Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Henry Now - Unikátní návrat nejvýznamnějších postav rockové avantgardy

2. 11. 2023 - PRAHA [Econnect / Agentura Rachot]

V úterý 7. listopadu se v Paláci Akropolis objeví britské hudební sdružení Henry Now, které volně navazuje na legendu avantgardní hudby Henry Cow. Ta ve své době představovala nejodvážnější kapelu hnutí Rock In Opposition, zásadně ovlivnila tehdejší i tuzemskou alternativní scénu scénu a ve své době sdílela pódia s ranými Pink Floyd, Soft Machine či Cpt. Beefheartem. Koncert organizuje agentura Rachot, která se orientuje na pořádání koncertů world music a alternativní hudby.

I když nepřímo ovlivnili mnoho hudebníků na obou stranách Atlantiku, jen málokdo se odvážil přímo napodobit jejich tvorbu, která dalece přesahovala kategorii hudební progrese. Z nekonečného výčtu jmen, se kterými členové Henry Now spolupracovali, vybíráme: The Residents, Bill Laswell, Robert Wyatt, Brian Eno, Iva Bittová, John Zorn, Laurie Anderson, Daevid Allen, Ensemble Modern nebo David Thomas.

70. léta se do historie otiskla jako zlaté období experimentálního rocku, který hluboce ovlivnil následující generace. Hudebně nejodvážnější sestavou éry byli Henry Cow. Sestavou prošly dvě desítky špičkových hráčů. Ti nejvýznamnější, bubeník Chris Cutler, baskytarista Jon Greaves, multiinstrumentalisté Fred Frith a Tim Hodgkinson se setkávají v obnovené sestavě Henry Now. Není to rutinní revival, ale počin, který daleko přesahuje formát uměleckého návratu. Hudba Henry Cow byla věčně proměnlivá a neopakovatelná, nová sestava nabízí neopakovatelnost v současné dimenzi, obohacené o půl století hudebního vývoje. Henry Now propojují rockovou progresi, novou hudbu i improvizaci na bázi permanentního vývoje, jako věčný pohyb, který stále odmítá vžitá klišé a pravidla: “Nebudeme opakovat naše staré skladby, jsme otevřeni novým ponorům do neznámých zvukových pastvin. Zůstáváme věrni zásadám, které byly za vším, co jsme dělali v minulosti.”

Henry Cow založili roku 1968 Fred Frith a Tim Hodgkinson na univerzitě v Cambridge. Sestava se průběžně obměňovala, filozofií skupiny ale zůstával odstup vůči komerci i hudebnímu mainstreamu a neustálé hledání nových směrů. Kritik Myles Boisen píše: “Jejich zvuk byl tak proměnlivý a zpochybňující veškeré zvyklosti, že jen málo hudebníků se odvážilo je napodobit, i když mnohé na obou stranách Atlantiku inspirovali spontánností, složitými strukturami, myšlenkou i humorem, který daleko přesáhl kategorii hudební progrese.” Na jednom z prvních koncertů hráli Henry Cow jako předkapela Pink Floyd v Cambridgi v červnu 1968. O 4 měsíce později sestavu rozšířil baskytarista Andy Powell, student hudby na elitní londýnské univerzitě King’s College. Jeho profesorem byl skladatel Roger Smalley, který silně ovlivnil další vývoj skupiny tím, že muzikanty propojil s nahrávkami Soft Machine, Captaina Beefhearta a Franka Zappy. O šest let později pak Henry Cow koncertovali v Evropě na turné společně s Captainem Beefheartem. V on-line encyklopedii All About Jazz popisuje John Kelman jejich tvorbu: “Henry Cow přinesli nový druh soudobé komorní hudby. Jednou ze složek byla spontánnost, instrumentace vytvářela zvukové vrstvy, které kolidovaly s konvencí a tradicí.”


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz