Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pionýr je parta, na kterou je spoleh

30. 3. 2021 - PRAHA [Econnect / Pionýr]

Situace není pro spolek, který se stará zejména o smysluplnou aktivní náplň dětí a mládeže, zrovna jednoduchá. „Třeba běžné oddílové schůzky, na něž jsou naši členové zvyklí, by se od začátku pandemie daly spočítat na prstech obou rukou. Omezení nedovolila uspořádat spoustu akcí, které Pionýr plánoval nejen pro své členy, ale i pro širokou veřejnost. Přesto Pionýr nerezignoval na svou činnost, ale hledá stále nové cesty,“ připomíná Martin Bělohlávek. Za pomoci svých členů – vedoucích a instruktorů, ale i díky zázemí, které Pionýr svým členům poskytuje, se dařilo naplňovat cíle, které si předsevzal a které má ve svém programu. Přestože byla zcela mizivá možnost náboru nových členů, pionýři ukázali, že za svou organizací stojí. V současné době je v Pionýru evidováno 13 729 členů.
Vypsat všechny aktivity, které Pionýr za uplynulý rok uspořádal, by vydalo na dlouhý seznam. Jenom přípravou a pořádáním on-line schůzek pro děti strávili vedoucí oddílů stovky hodin. Mnoho oddílů zůstává s dětmi v kontaktu prostřednictvím počítačů, jiné pro ně natáčí videa s úkoly nebo připravují různé venkovní aktivity. „Báli jsme se, že přijdeme o kontakt s dětmi, proto jsme se začali scházet každý týden on-line v čase naší klasické schůzky. Nejprve jsme si jen povídali nebo hráli on-line hry, od podzimu už mají naše schůzky předem daný program,“ popisuje vedoucí pražského cykloturistického oddílu UFO Mája Šafaříková. Cestu venkovních stezek s úkoly zvolily například pionýrské skupiny Zborovice, Dobřany nebo Kolo Koloveč. Tuto formu činnosti vítají zejména rodiče, kteří si nepřejí další aktivitu dětí u počítačů. Najdou se i rodiny, které nemají možnost se k on-line schůzkám připojit, například z technických důvodů.
Pionýr také během loňského roku přinesl několik nových projektů, například dlouhodobý projekt Babi, dědo, který je založen na mezigenerační výměně zkušeností. Děti si díky němu prohlubují své znalosti za pomoci svých prarodičů, ale zároveň pomáhají i těm, na které současná opatření dopadla nejvíc - babičkám a dědečkům v domovech pro seniory. Zatím sice pouze na dálku prostřednictvím dopisů a telefonátů, ale věříme, že přijde doba a bude možné se potkat i osobně.
Rozběhly se také E-odborky, které navazují na běžné pionýrské odborky. Ukázalo se, že velkou část z nich je možné využít pro on-line prostor a jednotlivé odborky lze plnit na dálku. „Nesmíme zapomenout ani na Výzvy, které jsou s e - odborkami propojené. Pionýr každý týden zveřejňuje nové úkoly, do nichž se zapojují stovky dětí napříč republikou. Jsou to vlastně takové ochutnávky z odborek,“ vysvětluje místopředsedkyně Pionýra Darina Zdráhalová.

I nadále na sobě také pracují starší pionýři a pionýrky. Úspěšně se rozběhlo on-line vzdělávání a zájem o něj je velký. Pionýr nečeká na lepší zítřky, ale bere svět takový, jaký je. „Běžnou součástí naší činnosti je předávání zkušeností našim dětským a mládežnickým členům – samostatné rozhodování, umění řídit kolektiv, hledání cest v krizových situacích s chladnou hlavou. Tohle všechno si pionýři mohou během činnosti vyzkoušet a věřím, že obzvláště v této době se tyto schopnosti více než hodí,“ uzavírá předseda Martin Bělohlávek.

Anna Mindlová, tisková mluvčí Pionýra


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz