Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

The Document Foundation vydává LibreOffice 7.1 Community

4. 2. 2021 - BERLÍN [The Document Foundation]

Společnostem, které chtějí LibreOffice provozovat profesionálně, TDF doporučuje některou z aplikací LibreOffice Enterprise, které pro desktopové, mobilní či cloudové prostředí nabízejí osvědčení partneři. Tito partneři zajišťují také dlouhodobou podporu, profesionální pomoc, vývoj nových funkcí a další výhody včetně smluv SLA (service-level agreement): https://cs.libreoffice.org/download/libreoffice-v-podnicich.
Navzdory tomuto doporučení stále více podniků místo toho, aby použily pro ně vhodné řešení, volí verzi podporovanou dobrovolníky. To vede ke dvěma nežádoucím důsledkům: jednak je špatně využit čas dobrovolníků, kteří řeší problémy komerčních firem, aniž by tyto firmy komunitě jakkoliv pomáhaly, jednak partneři z ekosystému kolem LibreOffice přicházejí o příjmy.

Kvůli tomu se zpomaluje tvorba softwaru, a nabízí se proto otázka, zda je vývoj LibreOffice udržitelný. Každý řádek kódu, který programátoři partnerských společností napíší pro své zákazníky, je totiž sdílen s globální komunitou, což vylepšuje poskytované produkty a zároveň posiluje platformu LibreOffice Technology.

Na platformě LibreOffice Technology jsou založeny jak LibreOffice Community, tak skupina produktů LibreOffice Enterprise. Platforma je výsledkem dlouholetého stálého vývoje (viz související dokument „white paper“) s cílem nabízet špičkový kancelářský balík nejen pro desktop, ale – vzhledem k vývoji poptávky od roku 2010 – také pro mobilní a cloudové prostředí.

V současnosti jsou produkty využívající LibreOffice Technology k dispozici pro hlavní desktopové operační systémy (Windows, macOS, Linux a Chrome OS), pro mobilní platformy (Android a iOS) a pro cloud. Mohou se jmenovat různě, podle toho, jaká je obchodní strategie jednotlivých partnerů, ale všechny mají společné jedinečné výhody, robustnost a přizpůsobitelnost, které jsou LibreOffice vlastní.

Označením „Community“ zdůrazňujeme význam toho, jak zákazníci z řad podniků – s ohledem na své možnosti – přispívají k našemu projektu a že si jejich podpory velmi vážíme.

NOVINKY V LIBREOFFICE 7.1 COMMUNITY [1]

Novinky v LibreOffice 7.1 Community připravila početná komunita vývojářů: 73 % commitů vytvořili zaměstnanci firem zastoupených v poradním výboru The Document Foundation – Collabora, Red Hat a CIB/Allotropia – v rámci svých služeb podnikovým zákazníkům i dalším organizacím (včetně samotné TDF), 27 % commitů pochází od jednotlivých dobrovolníků.

OBECNÉ

– Nové dialogové okno pro výběr nejvhodnějšího uživatelského rozhraní, které se zobrazuje při prvním spuštění

– Vylepšené rozpoznávání velikosti papíru tiskárny pro tisknuté dokumenty

– Zobrazení všech podporovaných souborů při přidávání nového rozšíření ve správci rozšíření

– Náhled tisku se nyní aktualizuje na pozadí, a neblokuje tak uživatelské rozhraní při nastavování možností tisku

– Dialogové okno Dodatky umožňuje vyhledávat, stahovat a instalovat rozšíření jediným kliknutím

WRITER

– Nový průzkumník stylů zobrazuje atributy stylů odstavce a znakových stylů a ručně (přímo) formátované vlastnosti

– Pro obrázky lze nastavit výchozí ukotvení pomocí Nástroje ▸ Možnosti ▸ LibreOffice Writer

– Schopnost detekovat kódování Unicode i v případě, že importovaný textový soubor neobsahuje značku BOM (byte order mark)

– Výrazné urychlení operací najít/nahradit

CALC

– Přidána možnost vkládat obsah schránky klávesou Enter, nastavitelná v dialogovém okně Nástroje ▸ Možnosti ▸ LibreOffice Calc ▸ Obecné

– Položky v okně automatického filtru lze vybírat také kliknutím na řádek položky, nejen na zaškrtávací pole

– Výrazné urychlení automatického filtru a operací najít/nahradit

IMPRESS A DRAW

– Možnost přidat v Draw ke stávajícím souborům PDF viditelné podpisy

– Možnost změnit animace pro několik objektů v Impressu najednou

– Na obrazovku přednášejícího doplněna tlačítka „Pozastavit/Pokračovat“ a „Ukončit“

– K objektům přidány realistické rozostřené stíny

– Možnost fyzikálně založených animací a jejich použití v nových efektech animací

MAKRA

– Knihovny ScriptForge: rozšířitelná a robustní sada maker pro LibreOffice, kterou lze použít ve skriptech v jazycích Basic nebo Python

LIBREOFFICE, NEJLEPŠÍ NÁSTROJ PRO INTEROPERABILITU

LibreOffice 7.1 Community obsahuje také několik vylepšení z hlediska interoperability se soubory DOCX/XLSX/PPTX. Týkají se tabulek ve Writeru (lepší import/export, funkce v tabulkách a podpora sledování změn v plovoucích tabulkách), správy výsledných hodnot polí ve Writeru, podpory rozestupů pod posledním odstavcem záhlaví v souborech DOC/DOCX a objektů SmartArt při importování souborů PPTX.

LibreOffice nabízí mezi kancelářskými balíky nejvyšší míru kompatibility, počínaje nativní podporou formátu OpenDocument (ODF) – jenž má pokročilejší funkce z hlediska zabezpečení a interoperability než proprietární formáty – a konče výbornou podporou souborů DOCX, XLSX a PPTX. Navíc obsahuje filtry pro mnoho dříve používaných formátů dokumentu, a i díky tomu je tou nejlepší volbou, co se interoperability týče.

MIGRACE NA LIBREOFFICE

Nadace The Document Foundation připravila migrační protokol, popisující přechod podniku z proprietárních kancelářských balíků na LibreOffice. Protokol předpokládá nasazení verze s dlouhodobou podporou z aplikací LibreOffice Enterprise spolu s poradenstvím a školeními zajišťovanými certifikovanými profesionály, kteří poskytují pro svět podnikového nasazení služby s přidanou hodnotou a ucelená řešení. Odkaz: https://cs.libreoffice.org/get-help/professional-support/.

LibreOffice – díky svému vyspělému zdrojovému kódu, bohaté sadě funkcí, silné podpoře otevřených standardů, výborné kompatibilitě a dlouhodobé podpoře od certifikovaných partnerů – představuje ideální řešení pro firmy, které chtějí získat znovu kontrolu nad svými daty a chtějí se zbavit závislosti na proprietárních dodavatelích, produktech a formátech.

DOSTUPNOST LIBREOFFICE 7.1 COMMUNITY

LibreOffice 7.0lze stáhnout ze stránky:https://cs.libreoffice.org/download/. Minimálními požadavky jsou u proprietárních operačních systémů verze Microsoft Windows 7 SP1 a Apple macOS 10.12.

Produkty pro Android a iOS využívající LibreOffice Technology jsou uvedeny zde: https://cs.libreoffice.org/download/android-viewer/, ty, které jsou k dispozici v obchodech s aplikacemi a pro systém ChromeOS, zde: https://cs.libreoffice.org/download/libreoffice-from-microsoft-and-mac-app-stores/

Uživatelé, kteří upřednostňují spolehlivost aplikace, by měli sáhnout po stabilním vydání, v němž jsou nové vlastnosti dostatečně odladěny. The Document Foundation pro ně spravuje řadu LibreOffice 7.0 s aktuální verzí 7.0.4, do níž se promítlo několik měsíců opravování chyb.

The Document Foundation pro toto vydání neposkytuje žádnou technickou podporu, uživatelé však mohou požádat o radu komunitu uživatelů, a to v e-mailové konferenci nebo na webové stránce Ask LibreOffice: https://ask.libreoffice.org, v češtině na: https://ask.libreoffice.org/cs/.

Uživatelé LibreOffice, zastánci svobodného softwaru a členové komunity mohou podpořit The Document Foundation finančně na stránce https://cs.libreoffice.org/donate.

LibreOffice 7.1 využívá knihovny pro převod dokumentů vytvářené v rámci iniciativy Document Liberation Project: https://www.documentliberation.org.

[1] Poznámky k vydání: https://wiki.documentfoundation.org/ReleaseNotes/7.1


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz