Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Majitelé “smartfounů” vyrazí na pivo či k holiči - a co ti ostatní?

31. 3. 2021 - PRAHA [Econnect / Iuridicum Remedium, z. s.]

„Vývoj aplikace, který by umožnil návrat k takovému životu, na jaký jsme byli zvyklí před pandemií, by mohl být dle viceprezidenta Hospodářské komory ČR hotový již za dva týdny. O tom, jaké možnosti budou mít lidé, kteří nemají chytrý telefon, však v tuto chvíli nevíme téměř nic,“ říká Jan Vobořil, výkonný ředitel organizace Iuridicum Remedium (IuRe), které se tématem nedobrovolného nucení do využívání digitálních technologií zabývá.

„Téma digitálního vyloučení je pro spoustu lidí abstraktní, protože je pro ně využívání technologií již zcela přirozené. Počet lidí, kteří příslušné technologie nevlastní a nevyužívají, ať již proto, že nemohou, či pro to, že zkrátka nechtějí, je přitom veliký. Chytrý telefon, který je k využívání aplikace potřeba, má podle dat Českého statistického úřadu za loňský rok 72.6 procent lidí. Ostatně jak v praxi vypadá digitální vyloučení jsme mohli vidět na nedávném výstupu České školní inspekce, podle kterého z on-line výuky vypadly desetitisíce dětí,” doplňuje Vobořilův kolega, koordinátor programu Digitální svobody Hynek Trojánek a naráží tak přitom na inspekční zprávu z letošního března, dle které se po dobu pandemie vůbec nepodařilo navázat kontakt s 10 000 žáky – přibližně 50 000 žáků se pak (nejen z technických důvodů) vzdělávalo off-line.

„Je dobře, že se objevují alespoň zmínky o tom, že by měla být připravena papírová varianta pro lidi, kteří aplikaci z různých důvodů využít nemohou – vzhledem k tomu, o jak veliký počet lidí se pravděpodobně jedná, bychom však očekávali, že přípravě této varianty bude věnována minimálně stejná péče, jako přípravě aplikace. V prosinci loňského roku jsme ostatně v rámci Pracovní skupiny pro lidská práva a technologie připravili Technologické desatero, které varuje právě před vyloučením určitých skupin z účasti na společenském životě při zavádění moderních technologií,” připomíná Vobořil dokument, který v prosinci schválila Rada vlády pro lidská práva.

„Je hezké, že autoři aplikace odmítají, že by vznikala dvojí kvalita občanů – těch naočkovaných a nenaočkovaných. Riziko, že vznikne dvojí občanská kvalita podle toho kdo má a nemá chytrý telefon, je však mnohem větší,” uzavírá Hynek Trojánek.

(Tisková zpráva včetně odkazů na zdroje je umístěná zde: https://digitalnisvobody.cz/blog/2021/03/31/tz-majitele-smartfounu-vyrazi-na-pivo-ci-k-holici-a-co-ti-ostatni/)


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz