Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Premiér Fiala u dolu Turów kapituloval. Ještě horší dohoda, než jsme se obávali

3. 2. 2022 - LIBEREC [Econnect / Společně pro vodu]

Premiér Petr Fiala dnes podepsal česko-polskou dohodu o dolu Turów. Výsledkem je stažení české žaloby, která měla velkou šanci na úspěch, výměnou za peníze, podzemní stěnu, která stojí několik kilometrů jinde, než kde voda ve velkém odtéká, minimální soudní dohled a nulovou vynutitelnost evropského práva. Vláda nejen že selhala v ochraně českého území, ale zároveň si i zavřela dveře k budoucí nápravě. Jedná se o naprostý ústupek Polsku, velkou prohru české strany a místních obyvatel i nedodržení českých zákonů. Schválení dohody navíc proběhlo utajeně a její text nebyl dosud zveřejněn.

Vláda podle vyjádření premiéra Fialy na tiskové konferenci ustoupila polské straně v podstatě ve všech bodech vyjednávání. Vláda převzala formulaci ochrany vody z dob Richarda Brabce - tato dohoda však českou vodu nemůže ochránit, upravuje totiž ochranu jiných odtokových vrstev, než kudy voda dnes reálně ve velkém odtéká. Oproti dohodě Richarda Brabce navíc Petr Fiala ustoupil ohledně minimální doby trvání dohody. Ta byla nakonec stanovena jen na 5 let, ačkoli těžba má podle polských plánů pokračovat až do roku 2044.

Kuriózní je také způsob projednání dohody vládou. Na včerejší schůzi byl bod k dolu Turów zařazen až dodatečně, mimo veřejný program. Ministři podle dostupných informací ani neměli šanci seznámit se s celým textem dohody. Ten zůstává navíc dále utajen i po jejím podpisu.

„Je to jako špatný vtip, který je zároveň absurdní a navrch nezákonný. Zástupci vládních stran před dvěma lety vyzývali Richarda Brabce, aby nesouhlasil se škodami na českém území výměnou za peníze a dnes sami udělali to stejné. Tehdy přitom nebyla k dispozici data, která jasně potvrzují, že ochranná opatření mezi námi a dolem zkrátka chybí. Bariéra, kterou zmiňoval pan premiér Fiala na tiskové konferenci chrání důl, ne naši pitnou vodu. To potvrdili naši čeští hydrogeologové a nevyvrací to ani samotný těžař. Vydali nás napospas,” uvedl Milan Starec, místní obyvatel a člen Sousedského spolku Uhelná.

„Je až strašidelné, jak to bylo jednoduché. Celý proces proběhl potajmu, netransparentně a nepřezkoumatelně. Takové praktiky jsme doposud znali jen z polské strany. Premiér Fiala musí znění dohody bezodkladně zveřejnit. Z toho, co jsme ale slyšeli na tiskové konferenci vyplývá, že vláda ČR kapitulovala na ochranu svého území i obyvatel, stejně jako dodržení práva, výměnou za pár drobných,” uvedla Anna Kšírová, lékařka a členka rady pro klima Libereckého kraje.

„Vláda zařadila schválení dohody na vládu na poslední chvíli v utajeném režimu, výsledná podoba dohody není známa. Dohoda byla navíc dojednána jen několik hodin před avizovaným vydáním stanoviska generálního advokáta, který nakonec ČR silně podpořil. ČR zároveň ustoupila ze soudního dohledu na pouhých pět let. To jsou všechno velice znepokojivé kroky jak z pohledu zájmu ČR, tak podle základních principů fungování demokratického státu či vlády práva v ČR. Dohoda musí být zveřejněna,” uvádí Petra Urbanová, právnička expertní skupiny Frank Bold.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz