Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat30.7.2019 - PRAHA/BÍLINA [Greenpeace ČR]
Rozšíření těžby na dole Bílina je největší chybou ministerstva životního prostředí za celou dobu jeho fungování

Ministerstvo životního prostředí dnes vydalo souhlasné stanovisko k pokračování těžbě na dole Bílina v severních Čechách do roku 2035. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29.7.2019 - Horní Maršov [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Zahraniční dobrovolníci přijeli do Horního Maršova naučit se udržitelnějšímu životnímu stylu

Do obce Horní Maršov přijela skupina 14 dobrovolníků z celé Evropy. Ve Středisku ekologické výchovy SEVER dostanou ve dnech 28. 7. až 8. 8. příležitost naučit se rukodělným dovednostem i udržitelnějšímu životnímu stylu během renovace pobytového střediska v místní škole a údržby okolí fary. Dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, je zorganizován ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.7.2019 - Plzeň [Spolek Ametyst]
Završili jsme projekt "Tvoříme a učíme se v zahradě"

Od září 2018 do června 2019 probíhala realizace projektu Tvoříme a učíme se v zahradě, který byl finančně podpořen Fondem životního prostředí města Plzeň. Naše lektorky v rámci tohoto projektu vedly výukové programy a tvořivé dílny ve školních zahradách mateřských škol či v blízké přírodě. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat26.7.2019 - Chlebovice u Frýdku-Místku [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Včelařský naučný areál znovu ožívá skupinou mezinárodních dobrovolníků

Včelařský naučný areál v Chlebovicích opět ožívá skupinou dobrovolníků z celého světa, kteří zde zůstanou od 25. 7. do 5. 8. Budou zde nejenom pomáhat s údržbou muzejních exponátů a celého areálu, ale současně se budou i vzdělávat o významu a kráse včel a poznávat místní kulturu. V pořadí již pátý ročník tohoto mezinárodního projektu vznikl z iniciativy místní pobočky Českého svazu včelařů a organizace zabývající se dobrovolnictvím INEX-SDA. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.7.2019 - JESENÍK [Hnutí DUHA]
Lesy ČR chtějí provádět v chráněných lesích Jeseníků zakázanou intenzivní holosečnou těžbu

Státní podnik Lesy ČR žádá o povolení k plošnému vykácení cenných lesů v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky, tedy v jejich nejcennějších částech. Chce chráněné pohoří Hrubého Jeseníku proměnit v oholené kopce stejně, jako se to už stalo v hospodářských lesích v podhůří v Nízkém Jeseníku. O stejné povolení usilují i správci tamějších církevních lesů. Jeseníkům tak akutně hrozí podobná devastace, k jaké už došlo např. v Národní přírodní rezervaci Břehyně - Pecopala v Libereckém kraji [1] a která vyvolala velký zájem médií i zásah Ministerstva životního prostředí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.7.2019 - Praha [Česká krajina]
Pastviny divokých koní obývají jedovaté majky, letos se tam poprvé objevil nový druh tohoto brouka

Řadě chráněných druhů brouků pomáhají vytvářet podmínky k přežití divocí koně a další velcí kopytníci v rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice. Mezi ty nejzajímavější patří jedovaté majky. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat25.7.2019 - Liberec [ANERI s.r.o.]
Izolační vlastnosti oken

Kvalitní okna zamezují nežádoucím únikům tepla. S vývojem stavebnictví a nových technologií se konstrukce oken mění. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.7.2019 - BRNO [Hnutí Brontosaurus]
Česká vesnice v srbském Banátu ožila s dobrovolníky

Dobrovolníci z Hnutí Brontosaurus vyrazili za krajany Srbska, do nejmenší české vesnice v oblasti Banátu. Pomohli nejen s obnovou některých historických míst, ale také na dvanáct dní rozproudili život v obci, kde žijí potomci českých přistěhovalců z devatenáctého století. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat19.7.2019 - MĚSTO ALBRECHTICE [Hnutí DUHA]
Zítra začnou dobrovolníci opět zalesňovat břízou kalamitní holiny u Města Albrechtice. Navážou na úspěšné loňské zalesňování svých předchůdců

Více než dvacet dobrovolníků se letos zapojí do obnovy lesa na severozápadě Moravskoslezského kraje. V okolí Města Albrechtice, jednoho z regionů nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, navážou během dvou týdnů na práci svých loňských předchůdců při výsevu semen břízy. První polovina dobrovolníků začne ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR už zítra. V polovině srpna budou pak jejich kolegové pokračovat v lesích v majetku Města Albrechtice. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.7.2019 - POČERADY [Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my!]
Chce stát opravdu snížit emise nebezpečných oxidů dusíku? Tak ať neprodává Elektrárnu Počerady notorickému znečišťovateli Tykačovi

Zítra končí veřejné připomínkování plánu na vyčištění ovzduší, který předložilo Ministerstvo životního prostředí. Mimo jiné chce ve výrobě elektřiny snížit znečištění zdraví nebezpečnými oxidy dusíku o 5 tisíc tun ročně [1]. Celých 5,5 tisíce tun přitom produkuje [2] zastaralá, plýtvavá a pro pokrývání tuzemské spotřeby elektřiny nepotřebná uhelná elektrárna ČEZ Počerady, která je největším zdrojem tohoto znečištění v ČR [3]. Pokud by ji však firma ČEZ prodala Vršanské uhelné Pavla Tykače, k odstavení elektrárny ani k zásadnímu snížení jejího znečištění v dohledné době nedojde. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.7.2019 - Brno [Česká krajina]
Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek dnes pokřtil hříbě divokých koní v Národním parku Podyjí

První křtiny divokých koní se dnes konaly v Národním parku Podyjí. Hřebečka, který letos na jaře přišel na svět na pastvině nedaleko Mašovic, dnes pokřtil hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek. Mládě tak ode dneška nese staré skotské jméno Seocan. Křtin se zúčastnil také starosta Mašovic Libor Jurka, místostarostka Martina Pelánová nebo náměstkyně ředitele Národního parku Podyjí Lenka Reiterová. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat18.7.2019 - PRAHA [ČHMÚ]
Srážky na sucho nestačily

Srážky z minulého týdne napomohly zvýšit vlhkost povrchové vrstvy půdy. Avšak v případě hlubších půdních vrstev a průtoků na řekách významnější zlepšení nepřinesly. V případě podzemních vod se dokonce počet míst, kde je pozorován stav silného a mimořádného sucha, zvýšil. Momentálně panuje na 56 % pramenů a dokonce na 68 % mělkých vrtů. Vzhledem k výhledu počasí lze očekávat spíše další pozvolné zhoršování parametrů sucha. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat17.7.2019 - Strnady [VÚLHM, v. v. i.]
Vše o douglasce tisolisté v kostce

Odborníci shrnuli poznatky o uplatnění této majestátní dřeviny v našich podmínkách. V souvislosti s klimatickými změnami a s nimi souvisejícím déletrvajícím suchem, chřadnutím a odumíráním smrkových lesů, hledají lesníci vhodnou dřevinu, která by tyto výkyvy dokázala zvládnout. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.7.2019 - [Děti Země]
Betonování krajiny snadno a rychle

Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o plánech vlády výrazně omezit efektivní účasti spolků při rozhodování o stavbách podle návrhu novely zákona o liniových staveb a návrhu nového stavebního zákona, který vyšel v časopise Sedmá generace a na serveru Denikreferendum.cz (16.07.2019). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.7.2019 - BRNO [Hnutí DUHA]
7 z 8 obyvatel Dolního Rakouska si přeje pokračovat v rozvoji větrné energetiky. V sousedním Jihomoravském kraji zatím možnosti tohoto obnovitelného zdroje energie zcela ignorují

Rakouská větrná asociace IG Windkraft zveřejnila minulý týden výsledky výzkumu veřejného mínění, ve kterém 86% dotázaných obyvatel Dolního Rakouska podpořilo rozvoj větrné energetiky a přeje si intenzivnější výstavbu větrných elektráren. Mezi hlavní příčiny vysoké obliby větrné energie uvedli lokální původ elektřiny a environmentální hledisko její výroby [1]. Spolková země patří co do využívání větrné energie v Rakousku k nejprogresivnějším - na konci r. 2018 měla na svém území 729 stožárů větrných elektráren o celkovém výkonu 1 661 MW a roční produkcí elektřiny 3,6 TWh (ekvivalent roční spotřeby pro více než 1 mil. domácností čili téměř třetinu všech domácností v Rakousku) [2]. Více než polovina všech větrných elektráren se pak nachází v okrese Weinviertel, přímo sousedícím s Jihomoravským krajem, na jehož území se nachází pouze 7 větrných elektráren s celkovým výkonem 8 MW [3]. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat12.7.2019 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Poslanci a poslankyně dnes zachraňují naše lesy. Navrhli změny v původně bezzubé novele lesního zákona připravené Ministerstvem zemědělství, které vytrvale odmítá řešit příčiny kůrovcové kalamity

V dnešním 2. čtení novely lesního zákona navrhli poslanci a poslankyně Markéta Pekarová Adamová, Vlastimil Válek (oba TOP 09), Radek Holomčík, Dana Balcarová (oba Piráti), Eva Fialová a Jan Schiller (oba ANO) zásadní změny, které řeší příčiny kalamit a krize v našich lesích. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat12.7.2019 - KRÁLÍKY [Hnutí DUHA]
Dobrovolníci se po roce opět vracejí pomáhat do horských lesů na Králický Sněžník

Od zítřka bude pomáhat při obnově cenného horského lesa v našem třetím nejvyšším a zároveň nejmenším pohoří dvanáct dobrovolníků. V rámci tradičních Týdnů pro divočinu Hnutí DUHA budou natírat mladé stromky proti okusu přemnožené zvěře a čistit potoky v pramenné oblasti řeky Moravy, jež pramení přímo pod vrcholem Sněžníku. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat11.7.2019 - [Děti Země]
Plavební stupeň Srnojedy má od krajského úřadu výjimku

Výjimka je bizarní, neboť stavba má nulový užitek, tvrdí Děti Země Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat10.7.2019 - [Děti Země]
Odborníci předložili animaci sesuvu, který zasypal dálnici D8

Sesuv způsobil nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a vysoké dešťové srážky Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat9.7.2019 - PRAHA/BRUSEL [Hnutí DUHA a Centrum pro dopravu a energetiku]
"Uhelné" regiony mají šanci získat unikátní systémovou podporu EU. Dostanou se mezi šest podpořených i české kraje?

Šest z 41 regionů Evropské unie, které jsou dlouhodobě postiženy následky těžby a spalování uhlí, získá unikátní podporu v nově otevřeném programu technické pomoci v rámci Evropské platformy pro uhelné regiony [1]. Cílem je zbavit regiony závislosti na uhlí a rozhýbat jejich ekonomický rozvoj. Nepůjde o jednorázovou finanční injekci. Experti a expertky z EU budou pro vybrané regiony hledat možnosti rozvoje navzdory odklonu od uhlí. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 796 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
21. 8. 14:43 [ČTK] - Alej sakur v Praze 10 napadl škůdce, musí se kácet
21. 8. 14:01 [ČTK] - Plzeň chce od ledna zdražit svoz odpadu, město na něj moc doplácí
21. 8. 08:00 [Ekolist] - Vysadit bilion stromů? Hezký nápad, který ale nemá oporu v realitě
21. 8. 07:10 [Ekolist] - Uklízet se bude i na podzim. V září pořádají dobrovolníci další akce Ukliďme Česko
21. 8. 06:16 [ČTK] - Sao Paulo kvůli dýmu zahalila uprostřed odpoledne tma

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz