Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

Vybrat17.5.2024 - PRAHA [Člověk v tísni]
Den Afriky 2024: Připomeňte si s námi, co se v Africe povedlo a jak přispíváme k lepší budoucnosti místních lidí

Dne 25. května si připomínáme, že v tento den roku 1963 se některé africké národy rozhodly spojit v rámci Organizace africké jednoty, ze které později vznikla Africká unie. Proto právě dnes oslavujeme všechny úspěchy, kterých jsme v regionu dosáhli. Zároveň se i nadále zaměřujeme na další výzvy. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.5.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF v Česku]
Ministr Výborný navrhuje vykostit i zelené zemědělské dotace. Šlo by o plýtvání veřejnými prostředky

Ministerstvo zemědělství přišlo s radikálním návrhem oslabit podmínky stávajících dobrovolných dotací tzv. ekoplateb. 18 miliard korun veřejných dotací pro zemědělce mělo do roku 2027 sloužit k udržitelnějšímu hospodaření ve vztahu k půdě a krajině. Podle návrhu by ale mohly mít nakonec menší environmentální přínos než podmínky v období Společné zemědělské politiky za předchozí vlády. Hrozí, že většina peněz bude zemědělcům rozdána bez významnějšího zlepšení stavu krajiny, což by měla být hlavní podmínka těchto dotací. Ministerstvo kromě jiného rezignuje i na podmínku střídání plodin na jednom poli. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat16.5.2024 - PRAHA [STUŽ]
Zákon o obnově přírody podpořilo 75 % občanů zemí, které zákon nepodpořily

Členské státy EU, které nepodporují zákon o obnově přírody, jsou v rozporu s veřejným míněním. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění provedeného v Nizozemsku, Finsku, Maďarsku, Itálii, Polsku a Švédsku, který ukázal, že tři ze čtyř občanů legislativu podporují, zatímco tlak na členské státy, aby dlouho očekávaný zákon přijaly, sílí. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat16.5.2024 - Plzeň [Spolek Ametyst]
Již rok pracujeme v Zeleném pásu

Máme za sebou roční práci na v pořadí třetím mezinárodním projektu zaměřeném na Evropský zelený pás. Ten je unikátním přírodním a kulturním monumentem, který připomíná historické rozdělení Evropy Železnou oponou, a současně se stal symbolem přeshraniční spolupráce a společného evropského přírodního a kulturního dědictví. Propojuje nejen vzácné přírodní lokality na území 24 států, ale i jednotlivce, nevládní organizace a státní instituce. Jejich společným cílem je ochrana tohoto cenného území.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.5.2024 - Praha [ProVeg Česko]
Mediální analýza: česká média podceňují dopad zemědělství na klimatickou krizi

Praha, 15. 5. 2024 - ProVeg mediální analýza, která byla zkompletována na základě dat z Mediaboard aplikace, zjistila, že česká média přehlížejí dopady zemědělství na klimatickou změnu ve srovnání s energetikou. Ačkoliv zemědělství významně přispívá k emisím skleníkových plynů, témata týkající se globálního potravinového systému jsou v českých médiích zastoupena minimálně. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.5.2024 - PRAHA [Člověk v tísni]
Zelená modernizace bude buď spravedlivá, nebo nebude vůbec. Doporučení vzešla z prvního ročníku celostátní konference o klimatu

Včerejší konference Zelená modernizace Česka 2024, pořádaná společností Člověk v tísni a dalšími organizacemi v Míčovně Pražského hradu, zdůraznila význam spolupráce napříč sektory. Politici a političky, akademici a akademičky, zástupci a zástupkyně průmyslu, zemědělství, odborů, nevládních organizací a firem diskutovali o nutnosti sociálně citlivého přístupu k řešení dopadů změn klimatu. Na konferenci vystoupilo čtyřicet odborníků a odbornic z Česka i ze zahraničí, kteří zdůraznili potřebu mezioborové spolupráce v této klíčové oblasti. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat15.5.2024 - Dřísy [CIWF Česko]
Ochránci oslavují dlouho očekávaný zákaz vývozu živých zvířat z Velké Británie

Po více než padesátiletém boji za zákaz krutého obchodu se zvířaty britský parlament včera konečně schválil návrh, který zakáže export živých zvířat z Velké Británie. Jakmile začne zákon platit, nebude již možné vyvážet zvířata z Velké Británie na porážku či výkrm. Konečně se oficiálně ukončí zastaralý, zbytečný a krutý obchod, kvůli kterému musely miliony zvířat trpět a umírat na dlouhých, vyčerpávajících a stresujících cestách, namačkaná v dopravních prostředcích. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat14.5.2024 - Praha [Česká společnost pro ochranu netopýrů]
Vypravte se za pražskými netopýry – užijte si nový quest na Malé Straně nebo se přidejte k Netopýřím výzkumníkům!

Zážitkové programy České společnosti pro ochranu netopýrů nabízí možnost nahlédnout blíže do světa tajemných létajících savců. Zbrusu nový quest vás provede zákoutími Malé Strany z pohledu netopýrů. Ve Stanici přírodovědců na Praze 5 jsou v pohotovosti badatelské batohy s ultrazvukovými detektory pro další sezonu Netopýřích výzkumníků. Inspiraci, kam lze s těmito přístroji vyrazit pozorovat netopýry, přináší šest podrobně popsaných tras. Zájemci se mohou zúčastnit i tradičních exkurzí do pražských parků vedených odborníky či doprovodné soutěže o nejlepší blogový příspěvek, popisující zážitek z výprav za netopýry. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat13.5.2024 - ČESKÁ LÍPA [Česká společnost ornitologická]
Začali jsme s revitalizací odkaliště v ptačím parku Mnišské louky

V ptačím parku Mnišské louky u České Lípy letos proběhne revitalizace staré rákosiny v jednom ze dvou bývalých odkališť čistírny odpadních vod (ČOV), jejichž činnost skončila před 30 lety. Přibližně hektarovou plochu tohoto odkaliště tvoří degradovaný porost rákosu, který již postupně v některých místech zarůstá keřovými vrbami, z nichž některé byly odstraněny při jarní brigádě pro veřejnost. Cílem revitalizace je zmlazení a obnovení rákosových porostů, ale především zlepšení vodního režimu vybudováním mělké a členité tůně o rozloze 800 m2. Samotná vodní plocha bude v průběhu roku nepochybně kolísat. Veškeré zmíněné aktivity cílí na podporu rákosinných druhů ptáků, především pak na slavíka modráčka středoevropského či chřástala vodního. Z opatření ale budou těžit i běžnější druhy, například strnad rákosní, rákosník obecný či rákosník proužkovaný. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.5.2024 - POČERADY [Hnutí DUHA, Frank Bold Society, Greenpeace ČR, MY Litvínov a Zdraví pro Most]
Počerady dostaly další výjimku na toxickou rtuť. Nevládní organizace a místní spolky se odvolají

Úředníci Ústeckého kraje rozhodli o prodloužení rozsáhlé výjimky z limitu na ochranu zdraví lidí před vypouštěním rtuti z uhelné elektrárny Počerady ze skupiny podnikatele Pavla Tykače. Více než trojnásobné množství této toxické látky oproti limitu, který byl schválen už před sedmi lety, může elektrárna vypouštět dále až do 30. dubna 2027, přestože provozovatel původně slíbil, že první dva bloky budou limit splňovat už 30. června tohoto roku. Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace, expertní skupina Frank Bold i spolky místních lidí Zdraví pro Most a MY Litvínov považují výjimku za zcela nezákonnou a škodlivou, a proto proti ní podají odvolání k Ministerstvu životního prostředí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat6.5.2024 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
Porsche Česká republika pomáhá chránit ptačí parky ČSO

Společnost Porsche Česká republika zapůjčila zástupcům České společnosti ornitologické (ČSO) dva pick-upy Volkswagen Amarok a v rámci nově navázaného partnerství se bude se svými zaměstnanci podílet na ochraně volně žijících ptáků v ptačích parcích Josefovské louky u Jaroměře a Kosteliska u Dubňan. Tento krok je součástí nové strategie společnosti Porsche Česká republika v oblasti společenské odpovědnosti (CSR). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.5.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Dobrovolníci pomohou poškozeným lesům a polím. Mohou se přihlásit do Týdnů pro krajinu

Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy mohou letos opět pomáhat dobrovolníci při osmi týdenních turnusech akce Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už 27 let [1]. Budou zachraňovat rašeliniště, pečovat o naše lesy či ochraňovat cenné louky. Pomáhat mohou také na ekologických farmách při pěstování zeleniny a ovoce v zemědělské krajině. V minulých letech odpracovali již 90 000 hodin. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.5.2024 - Praha [WWF v Česku]
Dnes je evropský Overshoot day, kdy spotřeba přírodních zdrojů Evropské unie přesahuje to, co Země může obnovit za rok

Na dnešek připadá den překročení kapacity zdrojů EU. To znamená, že pokud by světová populace kopírovala způsob spotřeby EU, lidstvo by do 3. května vyčerpalo přírodní zdroje planety, které má k dispozici na celý rok. [1]

Více než 318 organizací občanské společnosti vyzývá vedoucí představitele EU, aby po nadcházejících volbách do EU řešili přírodní, klimatickou a znečišťující krizi. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.4.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Slavíme 20 let úspěšné ekologizace Česka díky Evropské unii

Ve středu 1. května uplyne 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie. Evropská legislativa a finanční zdroje byly klíčovým pohonem národních ambic a mohly se o ně opřít v domácích zápasech generace ekoložek a ekologů. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.4.2024 - Čkyně [Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.]
V Parlamentu ČR o národních parcích

Seminář nazvaný „Národní parky a CHKO: současnost, praxe a výzvy do budoucna“ se konal v Poslanecké sněmovně dne 25. 4. 2024. Pořadatelé pozvali k účasti ministra životního prostředí a jejich ideologické příznivce z vědecké obce. Nepřišli, ale z MŽP poslali tamního posledního referenta. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.4.2024 - Brno [Poslední stopa zs.]
Konference na téma pietních biocenter

Odborný dialog o propojení ochrany krajiny a pohřbívání - definice krajinných pohřebišť v ČR Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29.4.2024 - PRAHA [Hnutí DUHA]
Zákon, který by lesy připravil na teplé klima, žádá 8 ministrů, 10 krajů a 8 dalších připomínkových míst. K návrhu ministra zemědělství mají zásadní připomínky

Deset po sobě následujících měsíců trápí nejen lesy míra oteplování, která láme rekordy. Hnutí DUHA upozornilo Ministerstvo zemědělství, že jím předložený návrh novely lesního zákona nadcházející oteplování téměř ignoruje. V meziresortním řízení podalo zásadní připomínky směřující k adaptaci lesů na změnu klimatu, ochranu lesních půd a biodiverzity Ministersterstvo životního prostředí, ministr pro legislativu, ministerstvo pro místní rozvoj, i další více než dvě desítky, krajů a organizací. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat29.4.2024 - Praha [Český svaz ochránců přírody]
Projekty na ochranu ohrožených druhů rostlin a živočichů podpořené Norskými fondy končí, péče o přírodně cenné lokality ale pokračuje dál.

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) končí realizaci projektů, jejichž hlavním cílem bylo zajistit na dvanácti „stepních“ a čtrnácti mokřadních lokalitách v péči pozemkových spolků optimální podmínky pro přežití celkem 108 vzácných druhů rostlin a živočichů uvedených v Červených seznamech ohrožených druhů České republiky. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat28.4.2024 - PRAHA [Česká společnost ornitologická]
Zachraňme sýčka. Ornitologové završili tříletý projekt s cílem zabránit vyhynutí kriticky ohrožených sov

V Česku zbývá zhruba posledních 100 párů sýčků obecných. Ochranáři z České společnosti ornitologické (ČSO) a Ústavu biologické obratlovců AV ČR (ÚBO AVČR) v uplynulých třech letech proto zintenzivnili ochranářské i popularizační aktivity v rámci projektu Zachraňme sýčka. Ten byl podpořený grantem z Norských fondů a naplňoval opatření identifikovaná jako nezbytná v Záchranném programu pro sýčka obecného. Program schválilo Ministerstvo životního prostředí a jeho cílem je zajištění životaschopné sýččí populace v Česku. Celý text ::životní prostředí::
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 916 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
27. 5. 12:19 [Ekolist] - Díky dělostřeleckému pluku se v Brdech daří tajemným listonohům letním. Právě se líhnou
27. 5. 10:34 [ČTK] - Obžalovaný ze založení požáru v Českém Švýcarsku bude dočasně v psychiatrické péči
27. 5. 10:24 [ČTK] - Soud potvrdil, že ŘSD musí Dětem Země předat informace o výstavbě D8
27. 5. 01:53 [ČTK] - Aljašské řeky se kvůli klimatickým změnám barví na oranžovo
27. 5. 01:20 [ČTK] - Vědci: Zelená dohoda pomáhá EU zlepšovat výsledky v ochraně klimatu

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz