Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kam s odpady v Jihomoravském kraji? Víme!

29. 9. 2020 - BRNO [Ukliďme Česko z.s.]

Odevzdat použité kapsle od kávy tak, aby z nich vzniklo jízdní kolo, či designový nožík? Nechat zrecyklovat fitry z filtrační konvice na vodu? Věnovat zánovní oblečení charitě, nebo funkční nábytek do reuse centra? Ano, i to umožňuje nová odpadová aplikace www.KAMsNIM.cz.

Celých 150 roků trvalo, než jsme dostali uspokojivou odpověď na již klasickou nerudovskou otázku „Kam s ním?“. A to díky novému projektu brněnského spolku Ukliďme Česko a jeho aplikaci „Kam s ním“, která dává odpověď jasnou a stručnou…
„Již šest roků uklízíme s dobrovolníky černé skládky a nepořádek při akci Ukliďme Česko a nepřestává nás překvapovat, co všechno jsou lidé schopni vyhodit do přírody. Věříme, že v mnoha případech to není primárně zlým úmyslem, ale z neznalosti, jak správně s nechtěnými věcmi naložit. A právě pro tyto případy jsme vytvořili aplikaci Kam s ním, která každému spolehlivě poradí…“, říká jeden z autorů projektu, Miroslav Kubásek.

Sběrné dvory jsou základ…

Nejdůležitějšími body v nové odpadové mapě jsou bezpochyby sběrné dvory, na kterých by měla končit celá škála odpadů jako jsou baterie, vysloužilé elekto, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebezpečné odpady nebo třeba i stavební sutě a bioodpad. Doposud však neexistoval spolehlivý zdroj, kde by občané našli informace o těchto místech, včetně přesné lokalizace, provozní doby, škály odebíraných odpadů a kontaktů na provozovatele sběrného dvora. „Trvalo nám zhruba 2 měsíce, než jsme tyto údaje pro Jihomoravský kraj získali, ověřili a zanesli do odpadové mapy. Mnohde se jedná o takřka detektivní práci a informování o odpadové problematice na webových stránkách obcí i měst je prozatím celkově na velmi slabé úrovni,“ uvádí Kubásek.

„Těžko můžeme po občanech chtít, aby zodpovědně nakládali se svými odpady, pokud jim k tomu neposkytneme dostatečné informace. V situaci, kdy začne od nového roku platit nový zákon o odpadech, který výrazně zdraží poplatky za ukládání odpadů na skládky, se stává správné nakládání s nimi v neposlední řádě i otázkou ekonomickou. Proto jsem rád, že Jihomoravský kraj je v informování svých občanů příkladem pro ostatní a iniciativu tvůrců aplikace Kam s ním velmi vítám“, sdělil k tomu hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Jak dále pomáhá odpadová aplikace „Kam s ním“?

„Do budoucna chceme aplikaci rozvíjet ve smyslu cirkulární ekonomiky. Ukazovat dobré příklady a navigovat uživatele, aby využívali alternativních (a především ekologických) možností jak se zbavovat nepotřebných věcí. V mapě na www.KAMsNIM.cz proto budou postupně přibývat další místa zpětného odběru, reuse centra, opravárny, charitativní sběrny a další místa, která pomáhají najít využití, či alespoň recyklační koncovku pro věci, které by se jinak zbytečně staly odpadem“, dodává autor projektu Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz