Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Spouštíme portál VrchlabíNevyhazujto a prezentaci na sociálních sítích. Chystá se toho ještě víc!

31. 1. 2022 - VRCHLABÍ [Econnect / Vrchlabí bez odpadu]

Počínaje prvním dnem února startuje oficiálně internetová platforma pro výměnu věcí za odvoz na webové adrese www.vrchlabi.nevyhazujto.cz. Tam může každý z Vrchlabí a blízkého okolí zdarma nabízet a získávat věci za odvoz. Nepotřebné věci tak nemusí skončit na sběrném dvoře či na skládce, ale mohou být znovu smysluplně využity. Projekt Vrchlabí bez odpadu, iniciovaný ve městě Výborem zastupitelstva pro životní prostředí, také rozšířil aktivity na sociálních sítích a chystá další aktivity v nadcházejících týdnech.

Vrchlabská sekce portálu Nevyhazujto.cz se zařadila k další 10 městům v zemi, která podobnou platformu k výměně použitého, ale funkčního zboží obyvatelům nabízejí. Dosavadní zkušenosti odjinud z Česka říkají, že se nejčastěji na portálu nabízí nábytek, hračky, elektronika či oblečení, ale nabídnout lze cokoliv v mezích zákona. Jedinou podmínkou je nabízet věci zdarma, pouze za odvoz. „Na portálu se však již předal například i trabant, užovka či několik klavírů,“ říká Matouš Pinkava z portálu Nevyhazujto.cz.

Pro nabídnutí věci se stačí jednoduše zaregistrovat na www.vrchlabi.nevyhazujto.cz, vyfotit danou věc a vložit jí na portál. Následně skrze webovou stránku probíhá komunikace se zájemci a domluva na předávce. Portál pravidelně navštěvují i neziskové organizace, azylové domy, domovy pro seniory či dětské domovy. Motivace k používání tohoto portálu může být čistě praktická, ale čím dál tím více lidí si uvědomuje, že vyhodit použitelnou či opravitelnou věc je zbytečná zátěž pro planetu. Silnou motivací také může být dobrý pocit z toho, že někomu dalšímu udělá věc radost.

„Je fakt, že ve Vrchlabí se hodně využívá facebooková skupina Vrchlabí a vše kolem, což je fajn. Portál vrchlabi.nevyhazujto.cz má ale několik výhod – přehlednost, snadné hledání podle místa i kategorií a také jasnou podmínku, že jde o věci zadarmo, pouze za odvoz,“ říká předseda Výboru pro životní prostředí a koordinátor Vrchlabí bez odpadu, zastupitel Tomáš Vrbata.


Sociální sítě

K facebookové skupině Vrchlabí bez odpadu (https://www.facebook.com/groups/1170476696775312), která už od září 2021 nabízí možnost vyměňovat si mezi sebou nápady i inspiraci odjinud, jak snížit objem odpadu, který vyrobíme, přibyly nyní další aktivity na sociálních sítích. Na Facebooku vznikl profil se stejným názvem – Vrchlabí bez odpadu (https://www.facebook.com/VrchlabiBezOdpadu), který bude pravidelně informovat o tom, co se děje a chystá v oblasti snižování odpadové zátěže právě ve Vrchlabí, i co je nového v projektu. K tomu slouží také projektový Instagram (https://www.instagram.com/vrchlabi_bez_odpadu) a pro videopříspěvky také kanál na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCr-ckhz-ukV8jxg7p8II9lw).


Připravované aktivity

Ve spolupráci se všemi vrchlabskými základními školami, Krkonošským gymnáziem, DDM Pelíšek, Službami Města Vrchlabí a Střediskem ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově se úspěšně rozjíždí projekt TýDnů bez odpadu. Už v únoru čeká vrchlabské učitelky a učitele seminář, jak problematiku snižování odpadu zapojovat do výuky v různých předmětech I. a II. stupně ZŠ (a mladších ročníků víceletého gymnázia). Po jarních prázdninách pak žákyně a žáky všech zmíněných škol čekají projektové TýDny bez odpadu, zahrnující návštěvu skládky komunálního odpadu s výkladem, herní část i projekci zajímavých filmů. Následovat bude práce v projektových týmech těch, koho téma zaujme a bude se chtít zúčastnit i žákovské odpadové konference a soutěžního klání projektových týmů o zajímavé ceny, včetně exkurze do německého partnerského města Baunatalu.

Na další informace se můžete těšit v dalších dnech a týdnech, podívat se můžete třeba na avízo od koordinátora přípravného týmu, Tomáše Vrbaty na https://youtu.be/7TAhW2LC7QE.


O Vrchlabí bez odpadu
Projekt Vrchlabí bez odpadu (včetně TýDnů bez odpadu i žákovské odpadové konference) vychází z Vize 2025 – Vrchlabí městem s nejnižší produkcí směsného odpadu na obyvatele v Česku, kterou na návrh svého Výboru pro životní prostředí přijalo 15. září 2021 zastupitelstvo Města Vrchlabí. K jeho přípravě se ustavil tým pod vedením zastupitele a předsedy Výboru pro životní prostředí Tomáše Vrbaty, jehož členy jsou zástupci Výboru, zástupci vrchlabských ZŠ a Krkonošského gymnázia, DDM Pelíšek, Služeb Města Vrchlabí a další aktivní dobrovolníci.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz