Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Krvavý byznys na Mauriciu: opice přepravované jako zboží, které skončí v odpadkovém koši evropských laboratoří

6. 12. 2021 - PRAHA [Svoboda zvířat]

Svoboda zvířat a další evropské organizace na ochranu zvířat volají po konci krvavého obchodu s opicemi chovanými pro kruté pokusy v evropských laboratořích. Opice jsou totiž násilím odebírány z volné přírody, vězněny v chovných farmách a jejich mláďata následně odesílána jako zboží určené k pokusům. V rámci Týdne akcí proti obchodu s opicemi z Mauricia proběhnou veřejné akce i kampaň na sociálních sítích, která bude zaměřena na mauricijskou vládu, velvyslanectví, turistické kanceláře a letecké společnosti. Cílem je ukončení obchodu s opicemi pro výzkum a testování.

Ostrov Mauricius, nejen turistická destinace

Mauricius, proslulý svými plážemi, tropickým podnebím, památkami a divokou přírodou, je oblíbenou destinací evropských turistů. Propagaci země jako "rajského ostrova" však kalí temná stránka, o které většina turistů vůbec neví: kruté pronásledování divokých opic v zemi.

Mauricius je jedním z největších světových vývozců opic pro výzkumný a testovací průmysl a hlavním dodavatelem opic do Evropy. V roce 2020 bylo ze země vyvezeno 10 827 makaků dlouhoocasých (Macaca fasicularis), což je o 40 % více (3 088 opic) než v roce 2019. A během ledna - září letošního roku bylo z Mauricia vyvezeno 10 810 opic, což představuje více než 58% nárůst oproti stejnému období roku 2020. Nejvíce opic letos směřovalo do USA, Španělska, Francie, Spojeného království, Kanady a Nizozemí. Dodavatelské společnosti - Camarney SL ve Španělsku a Silabe (Simian Laboratory Europe) ve Francii - pravidelně dovážejí mnoho těchto opic k chovu nebo k přímo k pokusům v Evropě.

Opice jsou baleny do malých přepravních beden a přepravovány letecky jako náklad. Hlavní leteckou společností, která se podílí na přepravě opic z Mauricia do Evropy, je Air France. Mezi další společnosti, které přepravují opice z Mauricia do jiných destinací, patří Safe Air (se sídlem v Keni) a Wamos Air (se sídlem ve Španělsku).

Noční můra pro makaky od začátku do konce

Makakové dlouhoocasí, kteří byli odchyceni ve svém přirozeném prostředí a odebráni ze svých rodin a sociálních skupin, jsou vyvezeni do laboratoří nebo drženi v jedné z osmi chovných farem v zemi. V těchto farmách jsou v zajetí drženy desítky tisíc jedinců, kteří tráví svůj život za mřížemi. Jejich mláďata jsou vyvážena jako zboží do laboratoří. Některým může být v době vývozu pouhých 16 měsíců (makaci dosahují dospělosti mezi 3-4 rokem života).

Navzdory všeobecnému celosvětovému znepokojení nad odchytem primátů z volné přírody pro využití ve výzkumu a testování na zvířatech udělila nedávno mauricijská vláda jedné z farem povolení k odchytu dalších 1 000 volně žijících opic.

Utrpení končí až smrtí

V roce 2017 proběhlo v laboratořích EU přibližně 11 609 zákroků na subhumánních primátech. Nejvíce jich provedli ve Francii, Německu a Spojeném království (1). Významnou oblastí, v níž se používají makakové dlouhoocasí, je testování toxicity. To se provádí na opicích za účelem posouzení nežádoucích reakcí na léčiva nebo chemické látky, a to hlavně kvůli komerčním produktům pro člověka. Testy se provádějí za použití různých koncentrací testované látky po různě dlouhou dobu. Tyto pokusy jsou extrémně kruté a zahrnují znehybnění opic, aby jim byla testovaná látka podána intravenózně (přímo do krevního oběhu) nebo přes hadičku, která se jim vtlačí do úst, aby se dostala do žaludku. U opic se může projevit letargie, zvracení, záchvaty, dýchací potíže, kožní problémy a úbytek hmotnosti. Mezi další nežádoucí účinky může patřit vnitřní krvácení a selhání orgánů. Přeživší zvířata jsou na konci testů toxicity usmrcena a jejich těla jsou rozřezána a vyšetřena.

Česká Svoboda zvířat v posledních měsících intenzivně upozorňuje na utrpení zvířat v laboratořích v rámci iniciativy Za pokusy bez zvířat. “Je ostudné, že necháváme v laboratořích tolik trpět mimo jiných zvířat také opice. Ty mají žít v přírodě a skákat po stromech a ne být spoutávány a tráveny chemickými látkami. Kromě tohoto děsivého utrpení jim připravujeme ještě další v podobě chovu v otřesných podmínkách zemí jako je Mauricius a dlouhého transportu plného stresu. Budeme rádi, když se k nám veřejnost připojí a vyzve mauricijskou vládu a aerolinky, aby tento krutý obchod ukončily. Kromě toho mohou lidé podepsat iniciativu za postupný konec všech pokusů na zvířatech v EU na stránkách www.zapokusybezzvirat.cz,” vysvětluje Barbora Bartušková Večlová, předsedkyně Svobody zvířat.

Více informací: www.svobodazvirat.cz

Odkazy:

1) Report Evropské komise https://ec.europa.eu/environment/chemicals/lab_animals/reports_en.htm


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz