Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rozhodnutí o vykácení mohutného jerlínu v Brně je zrušené

29. 11. 2021 - BRNO [Econnect / Děti Země]

Magistrát města Brna na základě podnětu Dětí Země ze dne 29. října 2021 zrušil rozhodnutí ÚMČ Brno-střed z 13. září 2021, kterým bylo na žádost botanické zahrady Přírodovědecké fakulty MU v Brně ze dne 23. srpna 2021 povoleno vykácet mohutný strom jerlín japonský.

Děti Země považují postup magistrátu za správný, neboť povolení bylo zjevně nezákonné. Proto se také aktivně zúčastní nového řízení.

„Brněnský magistrát nám shodně se zjištěním České inspekce životního prostředí potvrdil, že povolení ke kácení mělo značné nedostatky, takže ho musel logicky zrušit. Na ÚMČ Brno-střed by nyní mělo začít nové řízení, do něhož jsme se již přihlásili. Podle nás chybí vážný důvod, aby ho botanická zahrada musela skutečně kácet,“ říká spokojeně předseda Dětí Země Miroslav Patrik, které se od poloviny října snaží tento mohutný strom zachránit.

Vedoucí referátu ochrany přírody a krajiny magistrátu Ing. Monika Knězková v dopise Dětem Země ze dne 26. listopadu 2021 uvádí: „Po prostudování spisu... rozhodl takto: rozhodnutí Úřadu městské části města Brna, Brno-střed, Odboru životního prostředí, vydané pod č. j. MCBS/2021/0147530/SEVD... ze dne 13. 9. 2021 se podle § 97 odst. 3 a 149 odst. 8 správní řádu ruší a věc se vrací orgánu prvního stupně k novému projednání.”

Česká inspekce životního prostředí již 29. října 2021 na základě dalšího podnětu Dětí Země uložila botanické zahradě Přírodovědecké fakulty MU v Brně, aby do rozhodnutí magistrátu nebyl jerlín vykácený. To se podařilo, neboť strom u plotu botanické zahrady na ulici Veveří stále stojí a k jeho kácení by nemělo zatím dojít.

Podle Dětí Země nedošlo v předchozím řízení k řádnému vyhodnocení funkčního a estetického významu tohoto stromu, chybělo třeba dendrologické posouzení a výpočet jeho ekologické hodnoty. Navíc se místo něho měly vysadit pouze dvě lípy. Přitom by stačilo udělat u jerlínu ořez a plot a jeho podezdívku s chodníkem upravit.

„Překvapilo nás, že botanická zahrada usiluje o vykácení mohutného a starého jerlínu v centru Brna, pokud se strom odmítá přizpůsobit plotu a jeho betonové podezdívce a občas z něho na chodník, auta a tramvaje spadnou větve. Tyto lidské výtvory by se měly ale rostoucím stromům přizpůsobovat a ne naopak,“ kroutí hlavou Patrik.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz