Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Soud zrušil další vyloučení Dětí Země z řízení o dálnici D8

3. 12. 2021 - BRNO [Econnect / Děti Země]

Krajský soud v Ústí nad Labem rozsudkem ze dne 29. listopadu 2021 zrušil rozhodnutí krajského úřadu v Ústí nad Labem i stavebního úřadu v Lovosicích o vyloučení Dětí Země z řízení o vydání dodatečného stavebního povolení pro šest objektů na dálnici D8 z Lovosic do Řehlovic.

Obdobný rozsudek vydal soud již 7. června 2021, neboť krajský úřad opět v rozporu se zákonem vyloučil Děti Země z řízení o vydání dodatečného stavebního povolení i pro tři jiné objekty. Obě řízení tak musejí proběhnout znovu.

„Na Ústecku se vylučování Dětí Země ze správních řízení stalo nějakým novým trendem, neboť jde již o druhý případ za poslední tři roky. Selhává hlavně ústecký krajský úřad, kterému se toto švindlování asi líbí. Buď totiž rozhoduje nezákonně věcně, nebo procesně, takže je několik let nečinný či nás vylučuje z řízení. Viníky jsou ředitelé krajského úřadu, kteří své podřízené chrání,“ tvrdí předseda Dětí Země Miroslav Patrik

Ředitelství silnic a dálnic ČR v rámci výstavby dálnice D8 v březnu 2009 požádalo stavební úřad v Lovosicích o vydání stavebního povolení pro devět objektů, které bylo v září 2009 skutečně vydáno. Krajský soud v Ústí nad Labem ovšem na základě žaloby Dětí Země toto stavební povolení v říjnu 2012 zrušil.

Stavební úřad následně v červenci 2017 oznámil zahájení řízení o dodatečném vydání stavebního povolení pro tři objekty a v listopadu 2018 oznámil zahájení podobného řízení pro šest objektů.

Úřady pak ale Děti Země z obou těchto řízení nezákonně vyloučily, takže v řízení pro tři objekty to v dubnu 2018 udělal krajský úřad a pro šest objektů to v lednu 2019 provedl stavební úřad a v březnu 2019 tento postup krajský úřad potvrdil.

„Aby se nás úřady zbavily, tak si vymyslely, že Děti Země těchto řízení účastníky být nemohou, neboť na těch devět stavebních objektů prý nelze pohlížet jako na součást dálnice D8, ale jako na zcela izolované stavby. To ovšem krajský soud v obou letošních rozsudcích striktně odmítl jako nepřijatelný faul,“ vysvětluje Patrik.

Zrušené stavební povolení ze září 2009 nezákonně vydal Jiří Bouček a nezákonně ho potvrdil Petr Michálek. Děti Země v řízení o vydání dodatečného stavebního povolení pro šest objektů v lednu 2019 nezákonně vyloučil Jiří Bouček ze stavebního úřadu v Lovosicích a jeho usnesení v březnu 2019 nezákonně potvrdil Jiří Smrčka.

Při povolování dálnice D8 přes České středohoří prohrál stát již sedmnáct soudních sporů z celkových třiceti, nejčastěji to byl ústecký krajský úřad.

Původní náklady na dálnici délky 16,4 km ze září 2007 ve výši 9,9 mld. Kč (bez DPH) se zvýšily na cca 15 mld. Kč (bez DPH) a termín dostavby z prosince 2010 se posunul na 17. prosince 2016, i když řada objektů má stále problémy. Předčasné užívání dálnice je platné do 31. 12. 2022.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz