Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Rekordní zájem. Na autogram od autorů aršíku věnovaného milovické rezervaci čekali zájemci několik hodin

11. 9. 2021 - PRAHA [Econnect / Česká krajina]

Obrovský zájem milovníků poštovních známek provázel včerejší autogramiádu autorů aršíku věnovaného milovické rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků na veletrhu Sběratel v pražských Letňanech.

Něco podobného zatím manželé Libuše a Jaromír Knotkovi nezažili, přestože patří k nejvýznamnějším tvůrcům českých poštovních známek a již vytvořili aršíky věnované českým národním parkům, chráněným krajinným oblastem nebo zoologickým zahradám. Zájem o divoké koně, zubry a pratury ale překonal vše, co zatím během své tvorby absolvovali.

„Teprve se vzpamatováváme z podpisového maratonu. Hala se zavírala v 18 hodin, ale my jsme skončili až před dvacátou hodinou. Autogramiáda trvala přes tři hodiny, což je rekord,“ popsal zážitky Jaromír Knotek. „Jsme potěšeni, že byl o aršík a další materiály takový zájem,“ doplnila Libuše Knotková. Spolu s autory výtvarného návrhu se autogramiády účastnil také rytec Martin Srb.

O nečekaně velkém zájmu o aršík s motivy milovické rezervace svědčila dlouhá fronta sběratelů, která se před místem autogramiády vinula. Někteří na podpis autorů čekali několik hodin.

Spolu s aršíkem Česká pošta vydala také takzvané Obálky prvního dne (First day cover), pohlednice nebo takzvané maxipohlednice (Cartes Maxima), což jsou pohlednice, na jejichž obrazové straně je nalepena poštovní známka, znehodnocená poštovním razítkem, přičemž námět pohlednice, známky i razítka jsou v maximálním souladu Od některých sběratelských materiálů souvisejících s milovickou rezervací přitom již na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze zbývá v prodeji několik posledních exemplářů.

Vydání aršíku potěšilo zakladatele milovické rezervace. „Když jsme rezervaci v roce 2015 zakládali, byli pro nás divocí koně, zubři a pratuři natolik atraktivní zvířata, že jsme od počátku uvažovali o tom, že by bylo možné, aby se někdy v budoucnu stala námětem poštovní známky. To, že se nezávisle na tom Česká pošta rozhodla vydat celý aršík, obálku prvního dne a další sběratelky atraktivní materiály předčilo všechna naše očekávání. Vydání aršíku poštovních známek představuje splnění jednoho ze snů, které jsme v souvislosti s rezervací divokých koní a dalších velkých kopytníků od počátku měli,“ doplnil Dalibor Dostál.

Nynější vydání poštovních známek pro něj má i osobní rozměr. „Známky s námětem zvířat a přírody sbírám od dětství. Pamatuji se, jak jsem postupně povyměňoval vzácnou a ucelenou prvorepublikovou sbírku československých známek po mém dědovi za různé známky s motivy zeber, žiraf, antilop a dalších zvířat vydaných v Tanzanii, Keni nebo Mongolsku. Ze sběratelského pohledu to bylo určitě úsměvné, ale i tady se rodila cesta, která nakonec skončila založením rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice,“ doplnil Dalibor Dostál.

Manželé Knotkovi jsou uznávanými umělci ve výtvarném oboru vědecké ilustrace, kterou se jim podařilo velice zdařilým způsobem převést i na známky. Ve své tvorbě spojují vědu a umění, důraz na faktickou přesnost i estetické vyznění díla. Jejich práce vynikají precizní kresbou a soustředěním na detail. Vycházejí z pečlivých příprav a studia, přičemž s největší přesností zachycují anatomické proporce a charakteristické druhové znaky zobrazovaných živočichů. Místa, která jsou náměty jejich známek, osobně navštěvují, často opakovaně. Manželé Knotkovi vytvořili první společnou emisi poštovních známek v roce 1996 a od této doby každoročně vychází další autorská emise.

Libuše a Jaromír Knotkovi získali za svoji známkovou tvorbu řadu ocenění. V anketě o Nekrásnější známku roku zvítězili například v roce 2010 s aršíkem Dolní Morava - biosférická rezervace UNESCO nebo v roce 2013 s aršíkem Ochrana přírody – Karlštejnsko. V roce 2004 jim byla udělena Hlavní cena v soutěži Nejkrásnější známka světa roku 2003 v čínském Pekingu za aršík poštovních známek s námětem akvarijních ryb. V roce 2005 získali Diplom za nejlepší komplet maxipohlednic za rok 2004 od FIP Maximaphily Commission ve Francii. Jejich aršík Evropské sovy vydaný Českou poštou získal stříbro v prestižní soutěži Grand Prix de l'Exposition WIPA 2015 ve Vídni a stal se druhou nejkrásnější známkou světa. Na známkách je vyobrazeno všech třináct původních druhů sov, které se v Evropě vyskytují.

Kromě cen za filatelistickou tvorbu získali manželé Knotkovi i ceny za knižní ilustrace, kterým se věnují od sedmdesátých let minulého století. Obdrželi například cenu Zlatá stuha udělenou Klubem literatury pro mládež, Klubem ilustrátorů dětské knihy a Českou sekcí IBBY za ilustrace ke knize Mláďata v ZOO z roku 1993.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz