které již ve městě běžně nevidí. Nejkrásnější luční kytky jsme vydali v publikaci Kvetoucí Praha 12. Tím, že květnaté louky téměř nesekáme navíc poskytujeme úkryt drobným živočichům, takže podporujeme nejen rostlinnou rozmanitost, ale i živočišnou.
Jsem za to ráda, protože např. včely byly prohlášeny za nejužitečnější zvíře na světě.” dodává Eva Tylová.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz