Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Zaniklá osada Zastávka díky dobrovolníkům nabere nový dech

17. 7. 2020 - UHELNÁ [Econnect / INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]

Hlavní náplní práce na workcampu bude kosení trávy a budování turistického přístřešku. Dalšími aktivitami bude hrabání a sušení sena nebo práce na zahrádce. Vedle náročné fyzické práce budou dobrovolníci též mít možnost se setkat s místní komunitou, nahlédnout do lidových tradic a získat tak představu o místním životě. Speciální části workcampu bude Folklórní kosení. „Jedná se o pracovní a kulturní festival, jehož cílem je upozornit na lidové tradice a potřebu ochrany přírody“ vysvětluje Dominika Mažgútová, vedoucí workcampu v Zastávce. „Setkání s obyvateli regionu považujeme za jeden z klíčových bodů projektu. Chceme poznat nové kultury a nahlédnout do problémů této oblasti,“ doplňuje Mažgútová. Ve volném času na dobrovolníky čekají výpravy do okolí a poznávání Rychlebských hor. Taktéž nebude chybět ani prostor pro odpočinek, společné aktivity, hry a poznávání se navzájem v rámci skupiny.

Obec Zastávka u Uhelné v Rychlebských horách byla naposledy obývaná před 70 lety. Obec je znevýhodněna velkou nadmořskou výškou (500 m. n. m.), odlehlostí od ostatních obcí a zvlněným terénem. Takže žádné následné pokusy o osídlení nedopadly úspěšně. Po odchodu posledních občanů zde zůstalo pouze několik starých ovocných stromů a z dob předcházejících dobrovolnických aktivit se zde nachází přírodní domek zvaný Hobitín. Ten poskytne přístřeší i právě pro letošní účastníky workcampu.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (krátkodobý mezinárodní dobrovolnický projekt), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno 27 workcampů po celém území České republiky. Při příležitosti stého výročí workcampů jsme se rozhodli v rámci sítě Alliance of European Voluntary Service Organisations zapojit do výzvy 100Trees4Climate, jež si klade za cíl vysadit 100 stromů. Počas projektu i my vysadíme strom v Jeseníkách.

Ilustrační fotografie k použití:
https://drive.google.com/drive/folders/1dyMQmeVl8Cvn2GroUA6je-VN4UyWT5Ks?usp=sharing


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz