Tiskové zprávy NNO
Platforma VIZE 2024 pod hlavičkou EMPRESS o.p.s. vyzvala na jaře 2015 odbornou i širokou veřejnost, zástupce podnikatelské i neziskové sféry: Zasaďme se o prosazení oběhového hospodářství v České republice. K tomu připojila konkrétní desatero kroků, které jsou pro to nezbytné, mimo jiné zvýšení ceny za skládkování odpadu jako jeden z předpokladů, aby se u nás začalo skutečně recyklovat. Desatero VIZE 2024 se z velké části promítlo do nových odpadových zákonů. Oběhové hospodářství ale potřebuje další podporu.
::životní prostředí::
Současné zastoupení borovice lesní dosahuje v ČR 16,2 % (422 tis. ha), což je více než čtyřnásobek jejího přirozeného zastoupení. Právě schopnost této dřeviny tvořit produkčně zajímavé porosty i na extrémnějších stanovištích, kde se další hospodářské dřeviny nedají uplatnit, byla důvodem jejího historického rozšíření v hospodářských lesích. Nad její budoucností se však vznášejí otazníky, které znepokojují vědce i lesníky. Protože od roku 2015 je zaznamenáván rychle se zhoršující zdravotní stav zejména dospělých borových porostů.
::životní prostředí::
Devět environmentálních a lidskoprávních organizací vyzvalo během dnešního protestu před sedmi ministerstvy českou vládu a speciálně premiéra Andreje Babiše, aby na rozhodujícím jednání lídrů EU o klimatu sehrál svou životní partii a přesvědčil ostatní země o podpoře snížení emisí skleníkových plynů o 65 % do roku 2030. Je to jedna z mála posledních šancí, jak zastavit globální oteplování na úrovni 1,5 °C, a odvrátit tak nejděsivější dopady změn klimatu.
::životní prostředí::
Ekologické organizace Greenpeace a Zelený kruh vystupují z Uhelné komise. Právě se na tom shodli představitelé a představitelky Greenpeace, asociace ekologických organizací Zelený kruh a Hnutí DUHA (jehož expert asociaci v Uhelné komisi zastupuje) a svoje rozhodnutí už oznámili předsedům komise - ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi a ministru životního prostředí Richardu Brabcovi.
::životní prostředí::
Klimatické hnutí protestuje proti rozhodnutí Uhelné komise ukončit těžbu a spalování uhlí až v roce 2038. Podle organizací Extinction Rebellion, Limity jsme my, Fridays for Future a Univerzity za klima je rozhodnutí skandální, protože prakticky znamená rezignaci na řešení klimatické krize. Podle vědců totiž musíme s uhlím skončit v nejbližších deseti letech, pokud se máme vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize. [1]
::životní prostředí::
Na sobotu 5. prosince připadá Mezinárodní den dobrovolníků. Těm při této příležitosti patří poděkování za statečnost, se kterou se letos pustili do uklízení černých skládek a odpadků z přírody, měst a obcí, řek, přehrad, zastávek, škarp…
::životní prostředí::
Jen den před jednáním uhelné komise rozšířily organizace Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima symbolickou okupaci od Ministerstva životního prostředí také před další instituce. Nově tak klimatické hnutí okupuje také Ministerstvo průmyslu a obchodu, sídlo energetické společnosti ČEZ a také Úřad vlády.
::životní prostředí::
FSC Česká republika spustila novou verzi naučné webové hry Lesaria, ve které si hráči vyzkouší, jaké to je spravovat a pěstovat vlastní přírodě blízký les. Do hry byly přidány nové funkce a mechanismy, které zohledňují aktuální a často negativní vlivy klimatických změn, se kterými se musí vypořádávat čeští lesníci a pro co nejzdárnější dokončení hry nyní i hráči. Lesaria je navíc nově plně hratelná i v anglickém jazyce. Hru si můžete zahrát na webu www.lesaria.cz.
::životní prostředí::
Okresní město na Vysočině spouští proměnu odpadového hospodářství. Cílem je dosáhnout více než dvoutřetinové míry třídění během následujících let. Úvodním krokem je zavedení evidence všech popelnic občanů v Havlíčkově Brodě. Díky tomu bude mít samospráva dokonalý přehled o složení odpadu ve městě.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
Spolek Hnutí DUHA Jeseníky požádal dopisem Ministerstvo dopravy o převod budovy nádraží v Dětřichově nad Bystřicí do majetku spolku. Tato nabídka převzít nádraží a ušetřit státnímu rozpočtu 1,2 milionu korun určené na zbourání byla však Správou železnic odmítnuta. Proto spolek spustil internetovou petici za záchranu nádražních budov na adrese: https://www.petice.com/zachrame_nadrazi_na_trati_olomouc__krnov?u=6510572&uv=30758087. Chce tak přimět úředníky k zahájení dialogu o záchraně kulturního dědictví namísto jeho předražené likvidace.
::životní prostředí::
V sobotu 5. prosince, v pražském Rock Café, ale také na 26 dalších místech po celém Česku proběhne mikulášská sbírka „Potřebujeme se - Staň se i ty Mikulášem“ ve prospěch potravinových bank. Sběrná místa i potravinové banky, či tzv. FoodBoxy najdete přehledně v mapě projektu www.KAMsNIM.cz
::životní prostředí::
V zahradách vybraných plzeňských základních škol žáci prvních a druhých stupňů začali používat nové kompostéry, prozkoumali proces kompostování a naučili se správně třídit bioodpad.
::životní prostředí::
Hnutí Trikolóra prostřednictvím pozměňovacích návrhů poslanců Václava Klause, Zuzany Majerové Zahradníkové a Terezy Hyťhové představilo ve druhém čtení zákona o státním rozpočtu na rok 2021 úspory ve výši 70 miliard korun. Trikolóra navrhuje snížit dotace soukromým firmám a na obnovitelné zdroje, uspořit zbytné výdaje v ministerstvech vnitra, financí a dopravy, omezit podporu ekologickým spolkům a omezit evropské dotace i odvody do rozpočtu EU, či zrušit plošnou inkluzi na školách.
::životní prostředí::
Ve čtvrtek 10. prosince 2020 začne jednání Evropské rady, na kterém se lídři EU mají dohodnout na finální podobě klimatického zákona a klimatických cílů pro rok 2030. Debata zahájená již na minulém jednání rady 15. a 16. října tak snad konečně dospěje ke konkrétním závěrům. Přestože Evropský parlament letos v říjnu hlasoval pro podporu snížení emisí do roku 2030 o nejméně 60 % oproti roku 1990, ve hře v tuto chvíli zůstává už jen cíl podpořený Evropskou komisí, podle které by emise Evropské unie měly do roku 2030 klesnout o 55 %. I u tohoto méně ambiciózního cíle se ale očekává odpor některých zemí zejména ze střední a východní Evropy. Generální tajemník OSN António Guterres, který 19. listopadu vystoupil na jednání Evropské rady pro zahraniční vztahy s projevem [1] apelujícím na co nejvyšší klimatické ambice Evropské unie, označil 55% cíl za naprosté minimum.
::životní prostředí::
Už čtrnáct nepřetržitých dní a nocí strávili lidé z organizací Extinction Rebellion, Fridays for Future, Limity jsme my a Univerzity za klima před Ministerstvem životního prostředí. Dnes se k nim připojila stovka lidí a společnou demonstrací upozornili na blížící se zasedání Uhelné komise. Podobné demonstrace a happeningy se ve stejný čas konají také před českými ambasádami v Německu, na Slovensku a v Polsku.
::životní prostředí::
Díky restriktivním opatřením a zavedení okénkového prodeje se Češi vydali cestou znovupoužitelných obalů na jídlo a zamezili tak vzniku několik set kilogramů odpadu měsíčně. Restaurace zapojené do systému REkrabička najdete nově i v mapě projektu www.KAMsNIM.cz
::životní prostředí::
198 českých renomovaných i méně známých vědců a vědkyň z rozličných oborů, od klimatologie a environmentálních věd po neurovědy a psychologii, podepsalo otevřený dopis adresovaný vládě České republiky. Sdílejí v něm obavy z budoucnosti naší civilizace i současné podoby života na Zemi a vyzývají naší vládu k zásadnějším krokům ke snížení příčin změn klimatu a jejich dopadů. Současně vyjadřují podporu občanským protestům, které upozorňují vládu na její nedostatečné snahy v této oblasti.
::životní prostředí::
Nemusí pršet, stačí, když kape. Říká jedno ze známých přísloví. A proto máme radost z každé realizované akce, která zlepší naši přírodu. V obdobích sucha a nevyrovnaných srážek je velkým úspěchem vybudování tůní, které zadrží vodu vytékající z pramene Klenice.
::životní prostředí::
Téměř 4 ha mokřadních luk bezplatně převedlo vedení města Jaroměř České společnosti ornitologické, aby je v Ptačím parku Josefovské louky využila k zadržování vody, ochraně mokřadní přírody a ekologické osvětě pod širým nebem. Zastupitelstvo Jaroměře tak učinilo revoluční rozhodnutí v nakládání s krajinou.
::životní prostředí::
Helske Energy Save, výrobce udržitelných stavebních výrobků a špičkových technologií, „šlape do vývoje“. S vlastním výrobním centrem na Slovensku, konkrétně na Slovensku, vyrábí společnost produkty pro ošetření interiéru, které zlepšují zdraví budov,
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|