Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Obalová výzva upozorňuje na rozšířený nešvar: zbytečné a nadměrné obaly

22. 12. 2021 - Liberec [Econnect / IPUR - Institut pro udržitelný rozvoj]

Institut pro udržitelný rozvoj vyzývá k redukci obalů, které se záhy stávají odpadem a zbytečně zatěžují životní prostředí. Nadměrné a zbytečné obaly jsou nešvarem mnoha výrobců, chybí účinný státní dohled, který by vymáhal dodržování zákona o obalech. Ani recyklovatelné obaly nemusí být spásou, ideálním obalem je často žádný obal. IPUR pokračuje v jednáních s výrobci a prodejci, do databáze zbytečně a nadměrně balených výrobků mohou lidé přispívat svými fotkami i nadále.

Obalová výzva Institutu pro udržitelný rozvoj usiluje o redukci nadměrných a zbytečných obalů a jejich negativních dopadů na životní prostředí. Z jednorázových obalů se záhy stává odpad, čím větší obal, tím větší odpad. Přírodě i člověku škodí také související logistika: kamiony převážející vzduch musí jezdit o to častěji, krajinu zabírají skladové haly. Zbytečně a nadměrně balené výrobky mapuje databáze na www.ipur.cz, kam mohou lidé dál přispívat svými fotkami nevhodných obalů.

V r. 2021 IPUR jednal se 14 výrobci a prodejci potravin, cukrovinek, výživových a léčivých přípravků a také pracích a čisticích prostředků do domácnosti. „Je dobře, že výrobci používají stále více obaly recyklovatelné nebo dokonce recyklované, bohužel ale často i tam, kde obal není potřeba žádný,“ uvedla Dana Janatová, projektová manažerka Obalové výzvy.

Například řetězec Billa nabízí český česnek zabalený v recyklovaném plastu, ve kterém jsou pouhé tři paličky. Vanička z recyklátu je vůči přírodě sice šetrnější než ta z panenského plastu, je ale zcela zbytečná. Prioritou při nakládání s odpady má být podle zákona o odpadech i podle zdravého selského rozumu především prevence, vždy je tedy třeba hledat nejprve „nulovou“, bezobalovou cestu. „Bille jsme doporučili lepší formu propagace české produkce zavedením stylového farmářského koutku bez zbytečných obalů,“ doplnil Jiří Římánek, ředitel institutu.

Nadměrné obaly přetrvávají, mnohdy je dokonce v obalu výrazně více vzduchu než samotného výrobku. V případě tablet do myčky Somat proto podal IPUR v srpnu tohoto roku podnět na ČOI pro nedodržení zákona o obalech, který výrobcům a prodejcům ukládá, aby hmotnost a objem obalu byly co nejmenší. Výsledek šetření však po 4 měsících stále není k dispozici. „Délka trvání kontroly ze strany ČOI je bohužel potvrzením, že v oblasti prevence vzniku odpadu dle § 3 zákona o obalech chybí účinný státní dohled, a proto je potřeba na problém stále upozorňovat,“ zdůraznila Janatová.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz