Názory, komentáře, publicistika
Peter Baláž, Changenet
Blížia sa Vianoce a s nimi sa v mnohých rodinách opäť vynára otázka: „Živý či umelý stromček?“ Veľká časť ľudí už po predchádzajúcich rokoch mediálnej kampane prešla na ten umelý. Už dlhý čas je totiž používanie umelých napodobenín vianočných stromčekov prezentované ako „ochrana životného prostredia“ a našinec, zvyčajne k životnému prostrediu ľahostajný, tejto kampani často podľahne.
Martin Hyťha
Dnešní velkochovy drůbeže nejsou žádné ptačí hotely. Spíše připomínají pracovní tábory - životní podmínky ubytovaných jsou mizerné, ekonomika provozu skvělá. Zápachu si člověk obvykle všimne nejen uvnitř, ale i v okolí. O tom, jak probíhá povolování a provoz staveb na výrobu vajec u nás, pojednává tento článek.
Daniel Vondrouš
V pátek budou mít občané města Litvínov příležitost vyslovit svůj souhlas či nesouhlas s vybagrováním těžební jámy vedle svého města. Předchozí referendum v Horním Jiřetíně a Černicích skončilo jednoznačným odmítnutím těžby. Všelidové hlasování v severočeských obcích by zřejmě nebylo nutné, kdyby úředníci Českého báňského úřadu (ČBÚ) dělali řádně svou práci a Mostecká uhelná společnost (MUS) respektovala platný právní stav. Za stávajících okolností má ale referendum veliký význam a to zdaleka nejen pro Severočechy.
Petr Jelínek, Literární noviny
Lesníci na Mendelově univerzitě v Brně by rádi vykročili novým směrem, současně se nedokáží úplně vymanit z časů, kdy vyhledávaným pomocníkem v lese byl i bagr.
Tomáš Tetiva
Caprova kniha Bod obratu je ambiciózním pokusem uchopit procesy změn, ke kterým došlo a dochází ve vědě a v jejich důsledcích i v našem každodenním životě. Capra jakožto erudovaný vědec a současně vizionář popsal krizi soudobého světa a současně nastínil cestu, jak z ní ven – v termínech environmentálního hnutí – cestu k trvale udržitelnému rozvoji. Neudržitelnost našeho vidění světa a našeho postoje vůči němu je totiž ústředním tématem Caprovy knihy.
Vít Kremlička (překlad)
Nigerijský televizní scénárista, spisovatel satirických povídek, příběhů pro děti a divadelních, rozhlasových a televizních her. V roce 1994 byl Saro-Wiwa uvězněn diktátorským režimem Sani Abacha. Dlouhodobě obhajoval práva národu Ogoni na území v deltě řeky Nigeru a kritizoval působení policejních sil společnosti Royal Dutch Shell. Přes protesty světové veřejnosti byl popraven společně s dalšími osmi aktivisty a představiteli Ogoniů ve městě Port Harcourt dne 10. prosince 1995, na Mezinárodní den lidských práv.
Jan Havlena
Rozroste se centrum Ostravy v budoucnu o nové krásné prostory příznivé pro život, anebo přibude jen další území zastavěné hypermarkety? Také o tom byla první ze dvou veřejných debat o budoucnosti významného volného pozemku po bývalé koksovně Karolina, které bezprostředně navazuje na centrum města Ostravy. O osudu největšího brownfieldu v České republice debatovali před pár dny v antikvariátu Fiducia politici s odborníky a zástupkyní občanského sdružení.
Iva Nevečeřalová
„Trvale udržitelný rozvoj, odpovědnost vůči budoucím generacím, kvalita rozhodovacích procesů...“ – je docela možné, že si při těchto slovních spojeních vybavíte vousatou tvář nebo hlas jednoho z nejznámějších českých environmentálních myslitelů a popularizátorů konceptu trvalé udržitelnosti, doktora Ivana Ryndy.
Michal Štingl
U příležitosti právě začínající kampaně Září – měsíc biopotravin, ke které se připojují výrobci, prodejci, zemědělci, ministerstva, ekologické nevládní organizace a další, je na místě si položit otázku: Jak jsme na tom z hlediska produkce a spotřeby bioproduktů? Už konečně lépe, i když BIO je vlastně stále ještě v plenkách.
Hugo Charvát , EcoMonitor
Na konci května letošního roku se na louce v pražských Letňanech pohybovala skupinka lidí mezi napjatými provazy, které představovaly jednotlivé domy, ulice a náměstí. Svůj koncept rozvoje měst trvale udržitelným způsobem sem přijel předvést J. H. Crawford. V Letňanech představil svoji vizi modelové čtvrti bez automobilů, píše týdeník Respekt.
Michal Štingl
Publikace Ekologického právního servisu „Ochrana životního prostředí v hornictví“ od Michala Bernarda je vhodná pro nevládní organizace a občanské iniciativy zabývající se ochranou životního prostředí. V praxi poslouží environmentálně orientovaným právníkům a jako dobrý manuál ji využijí aktivní občané, majitelé dotčených pozemků a zástupci samospráv, v jejichž obci či městě těžba probíhá nebo se připravuje. Množství užitečných informací je zde možné najít, ať už se zabýváte kampaní proti rozšiřování velkolomu, nebo chcete „jen“ zajistit přijatelný provoz malého kamenolomu u vaší vsi. Pro použití v praxi je nezbytná určitá znalost práva, ale s konzultacemi u zkušenějších kolegů může zahájit prosazování ochrany životního prostředí v hornictví i začátečník.
Kateřina Manová
S mírným zpožděním přinášíme ekonomicko-ekologickou analýzu před první turistickou sezónou ve svobodné Černé Hoře.
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|