Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jak se nám daří zapojovat zemědělce v Zambii do pomoci vlastním komunitám

13. 9. 2021 - SEMAWE [Charita ČR]

Alex Mape žije v zambijské oblasti Mantapala, ve vesnici Semawe, která leží hned vedle velkého uprchlického tábora. Má ženu a tři děti a je jedním z lidí, kterým pomoc Charity Česká republika podle jeho vlastních slov zlepšila život.


Vedoucí farmář a motivace pro ostatní

Charita Česká republika vybrala Alexe, aby se stal ve své komunitě tzv. vedoucím farmářem. Jeho hlavní rolí je tak především jít příkladem ostatním, kteří chtějí také farmařit. Alex dochází na farmy obdělávané místními i uprchlíky a učí je, jak připravit setbu, jak plodiny zavlažovat, jak používat hnojiva, insekticidy a další věci, aby se jim práce dařila.

Další pomocí pro místní farmáře a zároveň nástrojem pro udržitelné zemědělství jsou semenářské školky. Charita pomohla zřídit tyto zásobárny rostlin, které pak předala vedoucím farmářům. Ti díky tomu mohou prodávat semena a sazenice a zároveň dále budovat školku, která může sloužit dlouhá léta. „Myslím, že školka změní můj život tím, že můžu prodávat sazenice rajčat, zelí nebo cibule. V Mantapale je to nová věc, není tu nikdo, kdy by pěstoval rostliny ze semen,“ říká Alex. Pro práci na inovacích a udržitelném zemědělství se velmi osvědčila spolupráce Charity ČR s brněnskou Mendelovou univerzitou.


Rozvoj zemědělství pomáhá i v jiných oblastech

V příběhu pana Alexe se navíc spojuje hned několik cílů mise Charity ČR v Zambii. Jednak jde o podporu zemědělství v oblasti, ale také se díky možnosti pěstovat rozmanité plodiny daří snižovat podvýživu: „Radost mi dělá, že nám všem přináším zdraví. Když vypěstujeme zeleninu, jíme najednou různé druhy potravin. A všichni lidé v našich vesnicích vypadají zdravější. Když člověk jí pořád to samé, hrozí mu podvýživa,“ uvědomuje si Alex.

Alex jako vedoucí farmář také přichází do styku s uprchlíky z nedalekého uprchlického tábora, kteří jsou rovněž zapojeni do spolupráce s Charitou. I oni mohou využívat semenářské školky, rady vedoucího farmáře a další podporu pro vlastní farmaření, díky čemuž se jednodušeji postaví na vlastní nohy a mohou významně zlepšit životní situaci sebe i svých rodin. Za práci Charity Česká republika je Alex opravdu vděčný: „Děkuji Charitě, že nám dala tuto možnost. A taky za pomoc nám všem tady. Charita nám pomáhá mnoha různými způsoby. Děkuji jí za její tvrdou práci.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz